Cordoba

Co dělat v Córdobě

Bezcílné toulání židovskou čtvrtí

V době siesty, kdy si Španělé dávají oddych, vyrazte do uliček židovské čtvrti a jen tak bezcílně se potloukejte a nakukujte do nádherných patií. V některých se nachází také restaurace, kde se můžete v podvečer zastavit na tapas.

Návštěva historických památek

Mezquita, zvonice, synagoga v židovské čtvrti, hrad katolických králů… Památkami se to v Córdobě jen hemží. A jelikož tu v jednu dobu (přibližně kolem roku 1000), kdy byla Córdoba jedním z největších měst v Evropě s půl milionem obyvatel, bydleli vedle sebe židé, křesťané i muslimové, jsou zdejší památky poznamenané styly všech tří náboženství.

Něco pro milovníky Dona Quijota

Ulicemi Córdoby se údajně procházel i důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, hrdina slavného Cervantesova románu. Jedna z ulic dokonce nese Don Quijotovo jméno, ale pokud jste četli knížku pozorně, určitě se vám vybaví i zmínka o hostinci, a ano, i ten se nachází v Córdobě a můžete se na něj podívat.

Patia

První dva týdny v květnu se návštěvníkům otevírají některá patia v rámci festivalu patií, který se koná každoročně již od roku 1918. V tuto dobu jsou květiny v největším rozpuku a Córdoba hraje všemi barvami. Místní se proto rádi pochlubí turistům svými dvorky a v těchto dvou týdnech je nechají nakouknout k sobě. Veškeré informace o festivalu najdete zde: http://www.andalucia.com/cities/cordoba/patios.htm.

Siesta

Kromě fotbalu, koridy, výtečné kuchyně a jídla jsou Španělé typičtí svými siestami. A jelikož je v Córdobě spousta náměstíček, můžete si na některém z nich posedět a jen nasávat místní atmosféru a nic nedělat.

Ochutnávka místní kuchyně

V Córdobě určitě ochutnejte paellu (jídlo podobné rizotu), která se podává v různých verzích: vegetariánská, s mořskými plody nebo kombinace mořských plodů a masa. Další místní pochoutkou je tortilla de patata, výborná bramborová omeleta, ale také churrasco, grilované maso, které je typické hlavně pro Latinskou Ameriku, ale v Evropě ho také můžete ochutnat buď v Portugalsku, nebo právě ve Španělsku.

Festivaly

Noche Blanca del Flamenco

Každoročně v druhé polovině června se v Córdobě koná Bílá noc flamenca. Na několika místech v Córdobě máte možnost spatřit ženy v dlouhých šatech a páskových střevících, tančících a zpívajících do rytmu flamenca, muže s kytarami a cajóny a samozřejmě nesmí chybět ani vytleskávání do rytmu. Více zde: https://lanocheblancadelflamenco.cordoba.es/.

La Feria de Mayo

Córdobský zábavní veletrh konající se v druhé polovině května v areálu výstaviště El Arenal přiláká každoročně davy turistů. Veletrh trvá týden (od pátku do pátku) a začíná slavnostním zahájením zahrnujícím otevření pavilonů, světelnou show a ohňostroj. Během festivalu je k vidění přehlídka jezdců na koních, ukázky tradičních krojů, flamenco, v Córdobské býčí aréně se konají koridy a ve stáncích můžete ochutnat španělské speciality. K akci patří také množství atrakcí (například ruské kolo a další pouťové atrakce). Veletrh lze připodobnit k Matějské pouti na pražském výstavišti, jen je o něco pompéznější a vstupné je každý den zdarma.

Festival de la Guitarra

Každý rok začátkem července se v Gran Teatro (skvělém divadle) koná kytarový festival a Córdoba se promění v kytarový ráj. Součástí festivalu jsou workshopy, při nichž se můžete naučit jak klasickou hru na kytaru, tak třeba i flamenco a středověký styl a samozřejmě se podívat na nejrůznější vystoupení. Více zde: http://guitarracordoba.es/.

Chystáš se do Córdoby?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.