Co tady objevíš?

Nádherná patia, malebné domy, mlýn, na němž se podepsal zub času, neuvěřitelná stavba, která spojuje jak islámský, tak křesťanský styl. Dále uličky, v nichž se budete chtít bezcílně toulat. Ano, to všechno je Córdoba.

Španělské město, které v době své největší slávy bylo mnohem vyspělejší než zbytek evropských měst, a dokonce bylo nazýváno „Mekkou Západu“, a to díky místní mešitě, jež se řadila ke třem nejvýznamnějším islámským poutním místům. Nyní zde žije „už jen“ přes 300.000 obyvatel, a mezi turisty je to velmi oblíbená lokalita.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Matoušková
Připrav se na
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Mezquita

Stavba Mosque-Cathedral, kterou zkrátka musíte navštívit. Jedná se o neuvěřitelné spojení islámské a křesťanské stavby. Předpokládali jsme, že do stavby bude zakázán vstup v tílkách a sukních/kraťasech nad kolena, ale nikdo to nehlídá, a tak je případné zahalení na vás. Doposud jsme podobné místo nenavštívili a propojení naprosto odlišných stylů je dechberoucí. Mezquita je otevřena od 8:30 do 11:30, potom je čas na siestu, ale odpoledne je opět otevřena od 15:00 do 19:00. Vstupné stojí 10 euro na osobu, děti od 10 do 14 let mají vstup za polovinu. Místní, popřípadě lidé narození v Córdobě a děti do 10 let, mají vstup zdarma. Lístky se dají zakoupit v areálu buď u pokladny, nebo v automatu. Oficiální stránky: https://mezquita-catedraldecordoba.es/en/.

Zavřít boční panel

Zvonice

Ve stejném areálu jako je Mezquita se nachází také zvonice, nejvyšší budova ve městě, která byla původně minaretem. Z vrchu se vám naskytne krásný pohled na město. Otevřena je od 9:30 do 18:30, prohlídky probíhají každou půlhodinu, v době siesty od 14:00 do 16:00 je zavřeno. Vstupné stojí 2 eura, pro místní a lidi narozené v Córdobě je vstup zdarma. Více info zde: https://mezquita-catedraldecordoba.es/en/organiza-la-visita/tipos-de-visita/.

Zavřít boční panel

Římský most

Přes tento most přejdete v každém případě, stojí tu již od dob Římanů a byl několikrát opravován. Na mostě je umístěna také socha svatého Rafaela, patrona Córdoby. Sochu poznáte na první pohled podle svíček a květin, kterými je doslova obložena.

Zavřít boční panel

Juderia

Židovská čtvrť začíná u Almodovarské brány a sahá až k mešitě. V této čtvrti najdete krásné domečky s malebnými patii, květinami, obchůdky se suvenýry a také narazíte na sochu Maimonidesa – zdejšího rodáka, který musel ve 12. století společně s dalšími židovskými obyvateli opustit rodnou Córdobu kvůli vpádu Almohádů. Maimonides byl známým rabínem, filozofem a lékařem. A pokud chcete načerpat trochu jeho moudrosti, máte se prý dotknout jeho pravé nohy.

Zavřít boční panel

Synagoga

V židovské čtvrti můžete navštívit synagogu, která byla postavena v roce 1315 a po vyhnání Židů z Córdoby byla v roce 1492 využívána jako léčebna pro lidi nakažené vzteklinou, i přesto tato synagoga patří mezi tři nejzachovalejší středověké synagogy na území Španělska. Občané EU mají vstup zdarma, otevírací doba a info zde: https://www.cordoba24.info/english/html/synagoge.html.

Zavřít boční panel

The Palacio de los Marqueses de Viana

Původně aristokratický palác s 12 patii, kde je jedno krásnější než to předchozí, se dnes stalo muzeem. Všude uvidíte květiny, bílé omítky a fontánky. Otevírací doba se liší v letním a zimním období. Ve středu od 14:00 do 17:00 je prohlídka zdarma, jinak se platí 5 euro za prohlídku patií a 8 euro za patia i palác. Oficiální stránky viz: http://www.palaciodeviana.com/en/information/.

Zavřít boční panel

Restaurace z Dona Quijota

Pokud rádi čtete a jméno Miguel de Cervantes vám není cizí, nejspíš si nebudete chtít nechat ujít příležitost podívat se na restauraci Posada del Potro zmíněnou v Don Quijotovi. Najdete ji na náměstí Plaza del Potro.

Zavřít boční panel

Calleja de las Flores

Turisty velmi oblíbená ulice lemovaná domy a květinami. Stala se jakýmsi symbolem Córdoby. Ulice je zakončená malým náměstíčkem s fontánkou. Zejména v květnu, kdy všechny květiny krásně kvetou, je Córdoba se svými patii a květinami skoro pohádková.

Zavřít boční panel

Cafetería La Calahorra

Na adrese Periodista Alberto Almansa 13 hned za Římským mostem směrem od Mesquity se po vaší levé ruce nachází malá restaurace se zahrádkou. Nabízí tu výborné paelly a obsluha je milá a nápomocná.

Zavřít boční panel

Alcázar de los Reyes Cristianos

Starobylá pevnost, která pár let sloužila jako sídlo katolickým panovníkům, odtud název hrad katolických králů. Alcázar poznáte podle čtyř věží, kterými je obehnán, a také podle krásné zahrady, jíž je obklopen. Pevnost byla postavena ve 14. století na přání Alfonse XI. Kastilského na pozůstatcích obrovské maurské pevnosti, v níž se v 10. století nacházela největší knihovna v západní Evropě. Vstup do Alcázar stojí 4,5 eura za dospělého, 2,25 euro za studenta do 26 let a děti do 14 let mají vstup zdarma. A pozor, v pondělí je zavřeno. Oficiální stránky: https://alcazardelosreyescristianos.cordoba.es/?id=3.

Zavřít boční panel

Staré vodní mlýny

Nedaleko Římského mostu se v řece nachází pozůstatky několika vodních mlýnů. Nyní už nejsou využívány a slouží pouze jako obydlí kočkám, ale i přesto stojí za vidění.

Počasí a sezóny v Córdobě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Córdoba
Teploty během roku

15 °C

17 °C

21 °C

23 °C

27 °C

32 °C

37 °C

36 °C

31 °C

25 °C

19 °C

15 °C

Počasí

Leden je nejstudenější měsíc v roce, průměrné teploty dosahují 10 °C, od února se začíná postupně oteplovat, od června do září se teploty drží nad 20 °C a nejteplejší měsíc je srpen s průměrnými teplotami kolem 28 °C, při čemž denní maxima běžně dosahují i 37 stupňů Celsia. Nejdeštivější je listopad s prosincem, od června do srpna tu téměř neprší.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud chcete chodit po památkách, nejlepší dobou pro návštěvu je doba od dubna do května nebo září. V létě by vám bylo zbytečné horko. Od května do července se v Córdobě koná nejvíce festivalů – další položka, podle níž můžete naplánovat svou návštěvu.

Skvělé akce do Córdoby

ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
23 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu