Průvodce městem
Irkutsk, brána k Bajkalu
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Irkutsku

Jak se dostat do Irkutsku

Letecky

Nejrychlejší cesta vede do Irkutsku s Aeroflotem a jedním přestupem v Moskvě. Obecně nejlevněji se dají letenky pořídit z Budapešti (kolem 9.000 Kč), z Vídně (okolo 10.000 Kč) a nejdráž z Prahy (cca 12.000 Kč).

Levnější a zajímavější bude cestu rozdělit a pobýt v Moskvě pár dní. Z Bratislavy nebo Karlových Varů se můžete dostat do Moskvy od cca 3.500 Kč za zpáteční letenku s aereolinkou Poběda, případně z ostatních měst od 4.500 Kč.

Letecké spojení z Moskvy do Irkutsku je časté, létá se několikrát denně ze všech tří hlavních moskevských letišť a nejlevnější zpáteční letenky se dají pořídit u aerolinky Poběda kolem 5.000 Kč.

Vlakem

Irkutsk leží na Transsibiřské magistrále a je jednou z nejvýznamnějších stanic po cestě. Jízda vlakem se tak přímo nabízí a je jen na vás, jak dlouho bude chtít na Transsibu strávit. Ideální délka cesty je 1 den–3 dny, déle už se budete ukrutně nudit. Navíc právě úsek cesty z Irkutsku kolem Bajkalu do Vladivostoku je nejhezčí částí magistrály.

Jízdenky vždy rezervujte s větším předstihem (ideálně 2–2,5 měsíce), především pokud se chystáte cestovat v létě. Jako jediný rezervační systém používejte oficiální web ruských železnic. Je sice nutné si vytvořit profil, ale rezervační proces je celkem rychlý a přehledný. Ostatní neoficiální weby vás oberou až o desítky procent!

Příklady cen a jízdních časů z Irkutsku:

  • Moskva: od 7.000 RUB na plackartě (3. třída), od 8.800 RUB v kupé, 80–90 hodin,
  • Ulan-Ude: od 1.300 RUB 3. třída, od 1.350 RUB kupé, od 700 RUB klasický vůz na sezení, 7–8 hodin,
  • Vladivostok: od 9.000 RUB, 70–90 hodin,
  • Krasnojarsk: od 2.000 RUB, 19 hodin,
  • Severobajkalsk: od 3.100 RUB, 35 hodin,
  • Ulánbátar: od 7.500 RUB, 23 hodin,
  • Peking: od 19.000 RUB, 55 hodin.

Pamatujte, že všechny časy na ruské železnici jsou vedeny v Moskevském času! Na webu RŽD však můžete přepnout na „Local“, budou se tak zobrazovat aktuální časy v místě odjezdu/příjezdu.

Jak cestovat po Irkutsku

Centrum je malé a v pohodě ho prochodíte pěšky. Dopravu z letiště do centra obstará trolejbus, autobusy nebo maršrutky za 15–20 rublů, více na stránce s detailními informacemi.

Irkutsk má však velmi hustou síť MHD, kterou se často a relativně rychle dostanete do všech koutů města. Pravda, vozy jsou většinou starší a nepohodlné, ale vzdálenosti krátké a systém funguje. Užití irkutské MHD je velmi jednoduché, neexistují žádné časové jízdenky, slevové nebo dobíjecí karty, a dokonce ani nákup jízdenky. Platí se vždy za jednotlivou jízdu u řidiče nebo průvodčího ve voze.

Většina tras jezdí od 5:30 do 23:00.

Pro plánování dopravy nejvíce využijete web eway24.ru, který zobrazí všechny linky autobusů, maršrutek, trolejbusů i tramvají v Irkutsku.

Tramvají

Irkutskem jezdí 5 tramvajových linek, každá s intervalem kolem 8 minut ve špičce, 20 minut večer. Jízdenky v tramvajích platíte vždy průvodčímu, který prochází vozem a sám jízdné vybírá. Jedna jízda tramvají vyjde na 15 rublů, platit nemusíte přesně, průvodčí vrací na vyšší částky.

Tramvaj nejvíce využijete pro cestu z centra k vlakovému nádraží, kam jezdí linky 1, 2 a 4. Dále pak v jihovýchodní a severovýchodní části města, kde se nachází například dálkové autobusové nádraží (linka 4).

Autobusem, maršrutkou

Rozdíly mezi klasickými autobusy a minibusy (maršrutkami) nejsou patrné. Všechny linky mají pevně stanovou trasu s pevně danými zastávkami, které jsou na znamení. Před zastávkou musíte křiknout na řidiče, že míníte vystupovat.

Na většině zastávek najdete označení, jaká linka tu zastavuje a často i rozpis intervalů. Jízdné se liší dle linky, vždy najdete přesnou sumu napsanou ve voze a jedná se buď o 15, nebo 20 rublů za jednu jízdu. Platí se řidiči až při výstupu, snažte se mít přesnou částku.

Trolejbusem

Jízda trolejbusem je o něco pohodlnější. Jednak v každém voze najdete přehledovou síť linek trolejbusů a tramvají, jednak zastávky nejsou na znamení, trolejbus vždy zastaví. Jízdné je na všech linkách shodné a činí 15 rublů, platí se opět řidiči při výstupu.

Trolejbus využijete při pohybu po centru, na letiště a v jižní části města.

Taxi

Taxíkem jeďte, jen pokud to bude nezbytně nutné, tj. večer. Jinak využijete mnohem levnější MHD. Navíc tu neexistují taxametry a musíte se tak dopředu dohodnout na ceně, což při neznalosti ruštiny nemusí být úplně snadné.

Uber v Irkutsku nejezdí.

Co tady objevíš?

Nejhlubší a jedno z největších jezer světa Bajkal a drsná neporušená příroda jižní Sibiře kolem něj lákají cestovatele z celého světa. Ještě, než se však dostanou k samotnému jezeru, většina z nich projede přes město Irkutsk, které tak poslouží jako ideální základna.

Bylo by chybou se v Irkutsku aspoň na chvilku nezdržet. Není příliš ruských měst východně od Uralu, která by se mohla pyšnit reálným historickým centrem s evropskou atmosférou. Irkutsk ano. Secesní domy, příjemná uvolněná atmosféra, která se ve městě buduje už od 19. století, od doby, kdy byla na Sibiř posílána inteligence z Moskvy a Petrohradu, aby nenarušovala vývoj podle představ tehdejších vládců, i přirozená linie řeky Angary vytvářejí z Irkutsku pozoruhodné místo, které nemá za Uralem obdoby.

Ne nadarmo si Irkutsk vysloužil přezdívku Paříž Sibiře.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Dostatečná doba k návštěvě zajímavostí ve samotném městě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Sibiřské zimy panují i tady, jeďte na jaře nebo v létě.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Tolik stojí letenky z Prahy. Rozdělením cesty přes Moskvu se dostanete i na 10.000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu