Benidorm

5 míst co vidět na Costa Blanca

Calp

Calpe

Městečko Calp (v kastilštině Calpe) ležící na pobřeží Costa Blanca je populárním plážovým letoviskem, jehož nesmazatelnou dominantou je mohutný skalní ostroh zvaný Peñón de Ifach.

Na rozdíl od větších letovisek na Costa Blanca město Calp potěší romantickým historickým centrem. Podél pláží už ale najdete výškové apartmánové budovy tak, jak jste zvyklí z ostatních míst Costa Blancy.

Pláže a koupání

Pláže v Calpe patří k nejkrásnějším a nejvíce fotogenickým na celém pobřeží Costa Blanca. Podél jejich částí sice vyrůstají vyšší apartmánové komplexy, ale celkový výhledům dominuje monumentální skála Peñón de Ifach a kopcovité pobřeží na obou stranách.

Jaké jsou nejlepší pláže v Calpe?

Playa del Arenal–Bol

Hlavní a zároveň nejdelší pláž letoviska (1,5 km) se rozprostírá podél celého centra Calpu až ke skalnímu ostrohu. Oblíbená je však nejen pro svou skvělou dostupnost, ale i pro jemný bílý písek, krásné výhledy a plné zázemí.

I přesto, že pláž Arenal–Bol je nejznámější v Calpe, díky své délce zde vždy najdete volné místo. Zatímco východní a prostřední část je čistě městská s promenádou plnou restaurací, obchodů, půjčoven lehátek a nabídek vodních sportů, západní cíp pláže je už čistě přírodní pod krásným skalnatým útesem.

Moře je zde čisté a vstup do vody pozvolný.

Playa de la Fossa

Pláž Fossa je druhá největší v Calpe a podle mnohých nejkrásnější na celém pobřeží Costa Blanca. Nachází se na východě letoviska a je orientovaná severo-jižním směrem, tudíž se odsud dají pozorovat úchvatné východy Slunce.

Playa de la Fossa zaujme jemným zlatavým pískem a velmi pohodlným a pozvolným vstupem do vždy čistého moře. Podél celé délky se táhne krásně upravená pěší promenáda s množstvím restaurací, barů i obchodů a na pláži pochopitelně najdete mnoho půjčoven lehátek a slunečníků i stánků s nabídkami vodních sportů.

Nejvýraznějším znakem pláže Fossa je ale dechberoucí vyhlídka na skalisko Calpe Rock, které je právě ze severní strany nejvíce monumentální.

Podél pobřeží pak přímo v Calpe narazíte i na další minipláže v malých zátokách, které jsou povětšinou oblázkové, bez vybavení, za to málo navštěvované a s krásnými výhledy.

Výšlap na Peñón de Ifach

Výstup na 332 metrů Peñón de Ifach (ve valencijštině Penyal d'Ifac) vysoký mohutný skalní ostroh patří k nejoblíbenějším aktivitám v Calpe. Stěny skaliska jsou sice takřka kolmé, přesto je nahoru doslova vytesána turistická stezka Ruta roja (včetně krátkého tunýlku). K cestě na vrchol nepotřebujete žádné horolezecké vybavení ani zkušenosti, nicméně kvůli prudkému sklonu je rozhodně vhodná pouze pro cestovatele s větší fyzičkou.

Místy je Ruta roja kamenitá a bez zábradlí, tudíž není moc vhodná pro lidi se závratěmi. Odměnou však budou dechberoucí výhledy na Středozemní moře a pobřeží.

Výstup na Peñón de Ifach je možný zdarma, ale pouze po předchozí online rezervaci na oficiálním webu přírodního parku: parquesnaturales.gva.es/es/web/pn-penyal-d-ifac

Vstup do přírodní rezervace je omezen maximálně na 300 osob denně, zvlášť v letní sezoně je tedy rezervaci vhodné provést alespoň měsíc dopředu.

Ubytování v letovisku Calp

Calpe patří mezi středně drahá letoviska, v nichž noc v apartmánu ve vedlejší letní sezoně pořídíte od 1 300 Kč, o prázdninách pak cca od 1 800 Kč. Standardní 3* a 4* hotely mají ceny od 2 500 Kč.

Nejlevnější apartmány/hotely:

  • Hotel Calpe ** – menší hotýlek poblíž historického centra Calpe a zhruba 350 metrů od pláže
  • Hotel Porto Calpe *** – krásný moderní hotel s naprosto skvělou polohou pod skalním ostrohem přesně mezi oběma hlavními plážemi

Ubytování přímo na pláži:

  • Horizonte Azul – skvěle hodnocený soukromý apartmán s velmi dobrými cenami i pod 2 000 Kč za noc přímo na pláži Fossa
  • Hotel Bahía Calpe **** – větší hotel přímo na pláži Arenal–Bol

Preferujete-li ubytování v soukromí luxusních bungalovů dál od centra, za to s božským výhledem na moře, doporučujeme skvělé soukromé apartmány Maryvilla Inspiración y Vacaciones - Bungalows až pro 5 osob.

Doprava do Calpe

Letovisko leží poblíž dálnice AP-7 zhruba 76 km severně od letiště Alicante a 130 km jižně od letiště Valencia.

Dále se do Calpe dostanete meziměstskou tramvají i autobusem. Klasické vlaky do Calpu nejezdí.

Autobus

Nejrychleji se do vzdálenějších dostanete autobusem, a to zejména se společností Alsa. Jízdenky zakoupíte a jízdní řády zkontrolujete na webu alsa.es.

  • Alicante – 6-9x za den, cesta trvá necelé 2 hodiny a stojí 7,60 EUR
  • Valencia – 7-10x za den, cesta trvá 3 hodiny a stojí od 14,50 EUR

Hlavní autobusové nádraží najdete severně od centra cca 500 metrů od pláží (poloha na mapě).

Tramvaj

Z Alicante přes Calp až do letoviska Dénia zasahuje meziměstská tramvajová trať, po níž se rychle a komfortně dostanete nejen do Alicante či Dénie, ale i do okolních letovisek jako je Benidorm nebo Altea

  • Alicante – 1-2x za hodinu, cesta trvá 125 minut a stojí 3,90 EUR, je nutné přestupovat v Benidormu
  • Dénia – 1-2x za hodinu, cesta trvá 62 minut a stojí 1,45 EUR
  • Benidorm – 1-2x za hodinu, cesta trvá 36 minut a stojí 2,80 EUR
  • Altea – 1-2x za hodinu, cesta trvá 21 minut a stojí 1,45 EUR

MHD Calp

V rámci letoviska Calp se kromě pěší chůze můžete pohybovat i trojicí městských autobusových linek, jejichž jízdní řády i mapy najdete na oficiálním webu dopravce: autobusesifach.es/horarios

Více o cestování po pobřeží v kapitole Doprava na Costa Blanca.

Chystáš se na Costa Blanca?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 12. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.