Granada - Alhambra

Co dělat v Granadě

Po stopách Arabů 

Jak již bylo avizováno v úvodu, Španělsko se může pyšnit velmi pestrou historií. To samozřejmě pocítíte již při prvním kontaktu s městem. Začněte svou pouť v uličkách malebné části Albaicin zapsané do světového dědictví UNESCO. Ta vám porozpráví o časech nadvlády Arabů a později Maurů.

Ani nebudete vědět jak a ocitnete se v sousední čtvrti Sacromonte. Tam při pohledu na původní domky, vyhloubené do jeskyní vytesaných do svahů Sacromonte, pocítíte vrchol vizuálního uspokojení. Pusťte se podél domků ověšených barevnými květináči coby pozůstatek cikánské kultury a pomalu se sesuňte až ke klenotu arabské architektury na evropském kontinentu – pevnosti Alhambře.

Za jejími cihlovými zdmi se ponoříte několik století zpět a na vlastní oči si budete moci vychutnat stopy po nejvýznamnějších panovnících. Pokud se na místě budete nacházet na podzim, z pevnosti se vám naskytne úchvatný pohled na všechny barvy Granady. 

Ochutnejte nejoriginálnější tapas Španělska 

Cestování a poznávání je velmi vyčerpávající aktivitou. Proto si udělejte přestávku a zapadněte do některé z mnoha taveren nacházejících se doslova na každém kroku. Španělsko obecně je velmi známé pro své jednohubky, které si můžete vychutnat ke drinku. Granada jako jediné město v zemi nabízí tyto tapas zdarma k nápoji. Stačí si jen najít ten správný podnik s nejlahodnějšími nápoji a nejsytějšími tapas a nic víc už vám ke štěstí chybět nebude. 

Hodinka relaxu v hammame

Až budete správně vyčerpaní, vezměte přátele a jděte si společně odpočinout do dalšího z pozůstatků arabské kultury – lázní hammam. V jednom prostoru najdete lázně s různými teplotami, saunu a dopřát si můžete i masáž či aromaterapii. Navíc vám bude naservírovaný i čaj a menší občerstvení. V Granadě máte na výběr ze 4 míst. Pokud máte možnost, nenechávejte rezervaci lázní na poslední chvíli, zvlášť pokud si toto rozmazlování chcete dopřát během víkendu. Je to totiž velmi populární forma relaxu i pro domácí. 

Vášeň Andalusie na vlastní kůži 

Není přirozenější cesty, jak ucítit rytmus Andalusie v srdci než prostřednictvím tance. Jih Španělska je známý svým ohnivým flamencem a Granada není výjimkou. Nechte si v záloze jeden večer, navštivte jeden z mnoha podniků zastřešujících flamenco show a uvolněte se. Pokud budete mít štěstí, na ukázku tance narazíte i před katedrálou. 

Nákupy na ulici králů 

Pokud si chcete kromě zážitků z Granady přivézt i něco hmatatelného, i v tomto vám město nemá problém vyhovět. Samozvaná 5th avenue Granady se vine po Calle Reyes Católicos a pokračuje po Calle Recogidas. Pokud již máte dost veder a chcete se na chvíli schovat v klimatizovaném prostoru, naplánujte si nákupní den v Centro Comercial Nevada. Do něj se pohodlně dopravíte metrem, které vás doveze na stejnojmennou zastávku. 

Výlety po okolí  

Pokud jste se poznávání Andalusie rozhodli pojmout trochu komplexněji, bližší i širší okolí Granady nabízí pro každý typ cestovatele to pravé ořechové. 

Turisté mající v oblibě zeleň a klid přírody by určitě neměli vynechat vesničku Monachil. Ze zastávky Paseo de los Basilios vás za slabou půlhodinku a 2 eura doveze autobus číslo 183 (během pracovního týdne a soboty dopoledne) nebo 181 (sobota odpoledne, neděle a svátky) do malebného Monachilu. Nechte se pohltit pohledem na roklinu Los Cahorros. Projděte se po visutých mostech, vedle vodopádů, občas po čtyřech přes nižší a užší úseky, dokud si nenajdete to správné jezírko na osvěžení se. Koupání však doporučujeme jen těm otužilejším, protože voda je opravdu horská a vskutku studená. Cestou zpět se na chvilku zastavte a pokochejte se olivovými háji. Tato nenáročná túra je vhodná i pro menší výletníky, takže neváhejte vzít celou rodinku. Ani nebudete vědět jak a do Granady se budete vracet nabití mnohem větší energií, než jste z ní odcházeli. 

Pokud jste spíše plážový typ a chcete si jen užít den lenošení, nasedněte na autobus či do auta a odvezte se do městečka Salobreña. Autobusem společnosti ALSA vám to bude trvat necelou hodinu a jízdenka stojí 3,3 euro. Ze stanice je to jen kousek na pláž a procházka vám určitě přijde vhod, protože městečko je velmi sympatické. S trochou štěstí nebude pláž přeplněná hlučnými španělskými rodinkami s dětmi. Po slunění si vychutnejte v některé z místních restaurací místní polévku gazpacho, která vás určitě zasytí i osvěží. 

Pokud vám nevadí trochu větší vzdálenost, rozhodně nevynechejte návštěvu slavné Rondy. Cesta sice trvá něco přes 2 hodiny, ale zážitek z návštěvy města ve vás zůstane ještě velmi dlouho. Ne nadarmo patřila Ronda mezi oblíbená místa Ernesta Hemingwaye či Orsona Wellse. Hlavní dominantou je bezpochyby trojice majestátních mostů – Puente Romano, Puente Viejo a Puente Nuevo. Komora nad centrálním obloukem Puente Nuevo během občanské války dokonce sloužila i jako věznice a mučírna. Kromě těchto ve městě najdete i další unikát, a to nejstarší a navíc i funkční býčí arénu ve Španělsku – Plaza de toros de Ronda. Komplex zahrnuje i výstavu oblečení a různé jiné exponáty související s corridou. 

Chystáš se do Granady?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.