Průvodce státem
Rumunsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Rumunsku

Rumunská kuchyně

Rumunská kuchyně svým charakterem, podobně jako celá země, je velmi rozmanitá. Je průnikem mnoha kulinářských stylů: balkánského, ruského, maďarského, ale i orientálního či francouzského. Rumunsko je úrodnou zemí a na talíři zde dostanete jídlo uvařené výlučně z místních surovin. V pokrmech figuruje hovězí, skopové či vepřové maso, které je hojně doplněno sezónní zeleninou (okurky, rajčata, papriky, zelí, lilek). V okolí řek či moře si pochutnáte na grilovaných rybách. Mezi nejčastější přílohy patří bílý chléb a kukuřičná kaše.

Speciální kategorií jsou rozličné variace hutné rumunské polévky ciorba. Rumunsko se může pyšnit skvělými sýry a dalšími mléčnými výrobky. Jejich cena je trochu paradoxně poměrně vysoká, ale kvalita je na druhou stranu mnohem vyšší než u nás. K jídlu přijde vhod domácí pivo (např. značka Ursus). Řadu lidí překvapí, že Rumunsko patří mezi největší světové producenty vína. Jeho ceny jsou velmi příznivé a jeho chuť dozajista osloví i vínoznalce.

Tradiční pokrmy:

Ciorba – tradiční nakyslá polévka. V restauraci se nenechte šokovat její cenou, která se obvykle rovná cenám hlavních jídel. Polévka je opravdu vydatná a podává se v mnoha variacích. Připravuje se například z masa, zelí, drštěk, brambor, klobásy, hub či fazolí.

Mamaliga – kukuřičná kaše, která se podobá italské polentě. Podává se často jako příloha k masům, ale i jako hlavní chod se smaženou cibulkou a volským okem.

Sarmale – typické balkánské závitky z listů vinné révy či zelí. Uvnitř naleznete mleté maso, cibuli, česnek či pohanku. Naservírují vám je se sýrem či smetanou.

Placinta – koláč plněný nejrůznějšími slanými (sýr, maso, špenát) i sladkými (džem, rozinky, tvaroh) náplněmi.

Sarmale

Jak se stravovat jako místní

Pokud jste pravověrní masožrouti, budete v Rumunsku v sedmém nebi. Restaurace běžně nabízí masa na grilu nebo velmi chutnou obdobu čevapčiči zvanou mititei. Skvěle se můžete stravovat i na ulici, kde najdete stánky s šašliky či kebaby. Určitě si vychutnejte osvěžující saláty připravované z čerstvé zeleniny (šopský, rajčatový). Skvělým zážitkem je návštěva některého z mnoha statků, kde za malou úplatu můžete podniknout ochutnávku domácích sýrů.

Obvyklé ceny v restauracích

V Rumunsku se dá obecně najíst o něco málo levněji než u nás. Cena se pochopitelně velmi odvíjí od lokality. V běžné restauraci za jídlo zaplatíte 10–15 lei. V lepší restaurace to pak bude cca 20–25 lei. Cena piva se v restauracích pohybuje kolem 2–4 lei, přičemž většinou dostanete pouze lahvové.

Země divokých hor, klášterů a hraběte Drákuly

Rumunsko je nejrozlehlejším státem Balkánského poloostrova a rozkládá se v jeho severní části. Na severu a severovýchodě hraničí s Ukrajinou a Moldavskem, na západě ho omývají vody Černého moře, na jihu ho odděluje řeka Dunaj od Bulharska a za jeho západní hranicí leží Srbsko a Maďarsko.

Regiony tvořící dnešní Rumunsko prošly velmi odlišným historickým vývojem. To se bezesporu podepsalo i na rozmanitosti země. Čekají na vás tajemné hrady a pevnosti, odlehlé kláštery, průzračné řeky a jezera či dobrodružné prolézání jeskyněmi. Od turistiky si můžete odpočinout na pláži Černého moře nad sklenkou neprávem opomíjeného rumunského vína.

Zdejší největší turistickou devizou jsou však karpatská pohoří. Pokud máte náladu na romantické putování po hřebenech, neexistuje lepší volba než právě Rumunsko. Můžete se pohodově toulat po travnatých poloninách nebo se odvázat k adrenalinovým přechodům po rozeklaných skalnatých vrcholcích. Společnost vám budou dělat jen stáda ovcí pasoucí se u horských salaší a osad, kde se zastavil čas.

V Rumunsku se vůči ČR čas posouvá o jednu hodinu vpřed.

Průvodce pro tebe napsal Jiří Macháček
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, v létě je v nížině a u moře tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jiří Macháček
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu