Průvodce státem
Samoa
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Samoe

Jak na Samou

Z České republiky je to na Samou pěkný kousek, tudíž se nevyplatí letět na jeden týden. Na druhou stranu ideální délka pobytu na Samoe se pohybuje mezi 10–12 dny i přesto, že někteří lidé jsou schopni strávit tam několik měsíců a stále mají co objevovat. Nejlepším řešením je spojit dovolenou na Samoe s cestováním po jiném státě v této odlehlé části světa. 

Při pohledu na mapu se nabízí Austrálie nebo Nový Zéland. Přímé lety na Samou z Melbourne nebo Sydney trvají 5 hodin a pak z Aucklandu 3,5 hodiny. Další přímý let je z Havaje, Fidži a Americké Samoy. 

Lety na Samou nabízí několik leteckých společností, například Air New Zealand, Virgin Samoa,  Polynesian Airlines a Fiji Airlines. 

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Nejpohodlnější variantou je půjčení auta. Při předání auta je požadován bond ve výši několik set WST. Při jízdě autem je třeba dbát zvýšené pozornosti a dodržovat nejvyšší povolenou rychlost, která je stanovena na 40 km/h v obci a 55 km/h mimo obce. Při jízdě je požadován samojský řidičský průkaz, který je schopna vydat každá autopůjčovna za 20 WST. Při průjezdu vesnicemi pobíhají po cestě často děti, prasata i slepice. Navíc v roce 2009 přešli Samoánci na jízdu na levé straně silnice a všichni lidé se stále neadaptovali na tyto podmínky a často jezdí spíš po prostředku cesty nebo v protisměru. 

Silnice Samoa

Autobusem

Další možností je cestovat autobusem za 3 WST za jízdu. Autobusem cestují i místní a často s sebou vozí i zboží na trhy, tudíž je možno narazit třeba i na slepice. Autobusy mají dřevěné lavice, jsou bez skleněných oken a pokud je autobus plný, cestující si začnou sedat do druhé vrstvy. Nezaleží na tom, jestli je to známý nebo neznámý, bílý nebo černý, muž či žena. Autobus lze zastavit mávnutím. Terminály se nachází v Apii (Upolu) a Saleloga (Savai´i) u trhů.

Lodí

Doprava mezi ostrovy Upolu a Savai´i je poměrně frekventovaná a pasažéry dopravují dva trajekty, které jedou několikrát za den. Jízdní řády lze dohledat na: www.samoashipping.com.

Na ostrov Manono jezdí loďka, která nemá jízdní řád, ale lze si ji najmout u Malifunau Wharf za 25 WST a pokud počkáte na další pasažéry, klesne cena na 3 WST.

Ostrov, kde čas není veličinou

Samoa (dříve Západní Samoa) je ostrovní stát v jižní části Tichého oceánu, který se nachází v Polynésii přibližně napůl cesty mezi Novým Zélandem a Hawaií. Společně s Americkou Samoou tvoří Samojské souostroví.

Ostrov byl izolovaný od vývoje civilizace a nejen geograficky, ale také kulturně. Nezávislost na Novém Zélandu získala Samoa v 1962. Ostrovy jsou vyhledávaným dovolenkovým cílem mnoha Zélanďanů a Australanů, pro něž je Samoa něco jako pro Čechy Chorvatsko nebo Itálie. Poměrně malá rozloha státu je vynahrazena rozmanitostí krajiny. Ostrov je sopečného původu a je lemován korálovými útesy, které jsou ideální na šnorchlování.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Králová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Teplo si užiješ po celý rok, mimo tyto měsíce ale může sprchnout.
Více o počasí
Letenky od
40 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 49 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kateřina Králová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu