Svatá Lucie
Svatá Lucie

Doprava na Svaté Lucii

Jak na Svatou Lucii

Jediným způsobem, jak se z Prahy na Svatou Lucii dostat, je využití letecké dopravy. S mezipřistáním v Londýně tam létá společnost British Airways. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 24.000 Kč. Celková doba strávená na cestě se pohybuje okolo 15–24 hodin, závisí to na délce mezipřistání v Londýně. Zpravidla z Prahy do Londýna přiletíte na letiště Heathrow (let trvá cca 2 hodiny), využijete meziletištní transport autobusem a přesunete se na Gatwick, odkud budete pokračovat přímým letem až na hlavní letiště Vieux Fort (a tento let trvá přibližně 9 hodin).

Levněji asi za 14 tisíc, ale se dvěma přestupy v Evropě a potom v Atlantě, se sem dá také dostat s aeroliniemi z aliance Sky Team. Cesta však trvá mnohem déle, a to téměř 2 dny.

Většina turistů však na Lucii nejede přímo z Prahy, ale navštíví ji jako jeden z několika Karibských ostrovů.  A využije tedy meziostrovní přepravu. Které je buď letecká, tu zajišťují Caribbean Airlines, pro příklad cena zpáteční letenky z Martiniku na Svatou Lucii se pohybuje okolo 145 eur/osoba. Při cestě z okolních ostrůvků dejte pozor, regionální lety přistávají na letišti Castries poblíž hlavního města, zatímco dálkové lety na větším mezinárodním letišti na samém jihu ostrova.

A lodní přeprava, zde je možností více, společností zajištující přepravu mezi ostrovy je hned několik. Například Caraibesealines nebo Express des Iles. Kdy opět pro příklad zpáteční lístek z Martiniku na Svatou Lucii koupíte přibližně za 100 eur/osoba. Pokud už se do Karibiku chystáte, doporučujeme vyrazit i minimálně na jeden další ostrov, každý ostrov je úplně jiný a každý stojí za návštěvu. A pokud se vypravíte lodí a budete mít štěstí, můžete vidět i delfíny. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Ideálním způsobem, jak se na ostrově dopravovat, je půjčit si auto. Jste pánem svého času a můžete se bez problému dopravit kdykoli a kamkoli. Pohodlným způsobem přepravy je využití taxislužeb, ale to vás vyjde opravdu draho. Sazba z letiště například do Soufriére, což je 30 kilometrů, činí okolo 80 USD a je potřeba počítat se spropitným, které je zde běžné a činí 15 % k ceně navíc.  

Půjčení auta

Na ostrově se jezdí vlevo. Infrastruktura je více méně dostačující, silnice jsou docela kvalitní, ale často špatně označené, velmi úzké a klikaté, často prudce stoupají a pak zase klesají. Místy nejsou ani vybaveny ochrannými svodidly. Místní nejsou příliš ohleduplní a nedodržují rychlost. 

Půjčení auta lze bezproblémově zařídit předem z domova, tuto možnost zároveň rozhodně doporučujeme. Doma, v klidu, přes internet si vyberete auto, které vyhovuje vašim požadavkům, předem ho zaplatíte a při příletu vás bude čekat na letišti. K jeho vyzvednutí kromě obvyklých dokladů, jako jsou potvrzení o rezervaci, platný řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz (vystaví vám ho na úřadě v místě vašeho bydliště za poplatek 50 Kč), potřebujete ještě potvrzení do mezinárodního řidičského průkazu (toto potvrzení získáte buď přímo v půjčovně – ale pozor, ne ve všech, nebo na policejní stanici, měli byste ho sehnat i přímo na letišti) a zablokují vám kauci za auto na účtu přes vaši platební kartu – s tím je potřeba předem počítat a mít nastaveny vyšší limity pro platby kartou.

Počítejte s tím, že většina lidí, kteří na ostrov přijedou, mají v plánu to samé, proto se u přepážek autopůjčoven tvoří fronty a můžete na vyřízení formalit čekat klidně hodinu. Pro příklad: u Drive-A-Matic za Suzuki Jimmi (pro 4 osoby) na 9 dní zaplatíte cca 14.000 Kč. Jako obvykle platí, na čím delší dobu auto půjčujete, tím je cena výhodnější. 

Cena pohonných hmot stojí 2,7 EC.

Veřejná doprava 

Místní se dopravují hlavně autostopem, případně autobusy. 

Veřejná doprava je značně omezená. Jako ve většině karibských ostrovů je zajišťována minivany, což je něco mezi autobusem a taxíkem. Minivan pojme cca 9 cestujících, neřídí se žádným jízdním řádem, nikde nenaleznete žádný ceník, jejich trasy jsou sice označené čísly, ale řídí se momentální potřebou cestujících. Minivany jsou v soukromém vlastnictví. Cena většinou záleží na řidiči. Ale obvykle se z Castries na sever dostanete přibližně za 3 EC a na jih za 8 EC. Cesta minivanem je dobrodružství, které nemusí být pro každého. Je potřeba počítat s tím, že nasedáte do dodávky plné černochů, kde hraje na plné pecky reggae. Ale není se čeho bát. Pouze tento způsob přepravy na delší trasy může být trochu nepohodlný a nekomfortní. Ale odvážným rozhodně doporučujeme vyzkoušet, je to zážitek.

Chystáš se na Svatá Lucie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Martina Jurčáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.