Průvodce státem

Severní Korea

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

KLDR aneb Korejská lidově demokratická republika

Severní Korea je menší východoasijská země. Rozprostírá se na severní části Korejského poloostrova, kde hraničí s Čínou (ČLR) a z části s Ruskem. Na jihu se pak nachází nejstřeženější hranice světa s Jižní Koreou (Korejská republika). 

Cestovní ruch je tu pouze organizovaný za doprovodu severokorejských průvodců. Turistům není povolen volný pohyb po zemi. 

Přesto, že se režim lehce uvolňuje a hlavní město Pchjongjang modernizuje, jedná se stále o zemi s nejtužším režimem na světě a dědičnou dynastií jedné rodiny. Vyvíjí se zde zbraně hromadného ničení  a  pojmy jako hladomor, výplach mozků či pracovní tábory jsou tu i dnes na denním pořádku.

Průvodce pro tebe napsal Linda Mannelová
Víza
Vízum za 50 €
Turistická víza zařizuje cestovní agentura před vstupem do země.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě je moc horko a v zimě vlhko a lezavo.
Více o počasí
Letenky od
27 000 Kč
Je běžná cena letenky, připočíst však musíte poplatek CK (cca 20 tisíc).
Akční nabídky

Praktické tipy do Severní Koreje

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Až do konce Korejské války, do poloviny 20. století, byl Korejský poloostrov jednotným územím.

Zemi stvořil dle legendy roku 2.333 př. n. l. bájný princ Tangun. Podle oficiálních údajů však začaly první vesnice, zabývající se hospodářstvím a chovem zvířat, vznikat již přibližně roku 6.000 př. n. l. Od 1. století př. n. l. do pozdního 9. století n. l. tu vládla tři nejznámější korejská království: Kogurjo, Pekče a Silla. Ve 14. století pak bylo založeno království Čoson, což je jméno, které pro sebe Severní Korea používá do současnosti.

Po staletí Korejský poloostrov náležel do čínského civilizačního a vazalského okruhu, ale o jeho kontrolu usilovalo i Japonsko a Rusko. Na konci 19. a na začátku 20. století proběhly mezí Čínou, Ruskem a Japonskem boje o Koreu, které pokaždé vyhrálo Japonsko. Korea se tak až do konce druhé světové války ocitla v jeho moci. Po japonské kapitulaci roku 1945 na korejském území nebyl nikdo, kdo by zemi vedl. Severu se tedy ujalo Rusko a jihu Spojené státy. S cílem sjednotit Korejský poloostrov byla roku 1950 zažehnuta Korejská válka. Po dlouhých bojích skončila roku 1953 uzavřením příměří a rozdělením poloostrova v oblasti 38. rovnoběžky na komunistický sever (KLDR) a demokratický jih (Korejská republika). Prvním a věčným prezidentem KLDR se stal Kim Ir-sen.

Lidé

Severokorejci jsou silně homogenní skupina. Vyskytuje se tu jen několik jedinců čínské či japonské národnosti. Ti se sem dostali především po únosech v 70. letech. Do kontaktu s místními, až na organizovaná setkání, se turista nemá šanci dostat. S průvodcem je možné komunikovat o tématech, která se nevztahují k politice, například o životě za hranicemi apod. Dobré je obdivovat město nebo hodnotit počasí.

Svátky

Severní Korea je komunistickou zemí. Proto nám většina jejich svátků může být známá. Jednou ročně, v srpnu, se pořádá Spartakiáda Arirang – jedná se o přehlídku hromadného synchronizovaného tance a gymnastiky Arirang pořádaná k oslavě vůdců zdejšího totalitního režimu připomíná někdejší československé spartakiády. Živými obrazy zaplavuje pchjongjangský stadion přes 100.000 cvičenců.

15. dubna slaví Severní Korea narození věčného prezidenta, generalissima Kim Ir-sena. Svátek je nazýván Den Slunce a v tento den mají rodiny nárok na příděl masa a na školní / pracovní volno.

1. května se pak v ulicích hromadně slaví nám dobře známý Svátek práce.

Kultura

Severní Korea je zdobena především oslavou svého režimu a vůdců. Na širokých bulvárech se nachází v nadživotních velikostech sochy vůdců, Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. Turistům se nabízí k obdivu budovatelské plakáty a obrazy oslavující fiktivní vítězství strany nad americkým imperialismem. K vidění jsou také dva zachovalé buddhistické kláštery.

Severní Korea je zemí se silnou konfuciánskou tradicí a prolínaly se zde vlivy buddhismu a křesťanství. Obyvatelstvo je ale nyní v důsledku společensko-politických podmínek výrazně ateistické a veškeré náboženské aktivity jsou pod kontrolou státu.

Pomník vojákům KLDR

Jazyk

Hlavním jazykem je korejština ovlivněna severokorejským dialektem. S průvodci je možné se domluvit především rusky nebo anglicky.

Turismus

Turistický ruch je organizovaný a svobodný pohyb po zemi není možný. Turisté se nesmí vzdalovat svévolně od skupiny a pohybovat se individuálně nebo vycházet po setmění.

Vstup do země je povolen pouze s korejským turistickým průvodcem a je jen několik míst, které smí turista navštívit. Jedná se především o hlavní město Pchjongjang a jeho okolí.

I přes uzavřenost země a velmi vysoké částky za pobyt sem však ročně přijíždí několik stovek turistů ze všech koutů světa.

Geografie

Terén severní části Korejského poloostrova je velmi hornatý, kopce a hory jsou proloženy úzkými a hlubokými údolími. Nejvyšší horou je Pektusan, vyhaslá sopka měřící 2.774 m n. m. Na této posvátné hoře spatřil světlo světa Drahý Vůdce Kim Čong-il. V zemi se nachází také několik národních parků, především v horských oblastech. Západní pobřeží omývají vody Žlutého moře, na východě se rozlévá moře Japonské.

Díky nulovému cestovnímu ruchu si Severní Korea zachovala panenskou přírodu a turistům rozhodně má co nabídnout.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Měna

Severokorejská měna se nazývá 1 won a dělí se na 100 čonů. V Koreji však není turistům umožněno používat místní měnu. Platit se dá eury, dolary, čínskými jüany a japonskými jeny. Preferováno je euro a měnu je lepší vyměnit před cestou. Vhodné je mít dostatek drobných mincí. Severokorejci často nemají na vrácení a částku zaokrouhlují směrem nahoru.

Severokorejský won

Směnárny a platba kartou

Turisté si mohou na území KLDR vyměnit peníze, avšak možností je málo a kurz je nepříznivý. Platba kartou ani šeky není možná. Kreditní kartu mohou akceptovat ve velkých hotelech.

Veškeré aktivity jsou organizovány a tudíž případné dokupy suvenýrů je možné realizovat i v eurech.

Kolik co stojí

V Pchjongjangu již existují obchodní domy, kde je k dostání elektrotechnika i potraviny. Ceny jsou velmi vysoké. Je pravděpodobné, že se do takových obchodních domů turista ani nedostane. Všechny zájezdy mají zahrnutou stravu. Je možné si koupit drobné pochutiny na předem vyhrazených místech, popřípadě (jako památku) semínka květin, které byly vypěstované na počest Kim Ir-sena a Kim Čong-ila.

Turistům jsou přístupné některé restaurace. Cena hlavního jednoduchého jídla, na základě zeleniny a rýže, se pohybuje okolo 10 euro.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je velmi vítáno u severokorejských průvodců, kteří zájezd doprovází po celou dobu pobytu. Očekává se kolem 20 euro za skupinu. Smlouvání je možné jedině na černém trhu, který panuje mezi překupníky dovážejícími zboží z Číny. Je jasné, že takový zážitek je turistům zapovězen.

Jak ušetřit a denní rozpočet

V KLDR není možné volit rozdílné úrovně rozpočtu. Ceny jsou pevně dané již před cestou. Cestovní kanceláře mají určené hotely i trasu za předem stanovených podmínek. V případě individuálního zájezdu je možné zvolit druh ubytování. Je nutné počítat s tím, že hotel nižší kategorie nemusí mít tekoucí teplou vodu a elektřinu. Částka za pobyt bude i tak velmi vysoká, celkově (i s dopravou) většinou utratíte za týdenní zájezd kolem 60 až 70 tisíc Kč.

Ubytování

Ubytování je od 70. let převážně beze změn. Turisté tak musí být připravení na případné poruchy topení/teplé vody a nekvalitní materiály.

Severokorejské hotely nemají webové stránky a telefonní čísla zveřejňují jen hotely v Pchojngjanu.

Nejznámější z hotelů v Pchjongjangu, které zajišťují teplou vodu a přívod elektřiny, jsou Pyongyang Koryo Hotel a Yanggakdo Hotel.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do KLDR

Letecky

Jednou z leteckých společností, létajících do Pchjongjangu je Air Koryo. Cena dopravy se pohybuje okolo 30.000–40.000 Kč. Ubytování, strava a průvodce musí být zaplaceny a zařízeny předem.

Samostatnou letenku využijete v případě, že jedete do KLDR studovat (pobyt zajišťuje univerzita/studijní organizace), nebo pracovat. Pro turisty nabízí dopravu a pobyt české či zahraniční cestovní kanceláře.

Vlakem

Vlakem se dá dostat do Pchjongjangu z Pekingu. Cesta trvá přibližně 23 hodin a stojí mezi 800 a 1.500 CNY, podle toho, jestli jde o hard sleeper nebo soft sleeper, více na travelchinaguide.com.

Pouze s cestovní kanceláří

České CK

V ČR je několik cestovních kanceláří (China tours, Eso travel, Nomad), které organizují zájezdy do Severní Koreje. Ceny se pohybují okolo 80.000 Kč za 10 dnů. Cena zahrnuje zpáteční letenku Praha – Peking, zpáteční letenku nebo vlak do Pchjongjangu, ubytování, stravu, průvodce a místního průvodce. V ceně není zahrnuto vízum do Číny a KLDR.

Zahraniční CK

Je možné se také vydat se zahraniční cestovní kanceláří, ale ceny se v přepočtu o moc neliší.

Severokorejská cestovní kancelář Koryo tours nabízí jak skupinové, tak individuální zájezdy. 11denní individuální zájezd vyjde na cca 4.150 euro, 4denní skupinový zájezd pak vyjde na 990 euro. Cena u obou zahrnuje zpáteční letenku Peking – Pchjongjang, ubytování, průvodce, stravu a vstupy. Nezahrnuje víza do KLDR a pro české turisty dopravu do Pekingu.

Britská cestovní kancelář Lupine travel má za stejných podmínek v nabídce 5, nebo 7denní zájezd v hodnotě £ 599 až £ 1.055. Cena se liší podle poštu osob ve skupině a počtu dní.

Zřídka využívaná je možnost po moři/po silnici z čínského města Dandong do severokorejského Sinuiju.

Jak se nejlépe dopravovat

Turisté se v zemi nemohou svobodně pohybovat. Veškerý pohyb je organizován soukromým autobusem. Jedinou výjimkou může být organizovaná projížďka pchjongjangským metrem.

Jen pro zajímavost: v celém Pchjongjangu jezdí většinově tramvaje české výroby. Částečně z první ruky přímo od ČKD Prahy, částečně z druhé ruky především z Prahy, prodeje starších vozů byly realizovány v posledních letech.

Česká tramvaj v Pchjongjangu

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Severokorejská kuchyně

Typickým severokorejským produktem je kimchi připravované z kvašeného zelí; rýže popřípadě mořské plody. Organizované zájezdy zahrnují plnou penzi. V současné době je také možné navštívit za doprovodu průvodce obchodní domy s rychlým občerstvením. Některé restaurace jsou přístupné turistům po předchozí rezervaci. Cena za porci kimchi činí přibližně 5 euro, za hlavní jídlo 10 euro, mořské plody pro cca 3 strávníky 30 euro.

Místní však vždy dostatek stravy neměli. V letech 1994–1998 zemi postihl hladomor nazývaný Dlouhý pochod. Zemřelo během něj až 3,5 milionu lidí a dle nepodložených zpráv docházelo i ke kanibalismu.

Kimchi

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Teoreticky jsou přístupné následující oblasti KLDR:

  • Hlavní město Pchjongjang a okolí,
  • hora Mjohjang severně od Pchjongjangu,
  • jižní oblast Sariwon, Kaesong, Panmunjom,
  • jihozápadní oblat Nampo, hora Kuwol a Haeju,
  • východní pobřeží v okolí města Wonsan a Tanchon,
  • jihovýchodní oblast s horou Kumgang,
  • severní příhraniční oblast s Čínou.

Turisté mohou navštívit místa povolená severokorejskou stranou, vždy za doprovodu severokorejského průvodce.

Nejvíce turistických atrakcí se nachází v Pchjongjangu a jeho nejbližším okolí. Vše záleží na vámi zvoleném programu cestovní kanceláře.

Místa, která ještě navštívíte:

Muzeum dynastie Koryo

Dům pionýrů a mládeže zde se pořádají kulturní představení pro turisty.

Horské rekreační letovisko v pohoří Mjohjangsan pohoří Myohyangsan (Mjohjangsan) leží 150 kilometrů severovýchodně od Pyongyangu. Slovo „mjohjang“ doslova znamená „tajemná vůně“, což vyjadřuje nejen malebnost zdejších hor, jezer a vodopádů, ale také závan korejských mýtů a legend. Pohoří zabírá 300 km2, nejvyšší horou je Piro (1.909 m n. m.).

Výstava mezinárodního přátelství – neboli muzeum družby s dary všech světových státníků prezidentu Kim Ir-senovi a Drahému Vůdci Kim Chong-ilovi. Dnes se zde nachází přes 300.000 exponátů z celého světa. Muzeu vévodí vosková socha „Velkého Vůdce“.

Buddhistický chrám Pohyon jeden z pěti největších chrámů v zemi. Pohyon je také místem, kde se nalézá kopie vzácné Tripikata Koreana, korejské sbírky buddhistických textů vyřezávaných do dřevěných bloků. Neméně působivá kopie buddhistický kanovníku, který je zapsán na seznam památek UNESCO, se počítá na více než 80.000 stránek a originál se nachází v jihokorejském chrámu Heinsa.

Rodiště Kim Ir-sena v Mangyongdae – nachází se zde rodný dům Kim Ir-sena, který byl propagandou vybudován až v jeho středním věku.

Pchjongjangské metro metro v Pchjongjangu tvoří dvě linky, nazývané Čolima a Hioksin. Nejhlubší stanice se nachází až 120 m pod zemí.

Pyongllywood korejský filmový ateliér, který vyprodukoval více než 10.000 filmů.

Chrám Anhwa – chrám se sedmipatrovou pagodou.

Muzeum vítězné války muzeum bylo založeno již v roce 1953, pouhých 20 dní po podepsání příměří. Do současné budovy bylo přeloženo v roce 1974.

Umělecké studio studio se nachází na okraji Pyongyangu vytvořilo návrhy známých památníků a monumentů. Prototypy některých soch a billboardů jsou vystaveny na dvoře. Má 4.000 zaměstnanců, z toho 700 je profesionálních umělců. Nezpracovávají pouze domácí zakázky, ale také pro jiné země, hlavně africké státníky.

Institut vyšívání – založen v roce 1947 samotnou manželkou Kim Ir-sena. Tenkrát měl 7 členů. Za Korejské války vyšívali vlajky a standarty.

Více informací o KLDR na: www.coson.cz.

Jeden z nejlepších knižních průvodců po KLDR je North Korea od nakladatelství Bradt (travel guides). Získal ocenění „The readers´ travel awards 2016“ a vyšel již v třetí, aktualizované verzi. K dostání je pouze v angličtině.

Srp a kladivo

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Očkování není povinné. Doporučuje se nechat se očkovat proti žloutence typu A a B a tetanu. Zdravotnická péče je v KLDR na velmi nízké úrovni. Chybí léky, zdravotnický materiál, laboratoře a jejich vybavení. Pro základní ošetření či diagnostiku se lze obrátit na lékaře OSN v Pchjongjangu.

Kriminalita

Kriminalita je velmi nízká, spíše nulová. Turistům v zemi nehrozí žádná bezprostřední nebezpečí. V tomto ohledu se paradoxně jedná o jednu z nejbezpečnějších zemí.

Riziko katastrof

Pozdní jarní sucha často následují těžké povodně a příležitostné tajfuny. Na začátku léta 2015 zemi postihlo extrémní sucho, které zapříčinilo nedostatek potravy.

Fotografování

Fotografování je v zemi povoleno a fotoaparáty již na hranicích nejsou zadržovány, jako tomu bylo dříve. Některé objektivy s větším zoomem nemusí být povoleny. Přesto může severokorejský průvodce fotografování omezit/zakázat. V takovém případě je důležité uposlechnout jeho pokynů.

Etiketa

Turisté musí dodržovat pravidla stanovená severokorejským průvodcem. Jejich porušení (v závislosti na výši přestupku) může vést k pokutě či vykázání ze země. Především každý přečin způsobí problém průvodci, který za skupinu nese odpovědnost.

Oblečení se doporučuje střídmé, s delším rukávem a nohavicemi. Pro ženy sukně pod kolena. Turisté budou u soch vůdců požádány o poklonu a položení květin na znamení úcty. Tyto pokyny je dobré uposlechnout. Tichá vzpoura nic nevyřeší, jen přinese problémy průvodci.

Důležité kontakty

V případě potřeby je nutné volat Diplomatický protokol Ministerstva zahraničních věcí KLDR nebo zahraniční odbor Ministerstva vnitra KLDR. Některé hotely mají hotelovou službu, která zajistí propojení do této místní sítě.

Telefon, internet, pošta

V KLDR existují dva typy telefonního spojení. Pro turisty, kteří mohou telefonovat do zahraničí, a pro místní, kteří mohou využívat jen vnitrostátní hovory.

K prodeji jsou turistické telefonní karty v hodnotě přibližně 50 euro. Platné jsou po dobu 14 dnů. Pro mezistátní hovory mohou být také použity hotelové telefony. Internet je V KLDR dostupný ve velmi omezeném režimu jen pro členy vlády. V zemi funguje místní intranet.

Turisté mají možnost zaslat e-mail prostřednictvím hotelové recepce. Tato služba je často zpoplatněna.

Pošta může být odeslána opět prostřednictvím recepce na hotelu. Doba doručení je přibližně 10 dnů.

Hovory mohou být odposlouchávány severokorejskou stranou. Stejně tak e-maily, dopisy i pohledy mohou být pro kontrolu přečteny výzvědným pracovníkem, který ovládá daný jazyk.

Je tedy vhodné se nevyjadřovat k režimu a situaci v zemi.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Turista s českým pasem potřebuje pro vstup do země vízum. Při vstupu/výstupu na/z území KLDR je cizinec povinen předložit platný cestovní doklad a vyplnit vstupní/výstupní formulář. V KLDR existuje přihlašovací povinnost. V případě nedodržení této povinnosti se při odletu z této země platí vysoké pokuty. Registraci zpravidla provádí hostitelská organizace. Doba vyřízení víza je přibližně 2 týdny, cena činí 1.200 Kč.

Celní předpisy

Před vstupem na území KLDR musí cizinec vyplnit celní prohlášení. Je nutné deklarovat finanční hotovost, videokamery a fotoaparáty, zbraně, videokazety, CD a DVD. Do KLDR je zakázáno dovážet drogy, zbraně, nebezpečné chemické látky, tiskoviny a nosiče se skandálním (protiseverokorejsky laděným) či sexuálním obsahem. Mobilní telefony nejsou již při vstupu na území KLDR odebírány.

Co vidět a navštívit v Severní Korei

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Severní Korei

Zavřít boční panel

Kesong

Kesong je bývalé hlavní město dynastie Koryo. Město se nachází jen několik kilometrů severně od demilitarizované zóny, která tvoří hranici s Jižní Koreou.

Zavřít boční panel

Hrobka krále Kongmina

Hrobka se nachází 11 kilometrů od Kaesongu. Hrobka je ve skutečnosti dvojhrobka a její stavba trvala 7 let – vlevo je král, vpravo jeho manželka. Král Kongmin vládl Koreji ve druhé polovině 14. století.

Zavřít boční panel

Panmunjeom

Demilitarizovaná zóna v Pchanmudžomu – zde američtí a severokorejští velitelé podepsali v roce 1953 příměří, které trvá dodnes. Korejská válka nebyla nikdy formálně ukončena. Dnes podpis příměří připomíná nenápadná budova, která leží na společné korejské hranici.

Zavřít boční panel

Nampo

Nampo byla původně malá rybářská vesnice, která se roku 1897 stala přístavem a roku 1945 byla přestavěna na moderní město se soustavou přehrad.

Zavřít boční panel

Pchjongjang

Hlavním bodem vaší návštěvy bude hlavní severokorejské město Pchjongjang. Navštívíte zde:

Kim Ir-senovo náměstí srdce Pchjongjangu a symbol severokorejské ideologie. Místo s největší knihovnou země – Velkou studovnou lidí, v níž je uloženo 30 milionů knih a denně ji navštíví 10.000 Korejců.

Prezidentský palác Kumsusan zde leží mumifikovaný Kim Ir-sen. Nachází se zde také jeho nadrozměrná socha doprovázená podobiznou jeho syna, Kim Čong-ila. Do roku 1994 stával na tomto místě Prezidentský palác, který Kim Čong Il po smrti svého otce nechal přestavět právě na rozsáhlé mauzoleum. Kim Čong Il, zde byl po své smrti v roce 2011 pochován také.

Pahorek Mansu s monumentální sochou Velkého vůdce

Vítězný oblouk vyšší než známější v Paříži. Má být symbolem odporu Severokorejců proti tlaku Japonska v letech 1925–1945. Byl vystaven roku 1982 k poctě Kim Ir-sena a jeho 70. narozeninám – každý z 25.500 bloků, z nichž se památník skládá, reprezentuje den života bývalého vůdce.

Věž Čučche věž je 170 metrů vysoká. Byla postavena na počest 70. narozenin Kim Ir-sena za 35 dní. Stavba je věnována ideologii Kim Ir-sena vyznačující se uchováním národní identity a soběstačnosti nad okolím. Výtahem se vyjede do výšky 150 metrů.

Americké válečná lod USS Pueblo loď byla zajata roku 1968 – dodnes je to jediná americká válečná loď v cizích rukou.

Hotel Ryugyong – pyramidový hotel měl být nejvyšším hotelem na světě. Jeho stavba začala v roce 1987, a kdyby byl dostavěn, byla by to jediná budova mimo New York a Chicago přesahující 300 metrů.

Počasí a sezóny v Severní Korei

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severní Korea
Podobné počasí pro celou zemi

-1 °C

2 °C

8 °C

17 °C

22 °C

27 °C

29 °C

29 °C

25 °C

18 °C

9 °C

0 °C

Počasí

Zimy přinášejí jasné počasí, proložené sněhovými bouřemi v důsledku severních a severozápadních větrů, které vanou od Sibiře. Léto bývá nejteplejší, nejvíce vlhké a nejdeštivější období roku, protože jižní a jihovýchodní monzunové větry přinášejí vlhký vzduch od Tichého oceánu. Jaro a podzim jsou nejpříjemnější částí roku. Jaro nabízí probouzející se přírodu a příjemné teploty pro procházky městem. Na podzim již nepanuje vlhko a horko jako v létě a příroda se barví do fotogenické červenohnědé.

V Pchongjangu se průměrná teplota v lednu pohybuje kolem -9 °C, v červenci kolem 24 °C. Nejvíce prší od června do září.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější čas pro návštěvu Severní Koreje je v období jara (březen–červen), nebo na podzim (září–říjen).

Skvělé akce do Severní Koreje

1 starší akcí
Avatar uživatele Linda Mannelová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu