Samoa
Samoa

Kultura a lidé na Samoe

Historie v kostce

Oblast Jižního Pacifiku byla osídlena Polynésany přibližně v 10. století př. n. l. V roce 1772 objevili ostrovy francouzští a holandští mořeplavci, kteří pojmenovali souostroví Plavecké ostrovy. Prvními kolinizátory byli však Britové, ale Berlínská konference v roce 1899 ostrovy rozdělila mezi Německo a USA. Během první světové války obsadil německou část Samoy Nový Zéland a pod jeho správou byla Samoa až do 1. ledna 1962, kdy získala samostatnoost. Východní část zůstala pod správou USA a dnes je známá jako Americká Samoa. 

Lidé 

Obyvatelstvo je z více než 90 % tvořeno Samoánci, zbytek jsou míšenci Polynésanů s Evropany a 1 % Evropané, kteří se na ostrově usadili. Celkově je počet obytel odhadován na 180.000 (asi jako Plzeň). Na Samoe jsou lidé silně věřící, ke křešťanství se hlásí 99 % lidí. 

Kultura

Samoa je stát kulturně velmi rozmanitý. Tradiční způspob života je založen na Fa´a Samoa, což je unikátní socio-politická kultura. Lidé bydlí v tradičním plážovém domě (fale), který sdílí s dalšími příslušníky rodiny. Rodina, společně s vírou a hudbou je piliřem samojské kultury.

Každoročně je na přelomu srpna a září pořádán kulturní festival Teuila, který je zároveň největším jihopacifickým kulkturním festivalem. Dalším významným kulturním svátkem je Bílá neděle a oslavy nezávislosti (1. 1.).

Jazyk

Oficiálním jazykem je samojština a používána je také angličtina. I přesto nelze předpokládat, že se člověk anglicky domluví všude.

Minislovníček:

  • Tālofa – Ahoj
  • Manuia le aso – Dobrý den 
  • Tōfā soifua – Na shledanou 
  • Manuia le po – Dobrou noc 
  • La manuia le aso – Hezký den 
  • La manuia le tausamiga – Dobrou chuť
  • I, 'Ioe – Ano 
  • Leai – Ne 
  • Fa'amolemole – Prosím 
  • Fa'afetai – Děkuji

Geografie

Souostroví Samoa je tvořeno 2 většími a 7 menšími ostrovy sopečného původu. Největším ostrovem je Savai´i a druhým je Upolu s hlavním městem Apia. Tyto ostrovy odděluje 13 kilometrů široká  Apolimská úžina. 

Všechny ostrovy jsou obydlené, ačkoli pouze Upolu a Savai´i nabízí bohaté turistické vyžití. Ovšem ruku v ruce s množstvím obyvatel a turistů jde množství odpadků. Právě odpadky a volně pobíhající psi by mohly být rušivým elementem v pacifickém ráji. 

Upolu je ostrovem, na nějž většina turistů přiletí. Na tomto ostrově žije přibližně 70 % všech obyvatel Samoy. I přesto neočekávejte nijak husté zalidnění. Hlavní město Apia je centrem celého ostrova a konají se zde trhy. Pro procestování ostrova je vhodné zapůjčit si auto na 3–4 dny a objet ostrov dokola. Kromě pláží ideálních k potápění, šnorchování a surfování vás ostrov překvapí i deštnými lesy, spoustou vodopádů a v neposlední řadě národním parkem, který přímo vybízí ke krátkému treku.

Savai´i je ostrovem větším a divočejším než Upolu. K prozkoumání ostrova je opět vhodné půjčit si auto, protože autobusy zde jezdí s ještě větší nepravidelností. Kromě scénických výhledů na pláže nabízí ostrov další aktivní vyžití. Můžete se potulovat v lávových polích prozkoumávat jeskyně, koupat se ve vodopádech nebo se vydat za krásných výhledem na některou z hor. 

Kromě Upolu a Savai´i turisté cestují také na ostrov Manono a Apolima, které se nachází v úžině mezi hlavními ostrovy. Doprava na tyto ostrovy je nepravidelná a většinou záleží na domluvě
s místními obyvateli. Ostrov Manono se pyšní tím, že je na něm přísný zákaz dopravních prostředků, takže zde nenarazíte ani na jedno auto nebo typický barevný autobus. Proč také? Ostrov je tak malý, že ho v klidu obejdete za 2–3 hodiny. 

Turismus

Samoa je perlou v Pracifiku, která zatím není turisty příliš navštěvována (v porovnání
s nedalekým Fidži). Kromě pláží s bílým pískem a nádherně modrého moře je dalším lákadlem právě jihopacifická kultura místních obyvatel. 

I přesto, že patří turismus k jednomu z hlavních zdrojů obživy pro mnoho obyvatel, nelze očekávat, že služby pro turisty budou vždy na vynikající úrovni, ať se jedná i ubytování, atrakce či půjčení auta. Neznalost angličtiny či jiné případné komplikace se však Samoánci snaží vynahradit svou přívětivostí.

Samoa se začíná turistům pomalu přizpůsopbovat. Okolo cesty se objevují cedule, které vás dovedou k památkám a atrakcím. Problém je v tom, že každý kousek půdy na Samoe někomu patří (jedinou výjimkou je národní park) a každý domorodec si vytvoří ceduli podle svého vkusu. Proto je nutné pozorně sledovat všechny, pestobarevné, malé i velké. Protože památky jsou soukromé, platí se téměř všude vstupné, a to i na některé pláže (například Lalomanu beach). Vstupné není vysoké a pohybuje se většinou mezi 5–10 WST, ale na některé atrakce si připlatíte (20 WST Canopy Walkway).

Chystáš se na Samou?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina Králová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.