Průvodce státem
Svatá Lucie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Svaté Lucii

Jak na Svatou Lucii

Jediným způsobem, jak se z Prahy na Svatou Lucii dostat, je využití letecké dopravy. S mezipřistáním v Londýně tam létá společnost British Airways. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 24.000 Kč. Celková doba strávená na cestě se pohybuje okolo 15–24 hodin, závisí to na délce mezipřistání v Londýně. Zpravidla z Prahy do Londýna přiletíte na letiště Heathrow (let trvá cca 2 hodiny), využijete meziletištní transport autobusem a přesunete se na Gatwick, odkud budete pokračovat přímým letem až na hlavní letiště Vieux Fort (a tento let trvá přibližně 9 hodin).

Levněji asi za 14 tisíc, ale se dvěma přestupy v Evropě a potom v Atlantě, se sem dá také dostat s aeroliniemi z aliance Sky Team. Cesta však trvá mnohem déle, a to téměř 2 dny.

Většina turistů však na Lucii nejede přímo z Prahy, ale navštíví ji jako jeden z několika Karibských ostrovů.  A využije tedy meziostrovní přepravu. Které je buď letecká, tu zajišťují Caribbean Airlines, pro příklad cena zpáteční letenky z Martiniku na Svatou Lucii se pohybuje okolo 145 eur/osoba. Při cestě z okolních ostrůvků dejte pozor, regionální lety přistávají na letišti Castries poblíž hlavního města, zatímco dálkové lety na větším mezinárodním letišti na samém jihu ostrova.

Letiště Castries

A lodní přeprava, zde je možností více, společností zajištující přepravu mezi ostrovy je hned několik. Například Caraibesealines nebo Express des Iles. Kdy opět pro příklad zpáteční lístek z Martiniku na Svatou Lucii koupíte přibližně za 100 eur/osoba. Pokud už se do Karibiku chystáte, doporučujeme vyrazit i minimálně na jeden další ostrov, každý ostrov je úplně jiný a každý stojí za návštěvu. A pokud se vypravíte lodí a budete mít štěstí, můžete vidět i delfíny. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Ideálním způsobem, jak se na ostrově dopravovat, je půjčit si auto. Jste pánem svého času a můžete se bez problému dopravit kdykoli a kamkoli. Pohodlným způsobem přepravy je využití taxislužeb, ale to vás vyjde opravdu draho. Sazba z letiště například do Soufriére, což je 30 kilometrů, činí okolo 80 USD a je potřeba počítat se spropitným, které je zde běžné a činí 15 % k ceně navíc.  

Půjčení auta

Na ostrově se jezdí vlevo. Infrastruktura je více méně dostačující, silnice jsou docela kvalitní, ale často špatně označené, velmi úzké a klikaté, často prudce stoupají a pak zase klesají. Místy nejsou ani vybaveny ochrannými svodidly. Místní nejsou příliš ohleduplní a nedodržují rychlost. 

Půjčení auta lze bezproblémově zařídit předem z domova, tuto možnost zároveň rozhodně doporučujeme. Doma, v klidu, přes internet si vyberete auto, které vyhovuje vašim požadavkům, předem ho zaplatíte a při příletu vás bude čekat na letišti. K jeho vyzvednutí kromě obvyklých dokladů, jako jsou potvrzení o rezervaci, platný řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz (vystaví vám ho na úřadě v místě vašeho bydliště za poplatek 50 Kč), potřebujete ještě potvrzení do mezinárodního řidičského průkazu (toto potvrzení získáte buď přímo v půjčovně – ale pozor, ne ve všech, nebo na policejní stanici, měli byste ho sehnat i přímo na letišti) a zablokují vám kauci za auto na účtu přes vaši platební kartu – s tím je potřeba předem počítat a mít nastaveny vyšší limity pro platby kartou.

Počítejte s tím, že většina lidí, kteří na ostrov přijedou, mají v plánu to samé, proto se u přepážek autopůjčoven tvoří fronty a můžete na vyřízení formalit čekat klidně hodinu. Pro příklad: u Drive-A-Matic za Suzuki Jimmi (pro 4 osoby) na 9 dní zaplatíte cca 14.000 Kč. Jako obvykle platí, na čím delší dobu auto půjčujete, tím je cena výhodnější. 

Cena pohonných hmot stojí 2,7 EC.

Veřejná doprava 

Místní se dopravují hlavně autostopem, případně autobusy. 

Veřejná doprava je značně omezená. Jako ve většině karibských ostrovů je zajišťována minivany, což je něco mezi autobusem a taxíkem. Minivan pojme cca 9 cestujících, neřídí se žádným jízdním řádem, nikde nenaleznete žádný ceník, jejich trasy jsou sice označené čísly, ale řídí se momentální potřebou cestujících. Minivany jsou v soukromém vlastnictví. Cena většinou záleží na řidiči. Ale obvykle se z Castries na sever dostanete přibližně za 3 EC a na jih za 8 EC. Cesta minivanem je dobrodružství, které nemusí být pro každého. Je potřeba počítat s tím, že nasedáte do dodávky plné černochů, kde hraje na plné pecky reggae. Ale není se čeho bát. Pouze tento způsob přepravy na delší trasy může být trochu nepohodlný a nekomfortní. Ale odvážným rozhodně doporučujeme vyzkoušet, je to zážitek.

Nevětrný karibský ostrov láká cestovatele na prales i sopky

Svatá Lucie je malý nezávislý ostrovní stát ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře, je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatým Vincentem a na severu s Martinikem. 

Dokáže vás okouzlit svými romantickými zátokami s plážemi s bílým pískem, které jsou lemovány palmami. Pokud se věnujete potápění, tak Svatá Lucie se svými křišťálově průzračnými vodami pro vás bude opravdu rájem. Trekoví nadšenci si zase můžou vyšlápnout na vrchol jednoho z Pitonů a poté své tělo zrelaxovat v nedalekých sirných jezírcích. Sever ostrova nabízí luxusní resorty a střediska, na jihu zase každý dobrodruh může objevovat panenskou přírodu tohoto kouzelného ostrůvku v Karibiku.

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Ostrov je trochu stranou hurikánového pásu, deště nejsou tak silné.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu