Průvodce městem
Irkutsk, brána k Bajkalu
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Irkutsku

Procházky podél Angary

Dlouhá promenáda podél řeky Angary obepínající celé centrum Irkutsku patří k těm nejhezčím místům ve městě. Hezky upravené chodníky se spoustou laviček, stánků s jídlem a pitím a dvou ostrovů s velkými travnatými prostranstvími ideálními pro pikniky vás nabijí energií. Pomalou chůzí s mnoha zastávkami vám procházka může trvat klidně 2 hodiny.

Výlet k Bajkalu

Ačkoli výlet k Bajkalskému jezeru budete chtít většinou uspořádat na více dní, skvělou šanci máte i na jednodenní otočku do letoviska Listvjanka ležící 70 km od centra Irkutsku. V obci se nachází navíc plno hotelů, restaurací a zázemí pro případné přenocování.

Do Listvjanky se dostanete dvěma způsoby:

  • Maršrutkou z autobusového nádraží v Irkutsku, první jede v 8:30, poté cca jednou za 30–90 minut, jízdní řád najdete zde. Je třeba hledat, ptát se a znát azbuku, maršrutky do Listvjanky nemají žádné číslo linky. Jízdenku platíte u řidiče a stojí 111 rublů. Poslední maršrutka z Listvjanky zpět do Irkutsku jede v 18:00. Cesta trvá hodinu a čtvrt,
  • Lodí po irkutské přehradě a řece Angaře. Začíná se u hotelu Irkutsk v centru města (Gagarin Boulevard 44), odkud budete autobusem převezeni k přístavišti na přehradě a odtud vás čeká cca hodinová plavba do Listvjanky. Z Irkutsku se vyjíždí v 6:45 a 11:30 (čas odjezdu autobusu od hotelu), zpět z Listvjanky v 18:30 a 21:00. Jednosměrný lístek vyjde na 450 rublů, detailní jízdní řády naleznete tady.

Lodí můžete doplout i na jiná místa na Bajkale, například Bolšoje Koty, ostrov Olchon apod. Informace o jízdních řádech a cenách najdete všechny na webu plavební společnosti

Architektura

Irkutsk na rozdíl od ostatních sibiřských měst vznikal již od 18. století, a tudíž jeho centrum zdobí malé secesní domy a také mnoho významných kostelů, ať už pravoslavných, nebo katolických. Na světě existuje mnoho zajímavějších a architektonicky hodnotnějších měst než zrovna Irkutsk, ale v rámci oblasti, v níž se město nachází, nemá v okruhu několika tisíc kilometrů konkurenci…

Po stopách kontrastů

Jen v málokterém ruském městě zažijete tolik kontrastů jako v Irkutsku. Na jedné straně skoro výstavní historické centrum, na které na pár metrech navazují polorozbořené tradiční dřevěné chalupy, ty zase střídají nově upravené parky, abyste se za pár metrů ocitli v dávno neudržovaném a kdysi výstavním městském lesoparku.

Na jedné straně historické domy, na druhé klasická sovětská sídliště, na třetí luxusní vily s moderním nákupním centrem, na čtvrté straně pak vesnicky vypadající prašné ulice s rozbořenými domy a desítkami toulavých psů jen pár metrů od hlavních tříd.

Irkutsk je městem zajímavých kontrastů, které tak krásně charakterizují celé Rusko…

Nakupování a gastronomie

Irkutsk je hlavním centrem středovýchodní Sibiře a zdaleka nejnavštěvovanějším místem zahraničními turisty od Uralu na východ. To sem přináší zajímavý mix ruské, evropské a asijské gastronomické kultury a množství turistů zase pomáhá udržovat restaurace, bary a kavárny v hojném počtu.

V žádném jiném ruském městě vyjma Moskvy a Petrohradu nenajdete tak rozmanitou gastronomickou síť. Je libo klasická jídelna (stolovaja), „fancy“ restaurace s ruskými specialitami, hamburgrárna, řetězec SashlikoFF se skvělou nabídkou šašliků, kebabů a steaků nebo luxusní italská restaurace? V Irkutsku není nic problém.

Ve městě také seženete veškeré potřebné zásoby pro cesty do přírody, ať už podél hlavní pěší zóny vedoucí z Kirovova náměstí, nebo v některém z mnoha moderních nákupních center.

Co tady objevíš?

Nejhlubší a jedno z největších jezer světa Bajkal a drsná neporušená příroda jižní Sibiře kolem něj lákají cestovatele z celého světa. Ještě, než se však dostanou k samotnému jezeru, většina z nich projede přes město Irkutsk, které tak poslouží jako ideální základna.

Bylo by chybou se v Irkutsku aspoň na chvilku nezdržet. Není příliš ruských měst východně od Uralu, která by se mohla pyšnit reálným historickým centrem s evropskou atmosférou. Irkutsk ano. Secesní domy, příjemná uvolněná atmosféra, která se ve městě buduje už od 19. století, od doby, kdy byla na Sibiř posílána inteligence z Moskvy a Petrohradu, aby nenarušovala vývoj podle představ tehdejších vládců, i přirozená linie řeky Angary vytvářejí z Irkutsku pozoruhodné místo, které nemá za Uralem obdoby.

Ne nadarmo si Irkutsk vysloužil přezdívku Paříž Sibiře.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Dostatečná doba k návštěvě zajímavostí ve samotném městě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Sibiřské zimy panují i tady, jeďte na jaře nebo v létě.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Tolik stojí letenky z Prahy. Rozdělením cesty přes Moskvu se dostanete i na 10.000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 dny
Navrhni úpravu