Průvodce městem

Irkutsk, brána k Bajkalu

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Nejhlubší a jedno z největších jezer světa Bajkal a drsná neporušená příroda jižní Sibiře kolem něj lákají cestovatele z celého světa. Ještě, než se však dostanou k samotnému jezeru, většina z nich projede přes město Irkutsk, které tak poslouží jako ideální základna.

Bylo by chybou se v Irkutsku aspoň na chvilku nezdržet. Není příliš ruských měst východně od Uralu, která by se mohla pyšnit reálným historickým centrem s evropskou atmosférou. Irkutsk ano. Secesní domy, příjemná uvolněná atmosféra, která se ve městě buduje už od 19. století, od doby, kdy byla na Sibiř posílána inteligence z Moskvy a Petrohradu, aby nenarušovala vývoj podle představ tehdejších vládců, i přirozená linie řeky Angary vytvářejí z Irkutsku pozoruhodné místo, které nemá za Uralem obdoby.

Ne nadarmo si Irkutsk vysloužil přezdívku Paříž Sibiře.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Dostatečná doba k návštěvě zajímavostí ve samotném městě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Sibiřské zimy panují i tady, jeďte na jaře nebo v létě.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Tolik stojí letenky z Prahy. Rozdělením cesty přes Moskvu se dostanete i na 10.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Katedrála Zjevení

Podle mnohých nejkrásnější sakrální stavba v Irkutsku, Sobor Bogoyavleniya, leží na promenádě naproti soutoku řek Angara a Irkut. Pravoslavná katedrála v byzantském stylu uchvátí jak barevně zdobeným exteriérem, tak interiérem. Vstup je povolen od 8:00 do 19:00.

Zavřít boční panel

Kostel Krista Spasitele

Krásný barokní pravoslavný kostel Krista Spasitele (Savior Church) z roku 1706 byl postaven na půdorysu o tvaru říční lodi a je jednou z hlavních církevních památek Irkutsku. Najdete ho jen pár kroků od Kirovova náměstí poblíž promenády podél řeky Angary.

Zavřít boční panel

Kirovovo náměstí

Samotné centrum Irkutsku okupuje velké Kirovovo náměstí s krásně udržovaným parkem a fontánou uprostřed. Kirovovo náměstí stojí za návštěvu nebo je vhodné k odpočinku, nepočítejte však, že by v bezprostředním okolí bylo množství restaurací či obchodů. Největší koncentrace je o něco jižněji podél Leninovy třídy.

Zavřít boční panel

Katedrála Svatého kříže

Nejvýznamnější pravoslavný chrám v Irkutsku je tak trochu utopen v parčíku naproti monumentu sibiřského tygra s uloveným sobolem, který má Irkutsk ve znaku. Vstupné je zdarma, otevřeno je od 9:00 do 17:30.

Zavřít boční panel

Kazaňská katedrála

Jednou z ikon města je další pravoslavný kostel Kazaňská katedrála z roku 1892. Krásná stavba v bohatě zdobeném byzantském stylu se nachází na ulici Barrikad na kraji centra za řekou Ušakovka. Z centra se sem dostanete tramvají číslo 4 nebo 4a nebo maršrutkou číslo 64, vystupte v zastávce „Fučíka“.

Otevřeno je od 8:00 do 19:00, vstup je zdarma.

Zavřít boční panel

Moskevská vrata

Monumentální vítězný oblouk nazvaný „Moskovskie vorota“, tedy Moskveská vrata, stojí na promenádě u řeky Angary při severní okraji centra města. Pěšky z Kirovova náměstí se sem dostanete do 10 minut.

Vítězný oblouk byl postaven v roce 1813 při příležitosti výročí deseti let na Alexandra I. na trůnu.

Zavřít boční panel

Monument Lenina

Každé ruské město má svoji sochu Lenina, přesněji řečeno hned několik soch. Nejinak je tomu i v Irkutsku, ta největší stojí v parčíku na křižovatce Leninovy třídy a ulice Karla Marxe. Místo stojí za návštěvu i pokud kultu Lenina zrovna dvakrát neholdujete, v blízkosti je pěkný park s fontánou, ale především mnoho restaurací, barů a obchodů – socha Lenina totiž stojí přímo v srdci města.

Zavřít boční panel

Park Jeruzalémská hora

Po obědě v centru se vydejte směrem na jih až dojdete pod zalesněný vršek s krásným bílým kostelíkem nahoře, k němuž vedou nově zrekonstruované schody. Vyjděte je a užijte si jediný možný výhled na Irkutsk, abyste si posléze dopřáli odpočinek v parku. Pravda, trochu neudržovaném, ale to nevadí, místní to tu mají rádi a proč byste neměli mít vy…

Zavřít boční panel

Ostrov Junosti

Za nejpohodovějším místem v Irkutsku zamiřte k břehům řeky Angary tam, kde se nachází největší městský ostrov Junosti. Spoustu zelených plání, na nichž si můžete lehnout, stánky s občerstvením a oblázkové pláže u řeky dělají z ostrova nejhezčí místo ve městě. O víkendech to tu žije jako nikde v Irkutsku, samozřejmě hlavně v létě. V zimě se však dá na Angaře bruslit.

Ostrov Junosti je mostem spojen jak s hlavní promenádou, tak s poloostrovem s dětskou železnicí, která jezdí každý víkend od 9:00 do 17:00 za cenu 100 rublů.

U severního břehu stojí uprostřed zátoky velký vodotrysk přímo z řeky Angary.

Zavřít boční panel

130. kvartál

Čtvrť na jižním okraji centra, která je nově vybudována ve stylu původních dřevěných chalup z 18. století. Nejedná se však o žádný skanzen, nýbrž o pulzující čtvrť plnou luxusních obchodů, restaurací, zábavních parků a obchodních center. Zavítejte sem nikoli za kulturou, ale za nákupy.

Zavřít boční panel

Znamenský klášter

Na březích řeky Angary při severním okraji centra stojí nenápadný komplex Znamenského kláštera. Na první pohled není ničím výjimečným, využijte však možnosti dostat se za 100 rublů dovnitř, kde budete obdivovat zlatem bohatě zdobené interiéry s desítkami svatých ikon. Pamatujte však, že se uvnitř nesmí fotit.

Otevřeno je denně od 6:00 do 20:00. Z centra sem dojedete za 15 minut trolejbusem číslo 3, vystupte na zastávce za velkým kruhovým objezdem.

Zavřít boční panel

Bulvár Gagarina

Dlouhý bulvár, k němuž přiléhá krásná pěší promenáda, se táhne od ostrova Junosti podél řeky Angary až ke Glazkovskému mostu. Projděte se, pokochejte výhledy na řeku, kupte ruskou zmrzlinu a užívejte dne.

Zavřít boční panel

Muzeum ledoborce „Angara“

Nadšenci do techniky a lodní dopravy zavítají do malého muzea přímo na přehradě v bývalém ledoborci. Přístupný je prakticky celý interiér ledoborce, muzeum sice není velké (maximálně na 40 minut), ale jako zpestření pobytu určitě stojí za zvážení.

Otevřeno je denně od 10 do 18 kromě pondělí. Vstup činí 150 rublů.

Z centra jeďte trolejbusem číslo 1 nebo 3 do zastávky Maršála Žukova, která je od vchodu vzdálena jen 50 metrů.

Počasí a sezóny v Irkutsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Irkutsk
Teploty během roku

-18 °C

-14 °C

-6 °C

0 °C

16 °C

22 °C

25 °C

24 °C

15 °C

5 °C

-5 °C

-15 °C

Počasí

Ačkoli je klima kolem Bajkalu přeci jen mírnější než v ostatních částech Sibiře, nic to nemění na faktu, že mezi zimou a létem panují obrovské teplotní rozdíly. Zimy jsou tu vlhčí než jinde na východě, tím pádem více sněží a mrazy nebývají tak tuhé, v průměru „jen“ kolem -15 °C. V létě se teploty drží na příjemných 25 °C, srážky nebývají nijak vydatné a dají se přirovnat k letnímu podnebí v ČR.

Přechod mezi zimou a létem a létem a podzimem bývá krátký a teplotní skoky značné.

Sezóny a kdy vyrazit

Nenechte se ošálit kalendářním jarem či podzimem a do Irkutsku jeďte nejdřív v květnu a nejpozději v září. Ještě v dubnu a klidně už v říjnu by vás totiž mohly překvapit nepříjemné mrazy nebo sníh. Ideálním obdobím k cestě bude červen až první polovina září. Nezapomeňte si však přibalit (nebo lépe na místě koupit) pořádný repelent. Sibiřští komáři jsou pověstní, je jich hodně a jsou pekelně agresivní!

Pokud vás však zima jen tak nerozhází, jeďte samozřejmě kdykoliv. Zamrzlý a zasněžený Bajkal vypadá pohádkově, stejně jako duhové barvy podzimu, které vytvoří z celé oblasti nádherné scenerie.

Skvělé akce do Irkutsku

ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu