Zpět na seznam míst co vidět ve Skopje
Skopje

Kříž tisíciletí

 

Pravděpodobně jedna z největších atrakcí Skopje a celé Severní Makedonie. Proč nějaký kříž? Jedná se o nejvyšší kříž na světě, jehož výška dosahuje 66 metrů. Postaven byl k výročí 2.000 let křesťanství. Stojí na nejvyšším bodě hory Vodno, a proto je odtud dechberoucí výhled na město Skopje a pohoří ležící v okolí. Naleznete tu také restauraci, suvenýry, toalety nebo dětské hřiště. Můžete ho spatřit při procházkách Skopjí ve dne, ale i v noci, kdy krásně svítí a působí magickým dojmem. 

Hlavní přístup ke kříži zajišťuje kabelová lanovka, která začíná přibližně v půlce hory v místě Sredno-Middle Vodno. Je tu parkoviště, občerstvení, toalety, wifi a pikniková místa. Cena pro dospělého za obousměrnou jízdenku činí 120 MKD, můžete si také zakoupit pouze jednu jízdu. Otevřeno: úterý– neděle 10:00–17:00 hod. 

Nejjednodušší cesta, jak se dostat ke kříži, je začít u lanovky a pomocí ní vyjet nahoru. Pokud jste odvážnější a máte radši náročnější cesty, můžete vyrazit nahoru také pěšky nebo na kole. Od lanovky se táhne silnice a značená cesta, která vás dovede až nahoru. Můžete také zvolit variantu, kdy se necháte vyvézt nahoru a dolů to sejdete pěšky nebo na kole. 

K lanovce se nejlépe dostanete autem a zaparkujete na neplaceném parkovišti. Můžete jet taxi, které stojí kolem 300 MKD za 1 cestu, podle toho odkud pojedete. Poslední možností je červený dvoupatrový autobus linky Millenium cross jedoucí z hlavního autobusového nádraží JSP, linka č. 25. Za jednu cestu zaplatíte 35 MKD u řidiče a autobus jezdí 1–2x za hodinu. 

  • Naviguj: 41.9651, 21.3944

Další místa ve Skopje

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu