Průvodce státem
Severní Korea
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Severní Korei

Zdraví

Očkování není povinné. Doporučuje se nechat se očkovat proti žloutence typu A a B a tetanu. Zdravotnická péče je v KLDR na velmi nízké úrovni. Chybí léky, zdravotnický materiál, laboratoře a jejich vybavení. Pro základní ošetření či diagnostiku se lze obrátit na lékaře OSN v Pchjongjangu. 

Kriminalita 

Kriminalita je velmi nízká, spíše nulová. Turistům v zemi nehrozí žádná bezprostřední nebezpečí. V tomto ohledu se paradoxně jedná o jednu z nejbezpečnějších zemí. 

Riziko katastrof 

Pozdní jarní sucha často následují těžké povodně a příležitostné tajfuny. Na začátku léta 2015 zemi postihlo extrémní sucho, které zapříčinilo nedostatek potravy. 

Fotografování

Fotografování je v zemi povoleno a fotoaparáty již na hranicích nejsou zadržovány, jako tomu bylo dříve. Některé objektivy s větším zoomem nemusí být povoleny. Přesto může severokorejský průvodce fotografování omezit/zakázat. V takovém případě je důležité uposlechnout jeho pokynů. 

Etiketa

Turisté musí dodržovat pravidla stanovená severokorejským průvodcem. Jejich porušení (v závislosti na výši přestupku) může vést k pokutě či vykázání ze země. Především každý přečin způsobí problém průvodci, který za skupinu nese odpovědnost. 

Oblečení se doporučuje střídmé, s delším rukávem a nohavicemi. Pro ženy sukně pod kolena. Turisté budou u soch vůdců požádány o poklonu a položení květin na znamení úcty. Tyto pokyny je dobré uposlechnout. Tichá vzpoura nic nevyřeší, jen přinese problémy průvodci. 

Důležité kontakty 

V případě potřeby je nutné volat Diplomatický protokol Ministerstva zahraničních věcí KLDR nebo zahraniční odbor Ministerstva vnitra KLDR. Některé hotely mají hotelovou službu, která zajistí propojení do této místní sítě. 

Telefon, internet, pošta

V KLDR existují dva typy telefonního spojení. Pro turisty, kteří mohou telefonovat do zahraničí, a pro místní, kteří mohou využívat jen vnitrostátní hovory. 

K prodeji jsou turistické telefonní karty v hodnotě přibližně 50 euro. Platné jsou po dobu 14 dnů. Pro mezistátní hovory mohou být také použity hotelové telefony. Internet je V KLDR dostupný ve velmi omezeném režimu jen pro členy vlády. V zemi funguje místní intranet.

Turisté mají možnost zaslat e-mail prostřednictvím hotelové recepce. Tato služba je často zpoplatněna. 

Pošta může být odeslána opět prostřednictvím recepce na hotelu. Doba doručení je přibližně 10 dnů.

Hovory mohou být odposlouchávány severokorejskou stranou. Stejně tak e-maily, dopisy i pohledy mohou být pro kontrolu přečteny výzvědným pracovníkem, který ovládá daný jazyk. 

Je tedy vhodné se nevyjadřovat k režimu a situaci v zemi.

KLDR aneb Korejská lidově demokratická republika

Severní Korea je menší východoasijská země. Rozprostírá se na severní části Korejského poloostrova, kde hraničí s Čínou (ČLR) a z části s Ruskem. Na jihu se pak nachází nejstřeženější hranice světa s Jižní Koreou (Korejská republika). 

Cestovní ruch je tu pouze organizovaný za doprovodu severokorejských průvodců. Turistům není povolen volný pohyb po zemi. 

Přesto, že se režim lehce uvolňuje a hlavní město Pchjongjang modernizuje, jedná se stále o zemi s nejtužším režimem na světě a dědičnou dynastií jedné rodiny. Vyvíjí se zde zbraně hromadného ničení  a  pojmy jako hladomor, výplach mozků či pracovní tábory jsou tu i dnes na denním pořádku.

Průvodce pro tebe napsal Linda Mannelová
Víza
Vízum za 50 €
Turistická víza zařizuje cestovní agentura před vstupem do země.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě je moc horko a v zimě vlhko a lezavo.
Více o počasí
Letenky od
27 000 Kč
Je běžná cena letenky, připočíst však musíte poplatek CK (cca 20 tisíc).
Akční nabídky
Avatar uživatele Linda Mannelová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu