Průvodce státem
Severní Korea
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Severní Korei

Aktuální kurz 1 Kč = 38.37 ₩

Měna

Severokorejská měna se nazývá 1 won a dělí se na 100 čonů. V Koreji však není turistům umožněno používat místní měnu. Platit se dá eury, dolary, čínskými jüany a japonskými jeny. Preferováno je euro a  měnu je lepší vyměnit před cestou. Vhodné je mít dostatek drobných mincí. Severokorejci často nemají na vrácení a částku zaokrouhlují směrem nahoru.

Severokorejský won

Směnárny a platba kartou

Turisté si mohou na území KLDR vyměnit peníze, avšak možností je málo a kurz je nepříznivý. Platba kartou ani šeky není možná. Kreditní kartu mohou akceptovat ve velkých hotelech.

Veškeré aktivity jsou organizovány a tudíž případné dokupy suvenýrů je možné realizovat i v eurech.

Kolik co stojí 

V Pchjongjangu již existují obchodní domy, kde je k dostání elektrotechnika i potraviny. Ceny jsou velmi vysoké. Je pravděpodobné, že se do takových obchodních domů turista ani nedostane. Všechny zájezdy mají zahrnutou stravu. Je možné si koupit drobné pochutiny na předem vyhrazených místech, popřípadě (jako památku) semínka květin, které byly vypěstované na počest Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. 

Turistům jsou přístupné některé restaurace. Cena hlavního jednoduchého jídla, na základě zeleniny a rýže, se pohybuje okolo 10 euro.

Spropitné a smlouvání 

Spropitné je velmi vítáno u severokorejských průvodců, kteří zájezd doprovází po celou dobu pobytu. Očekává se kolem 20 euro za skupinu. Smlouvání je možné jedině na černém trhu, který panuje mezi překupníky dovážejícími zboží z Číny. Je  jasné, že takový zážitek je turistům zapovězen. 

Jak ušetřit a denní rozpočet

V KLDR není možné volit rozdílné úrovně rozpočtu. Ceny jsou pevně dané již před cestou. Cestovní kanceláře mají určené hotely i trasu za předem stanovených podmínek. V případě individuálního zájezdu je možné zvolit druh ubytování. Je  nutné počítat s tím, že hotel nižší kategorie nemusí mít tekoucí teplou vodu a elektřinu. Částka za pobyt bude i tak velmi vysoká, celkově (i s dopravou) většinou utratíte za týdenní zájezd kolem 60 až 70 tisíc Kč.

Ubytování

Ubytování je od 70. let převážně beze změn. Turisté tak musí být připravení na případné poruchy topení/teplé vody a nekvalitní materiály. 

Severokorejské hotely nemají webové stránky a telefonní čísla zveřejňují jen hotely v Pchojngjanu.

Nejznámější z hotelů v Pchjongjangu, které zajišťují teplou vodu a přívod elektřiny, jsou Pyongyang Koryo Hotel a Yanggakdo Hotel.

KLDR aneb Korejská lidově demokratická republika

Severní Korea je menší východoasijská země. Rozprostírá se na severní části Korejského poloostrova, kde hraničí s Čínou (ČLR) a z části s Ruskem. Na jihu se pak nachází nejstřeženější hranice světa s Jižní Koreou (Korejská republika). 

Cestovní ruch je tu pouze organizovaný za doprovodu severokorejských průvodců. Turistům není povolen volný pohyb po zemi. 

Přesto, že se režim lehce uvolňuje a hlavní město Pchjongjang modernizuje, jedná se stále o zemi s nejtužším režimem na světě a dědičnou dynastií jedné rodiny. Vyvíjí se zde zbraně hromadného ničení  a  pojmy jako hladomor, výplach mozků či pracovní tábory jsou tu i dnes na denním pořádku.

Průvodce pro tebe napsal Linda Mannelová
Víza
Vízum za 50 €
Turistická víza zařizuje cestovní agentura před vstupem do země.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě je moc horko a v zimě vlhko a lezavo.
Více o počasí
Letenky od
27 000 Kč
Je běžná cena letenky, připočíst však musíte poplatek CK (cca 20 tisíc).
Akční nabídky
Avatar uživatele Linda Mannelová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu