Co tady objevíš?

Hlavní město Ruska je se svými 13 miliony obyvatel zároveň i největším městem celé Evropy. Je domovem mnoha světových kulturních institucí, univerzit a stalo se i významným obchodním centrem. Předně je Moskva obrovská a monumentální. Při své návštěvě ostatně její velikost nejednou poznáte na vlastní kůži, když si budete říkat „však to je jen jedna stanice, to dojdu pěšky…“  

Mnoho lidí se z Moskvy vrací s pocitem, že už do ní nikdy v životě nepojedou, mnoho lidí si město zamiluje na první pohled. Moskva je kontroverzní, ale zároveň skrývá nepřeberné množství památek i zábavy. Vaše pocity z města do značné míry ovlivní očekávání, ale třeba i aktuální počasí. Zažít přívaly sněhu spojené s -20 °C mají něco do sebe, ale ne všichni z nich budou nadšení. 

Přitom si stačí výlet trochu předem naplánovat, vědět, co čekat a co nečekat, ale především se nebát. Moskva je v současnosti veskrze úplně normálním městem. Nenajdete tu žádné nebezpečné čtvrti ani turistické pasti, naopak se setkáte spíš s vlídným přijetím, překvapivě snadnou orientací i bohatou náplní k několikadennímu vyžití. Tak hoďte předsudky stranou a dejte Moskvě aspoň jednu šanci. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3–4 dny
Na samotné město si vyhraďte alespoň prodloužený víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben–říjen
I zimní Moskva má něco do sebe, ale jen pokud vám nevadí mrazy.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Běžná cena letenky z Prahy. V akcích z Bratislavy nebo Karlových Varů ji seženete i pod 2.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Kreml

Kreml je obecné označené pro ruské městské pevnosti, vžilo se však právě pro ten moskevský. Je totiž ze všech největší a nejvíce monumentální a už jen kvůli němu stojí za to vážit cestu do Moskvy. Mimo jiné také slouží jako oficiální sídlo prezidenta Ruska. 

Na první pohled upoutá masivními zdmi z červených cihel, jimž dominuje Spasská věž na východě a krásný Aleksandrovský park na severním okraji. V samotném areálu pak narazíte na dalších několik významných a veřejnosti přístupných staveb: 

 • Uspenskij sobor (chrám), 
 • Chrám Zvěstování, 
 • Chrám Zvěstování panny Marie (Blagověščenskij sobor), 
 • Chrám Archanděla Gabriela (Archangelskij sobor) s hrobkami carů, 
 • Zvonice Ivana Velikého, 
 • Kremelská zbrojnice (nejstarší moskevské muzeum), mj. i domov pro Ruské korunovační klenoty. 

Celý areál je zavřený ve čtvrtky. V ostatní dny je otevřen od 9:00 do 17:00, jednotlivá muzea a chrámy pak od 9:30 do 18:00 (poslední vstup do nich ale nejpozději v 17:00).  

Vstupenky je možné koupit online (doporučujeme, počet je omezený a ve frekventovaných dnech se může stát, že na místě již nebudou dostupné) nebo v pokladně v Aleksandrovském sadu.  

 • Vstup do areálu a chrámů: 500 rublů, 
 • Vstup do Kremelské zbrojnice (Amoury chambre): 700 rublů, 
 • Vstup do zvonice Ivana Velikého: 250 rublů (nelze koupit online), 
 • Oficiální webové stránky   

Nejbližší stanice metra ke vstupu: Biblioteka Im. Lenina (červená linka 1), Aleksandrovsky Sad (tmavě modrá linka 3 a světle modrá linka 4), Borovitskaja (šedivá linka 9). 

Autobusy: K, m1, m3, m6, 144 

Zavřít boční panel

Rudé náměstí

Za centrum celého Ruska je beze sporu považováno Rudé náměstí neboli Krasnaja Ploščaď (Кра́сная пло́щадь). Rudé náměstí leží při východní straně Kremlu a odděluje ho od historické čtvrti Kitaj-Gorod. Každý rok 9. května se zde koná velká vojenská přehlídka. 

Dominantou východní strany náměstí je slavný obchodní dům GUM, který už za dob komunismu patřil k nejlepším svého druhu ve východním bloku. Dnes je z něj luxusní nákupní centrum, v němž najdete prodejny nejdražších světových značek. 

Západní straně náměstí vévodí zeď Kremlu, v níž je vybudováno slavné Leninovo mauzoleum, kde dodnes můžete navštívit nabalzamovaného Vladimira Iljiče Lenina. Kdo by měl o tuto nesmírně obskurní atrakci zájem, musí dorazit pouze mezi 10:00 a 13:00, v pondělí a pátek je pak zavřeno úplně. Vstup je zdarma, počítejte s dlouhou frontou, která obvykle zabere maximálně 30 minut, jelikož uvnitř se nesmíte zastavit, jen projdete kolem Leninova katafalku a zase vyjdete ven. Nesmí se zde fotit, mobilní telefony a bundy/batohy musíte za poplatek 40 rublů nechat v šatně. 

Nejbližší stanice metra: Teatralnaja (zelená linka 2), Ploschad Revolutsii (tmavě modrá linka 3), Okhotny Riad (červená linka 1) 

Autobusy: m5, 158

Zavřít boční panel

Televizní věž Ostankino

Čtvrtá nejvyšší televizní věž se tyčí v severní části Moskvy do výšky 540 metrů a v době svého vybudování (1967) byla dokonce nejvyšší samostatně stojící budovou na světě. Navštívit můžete vyhlídkovou plošinu ve výšce 337 metrů, odkud je hlavně za tmy krásný pohled na nasvícenou Moskvu (za světla vlastně moc neuvidíte, jelikož Moskva leží na rovině a žádné výrazné body tak nevyniknou). 

Otevřeno je od 10:00 do 22:00 a lístky si můžete koupit jak na místě, tak online. Počet míst je sice omezený, ale obvykle nebývá problém sehnat až na místě. Vstupenka na vyhlídku stojí 700 rublů od 10 do 11 hodin a 1.100 rublů ve zbytku dne. O víkendech a svátcích pak 1.300 rublů. 

Zakoupit lze i vstup na prohlídku technického zázemí, který i s návštěvou vyhlídky stojí 1.000 RUB (10–11 hod), resp. 1.600 RUB ve zbytku dne a o víkendech. 

Nejbližší stanice metra: Teletsentr (Monorail, který navazuje na šedivou linku 9 a oranžovou linku 3) 

Autobusy: m9, 24, 36, 73, 85, 311, 379, 561 

Tramvaje: 11, 17, 25 

Zavřít boční panel

VDNCh (VDNKh)

Písmena představují zkratku pro „Výstavu úspěchů národního hospodářství“ a skrývá se pod nimi pompézní a mimořádně rozlehlý areál moskevského výstaviště. Celý areál měří více než 3 km a v současnosti se zde konají různé komerční výstavy a akce, koncerty apod. Rozhodně stojí za to si projít alespoň hlavní alej od vstupní brány, areál je skutečně monumentální.   

Nejbližší stanice metra: VDNKh (oranžová linka 6), Vystavochny Tsentr (Monorail) 

Autobusy: 14, 56, 76, 93, 136, 154, 195, 172, 244, 286 

Tramvaje: 11, 17, 25

Zavřít boční panel

Muzeum kosmonautiky

Mezi nejzajímavější moskveská muzea patří jedinečné Muzeum kosmonautiky, na které si vyhraďte minimálně hodinu čistého času. Otevřeno je denně od 10:00 do 19:00 a za vstup se platí 250 rublů.

Rozsáhlá expozice mapuje celý průřez ruského kosmického programu i s mnoha autentickými ukázkami a interaktivními místnostmi. 

Prostranství před muzeem dominuje monumentální pomník rakety.

Nejbližší stanice metra: VDNKh (oranžová linka 6), Vystavochny Tsentr (Monorail) 

Autobusy: 14, 56, 76, 93, 136, 154, 195, 172, 244, 286 

Tramvaje: 11, 17, 25

Zavřít boční panel

Park Pobědy

Neboli Park Vítězství je volnočasový areál vystavěný na počest druhé světové války. Jeho dominantou je rozlehlé náměstí na vršku Poklonnaya s vysokým Vítězným sloupem a rozlehlým Muzeem Vítězství (https://victorymuseum.ru/), které je otevřeno od 10:00 do 20:30 kromě pondělí, kdy je zavřeno. Vstup stojí 300 rublů. 

Nejbližší stanice metra: Park Pobědy (tmavě modrá linka 3, žlutá linka 8A) 

Autobusy: 91, 157, 205, 339, 454, 474

Zavřít boční panel

Arbat

Ulice Arbat je moskevským ekvivalentem třeba k pražské třídě Na Příkopě. Přes kilometr dlouhá pěší zóna se táhne historickým centrem, najdete tu nepřeberné množství luxusních turistických restaurací, obchodů i atrakcí.  

Nejbližší stanice metra: Arbatskaja na východním konci (tmavě modrá linka 3 a světle modrá linka 4), Smolenskaja na západním konci (obě modré linky). 

Autobusy: A, B, m2, m27, 15, 39, 64, t10, t39, t79

Zavřít boční panel

Jaroslavské nádraží

Jedno z 9 hlavních nádraží patří k největším a nejvýznamnějším v Moskvě. Hlavním turistickým tahákem je samozřejmě počáteční nultý kilometr Transsibiřské magistrály, který připomíná malý památník na nástupišti číslo 1. 

Nejbližší stanice metra: Komsomolskaya (hnědá okružní linka a červená linka 1) 

Autobusy: A, 14, 40, 41, 122 

Tramvaje: 7, 13, 37, 50

Zavřít boční panel

Chrám Vasila Blaženého

Neslavnější stavbu celého Ruska najdete na jižním okraji Rudého náměstí. Ikonické barevné cibulovité věže pravoslavného chrámu Vasila Blaženého jsou dominantou centrální Moskvy a jednou z hlavních památek tzv. byzantské architektury.  

Chrám byl postaven roku 1561 na počest poražení Tatarů u Kazaně a fakticky v sobě skrývá 10 různých kostelů. Půdorys chrámu totiž tvoří devět propojených kaplí s desátou ústřední uprostřed. Dnes již stavba neslouží náboženským účelům, ale pouze jako muzeum se skvostnými interiéry.  

Otevřeno je denně, časy se mírně liší dle ročních období (http://en.shm.ru/museum/hvb/), obvykle od 11:00 do 17 až 18:00. Cena vstupenky je 700 rublů.

Nejbližší stanice metra: Teatralnaja (zelená linka 2), Ploschad Revolutsii (tmavě modrá linka 3), Okhotny Riad (červená linka 1) 

Autobusy: m5, 158

Zavřít boční panel

Lubjanka

Masivní budova ze žlutých cihel, lidově přezdívaná „Lubjanka“, mezi Moskvany vždy budila a vlastně stále budí jisté obavy. Sídlila zde totiž obávaná tajná služba KGB a dodnes je Lubjanka velitelstvím její následnice, Federální bezpečnostní služby (FSB).  

Donedávna bylo v přízemí budovy vyčleněno několik místností, které sloužily jako Muzeum KGB, v současnosti jsou však veřejnosti nepřístupné. Ponurou atmosféru Lubjanky tak můžete zažít jen zvenčí.

Nejbližší stanice metra: Lubyanka (červená linka 1), Kuznetsky most (fialová linka 7)

Autobusy: K, m2, m3, m9, m10 m27, 38, 101, 144

Zavřít boční panel

Kreml Izmailovo

Moskevský kreml zná nejspíš úplně každý, málokdo však ví, že ve čtvrti Izmailovo na severovýchodě města je ještě jeden. Rozsáhlý pohádkově vypadající komplex celý postavený v pseudo-byzantském stylu byl postaven teprve v roce 2007 a slouží jako vzdělávací a kulturní centrum. 

V mnoha budovách najdete různá muzea tradičního ruského života, umění nebo architektury. Na náměstích můžete nakupovat na trzích a v nejrůznějších obchodech všeho druhu.  

Komplex je otevřený denně od 9 do 20 hodin a za vstup do samotného areálu se neplatí, pouze do jednotlivých muzeí a expozicí, viz oficiální stránky: http://www.kremlin-izmailovo.com/

Nejbližší stanice metra: Partizanskaya (tmavě modrá linka 3), Izmailovo (okružní železnice 14)

Tramvaje: 32

Zavřít boční panel

Vorobjovy gory

Nejhezčí odpočinkovou zónou v Moskvě je park Vorobjovy Gory rozkládající se podél řeky Moskvy a na jednom z mála kopců ve městě. Příjemná říční promenáda pro pěší i cyklisty stoupá na kopec, odkud se naskytne pěkný výhled na Moskvu.  

Nově navíc můžete na VorGory, jak parku přezdívají místní, dojet kromě metra i kabinkovou lanovkou od stadionu Lužniki, viz kapitola „Doprava“.

Nejbližší stanice metra: Vorobjovy gory (červená linka 1)

Autobusy: t7

Zavřít boční panel

Katedrála Krista Spasitele

Tento chrám byl postaven v 19. století na památku vítězství nad Napolenem, za komunistické éry však musel ustoupit plánovanému Paláci sovětů. Nakonec však byl v roce 2000 obnoven ve své původní podobě a dodnes je největším pravoslavným kostelem na světě.  

Za vstup se neplatí.

Nejbližší stanice metra: Kropotinskaya (červená linka 1)

Autobusy: m3, 255

Zavřít boční panel

Bolšoj Těatr (Velké divadlo)

Jedna z nejslavnějších operních a baletních scén světa sídlí v moskevském Velkém divadle. V budově sídlí soubor nepřerušovaně už od roku 1825 a divadelní představení můžete navštívit téměř každý den v týdnu.  

Určitě doporučujeme vstupenky koupit online, většina představení bývá vyprodána několik dnů až týdnů dopředu. Proces koupě je detailně popsán v kapitole „Aktivity a výlety“.

Nejbližší stanice metra: Teatralnaya (zelená linka 2), Okhotny Riad (červená linka 1), Kuznetsky most (fialová linka 7)

Autobusy: m2, m3, m10, m27, 38, 101, 144

Zavřít boční panel

Treťjakovská galerie

Největší a nejslavnější sbírky ruského výtvarného umění v průřezu celou historií sídlí v Treťjakovské galerii. Její historie se datuje do roku 1856, kdy byla založena obchodníkem Pavlem Michajlovičem Treťjakovem.  

Hlavní budova sídlí v Lavruškinově ulici necelý kilometr jižně od Rudého náměstí. Druhou významnou budovou je moderní stavba na břehu řeky Moskvy poblíž stanice metra Okťabrskaja, kde sídlí sbírky ruského moderního umění. 

 • Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 (čtvrtek, pátek a sobota až do 21:00), v pondělí zůstává zavřeno, 
 • Vstupné 500 rublů, 
 • Oficiální web.

Nejbližší stanice metra: Tretyakovskaya (okružní linka 6, žlutá linka 8)

Autobusy: m5

Zavřít boční panel

Novoděvičí klášter

Největší ženský pravoslavný klášter v Moskvě s přilehlým hřbitovem sídlí ve čtvrti Chamovniki poblíž olympijského komplexu Lužniki.  

Novoděvičí nebo též Novopanenský klášter zpřístupňuje veřejnosti rozsáhlé prostory včetně 70 metrů vysoké klášterní Zvonice nebo komnaty, v nichž měla žít sestra Borise Godunova. V interiérech se můžete kochat stálou výstavou ikon, obrazů, fresek a mozaik. 

Otevřeno je denně od 10:00 do 17:15 s výjimkou úterků a prvních pondělků v měsíci, kdy je zavřeno. Za vstup zaplatíte 300 rublů.

Nejbližší stanice metra: Sportivnaja (červená linka 1), Lužniki (okružní železnice 14)

Autobusy: m3, 64, 216, 255

Zavřít boční panel

Kolomenskoje

Prostor lesoparku Kolomenskoje nacházející se asi 10 km od centra Moskvy sloužil od 13. století jako sídlo ruských carů. Vzniklo zde tudíž mnoho památek v čele s Chrámem nanebevzetí dnes zapsaným na seznamu UNESCO.  

V současnosti najdete v rozsáhlém parku až několik desítek historických budov i malých muzeí a je populárním místem pro Moskvany, kteří v parku tráví parné letní dny.  

Vstup do areálu je možný od 10 do 18:00 kromě pondělků a je zdarma. Vstupy do jednotlivých muzeí se pohybují mezi 50 a 350 rubly.

Nejbližší stanice metra: Kolomenskaja (zelená linka 2)

Autobusy: t7, 219, 263, 291, 299

Tramvaje: 35, 47, 47k, 49

Zavřít boční panel

Pomník Petra Velikého

Jedni ho milují, druzí nenávidí, když vytýkají jeho nevkusnou architekturu. Řeč je o gigantickém pomníku Petra Velikého, který shlíží na řeku Moskvu z 98 metrů vysokého ocelovo-bronzového korábu. 

Pomník vznikl v roce 1997 na malém ostrůvku na řece Moskvě a je 8. nejvyšší sochou světa.

Nejbližší stanice metra: Polyanka (šedivá linka 9)

Autobusy: m1, m4, t7, 4, 144

Zavřít boční panel

Lomonosovova univerzita

Největší a nejstarší ruská univerzita je známá především díky své hlavní budově nacházející se na Leninských polích a na červené lince metra. Stavba se rychle stala jedním ze symbolů Moskvy a je typickou ukázkou tzv. socialistického realismu. Stala se například vzorem pro Hotel International v pražské Podbabě.

Nejbližší stanice metra: Universitet (červená linka 1)

Autobusy: 1, 34, 57, 67, 103, 111, 113, 119, 130, 187, 260, 464, 470, 572

Tramvaje: 14, 26, 39

Zavřít boční panel

Cafe Puškin

Vídeň má své Café Landtmann, Praha Slavii, Moskva zase Cafe Puškin. Legendární kavárna na Tverské třídě sestává ze sedmi místností v krásném barokním stylu, v nichž se budete cítit i přes velikost prostoru spíš jako v pohodlném obývacím pokoji. 

Okusit musíte skvělé sladkosti a zákusky nebo horkou čokoládu, připravte se však na plně západní ceny. Například za tradiční ruské pirohy zaplatíte přes 700 rublů, za běžnou kávu pak kolem 300 rublů. 

Nejbližší stanice metra: Tverskaya (zelená linka 2), Chekhovskaya (šedivá linka 9)

Autobusy: A, m10, 15

Zavřít boční panel

Park Zaryadye

Nejnovější moskevský park byl vybudován teprve v roce 2017 v blízkosti Rudého náměstí a rychle stal nejoblíbenějším odpočinkovým místem pro Moskvany i turisty. Kromě rozsáhlých zelených ploch vhodných pro piknik parku dominuje hned několik architektonických skvostů:

 • Koncertní hala pod skleněnou střechou,
 • Ledová jeskyně: interaktivní výstava osidlování Dálného východu, 
 • Plovoucí most: konstrukce pro pěší ve tvaru "V", která bez jediného podpůrného bodu vybíhá až nad řeku Moskvu a poskytuje skvělé výhledy na centrum, Kreml a Chrám Vasila Blaženého.

Nejbližší stanice metra: Kitay-Gorod (okružní linka 6, fialová linka 7)

Autobusy: m5, 158, 255

Zavřít boční panel

Moskva-City

Rychle se rozvíjející obchodní čtvrť na západním okraji centra nazývaná "Moskva-City" nabídne pohled do budoucnosti Ruska a města. Vysoké mrakodrapy ve stylu nejmodernějších velkoměst rostou jako houby po dešti, moderní ulice a upravené okolí láká k procházkám i turisty. Věž Federace, jeden z mrakodrapů, byla do roku 2017 se svými 374 metry nejvyšší budovou Evropy. V roce 2018 ji předstihl mrakodrap "Lakhta Center" v ruském Petrohradě.

Nejbližší stanice metra: Delovoy Tsentr (tyrkysová linka 11, okružní železnice 14), Mezhdunarodnaya (světle modrá linka 4)

Zavřít boční panel

Zhivopisny most

V přesném překladu "Malebný most" je nejvyšší zavěšený most v Evropě, kterému dominuje masivní a z dálky viditelná červená konstrukce ve tvaru velkého oblouku. Na nejvyšším místě je pak zavěšena skleněná "koule", ve které je umístěna restaurace s výhledem.

Nejbližší stanice metra: Krylatskoye (tmavě modrá linka 3) – cca 3 kilometry

Tramvaje: 28, 28k, 31 (konečná Maršála Žukova), linky jedou od stanice metra Schukinskaya (fialová linka 7)

Počasí a sezóny v Moskvě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Moskva
Počasí během roku

-7 °C

-7 °C

-1 °C

11 °C

18 °C

22 °C

24 °C

22 °C

15 °C

7 °C

-1 °C

-6 °C

Počasí

Moskva leží v západní části Ruska na širých planinách daleko od moře. Geografický charakter dává jasný směr i typicky kontinentálnímu rysu počasí. Zatímco během léta město sužují nepříjemná horka s častými extrémy přes 30 °C a silnými bouřkami, během zimy je Moskva sevřená třeskutými mrazy nezřídka klesajícími až k hodnotám kolem -20 °C. Časté jsou i extrémní přívaly sněhu, které na jednu stranu komplikují pohyb po městě, ale na druhou vytváří pohádkové kulisy. 

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud si nechcete vyzkoušet teplotní extrémy, jednoznačně nejlepším obdobím je jaro a babí léto. Svěží zeleň nebo barvící se podzimní listí příjemně uklidňuje a teploty se pohybují na snesitelných hodnotách v rozmezí mezi 15 a 20 °C.  

Dejte si pozor na období pravoslavných Vánoc v týdnu od 6. ledna, kdy většina služeb funguje ve značně omezeném režimu. Zajímavá naopak může být návštěva 9. května, kdy se grandiózně oslavuje konec Velké vlastenecké války (tedy druhé světové) nebo 12. června na Den Ruska. 

Skvělé akce do Moskvy

ušetříš až 59%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 68%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu