Parlament

Doprava v Bukurešti

Jak se dostat do Bukurešti 

Kromě velké vzdálenosti (z Prahy vzdušnou čarou přes 1.000 km) je pozemní spojení zdlouhavé především kvůli stále ještě dost mizerné infrastruktuře na rumunské straně i kvůli pásmu Transylvánských Alp, které Bukurešť oddělují od zbytku Evropy. 

Letecky 

Nejpohodlnější cesta do Bukurešti povede vždy letadlem. Spojení se střední Evropou je poměrně dobré a především pro obyvatele Moravy/Slovenska často i velmi levné. Jediné místní letiště Otopeni obslouží několik aerolinek s přímými lety do 3 destinací v ČR a blízkém okolí: 

  • Z Prahy létá nejlevněji Wizz Air (kolem 2.000 Kč) a dále ČSA i místní Tarom (od 4.000 Kč), 
  • Z Vídně jsou letenky nejlevnější díky aerolince Lauda (okolo 1.000 Kč, v akcích často za 500 Kč), na trase létají i dražší Austrian Airlines a Tarom (od 3.500 Kč), 
  • Z Norimberka poletíte přímým letem Wizz Airu (okolo 1.500 Kč). 

Nejlevnější letenky do Bukurešti seženete tradičně během zimy. 

Vlakem z ČR 

Dříve oblíbené přímé vlaky k Černému moři z Prahy přes Bukurešť už mnoho let nejezdí. Aktuálně budete muset vždy přestupovat v Budapešti, přičemž na výběr je mezi nočními i denními spoji. Cesta vlakem z Prahy zabere 24 hodin a nejde koupit online na celou trasu. Nejvýhodnější bude jízdenky rozdělit na dvě části: z Prahy do Budapešti od 500 Kč v jednom směru (lze koupit online na webu cd.cz) a z Budapešti do Bukurešti od 29 EUR, nelze sice koupit online, ale tuto jízdenku vám prodají i na mezinárodních pokladnách Českých drah.  

Autobusem z ČR 

Přímé autobusové spojení Prahy / Brna / Bratislavy s Bukureští zajišťuje Flixbus jednou denně, cesta trvá 23 hodin a jednosměrná jízdenka začíná na 1.500 Kč.  

Z Bukurešti po Rumunsku 

Do všech velkých měst v Rumunsku se dostanete snadno frekventovaným železničním i autobusovým spojením. Pohodlnější jsou vlaky (minimálně na delší vzdálenosti), ale nezatracujte ani autobusovou dopravu, která prochází rychlejší obnovou než ta železniční – autobusy jsou často moderní a klimatizované, na rozdíl od vlaků. Jízdní řády a koupi jízdenek online můžete provést na těchto webech: 

Hlavní bukurešťské nádraží se jmenuje „Gara de Nord“, právě odtud vyjíždí všechny dálkové a mezinárodní spoje. 

MHD a Doprava v Bukurešti 

V Bukurešti se svezete metrem, tramvajemi, autobusy a trolejbusy. Systém jízdenek je trochu složitější, jiné platí na metro, jiné na povrchovou dopravu a jiné ceny mají integrované lístky platné na všechny druhy dopravy. Výjimky ještě vytvářejí expresní letištní autobusy (linky 780–784), na které platí další zvláštní jízdenky.  

Při pohybu po městě se vyplatí využívat především metro, kterým se dostanete rychle do většiny oblastí. Povrchová doprava je pomalá a trochu nepřehledná, na zastávkách příliš informací nenajdete. 

Integrované jízdenky pro všechny druhy dopravy 

  • Zakoupíte pouze ve stanicích metra, v některých lze platit i kartou (viz jejich seznam ve spodní části stránky metrorex.ro,
  • Přestupní jízdenka na 60 minut stojí 5 RON,  
  • 10 přestupních jízdenek na 60 minut zakoupíte za 34 RON,  
  • Celodenní jízdenka (platí jen po daný kalendářní den, ne 24 hodin) stojí 17 RON
  • Jízdenky neplatí na letištní autobusy 780, 781, 782, 783 a 784. 

Celodenní jízdenka lze použít jen jednou za 15 minut, aby se eliminovaly snahy využívání jednoho lístku více osobami (především v metru). 

Pozor, při koupi integrovaných jízdenek dávejte pozor, abyste nekupovali levnější lístky platné pouze pro metro. 

Celodenní jízdenku aktivujete přiložením k turniketu v metru nebo k oranžovým strojkům uvnitř tramvají, autobusů nebo trolejbusů. 

Metro 

Bukurešťské podzemí brázdí zatím 4 linky metra, 2 další jsou v plánu. Soupravy i stanice jsou relativně čisté a ničím nevybočují z běžného standardu. Oproti jiným městům má metro mírně delší intervaly (ve všední den kolem 5 minut, o víkendech až 10 minut).  

První vlaky vyjíždí na trať v 5:00 hod., poslední ve 23:00 hod. 

Při vstupu i výstupu ze stanice procházíte turniketem, k němuž jen přiložíte jízdenku („pípnete si“). Pokud přestupujete mezi jednotlivými linkami metra, turnikety se neprochází (s výjimkou stanice Gara de Nord). 

Neplánujete-li využívat tramvaje a autobusy, můžete si v každé stanici koupit jízdenky platné pouze v metru (v některých stanicích lze platit kartou, viz spodní část této stránky): 

  • 2 jízdy: 5 RON
  • 10 jízd: 20 RON
  • celodenní (platná pouze v kalendářní den, ne 24 hodin): 8 RON

Pokud přestupujete mezi linkami metra, neprochází se turnikety a jízdy se počítají jako 1. Jedinou výjimkou je stanice Gara de Nord, kde musíte projít turniketem i při přestupu.  

Jízdenky pouze pro 1 jízdu se neprodávají. 

Tramvaje, autobusy, trolejbusy 

Ulice rumunského hlavního města brázdí desítky tramvajových a na dvě stovky autobusových linek. Doprava s nimi je poměrně pomalá a trochu nepřehledná. Na zastávkách většinou chybí mapy sítě, pomoct si můžete třeba oblíbenou aplikací Moovit

Intervaly jednotlivých linek se pohybují mezi 10 a 20 minutami a denní doprava jezdí zhruba od 5:00 hod. do 23:00 hod. Přes noc je v provozu 20 nočních autobusových linek. 

Zatímco autobusový a trolejbusový park je vesměs moderní, tramvaje jsou většinou staré a nepohodlné. Na druhou stranu, když už pojedete po povrchu, jízda tramvají je většinou výrazně rychlejší než autobusem, protože je tolik neovlivňují dopravní kolony. 

Na běžné městské linky platí výše integrované jízdenky a také samostatné lístky pouze pro autobusy, tramvaje a trolejbusy. Ty pořídíte v kioscích a automatech dopravního podniku RATB, které jsou umístěny jen na významných zastávkách. Lístky nekoupíte v trafikách ani u řidiče. 

Papírové jízdenky neexistují, musíte si pořídit jednu ze 2 kartiček: 

  • Activ Non-nominal: kartička stojí 3,7 RON a při nákupu si na ní nahrajete libovolný obnos v rozmezí 2,6–50 RON. Následně můžete na kartu nahrát celodenní lístek za 8 RON nebo separátně platit pípnutím k označovači uvnitř vozu každou jízdu zvlášť za 1,3 RON. Kartu můžete libovolněkrát dobíjet. 
  • Multiplu: kartička stojí 1,6 RON a nelze znovu dobíjet. Můžete koupit celodenní za 8 RON nebo na ni nahrát 2–10 jednotlivých jízd. U běžných linek stojí jedna jízda 1,3 RON, u letištních autobusů 3,5 RON. Nelze koupit jen 1 jízdu. 

Obecně se koupě kartiček vyplatí jen při cestě z / na letiště. Přesněji řečeno je v tomto případě nutností. Na zastávce si ve stánku kupte ideálně kartičku Multiplu, na ni nahrajte 2 jízdy (jedna pro cestu z letiště, jedna na letiště), celkem zaplatíte 8,6 RON. Ve městě už si kupte v metru integrované jízdenky, které platí na všechny druhy dopravy (viz výše). 

Uber a taxi v Bukurešti 

Bukureští taxikáři mají podobnou, možná ještě horší, pověst jako ti pražští. Jakmile zjistí, že nejste Rumun, rozhodně nepojedete za běžnou taxu. V dnešní době je však můžete zvesela ignorovat, vzít do ruky mobil a přes aplikace Uber nebo Bolt dojet tam, kam potřebujete. V Bukurešti jsou obě služby velmi oblíbené a ani v těch nejzapadlejších ulicích v nočních hodinách nebudete na auto čekat dlouho. 

Chystáš se do Bukurešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.