Náměstí Kim Il-Songa
Severní Korea

Peníze a ceny v Severní Koreji

Měna

Severokorejská měna se nazývá 1 won a dělí se na 100 čonů. V Koreji však není turistům umožněno používat místní měnu. Platit se dá eury, dolary, čínskými jüany a japonskými jeny. Preferováno je euro a  měnu je lepší vyměnit před cestou. Vhodné je mít dostatek drobných mincí. Severokorejci často nemají na vrácení a částku zaokrouhlují směrem nahoru.

Směnárny a platba kartou

Turisté si mohou na území KLDR vyměnit peníze, avšak možností je málo a kurz je nepříznivý. Platba kartou ani šeky není možná. Kreditní kartu mohou akceptovat ve velkých hotelech.

Veškeré aktivity jsou organizovány a tudíž případné dokupy suvenýrů je možné realizovat i v eurech.

Kolik co stojí 

V Pchjongjangu již existují obchodní domy, kde je k dostání elektrotechnika i potraviny. Ceny jsou velmi vysoké. Je pravděpodobné, že se do takových obchodních domů turista ani nedostane. Všechny zájezdy mají zahrnutou stravu. Je možné si koupit drobné pochutiny na předem vyhrazených místech, popřípadě (jako památku) semínka květin, které byly vypěstované na počest Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. 

Turistům jsou přístupné některé restaurace. Cena hlavního jednoduchého jídla, na základě zeleniny a rýže, se pohybuje okolo 10 euro.

Spropitné a smlouvání 

Spropitné je velmi vítáno u severokorejských průvodců, kteří zájezd doprovází po celou dobu pobytu. Očekává se kolem 20 euro za skupinu. Smlouvání je možné jedině na černém trhu, který panuje mezi překupníky dovážejícími zboží z Číny. Je  jasné, že takový zážitek je turistům zapovězen. 

Jak ušetřit a denní rozpočet

V KLDR není možné volit rozdílné úrovně rozpočtu. Ceny jsou pevně dané již před cestou. Cestovní kanceláře mají určené hotely i trasu za předem stanovených podmínek. V případě individuálního zájezdu je možné zvolit druh ubytování. Je  nutné počítat s tím, že hotel nižší kategorie nemusí mít tekoucí teplou vodu a elektřinu. Částka za pobyt bude i tak velmi vysoká, celkově (i s dopravou) většinou utratíte za týdenní zájezd kolem 60 až 70 tisíc Kč.

Ubytování

Ubytování je od 70. let převážně beze změn. Turisté tak musí být připravení na případné poruchy topení/teplé vody a nekvalitní materiály. 

Severokorejské hotely nemají webové stránky a telefonní čísla zveřejňují jen hotely v Pchojngjanu.

Nejznámější z hotelů v Pchjongjangu, které zajišťují teplou vodu a přívod elektřiny, jsou Pyongyang Koryo Hotel a Yanggakdo Hotel.

Chystáš se do Severní Koreje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Linda Mannelová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.