Zimní Moskva

Co dělat v Moskvě

Balet, opera nebo divadlo 

Ruský balet nebo opera patří k nejslavnějším na světě, a ačkoliv neumíte ani slovo rusky, návštěva světově uznávaných představení ve vás přesto zanechá hluboké stopy. Bezesporu nejslavnější moskevskou scénou a jedním z nejlepších baletních a operních souborů na světě je Bolšoj těatr (Velké divadlo). Hrají se tu celosvětově známé kusy jako Labutí jezero, Oněgin, Boris Godunov, Lady Macbeth a mnoho dalších. Pokud uvažujete o návštěvě, nezapomeňte si ji pečlivě naplánovat dopředu, už jen při výběru správného oblečení.  

Problémem bývá taky rezervace lístků, kdy na nejoblíbenější představení můžou být vyprodána i týdny dopředu. Naštěstí se v posledních letech výrazně zjednodušil rezervační systém, nakupovat můžete na oficiální stránce bolshoi.ru (i v angličtině), stačí se zaregistrovat, zaplatit kartou (fungují i mezinárodní) a lístek si následně vytisknout z e-mailu. Ceny vstupenek se pohybují od 500 až do 10.000 rublů. 

K dalším slavným moskevským scénám patří: 

Projížďka po řece Moskvě 

Ačkoli stejnojmenná řeka nepatří ani zdaleka k významným tokům, vine se centrem křížem krážem a z vodní hladiny se naskytnou nevšední pohledy na město. 

Využít můžete hned několika lodních společností a typů plaveb. Od klasických hodinových až po vyjížďky na luxusních jachtách i s večeří. Cenový rozsah je velký – od 400 až po 3.000 rublů. Výborný srovnávač různých plaveb a společností včetně možnosti online rezervace najdete na stránce rivertickets.ru

Palácové stanice metra 

Moskevské metro není jen efektivní prostředek dopravy, ale zároveň uměleckým dílem. Místní stanice jsou legendární a mnohdy připomínají spíš bohatě zdobené palácové komnaty než stanici dopravního prostředku.  

Mezi tradičně nejnavštěvovanější stanice patří: 

  • Komsomolskaya (okružní hnědá linka) – bohatě zdobené prvky z bronzu a mramoru, křišťálové lustry a stropní mozaiky. Stanice je vystavená ve stalinistickém empírovém slohu,  
  • Majakovskaja (zelená linka 2) – unikátní a velmi elegantní stanice ve stylu Art Deco, 
  • Novoslobodskaja (okružní hnědá linka) – Stanice je obložená 32 vitrážovými skly s barevnými mozaikami,  
  • Kievskaja (okružní hnědá linka) – v úrovni perónů narazíte na mozaiky znázorňující přátelství ruského a ukrajinského lidu, ve vestibulu se pak budete kochat 18 vitrážovými okny,  
  • Taganskaja (okružní hnědá linka) – stanice má připomínat středověký gotický styl,  
  • Ploščaď Revolutsii (tmavě modrá linka 3) – hlavním motivem je 76 bronzových soch znázorňujících účastníky Velké říjnové revoluce,  
  • Slavjanský bulvár (tmavě modrá linka 3) – architektonicky hodnotné jsou i modernější stanice, konkrétně tato z roku 2008 uchvátí ocelovými sloupy připomínající stromy a větve,  
  • Park Pobědy (tmavě modrá linka 3) – elegantní a čistá stanice obložená dvěma druhy mramoru a nádhernou šachovnicovou podlahou,  
  • Arbatskaja (tmavě modrá linka 3) – jedna z nejkrásnějších stanic vůbec přímo v centru města zaujme zdobenými lavicemi i křišťálovými lustry, 
  • Vorobjovy Gory (červená linka 1) – zajímavě řešená nadzemí stanice přímo na mostě přes řeku Moskvu, na niž je skrz skla hezký výhled. 

Nádherných a monumentálních stanic je však v Moskvě mnohem více, především v centrální části města. 

České a slovenské patrioty pak potěší stanice Pražská na šedivé lince 9 a Bratislavská na světle zelené lince 10.  

Hokejové zápasy KHL 

Po americké NHL druhá nejslavnější hokejová soutěž světa naláká všechny sportovní fanoušky. Nenechte si ujít zápasy místních CSKA, HC Dynamo nebo Spartaku. Lístky od 100 rublů koupíte online přímo na oficiálním webu KHL.  

Muzea a galerie 

Na území Moskvy se nachází více než 50 muzeí nebo galerií, z nichž některé patří k celosvětově uznávaným. Mezi nejslavnější patří Treťjakovská galerie umění, Státní galerie Soljanka, Izmailovo muzeum nebo Puškinovo muzeum. Velmi zajímavé je i Muzeum kosmonautiky v areálu VDNKh. 

Přehledný seznam těch nejvýznamnějších přinese například Lonely Planet

V Moskvě sice existuje „slevová kartička“ s volným vstupem do několika muzeí, ale pokud si sečtete ceny za jednotlivé vstupy, vyjde vám, že byste během jediného dne museli navštívit alespoň 6 různých institucí, což je na hranici lidských možností. 

Bruslení pod otevřeným nebem 

Že „mráz přichází z východu“ není jen fráze, poznáte to, pokud pojedete v Moskvě v zimě. A rozhodně se nejedná o špatné období k návštěvě, minimálně pro bruslařské nadšence. Ve městě je rozmístěno hned několik veřejných bruslařských oválů pod otevřeným nebem, přičemž u každého z nich je půjčovna vybavení. Zatímco odpolední vstupné se obvykle pohybuje kolem částek 300 rublů, dopoledne a brzy odpoledne je většinou vstup zdarma. 

Každoročně vyroste bruslařský ring i přímo na Rudém náměstí, skvělý je také ve areálu výstaviště VDNKh.  

Odpočinek v parcích 

V zimě si užijete bruslení, v létě zamiřte do jednoho z mnoha parků, které poskytnou vítaný únik z rozpálených ulic. Moskevské parky jsou obrovské a vzorně udržované, obvykle s mnoha památníky připomínajícími hrdiny Velké vlastenecké války nebo úspěchů SSSR.  

Mezi nejhezčí parky patří Vorobjovy Gory, Timirjaževský park, Suvorovův park nebo Park Gorkého. 

Byzantská architektura 

Tento specifický architektonický styl silně ovlivnil především pravoslavné země, Rusko nevyjímaje. Nejvíce se projevuje u sakrálních staveb a právě v Moskvě kostelů a chrámů s charakteristickými cibulovitými věžičkami a barevnými ornamenty najdete opravdu mnoho. Vždyť Chrám Vasila Blaženého patří mezi vůbec nejznámější stavby tohoto druhu na světě. 

Výlety do okolí 

Vypravte se z Moskvy na výlet po Zlatém kruhu Ruska, skupinu historických měst na severovýchod od hlavního města, která bývá označována za kolébku ruské státnosti. Čítá 8 měst: Ivanovo, Jaroslavl, Kostroma, Pereslavl-Zalesskij, Rostov Velikij, Sergijev Posad, Suzdal a Vladimir. Jejich společným jmenovatelem jsou krásné zdobené kláštery, chrámy i opevněné kremly převážně ze 16.–18. století. 

Na rychlý jednodenní výlet je ideální nejbližší a podle mnohým také nejkrásnější Sergijev Posad, kam se dostanete vlakem za hodinu a půl každou chvíli (cca jednou za 15 minut). Lokální spoje odjíždějí z Jaroslavského nádraží a lístek není nutné kupovat dopředu. 

Letečtí nadšenci pak zamíří do jednoho z největších leteckých muzeí světa v nedalekém Moninu. V pondělí a úterý je zavřeno, středa, čtvrtek a pátek otevřeno vždy od 9:30 do 13:30 a od 14:15 do 17:00 a o víkendech od 9:00 do 14:00. Vstupné stojí 300 rublů.  

Z Moskvy se do Monina dostanete lokálními vlaky z Jaroslavského nádraží během hodiny a půl, přičemž vlaky jezdí v intervalu maximálně 30 minut. Jízdenku pořídíte až na nádraží. 

Chystáš se do Moskvy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.