Venkov Karpaty
Rumunsko

Jídlo v Rumunsku

Rumunská kuchyně

Rumunská kuchyně svým charakterem, podobně jako celá země, je velmi rozmanitá. Je průnikem mnoha kulinářských stylů: balkánského, ruského, maďarského, ale i orientálního či francouzského. Rumunsko je úrodnou zemí a na talíři zde dostanete jídlo uvařené výlučně z místních surovin. V pokrmech figuruje hovězí, skopové či vepřové maso, které je hojně doplněno sezónní zeleninou (okurky, rajčata, papriky, zelí, lilek). V okolí řek či moře si pochutnáte na grilovaných rybách. Mezi nejčastější přílohy patří bílý chléb a kukuřičná kaše.

Speciální kategorií jsou rozličné variace hutné rumunské polévky ciorba. Rumunsko se může pyšnit skvělými sýry a dalšími mléčnými výrobky. Jejich cena je trochu paradoxně poměrně vysoká, ale kvalita je na druhou stranu mnohem vyšší než u nás. K jídlu přijde vhod domácí pivo (např. značka Ursus). Řadu lidí překvapí, že Rumunsko patří mezi největší světové producenty vína. Jeho ceny jsou velmi příznivé a jeho chuť dozajista osloví i vínoznalce.

Tradiční pokrmy:

Ciorba – tradiční nakyslá polévka. V restauraci se nenechte šokovat její cenou, která se obvykle rovná cenám hlavních jídel. Polévka je opravdu vydatná a podává se v mnoha variacích. Připravuje se například z masa, zelí, drštěk, brambor, klobásy, hub či fazolí.

Mamaliga – kukuřičná kaše, která se podobá italské polentě. Podává se často jako příloha k masům, ale i jako hlavní chod se smaženou cibulkou a volským okem.

Sarmale – typické balkánské závitky z listů vinné révy či zelí. Uvnitř naleznete mleté maso, cibuli, česnek či pohanku. Naservírují vám je se sýrem či smetanou.

Placinta – koláč plněný nejrůznějšími slanými (sýr, maso, špenát) i sladkými (džem, rozinky, tvaroh) náplněmi.

Jak se stravovat jako místní

Pokud jste pravověrní masožrouti, budete v Rumunsku v sedmém nebi. Restaurace běžně nabízí masa na grilu nebo velmi chutnou obdobu čevapčiči zvanou mititei. Skvěle se můžete stravovat i na ulici, kde najdete stánky s šašliky či kebaby. Určitě si vychutnejte osvěžující saláty připravované z čerstvé zeleniny (šopský, rajčatový). Skvělým zážitkem je návštěva některého z mnoha statků, kde za malou úplatu můžete podniknout ochutnávku domácích sýrů.

Obvyklé ceny v restauracích

V Rumunsku se dá obecně najíst o něco málo levněji než u nás. Cena se pochopitelně velmi odvíjí od lokality. V běžné restauraci za jídlo zaplatíte 10–15 lei. V lepší restaurace to pak bude cca 20–25 lei. Cena piva se v restauracích pohybuje kolem 2–4 lei, přičemž většinou dostanete pouze lahvové.

Chystáš se do Rumunska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jiří
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.