Samoa
Samoa

Co dělat na Samoe

Upolu Apia je hlavním městem, kde se konají trhy, nejznámější je Flea market, kde je možné nakoupit si mnoho věcí od jídla přes oblečení a suvenýry. Určitě nevynechte návštěvu informačního centra, která je užitečná, protože mají aktuální mapky ostrova. Jednou z aktivit je Samoa Culture village, je volně přístupná a koná se každý den (kromě neděle) v 10:30 a 12:30. Samoánci vás provedou městem a předvedou mnoho typických aktivit (loupání kokosu, výroby lavalava šátků). Čas konání si ověřte v informačním centru. 

Jednomu Evropanů, jemuž Samoa učarovala, byl skotský spisovatel Robert Louis Stevenson. Spisovatel byl v místní komunitě velmi oblíbený a obýval svůj dům až do své smrti. Poté byl dům udržován jako jeho muzeum včetně pohřebního místa na Mt. Vaea. Z vrchilku této hory je krásný výhled do krajiny.

To Sua Ocean Trench – je velkou 30 metrů hluboukou dírou, v níž se dá plavat a šnorchlovat. Je unikátní složením vody, protože se v ní mísí sladká a slaná voda. Voda je azurově modrá a okolí sytě zelené. Opět jeden z velmi dechberoucích pohledů.

Lalomanu beach – je typická pohádková pláž. Bílý písek, modré moře a palmy, které rostou z pláže vodorovně směrem k  moři. Pláž je vhodná ke koupání, šnorchlování a k relaxaci, nikoli pro surfing, protože je bezvětrná.

Piula Cave Pool – je podobně jako To Sua Ocean Trench přírodním jezízkem ke koupání. Voda je stějně křišťálově čistá a osvěžující. Sladká voda vyvěrá z jezírka a pokud budete mít šnorchl a potápěčské brýle, můžete se pokusit prozkoumat podvodní jeskyni. 

O Le Pupu Pu´e – je vůbec prvním národním parkem v jižním Pacifiku. Park nabízí mnoho aktivit: plavání ve vodopádu Togitogiga, krátkou procházku deštným lesem k lávové jeskyni a mnoho dalšách. V národním parku začíná také pobřežní trek (Coastal track), který při pomalém tempu trvá hodinu v jedom směru.

Samoa je poměrně hornatý ostrov a z hor teče hodně vody, což je pro turisty dobrá zpráva, protože to znamená hodně vodopádů. Ty jsou na Samoe opravdu nádherné. Zurčící čistá voda uprostřed sytě zeleného lesa. Navíc je možné se ve vanách nad vopopády koupat. Na ostrově Upolu jsou to především Togitogiga Falls, Papapapai-Tai Falls a Fuipisia Falls, které se vyplatí neminout. V období sucha nebo na konci sezony je pravděpodobné, že některé vodopády budou vyschlé.

Papaseea Sliding Rock – je přírodní skluzavka, která vznikla před několika sty lety. Spíše se jedná o vodopád a lidé se kloužou dolů po kamenech přímo v proudu vodopádu. Nejdelší skluzavka má 5 metrů a pro děti jsou dostupné další tři kratší. 

Savai´i – dvě velké erupce sopky v letech 1905 a 1911 zanechaly vesničku Sale´aula pod vrstvou lávy. Některé budovy, například kostel, se nezřitily a díky tomu se staly jednou aktrakcí. Ruiny kostela jsou napolo naplněny lávou a dokonce je vidět i tok lávy.

Oblíbené jsou také aktrakce jako potápění k zévám obrovským a plavání se želvami. Obě atrakce stojí za to i přesto, že na želvy lze narazit i ve volném moři, může pro vás být stanice „jistotou“, že si se želvou zaplavete. A zévy jsou snad ještě zajímavějším zážitkem. Jsou v moři kousek od pláže a jsou opravdu obrovské.

Alofaaga blowholes – je unikátní jev, kdy v lávou tvořeném pobřeží zejí díry, skrz něž stříká voda vysoko do vzduchu. Samoánci dělají na pobřeží kokosovou  show. Neachají kokos vyhodit do vzduchu, chytí ho a nakonec vám ho rozříznou. Při azurově modré obloze se vám podaří zachytit nádherné fotografie. 

Falealupo Canopy walkway – rozhodně není pro ty, kteří se bojí výšek. Je to stezka v korunách mezi stromy v deštném lese ve výšce 40 metrů. K pohybu mezi stromy návštěvníci využívají dřevěné mosty a můstky, které často měří několik desítek metrů. Výhled je úžasný! 

Afu Aau Waterfall – je jedním z mnoha vodopádů na Savai´i. Pod vodopádem leží hluboké jezero z průzračnou vodou, které je vhodné ke šnorchlování i potápění. 

Paia Dwarfs Cave – v kilometr dlouhé lávové jeskyni podle legendy dodnes žijí trpaslíci. Průzkumem jeskyně a hledáním otisků bot trpaslíků můžete strávit několik hodin. 

Cape Mulinuu – je nejzápadnější bod Samoy a zárověň je to poslední místo na celé zeměkouli,  odkud lze každý den sledovat západ slunce. Odpolední procházka v přilehlém parku završená právě západem slunce je jednou z věcí, kterou rozhodně nesmíte vynechat.

Manono – ostrov Manono je i přes svou rozlohu poměrně bohatý na archeologická naleziště. Jedno z nich se nachází na nejvyšším kopci (Mount Tulimanuiva, 110 m). Další je Grave of 99 stones (Hrob 99 kamenů), které představují 99 manželek nejvyššího náčelníka kmene.

Chystáš se na Samou?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina Králová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.