Průvodce státem
Svatá Lucie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Svaté Lucii

Aktuální kurz 1 $ = 8.66 Kč

Východokaribský dolar 

Oficiální měnou je na ostrově východokaribský dolar (East Caribbean Dollar). V obchodech najdeme označení EC$ a běžné mluvě se setkáme pouze s EC [í sí], aby nedošlo k záměně za americký dolar. Bankovní kód měny je XCD. 1 dolar = 100 centů.

V oběhu jsou tyto mince: 1, 2, 5, 10, 25 centů a 1 dolar. A tyto bankovky: 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Běžně lze platit i americkými dolary, ale bývá to méně výhodné. A cenovky například v supermarketech bývají zpravidla v obou měnách. Někde nabízí možnost i platby eurem, ale to se absolutně nevyplácí a při tomto způsobu lze uplatnit jen bankovky. 

1 EC$ = přibližně 9 Kč.

Východokaribský dolar

Směnárny a platba kartou

V hlavním městě i na jiných turisticky vyhledávaných místech většinou není problém platit kartou – v supermarketech, restauracích, hotelích nebo půjčovnách aut. Platit kartou se nedá pouze na tržištích a v malých obchodech.

Bank a směnáren je v Castries a jiných větších městech také dostatek. Banky nabízí klasické služby, na něž je každý Evropan zvyklý. V případě výměny peněz banky nabízí výhodnější kurz než hotelové směnárny.  Banky mají otevřeno ve všední dny od 8 do 16 h.

S sebou je lepší vzít USD, nikoliv EUR.

Kolik co stojí

Jídlo je zde poměrně drahé, nebo alespoň nám to tak přišlo. Za 1 rajče jsme v přepočtu zaplatili asi 50 Kč. Nejlevnější jsou na ostrově asi vajíčka a benzin. Při našem pobytu jsme si vesměs vařili sami snídaně a večeře, obědy jsme jedli venku po fast foodech. A abychom ušetřili, jedli jsme vajíčka na všechny možné způsoby. 

Příklad cen:

  • 1 l mléka – 3,8 EC$
  • 0,7 l vína – 20 EC$
  • 0,7 l rumu – 30 EC$
  • 1 l džusu – 5 EC$
  • Koktejl – 17 EC$
  • Cola v restauraci – 5 EC$
  • Pivo v restauraci – 5 EC$
  • Hlavní chod v restauraci – od 40 EC$
  • ceny hotelů

Spropitné a smlouvání

Spropitné se dává obvykle ve výši 10 %, někdy už bývá zahrnuto v ceně. Podle spokojenosti se službou je možné spropitné dle vlastního uvážení zvýšit, ale není to pravidlem.

Smlouvat se nepokoušejte, uráží je to. 

Jak ušetřit

Co se obecně úspory týká, nám se při cestování vyplácí jedna zásadní věc, a to vyrazit na ostrov ve 4 lidech (případně násobky 4), což je ideální počet k tomu, jak obsadit celé auto, čímž ušetříte náklady nejen na půjčovné a benzin, ale dále pak také při pronájmu celého apartmánu, kdy je cena za celý prostor, nikoli za osobu.

U stravování se dá ušetřit nákupem zboží ve velkých supermarketech, kde mívají akční zboží nebo různé multipacky u balené vody, piva apod. Pokud budete bydlet v Rodney Bay, což je celkem luxusní jachtařské letovisko pro bohaté Američany, doporučujeme zajet si nakoupit do supermarketu do Castries, kde jsou výhodnější ceny. Případně také supermarket u silnice je levnější než v Rodney Bay Mall Shopping Centre – ten je hodně cenově nadsazený a luxusní. Levnější volbou je samozřejmě také stravování se ve fast foodech místo restaurací. Lepší je také cestovat autobusy nebo si vypůjčit auto, než využívat taxislužby. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v apartmánu či penzionu za 90 USD/2 noci/apartmán pro dva. Stravování vyřeší nákupem v supermarketu a ve fast foodech (pečivo se sýrem a máslem, pizza z fast foodu, ovoce, voda, plněná bageta z fast foodu) za 60 USD/3 dny. Doprava stopem bude zdarma. Celkové denní náklady vyjdou na 65 USD/osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v tříhvězdičkovém hotelu za 160 USD/2 noci/pokoj pro dva. Stravování v restauracích a fast foodech vyjde (káva a sladké pečivo, voda, oběd v restauraci, ovoce, pivo, večere ve fast foodu, zmrzlina) na 120 USD/3 dny. Doprava minivany (závisí na tom, kam všude se chystáte) vyjde maximálně na 30 USD/3 dny. Půjčení auta stojí od 170 USD/3 dny včetně pohonných hmot. Vstupné (opět závisí, zda se někam chystáte a chcete něco vidět) činí 40 USD/3 dny. Celkové denní náklady budou činit cca  USD/osoba/den.

Luxusní varianta zahrnuje ubytování v pětihvězdičkovém resortu za 915 USD/2 noci/apartmán pro dva s výhledem na oceán. Stravování v luxusních restauracích stojí od 500 USD/3 dny. Taxi (závisí na tom, kam všude se chystáte) bude stát 600 USD/3 dny. Celkové denní náklady vyjdou na 600 USD a více.

Nevětrný karibský ostrov láká cestovatele na prales i sopky

Svatá Lucie je malý nezávislý ostrovní stát ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře, je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatým Vincentem a na severu s Martinikem. 

Dokáže vás okouzlit svými romantickými zátokami s plážemi s bílým pískem, které jsou lemovány palmami. Pokud se věnujete potápění, tak Svatá Lucie se svými křišťálově průzračnými vodami pro vás bude opravdu rájem. Trekoví nadšenci si zase můžou vyšlápnout na vrchol jednoho z Pitonů a poté své tělo zrelaxovat v nedalekých sirných jezírcích. Sever ostrova nabízí luxusní resorty a střediska, na jihu zase každý dobrodruh může objevovat panenskou přírodu tohoto kouzelného ostrůvku v Karibiku.

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Ostrov je trochu stranou hurikánového pásu, deště nejsou tak silné.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu