Svatá Lucie
Svatá Lucie

Co dělat na Svaté Lucii

Treky 

Petit a Grand Piton

Dva pyramidové vrcholy, bez nichž si panorama Svaté Lucie nikdo nedovede představit. Na oba se pořádaly výstupy, ale ty na Petit Piton jsou pro jeho přílišnou strmost momentálně pozastaveny. Výšlap si můžete dát na větší z nich Grand Piton, jehož výška činí 768 m n. m.  Výstup vám zabere přibližně 5 hodin a jedná se o středně náročnou trasu. Nahoru šplháte po kamenech a úzkých lesních cestách a to samé vás čeká i při zpáteční cestě. Trek lze absolvovat pouze s průvodcem a cena se pohybuje okolo 40 USD. Seshora se vám naskýtá nádherný výhled, a když máte štěstí na počasí a je dobrá viditelnost, můžete vidět i Svatého Vincenta a Grenadiny.

Tet Paul Nature Trail

Velmi nenáročná naučná stezka, kterou zvládnou i děti a senioři. Zabere vám přibližně 45 minut. Průvodce vás provede terénem s nádhernými výhledy na Grand a Petit Pitony, cestou vám vypráví o okolní krajině, historii místa, organické farmě a exotických a léčivých rostlinách a stromech, které můžete cestou vidět. Cena za průvodce činí 12,5 EC a částkou přispíváte na rozvoj organické farmy a zemědělství v oblasti. Částka oproti krátkosti trasy se může zdát vyšší, ale scenerie jsou opravdu dechberoucí a přispíváte na dobrou věc. 

Surfování 

Jsou-li příznivé podmínky, dá se na Svaté Lucii také surfovat. Nejlepšími lokalitami jsou Pigeon Point s ostrým skalnatým a částečně korálovým dnem s vlnami 100–150 metrů. Rabbit Beach v Gros Islet je písečné místy skalnaté dno s vlnami 50–150 metrů. Windjammer nabízí spodní ostré skály a částečné korálové útesy s vlnami 50–150 metrů. 

Potápění a šnorchlování

Svatá Lucie nabízí skvělé možnosti pro potápění, ať už jste začátečník, nebo profík. Nachází se zde mnoho lokalit, kde můžete pozorovat korálové útesy, vraky lodí a život tropické mořské fauny. Je zde spousta potápěčských škol a středisek, kde si kurz můžete zaplatit. Míst je na ostrově opravdu spousta, vyjmenujeme jen několik z nich. 

Nejdostupnější místa k potápění a šnorchlování se nachází podél klidného západního pobřeží v Anse Cochon poblíž Soufriere, NP Pigeon Island kousek od Rodney Bay a
v Marigot Bay.

Saline Point je místo na severu, které je vhodné pro šnorchlování. Začíná asi na 6 metrech a postupně se dostanete do hloubky 12–18 metrů. Zde můžete pozorovat langusty, želvy a spoustu jiných živočichů.

Cove Smugglers je krásná písčitá pláž, která je vhodná pro ponor začátečníků. Ponory se provádějí z lodi a maximální hloubka hloubka činí 12 metrů. Místo je domovem například pro humry a velké trubkotlamky skvrnité.

Bird’s Rock skála která je domovem pro racky. Dá se u ní také potápět a k vidění zde jsou například humři, barakudy, rejnoci a další exotické ryby. 

Ponory na Pigeon Islandu začínají v 5 m přes písek a korály, postupuje se přes útesy a balvany do maximální hloubky 18 metrů. Pozorovat zde můžete rejnoky, murény, humry a barakudy obrovské.

Na Berger rock se organizují noční ponory, je zde světelná navigační pomůcka. 

Pláže 

Dvě pláže s nádherným bílým pískem a křišťálovou vodou najdete v Pigeon Island NP. 

Hezká pláž se také nachází v letovisku Rodney bay.

Na jihu poblíž Soufriere se nachází také spousta krásných pláží, na nichž potkáte hlavně místní, většina turistů se zdržuje na severu ostrova. Jih je více panenský. 

Laborie je krásná pláž s exotickým nádechem na samém jihu ostrova ležící asi 30 km od Soufriere. Chodí se sem koupat hlavně místní. 

Marigot Bay je zátoka s malou půvabnou pláží lemovanou palmami, která je pěšky nebo autem nedostupná a musíte se na ni dostat lodí. Cesta trvá přibližně dvě minuty a stojí 5 EC.

Čemu se vyhněte obloukem, je Jalousie Beach – dříve nejkrásnější pláž Svaté Lucie, která se nachází přímo mezi oběma Pitony. V současnosti je na ní obrovský luxusní hotelový komplex. Pokud vám není trapné koupat se na pláži, kde jsou jen hoteloví hosté, kteří za noc v hotelu dají částku, jež si ani nedovedete představit, třeba se vám tu bude líbit. Ale osobně si myslíme, že místo výstavbou tohoto resortu ztratilo své kouzlo, když z moře mezi dvěma Pitony vidíte hotel, tak je to prostě o ničem.

Parky a rezervace 

Pigeon Island National Park

Pár kilometrů severně od Rodney Bay se nachází tento poloostrov s pevností Fort Rodney, který je v současnosti národním parkem. Původně se jednalo o malý ostrůvek, jehož historie sahá do roku 1550, kdy si zde první francouzský obyvatel ostrova, jménem Jambe de Bois, vytvořil základnu, odkud útočil na projíždějící španělské lodě. V roce 1970 byl ostrov uměle propojen s pevninou písčitou hrází. Jedná se opravdu o krásné místo, které láká k nenáročným procházkám. Ze zbytků pevnosti je nádherný výhled na Svatou Lucii a jsou zde dvě krásné pláže s bílým pískem, které o víkendu bývají docela přeplněny místními a podél pobřeží se kymácejí palmy. 

Pro vstup do parku musíte zaplatit vstupné, které stojí jen pár dolarů a rozhodně to stojí za to. A v květnu zde probíhá jazzový festival.

Plachtění

V Marině Rodney Bay je možnost si vyzkoušet plachtění pod dozorem zkušených instruktorů. Naučíte se vázaní uzlů, základy plachtění na sportovní jachtě a užijete si nádherný výhled na celý ostrov z širého moře. Cena začíná přibližně na 100 USD/osoba.

Chystáš se na Svatá Lucie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Martina Jurčáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.