Cordoba

Doprava v Córdobě

Jak se dostat do Córdoby

Kombinace letadla a vysokorychlostního vlaku

Pokud přiletíte do Barcelony, Madridu, Malagy, Jerezu nebo Sevilly, vysokorychlostním vlakem AVE (Alta Velocidad Española) jste v Córdobě za 2 hodiny. Ze Sevilly dokonce za 45 minut.

Autem

Ve Španělsku existují dva druhy dálnic: placené AP (autopistas) a neplacené A (autovías). Při projetí placeného úseku se platí mýtné na branách, 9–10 euro/100 kilometrů. Córdoba leží na trase Madrid – Sevilla (silnice A4). Z Madridu trvá cesta 3,5 hodiny, ze Sevilly hodinu. Dalším městem, z něhož můžete jet přímo do Córdoby, je Malaga – po silnici A-45 přijedete do Córdoby za 1,5 hodiny.

Jak cestovat po Córdobě

Autobusem

Córdoba má skvělou síť autobusů: na zastávkách jsou tabule s čísly autobusů, cílovou stanicí a nejbližším časem odjezdu. Pokud se ubytujete dál od historického centra, je to ideální dopravní prostředek k přiblížení se. Lístek se dá zakoupit u řidiče za 1,3 euro. Ale pozor, lístek není přestupní. Pokud budete využívat autobus častěji, v estancos (krámku s tabákovými výrobky) si můžete koupit Bonobús, dobíjecí kartičku, s níž vás jedna jízda bude stát pouze 0,72 eur. Můžete si na ni dobíjet libovolnou částku, minimum je však 5 euro. Stránky autobusového přepravce: https://www.aucorsa.es/ .

Taxi

Využívat k pohybu po Córdobě taxi je samozřejmě také možnost, ale nespornou výhodu mají ti z vás, kdo umí španělsky. Řidiči totiž opravdu zřídkakdy mluví anglicky a jako turisty se vás navíc mohou pokusit ošidit. Platí zde tedy klasické pravidlo – jezdit oficiálními taxíky (jsou bílé s číslem na boku), nestopovat je přímo na ulici a dávat pozor, zda řidič zapne taxametr. V době siesty, v noci a během státních svátků jsou ceny za taxi vyšší.

Pěšky

Po historickém centru v okolí Mezquity je ideální chodit pěšky. Tak si naplno vychutnáte uličky lemované bílými domečky s květinami v každém okně a na každém volném parapetu a balkonku.

Chystáš se do Córdoby?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.