Skopje

Co dělat ve Skopje

Pro nadšence archeologie

Severní Makedonie je územní spjaté s antikou a Byzantskou říší. Pro turisty se jedná o zapomenutý ráj těchto dob, ale pořád toho má hodně co nabídnout. Přímo ve Skopje můžete navštívit Archeologické muzeum Makedonie, další archeologické nálezy se nachází také v Muzeu Makedonie. Pozůstatky z vykopávek a základů starověkého obydlí a doby Byzance naleznete na pevnosti Kale. Pokud se vydáte na severní okraj města Skopje, můžete si prohlédnout krásně zachovaný římský akvadukt. Kousek od něho se nachází archeologické naleziště Scupi s římskými vykopávkami. Pokud budete mít čas, určitě vyjeďte mimo Skopje, celá Severní Makedonie oplývá bohatým dědictvím a nachází se zde spousta zajímavostí. Příkladem může být další archeologické naleziště Stobi nebo Bargala jižně od Skopje.  

Podél řeky Vardar 

Krásná procházka se naskytne podél řeky Vardar, odkud uvidíte všechny monumentální budovy a památky. Velkou zajímavostí jsou mosty přes řeku, protože jich není zrovna málo. Nejvíce zajímavé jsou 3 mosty pro pěší, které jsou hned vedle sebe. Tím nejpopulárnějším je Kamenný most, který od dávných dob spojoval křesťanskou a muslimskou část města. Vedle něj se nachází most Oko, ten přináší pohled do historie Makedonie. Jsou zde sochy významných osobností pro Makedonii a uprostřed něj je umístěna fontána. Most umění též zobrazuje významné osobnosti, ale tentokrát z řad umělců a hudebníků. 

Jedním z velkých překvapení jsou 2 velké dřevěné lodě v barokním stylu, zakotvené právě mezi těmito mosty. Svou velikostí a krásou každého ihned upoutají. Nachází se na nich hotel a restaurace, takže pokud byste chtěli netradiční zážitek, určitě stojí za návštěvu. Pokud chcete zůstat raději na zemi, je vám k dispozici krásná promenáda podél řeky, kterou lemuje řada luxusnějších restauračních podniků a barů. 

Kultura a festivaly

Pokud jste vášniví nadšenci divadla, najdete ve Skopje Národní divadlo, které se svou architekturou podobá tomu našemu pražskému. Když pojedete do Skopje v květnu, určitě se jděte podívat na Květnové operní večery pořádané Makedonskou operou a baletem. V říjnu se pořádá ve Skopje na celý týden Jazzový festival, který hostí hudebníky z celého světa. Rozhodně se nebudete nudit, jelikož je tu řada dalších muzeí a galerií. 

Sochy a fontány

Čeho je v centru Skopje opravdu hodně, tak jsou to právě sochy, památníky a fontány. Jsou monumentální, malé i netradiční. Většinou představují historické hrdiny a revolucionáře významné pro Makedonii. Většina z nich je však nová, což ale neubírá na jejich zajímavosti. 

Architektura Skopje 2014

Dnešní podoba Skopje je zásluhou právě projektu Skopje 2014. Byly totiž postaveny vládní budovy, muzea, vysoké školy a řada dalších památníků na počest makedonské historie. Šlo však také o obnovu města, protože v roce 1963 zde proběhlo zemětřesení, které zničilo převážnou část města. Budovy jsou postavené v moderním stylu a některé s inspirací ve starověké antice. Proto zde není mnoho historických památek, ale většinou ty nově postavené v moderním stylu. 

Nákupy

Jste-li nákupní nadšenci, budou vás zajímat nákupní centra, luxusní obchody nebo trhy, které tu samozřejmě nechybí. Hledáte-li trhy nebo tradiční řemeslnou výrobu a obchody, určitě se vydejte do čtvrti Starý bazar. Vedle něj se nachází další tržitě Bit Pazar, kde seženete čerstvé suroviny, místní kuchyni a mnoho dalšího. 

Největší obchodní centrum je City Mall Skopje, které se však nachází dále od centra. Vedle centra můžete také najít menší obchodní centrum Ramstore Mall Skopje a nákupní centrum GTC přímo v centru města. 

Výlety v okolí Skopje

Pokud budete ve Skopje pobývat 2 a více dnů, určitě vyjeďte na výlety do okolí. Jednou z největších atrakcí je Kříž tisíciletí, který se tyčí nad městem podobně jako socha Krista v Rio de Janeiru. Výlet ke kříži můžete spojit s návštěvou kláštera a kostela sv. Panteleona, který se nachází nedaleko od něj a najdete tu klidnou atmosféru. 

Za návštěvu určitě stojí nádherný kaňon Matka, který je velmi populární mezi turisty. Cesta autem vám zabere přibližně 30–45 minut, můžete také vyrazit autobusem. Najdete tu řadu značených turistických tras různých obtížností a délek. Můžete se nechat svézt na loďce v kaňonu a odvážnější si mohou půjčit kánoe. Rozhodně stojí za návštěvu, i když je místo turistické, najdete tu klid a krásu přírody. 

Chystáš se do Skopje?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.