Zimní Moskva

Doprava v Moskvě

Jak se dostat do Moskvy 

Letecky z ČR/Slovenska 

Ze střední Evropy je zbytečné uvažovat nad jiným způsobem dopravy než nad leteckou dopravou, která je zdaleka nejrychlejší a i nejlevnější. Přímými lety do Moskvy se dostanete hned z několika míst, pozor na to, že hlavní ruské město má 4 mezinárodní letiště (Šeremetěvo, Domodědovo, Vnukovo a Žukovskij – klikněte na název letiště pro informace o dopravě, terminálech, apod.): 

V průměru se ceny zpátečních letů pohybují mezi 4.000 a 5.000 Kč, v akcích ale i méně než za polovinu, především u aerolinek Poběda a Ural Airlines.  

Letecky z Ruska 

Míříte-li z Moskvy dál po Rusku, opět bude letecká doprava nejspíš vaší první volbou. V posledních letech zažívá vnitrostátní letecká doprava velký boom a ceny letenek jsou více než přijatelné (obvykle levnější než vlak). Do destinací v rozmezí 3 hodin letu počítejte s jednosměrnou letenkou kolem 1.000 Kč, vzdálenější lety startují na částkách okolo 3.000 Kč. 

Ke spolehlivým aerolinkám v Rusku patří: Aeroflot, Poběda, Ural Airlines, S7 Airlines, Nordwind, UTAir nebo Yamal Airlines.  

Vlakem 

Nadšenci do železničního spojení můžou využít přímý vlak z Prahy i Ostravy, který končí na Běloruském nádraží v Moskvě. Cesta trvá kolem 24 hodin a jednosměrná jízdenka do lůžkového vozu vyjde zhruba na 4.500 Kč (cca 2x dražší než letadlo), dá se koupit pouze na pokladně Českých drah.  

Při cestách po Rusku je železnice velmi oblíbeným a mimořádně spolehlivým způsobem dopravy. Obecné informace popisujeme v průvodci po Rusku. Konkrétně v Moskvě je důležité věnovat pozornost, z jakého nádraží váš vlak odjíždí. Neexistuje zde žádné centrální nádraží, ale systém je podobný jako v Paříži nebo v Londýně. V širším okruhu okolo centra najdete 9 významných stanic, z nichž se paprskovitě rozbíhají tratě do všech koutů Ruska. Příjemným faktem je, že všechna významná nádraží spojuje jediná okružní linka metra (hnědá barva, číslo 5). 

Hlavní moskevská nádraží a směry, kam se z nich jezdí: 

  • Běloruské nádraží (Белору́сский вокза́л): Kaliningrad, Smolensk, Rybinsk a mezinárodní spoje na západ (Bělorusko, Polsko, Litva, Česká republika, Německo, Francie), 
  • Leningradské nádraží (Ленинградский вокзал): Petrohrad, Pskov, Murmansk, Veliky Novgorod, Velikie Luki a mezinárodní spoje do Finska a Estonska,  
  • Kazaňské nádraží (Казань-Пассажирская): Anapa, Soči, Kazaň, Jekatěrinburk, Nižnij Novgorod, Nižnevartovsk, Iževsk, Kirov, Perm a mezinárodní spoje do Kazachstánu, 
  • Jaroslavské nádraží (Ярославский вокзал): Počáteční bod Transsibiřské magistrály, Vladivostok, Irkutsk, Ulan-Ude, Krasnojarsk, Novosibirsk, Nižnij Novgorod, Jekatěrinburk, Kirov, Jaroslavl, Archangelsk, Kostroma a mezinárodní spoje do Číny, Mongolska a Severní Koreje,  
  • Kyjevské nádraží (Ки́евский вокза́л): Brjansk, Anapa, Kaluga a mezinárodní spoje na Ukrajinu a do Moldavska, 
  • Pavelecké nádraží (Павелецкий вокзал): Anapa, Stavropol, Volgograd, Astrachaň, Saratov, Voroněž, Lipeck, Tambov a mezinárodní spoje do Kazachstánu a Ázerbajdžánu, 
  • Kurské nádraží (Ку́рский вокза́л): Nižnij Novgorod (rychlovlak), Anapa, Astrachaň, Čeljabinsk, Jekatěrinburk, Kazaň, Perm, Machačkala, Volgograd, Kursk, Samara, poloostrov Krym a mezinárodní spoje na východní Ukrajinu (Donbas), 
  • Rižské nádraží (Рижский вокзал): Velikie Luki, Ržev, Volokolamsk a mezinárodní spoje do Lotyšska. 

Jak cestovat po Moskvě 

Moskva na přelomu tisíciletí přešla na moderní systém integrovaného jízdného, kdy na jeden lístek můžete jezdit všemi druhy moskevské MHD, přičemž jsou k mání i vícedenní lístky.  

Jízdenky 

Jednorázové papírové jízdenky, vždy lze platit jen hotovostí: 

  • 1 jízda bez možnosti přestupu (přestup mezi linkami metra je možný, neprochází se turnikety): 55 rublů, tato jízdenka lze zakoupit v každé stanici metra, u řidiče autobusu nebo tramvaje, 
  • 1 den (platí jen daný kalendářní den, nikoli 24 hodin): 230 rublů, lze koupit pouze ve stanicích metra, 
  • 3 dny (kalendářní dny, nikoli 72 hodin): 438 rublů, lze koupit pouze ve stanicích metra. 

Levnější alternativou pro krátké jízdy je koupě plastové kartičky „Trojka“ v každé stanici metra u okénka nebo v automatu. Platí se depozit 50 rublů, který při navrácení karty získáte zpět.  

  • 1 jízda bez možnosti přestupu (s výjimkou metra, kde přestupovat můžete): 38 rublů, 
  • 90 minut (jedna jízda metrem, okružním vlakem nebo monorailem + libovolný počet jízd autobusem či tramvají): 59 rublů, 
  • 1 den a 3 dny: stejná cena jako u jednorázových jízdenek

Nově je v metru zavedena i možnost placení jízdného bezkontaktními platební kartami Visa nebo MasterCard. Kartu jednoduše přiložíte u turniketu stejně jako jízdenku, jedna jízda pak bude stát 42 rublů. Tato technologie zatím funguje pouze v metru.  

Metro, Monorail a okružní železnice 

Páteří moskevské dopravy je metro. Pro turisty jde vlastně o jediný opravdu přehledný a relevantní druh dopravy, jímž se rychle přepravíte mezi všemi hlavními atrakcemi a důležitými místy. Podzemí města totiž brázdí 12 linek metra + 1 trasa monorailu + 1 okružní železnice a celkovou délkou tratí se Moskva řadí na 5. místo na světě. Jízda metrem navíc bude svým způsobem i kulturním zážitkem, jelikož mnoho stanic připomíná výzdobou spíše paláce.  

Všechny linky metra jezdí denně od 6:00 do 1:00, ve špičce s minimálním možným intervalem 90 sekund, nejdelší možný interval o víkendu je pak 7 minut.  

Stanice jsou dobře značené včetně nápisů v angličtině (latince) a celková orientace je velmi snadná. Zamotat hlavu vám snad můžou jen rozdílné názvy jedné a té samé přestupní stanice: každá linka má svůj vlastní název dané zastávky. Před jízdou si určitě stáhněte nebo vytiskněte velmi přehlednou bilingvní mapu moskevského metra, která vám cestování velmi usnadní.

Na každé stanici metra najdete automaty, kde si můžete zakoupit všechny typy jízdenek, případně to lze také u okénka. Pracovnice většinou alespoň základy angličtiny ovládají a nebývá problém se domluvit. Před vstupem do stanice pak přiložíte jízdenku nebo vlastní platební kartu (viz informace výše) k turniketu, který se otevře. Při výstupu už jízdenku nepotřebujete, turniket se otevře sám automaticky.  

Úplně stejná pravidla pak platí při cestách s vláčkem monorail, který jezdí poblíž televizní věže Ostankino i při cestě okružní železniční linkou číslo 14

Pokud přestupujete mezi linkami metra, neprocházíte žádnými turnikety, a tudíž na 1 „nepřestupní“ jízdenku můžete metrem jezdit klidně celý den, pokud nevyjdete ven. Přestupujete-li mezi metrem a okružní železniční linkou číslo 14 nebo monorailem, rovněž vám postačí lístek pro jednotlivou jízdu za 55 rublů (resp. 38 s kartičkou Troika), v tom případě platí jen 90 minut. 

TIP: Oddychněte si od hluku sovětských souprav rovnou ve stanici metra. Každý den se na několika stanicích metra konají vystoupení živé hudby podle přesně daného kalendáře, který můžete zhlédnout zde.  

Tramvaje, trolejbusy, autobusy a maršrutky 

Kam se nedostanete metrem, rozveze vás hustá síť pozemní dopravy. Na rozdíl od metra není povrchová doprava příliš přehledná, úplně chybí nápisy v angličtině nebo alespoň v latince a připravit se musíte taky na často přeplněné vozy a zdlouhavou nepohodlnou jízdu.  

K turisticky oblíbeným tramvajovým linkám patří A a 39, které vyjíždí od metra Čistyje Prudy směrem na jih přes historické centrum.  

Do tramvaje můžete nastupovat všemi dveřmi, jízdenku jen přiložíte ke žlutému označovači, a to pouze při nástupu. Jednorázový lístek můžete koupit u řidiče, vícedenní nikoli. 

Naopak do autobusů, trolejbusů a maršrutek musíte nastupovat předními dveřmi, lístek přiložíte k turniketu, kterým projdete dál do vozu. I zde si můžete u řidiče koupit pouze jednorázový lístek, nikoliv celo- nebo vícedenní.

Přehledná mapa autobusové dopravy neexistuje, využít však můžete oblíbený interaktivní vyhledávač linek MHD eway24.ru

Většina linek je v provozu od 6:00 cca do 23:30 až půlnoci.  

Oficiální stránky pozemní dopravy mosgortrans.ru jsou dostupné pouze v ruštině. 

Během noci pak můžete využít speciální noční autobusy s označením N1–N7, N10, B, m10, 15 a 3, které mají centrální přestupní zastávku na stanici Kitay-Gorod. 

Aeroexpress 

Trojice speciálních železničních tras využijete při cestě na 3 největší mezinárodní letiště. Každá trasa odjíždí z jiného nádraží, detailní informace jsme pro vás připravili v samostatných průvodcích: 

Jízdenky a jízdní řády pak najdete na webu aeroexpress.ru.

Lanovka 

Nejnovější forma dopravy vznikla teprve v roce 2018. Je jí moderní kabinková lanovka s nádhernými výhledy na město a řeku, která vede od olympijského stadionu Lužniki na vrcholek Vorobjovy gory. Lanovka jezdí denně od 12:00 do 22:00, v pondělí až od 16:00.  

Jednosměrná jízdenka stojí 200 rublů, zpáteční 350 rublů. Ceny pro děti a seniory jsou o 50 rublů nižší. Naopak víkendová sazba je vždy o 50 rublů vyšší. 

Taxi 

Moskevské taxíky jsou předražené a při jízdě s nerusky mluvícím turistou dochází k častým nadhodnocením cen. Doporučujeme využívat aplikace, přes něž si taxi zavoláte a předem zaplatíte kreditní kartou. Nejpopulárnější jsou: 

Pěšky 

Jako po každém městě se samozřejmě i v Moskvě budete pohybovat pěšky, narazíte však na dva zásadní problémy. Prvním jsou velmi široké ulice, které je nemožné přejít kdekoli mimo přechod nebo podchod. Tedy ne nemožné, ale velmi nebezpečné.  

Druhým problémem jsou vzdálenosti. Co na mapě vypadá blízko, je ve skutečnosti dvakrát dál. Zatímco když si v Praze řeknete, že vystoupíte z metra o stanici blíž, abyste se „trochu prošli“, připravíte si příjemnou 15minutovou procházku. Když si něco podobného řeknete v Moskvě, uženete si svalovou horečku… 

Chystáš se do Moskvy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.