Benidorm

5 míst co vidět na Costa Blanca

Santa Pola

Santa Pola

Santa Pola je středně velké letovisko na pobřeží Costa Blanca s krásnými městskými plážemi, okolo kterých nejsou výškové budovy, ale jen nižší moderní zástavba. Santa Pola není oproti větším letoviskům Benidorm nebo Torreiveja tak přelidněné a vždy si tu najdete svůj klid.

Kromě koupání Santa Pola nabídne i několik památek nebo zajímavý národní park Salines de Santa Pola s dosud aktivními pláněmi na odsolování mořské vody.

Pláže a koupání

V Santa Pola vás přivítají kilometry dlouhé pásy prostorných pláží s jemným udusaným pískem světle šedé až béžové barvy. Přímo ve městě najdete tyto hlavní pláže:

  • Gran Playa, někdy také Playa Lisa (poloha na mapě) – 600 metrů dlouhá městská pláž lemovaná několika obchody, restauracemi, i sociálním zázemím. Na promenádě narazíte jen na nízké obytné domy. Vstup do moře je mírný a bezpečný a voda občas jemně zvlněná.
  • Playa de Levante (poloha na mapě) – prostorná 400 metrů dlouhá pláž nejblíž centru města, přístavu a marině. Pláž Levante je nejživější s množstvím barů, půjčoven vodního vybavení i nabídek vodních sportů. Vstup do vody je pozvolný.
  • Calas de Santiago Bernabeu (poloha na mapě) – trojice úzkých a celkem asi 700 metrů dlouhých pláží s umělými betonovými moly, které vytvářejí velmi klidnou vodu v zátokách. Vybavení se zde omezuje jen na stánek s nabídkami vodních sportů.
  • Playa Varadero (poloha na mapě) – přes 300 metrů dlouhá prostorná pláž s malinkým palmovým hájem leží na okraji města v zástavbě nízkých rodinných domků a má už spíš vesnickou atmosféru. Najdete zde půjčovny lehátek a menší plážová bistra. Vstup do vody je mírný a pláž je chráněna dvěma umělými betonovými moly.
  • Playa Tamarit (poloha na mapě) – nejzápadnější pláž letoviska zprvu lemují obytné domy, několik restaurací a sociální zařízení, později přechází v čistě přírodní pláž s minimem návštěvníků a dunami porostlými travinami.

Památky a zajímavosti

Největším lákadlem Santa Poly jsou bezesporu rozsáhlé saliny, tedy odsolovací pláně s mořskou vodou, ze které se těží sůl. Saliny jsou dokonce vyhlášené národním parkem a táhnou se po několik kilometrů podél silnice západně od města.

Saliny jsou stále aktivní, ale prochází jimi pobřežní silnice s několika parkovišti, kde můžete zastavit a zajímavou krajinu si vyfotit. K salinám se dá dostat pouze autem (vyhledejte autopůjčovnu na letišti Alicante).

Přímo v centru Santa Pola pak narazíte na velmi zachovalou obrannou tvrz Castillo Fortaleza de Santa Pola z roku 1557. Tvrz je přístupná zdarma.

Santa Pola je také nejbližším výchozím místem pro výlety na malý ostrůvek Tabarca. Lodě ze Santa Poly vyplouvají až 12x denně a za zpáteční jízdenku zaplatíte 15 EUR.

Pola Park

Zhruba kilometr od centra města u hlavní silnice navštivte menší zábavní park zejména děti Pola Park. Najdete zde hlavně menší atrakce v podobě kolotočů, autíček nebo bazénů.

Detailní informace zjistíte na oficiálním webu: polapark.com

Ubytování v Santa Pola

Santa Pola patří k menším letoviskům a najdete zde hlavně apartmánové domy a hotely.

Nejlevnější ubytování v letní sezoně pořídíte okolo 2 000 Kč za noc pro 2, vždy maximálně do 200 metrů od pláže. Doporučili bychom třeba malý hotýlek Quatre Llunes * nebo soukromý apartmán Edificio Thailandia 2.

Doprava do Santa Pola

Letovisko leží na hlavní silnici číslo N-332 zhruba 15 km jižně od letiště Alicante a 111 km od letiště Murcia.

Do Santa Poly nejezdí vlak, ale dostanete se sem častým autobusovým spojením. Hlavní autobusové nádraží najdete na tomto místě.

Více o cestování po pobřeží v kapitole Doprava na Costa Blanca.

Chystáš se na Costa Blanca?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.