Nasajte atmosféru orientu s příměsí Balkánu 

Bukurešť možná nepatří k městům s dechberoucím historickým centrem a světoznámými památkami, ale to městu nic neubírá na zajímavosti. Nechte se pohltit úzkými a křivolakými uličkami centra, které nezapře orientální rysy z dob příslušnosti k Osmanské říši mísící se s balkánskou náturou. 

Obdivujte monumentální architekturu 

Jen co opustíte klikaté ulice v historickém centru, otevře se před vámi úplně jiná Bukurešť. Monumentální, výstavní, ale i typické betonové stavby socialistického realismu a brutalismu zaplavují celý zbytek města. Začněte svoji procházku u ikonického Paláce Parlamentu, přes centrum projděte na náměstí Piata Universitatii s výstavními klasicistními budovami úřadů i škol a nezapomeňte ani na početné ortodoxní kostely v románském slohu. Typický obrázek z Bukurešti doplní rozlehlá betonová sídliště po celém obvodu města. 

Noční život 

Milujete města, která ožívají až ve večerních hodinách? Máte rádi bujaré diskotéky, bary i restaurace, které zavírají v době, kdy většina lidí vyráží do práce? Pak jste v Bukurešti správně. Většina dění se odehrává na malé ploše historického centra zhruba mezi Piata Unirii a ulicemi Lipscani, Gabroveni a Selari a dál až k Piata Universitatii.  

Na své si přijdou úplně všichni, jelikož v centru najdete podniky všech cenových kategorií. Od drahých luxusních klubů po levné bary, do nichž míří především místní. V průměrném bukurešťském podniku očekávejte ceny drinků a piva na podobné úrovni jako v Praze. 

Odpočiňte se v parcích 

Samotné centrum Bukurešti je takřka bez zeleně, ale nemusíte zoufat. Až vás unaví bloumání po živelných širokých bulvárech a temných úzkých uličkách staré Bukurešti, stačí popojet 1 či 2 stanice metrem prakticky na libovolnou stranu a ocitnete se v jednom z několika opravdu rozlehlých parcích. V Bukurešti je zkrátka všechno velké.  

  • Parcul Tineretului – je největší bukurešťský park s mnoha vodními plochami či sportovišti, dostanete se k němu metrem linky 2, stanice Tineretului,  
  • Parcul Carol – jen přes ulici od Tineretului najdete další velký park Carol, který je trochu učesanější a s méně lidmi,  
  • Herastau – největší park severní části města se chlubí největšími vodními plochami a místy, které spíše připomínají lesopark. Nejlépe dojedete metrem M2 do stanice Aviatorilor,  
  • Cismigu Gardens – je park nejblíže centru a v jarním či letním období připomíná rozkvetlou botanickou zahradu. Krásně upravených záhonů zde najdete nespočet. 

Výlet na Drákulův hrad Bran 

Jistě mnoho z vás při cestě do Rumunska bude chtít navštívit slavný hrad Bran poblíž města Brašov, který inspiroval Brama Stokera, autora románu o Drákulovi, k jeho vylíčení jakožto rezidence knížete Vlada III. Draculy. Ve skutečnosti sice Dracula na Branu nepobýval, přesto se však hrad stal rumunskou národní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. 

Budete-li se chtít na Bran vypravit z Bukurešti, ideální cesta povede vlakem do města Brašov, které samo o sobě stojí za návštěvu díky nádhernému historickému centru. Nejkratší spoje zvládnou trasu za zhruba 2 a tři čtvrtě hodiny a jen mezi 6. a 10. hodinou ranní jede minimálně 5 spojů.  

Zpáteční jízdenka do Brašova vyjde zhruba na 50 RON

Z Brašova prakticky přímo pod hrad už jezdí 1–2x do hodiny meziměstské autobusy, cesta bude trvat 50 minut a stát kolem 10 RON. Autobusy vždy odjíždí z nádraží „Autogara 2“. 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu