Granada - Alhambra

Doprava v Granadě

Jak se dostat do Granady

Letecky 

Jednoznačně nejfrekventovanějším typem dopravy do tohoto koutu Evropy je letadlo. Přestože Granada samotná disponuje vlastním letištěm, to operuje lety převážně vnitrostátní a jen několik málo letů do západní Evropy. Mezi nimi je však oblíbená přímá linka easyJetu do Berlína, jejíž zpáteční ceny se pohybují mezi 2.500 a 3.500 Kč, mimo sezonu však lze narazit i na akce okolo 1.000 Kč.

Jen cca hodinu od Granady se nachází další kráska Andalusie – Málaga, na jejíž mnohem větší letiště Costa del Sol proudí množství letů z celé Evropy, Česko nevyjímaje. Například letecká společnost Ryanair přímo z Prahy operuje lety 3x týdně, přičemž nejlevnější letenky lze najít už za něco přes 2.000 Kč. Běžně se však ceny pohybují spíše na úrovni 2.500–3.000 Kč, o prázdninách pak nezřídka i přes 6.000 Kč. Nejpopulárnějšími měsíci, a tedy i nejdražšími, jsou logicky ty letní, jakož i vánoční svátky, což se odvíjí i od vyšších cen letenek. Proto pokud disponujete časovou flexibilitou, zkuste číhat déle na ten správný „deal“. 

Kromě nízkonákladového Ryanairu vás do Málagy pohodlně dopraví i SmartWings, které často nabízí přes letní sezonu i výrazně levnější letenky než Ryanair (okolo 2.500 Kč). Standardní ceny začínají na 5.000 Kč, obvykle stojí ještě více.

Z Málagy se nejlépe do Granady dostanete autobusy Alsa, které jezdí téměř každou půlhodinu a trasu zvládnou za necelé dvě hodiny. Jízdenky stojí něco málo pod 13 EUR a je dobré je kupovat předem online.

Vlakem 

Pokud jste poznávání Španělska pojali tak trochu globálněji a Granada je pro vás jen jednou ze zastávek, určitě vás potěší informace, že vlaková síť je velmi propracovaná a do Granady se dá dostat i ze vzdálenějších míst. Nejznámějším vlakovým přepravcem je Renfe. Například vlaky z Madridu jezdí každý den 5x, v sobotu 4x. Nejlevnější lístky můžete najít již za 26 euro, nejdražší za necelých 70 euro, přičemž cesta trvá průměrně 4 h (při levnějších lístcích 5 a čtvrt hodiny). 

I Barcelona nabízí vlakové spojení, vlak z města Gaudí odjíždí 2x denně. Lístky stojí od 49 euro výše a cesta samotná trvá přes 7 h. 

V obou případech existuje ještě jedna varianta lístků, tzv. Promocional Alhambra. Na trase Madrid – Granada stojí 30 euro a mezi Barcelonou a Granadou zaplatíte za lístek 40 euro. Jediná nevýhoda těchto spojení spočívá v tom, že jsou to vlaky s přestupem, tzv. Turista con enlance. Pokud však patříte ke dobrodruhům, určitě tuto akci využijte. Jedno doporučení v tomto směru – nenechávejte koupi lístků na poslední chvíli, dejte výběru nějaký ten týden či dva, aby vám neutekly nějaké opce. 

Autobusem 

Pokud preferujete spíše autobusy, máme tu tipy i pro vás. Nabídky spojů přijatelnějších jak finančně, tak i z hlediska denního počtu odjezdů nabízí přepravní společnost ALSA (www.alsa.es). Z Madridu nabízí zhouba 16 odjezdů denně (v sobotu 14 a v neděli 19) a nejlevnější lístky koupíte již za 18,95 euro, přičemž cesta trvá v průměru 5 hodin. Z Barcelony je to už časově trochu náročnější. Linka operuje 7x denně (v neděli 5x denně) a nejlevnější lístek najdete již za 30,15 euro. Avšak cesta samotná trvá od 13 do 15 hodin, proto si raději tuto možnost více promyslete. 

V případě Španělska určitě stojí zvážit využití sdílené cesty prostřednictvím stránky Blablacar. To je totiž rozhodně nejpopulárnější (a mnohdy i nejlevnější) způsob přepravy a pokud umí řidič anglicky (nebo vy španělsky), výsledek takové cesty může být jen a jen pozitivní. 

Jak cestovat po Granadě 

Používání městské dopravy není nutné při pohybu po hlavním centru, ba někde to ani kvůli úzkým uličkám není možné. Pokud však plánujete navštívit i periferii města, respektive tam máte ubytování, můžete využít několik způsobů přepravy včetně autobusů, metra či taxi. Ale pěkně popořadě. 

Autobus 

Při toulkách širším centrem Granady vám využití některé z 28 linek autobusové dopravy přijde určitě vhod. Ty jezdí denně (včetně nedělí a svátků) od 6:00 do 24:00 a po tomto čase až do 6:00 jsou k dispozici 2 noční spoje číslo 111 a 121. 

Co se týče ceny lístku, tak základní, platný na 1 cestu, stojí 1,4 EUR. využít však můžete i dopravní kartu, tzv. Tarjeta Bonobus (najdete i označení Tarjeta Credibus), přičemž kartu si můžete dobít několika způsoby: 

  • Výška vkladu je 5 EUR, jedna jízda vás bude stát 0,87 EUR
  • Výška vkladu je 10 EUR, jedna jízda vás bude stát 0,85 EUR
  • Výška vkladu je 20 EUR, jedna jízda vás bude stát 0,83 EUR

Lístky, jakož i dopravní kartu, si můžete zakoupit přímo u řidiče autobusu. U karty se platí kauce 2 eura, která vám bude vrácena při odevzdání karty zpět řidiči. 

Všechny informace spojené s autobusovou dopravou jsou přehledně zpracované na této stránce.  

Metro / tramvaj

V Granadě funguje skromný, ale neméně efektivní systém metra. Můžete se setkat i s označením vlak nebo lehké metro, protože jen 3 zastávky se nachází přímo pod zemí. Jedna linka propojuje severní část města s tou jižní a tuto trasu zdoláte za 47 minut. Jízdní řády během jednotlivých dnů si můžete prohlédnout přímo tady.  

Ceny lístků jsou podobné jako v autobusech. Za jednu jízdu zaplatíte 1,35 EUR a i zde je možné zakoupení dobíjecí dopravní karty. Dobít si ji můžete v hodnotě 5, 10 nebo 20 euro a v tomto případě vás jedna jízda vyjde na 0,82 euro. Zde navíc existuje ještě jeden typ tarifu, Tarjeta Consorcio, jehož prostřednictvím lze kombinovat metro s městským autobusem. Lístky i dopravní kartu si lze zakoupit v kterémkoli automatu na stanici metra.

Taxi

Pokud se vám ani jedna z výše uvedených možností nezamlouvá, respektive nemáte na výběr, přichází na řadu taxík. Poznat ho je jednoduché. Taxíky v Granadě totiž mají předepsanou bílou barvu vozidla a zelený diagonální pruh na boku. Podle zeleného světla na střeše uvidíte, že auto je volné. Existují dva typy vozidel – městské a meziměstské. Také se setkáte s více typy tarifů podle toho, zda je pracovní den nebo svátek, zda je denní nebo noční hodina. Základní tarify i kontakty na taxislužby jsou přehledně a podrobně zpracované tady.  

V Granadě funguje i Uber, což bude pro většinu z vás pohodlnější i levnější než využívání taxi.

Chystáš se do Granady?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.