Průvodce státem
Svatá Lucie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Svaté Lucii

Historie v kostce

Původním obyvatelstvem na ostrově byli Aravakové, kteří se zde v letech 200–400 dostali ze Severní Ameriky. Ty však postupně ze Svaté Lucie vytlačili karibští indiáni Karabové, ti zde žili přibližně od let kolem roku 800 až do příchodu Evropanů. A hlavou společenství Karabů byl v té době král. Po příchodu evropských osadníků bylo původní obyvatelstvo vyhubeno, převážně z důvodu nemocí, které zde kolonizátoři přitáhli. Prvními Evropany na ostrově byli údajně Španělé kolem roku 1500. Ale první kolonie zde začali tvořit až Francouzi v roce 1660.

O Svatou Lucii vedla Francie s Británií mnoho válek a v nadvládě nad ostrovem se neustále střídali. Až v roce 1884 zvítězili Britové a získali tak definitivní kontrolu nad územím. Autonomním státem se Svatá Lucie stala v roce 1979. V současnosti je členem Commonwealthu a hlavou státu je britská královna v zastoupení generálního guvernéra. Výkonnou mocí na ostrově je demokratický dvoukomorový parlament. 

Lidé

Původním obyvatelstvem byli karibští indiáni – Karibové a Aravakové. Vlivem francouzské a britské okupace bylo obyvatelstvo přeměněno na francouzské a britské osadníky a otroky dovlečené z Afriky, kteří pracovali v cukrovarnickém průmyslu. V současnosti má ostrov kolem 174.000 obyvatel a jsou to z 90 % právě potomci afrických otroků, 3 % jsou původní indiáni a zbytek tvoří ostatní etnika. Jedna třetina obyvatel žije v hlavním městě, jinak je obyvatelstvo rovnoměrně rozděleno mezi městskými a venkovskými oblastmi. Většina obyvatel je silně nábožensky založena, 70 % z nich jsou římští katolíci, jako pozůstatek po francouzských kolonizátorech, zbylých 30 % jsou jiná křesťanská náboženství (evangelíci, anglikáni, Adventisté sedmého dne) a rastafariáni. 

Z obyvatel čiší naprostá pohoda, klid a svobodné myšlení, což přisuzujeme užívání marihuany na denní bázi. Jako národ jsou velmi družní, vřelí, komunikativní, přátelští a naladění do pohody. 

Svátky

Den nezávislosti

Slaví se v únoru, oslavy probíhají týden a jedná se o týden, kdy domorodci překypují národní hrdostí a vlastenectvím a oslavují nezávislost, která přišla 22. února roku 1979. Během celého týdne se konají průvody, turnaje a pouští se drak. 

Jazz and Art festival

Probíhá po dobu dvou týdnů vždy na konci dubna a začátkem května, na ostrov přijíždí jazzoví hudebníci a umělci, aby zde převedli své umění. 

Karneval

Tradičně se koná, jako téměř na všech karibských ostrovech, tak i jinde ve světě únoru, ale Saint Lucian Carnival byl přesunut na červen, kdy přitáhne do země více turistů, což prosperuje turistickému ruchu na ostrově a také se tak eliminuje konkurence mezi jednotlivými karibskými ostrovy. Je považován za jeden z nejvýznamnějších svátků na ostrově. Probíhají velkolepé průvody a přehlídky v kostýmech, všichni tančí v rytmech kalypso hudby, baví se a užívají si party.

Dennery Fish Festival 

Sem můžete zamířit pro kulinářské zážitky. Koná se každoročně poslední červnovou neděli. Kromě ochutnávky z širokého výběru různých pokrmů z ryb, festival zahrnuje také plachtění, plavání, veslování a jiné sportovní aktivity. Vstup je zdarma, takže je to super zpestření dovolené pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Svátek sv. Rose De Lima a Svátek La Marguerite

Dalšími neméně významnými jsou květinové festivaly La Rose, kdy se oslavuje růže, ten probíhá 30. srpna a La Marguerite, což jsou zase oslavy sedmikrásky probíhající 17. října. Jedná se opět o velmi pompézní a barevné oslavy, každý z návštěvníků si vezme své nejlepší šaty a vyráží do ulic slavit, tančit a bavit se. Probíhají zde také taneční soutěže. 

Jounen Kwéyo`l

Kreolský den je festival oslavující tradiční kreolskou hudbu, tanec, řemesla, jídlo a jazyk. Koná se každoročně vždy poslední neděli v říjnu.  Festival je skvělým způsobem pro poznání, načerpání kreolské kultury a ponoření se do ní. 

Plachetnicový turnaj

Probíhá v marině Rodney Bay na konci října. Přitahuje rybáře z celého světa. Vyplouvají na moře a odpoledne se vracejí se svými úlovky. Je zde možnost ochutnat spoustu pokrmů z čerstvých ryb.

St. Lucia Food and Rum Festival 

Gastronadšence jistě zaujme tento festival jídla a rumů, který se na ostrově koná koncem října. Festival nabízí k ochutnávkám ty nejlepší pokrmy a rumy z celého Karibiku. 

Kultura 

Kulturu ostrova ovlivnili jak původní indiánští obyvatelé, tak jeho okupanti Francouzi a Britové. Francouzská hudba, tanec a umění měly na kulturu silný vliv. Nicméně africké kulturní vlivy byly nejdůležitější. Otroci přinesli svoji kulturu z Afriky a podařilo se ji udržet, částečně asi z toho důvodu, že jsou na ostrově většinou. Svatá Lucie má silné tradice v lidové hudbě a tanci.  Svou kulturu oslavují při mnoha z festivalů, které se na ostrově konají. 

Kultura se promítá i v jídle a nakupování. Hlavní město Castries je plné trhů se vším možným, často svým zjevem připomínají právě trhy z Afriky.

Trhy Castries

Jazyk 

Úředním jazykem je angličtina jako pozůstatek po Britech. Ale 95 % obyvatel používá také kreolštinu. Dorozumět se anglicky by neměl být problém, ale je potřeba počítat s tím, že spousta nevzdělaných obyvatel mluví spíše něčím mezi angličtinou a kreolštinou, takže to není taková angličtina, na níž jsme zvyklí například z Británie.  

Turismus

Cestovní ruch má pro obyvatele ostrova velký hospodářský význam. Dalo by se říci, že z něj žijí. Na celkovém podílu HDP země se podílí více než 30 %. Většina turistů Svatou Lucii navštíví během své plavby nebo v rámci návštěvy více karibských ostrovů. Ekonomika na ostrově je rozvojová, ale vybavenost ostrova je poměrně dostačující, najdete zde moderní a luxusní resorty, ale také nedotčená panenská místa. Co se týká přírodní krás, má Svatá Lucie opravdu co nabídnout. 

Geografie 

Ostrov s rozlohou 616 km2 je sopečného původu s poměrně hornatým povrchem, od severu k jinu se po celé délce ostrova táhne zalesněný hřeben. Nejvyšším vrcholem je sopka Mount Gimie tyčící se nad ostrovem ve výšce 958 m n. m. Z hor sestupují hluboká údolí, v nichž jsou vhodné podmínky pro pěstování banánovníků a kokosových palem. V jihozápadní části ostrova poblíž městečka Soufrière jsou nepřehlédnutelné dvě pyramidy – Grand a Petit Piton, které jsou nejen vyhledávanou turistickou destinací, ale také hlavním orientačním bodem, dosahují výšky okolo 760 m n. m. a mezi nimi vyvěrají horké sírové prameny vulkánu Sulphur Springs, v nichž se dá koupat.  

Vegetace na ostrově je v pobřežních oblastech sušší, rostou tam pouze kaktusy a ibišky a v deštných pralesech je naopak vegetace velmi bujná a exotická. Deštný prales v současnosti zabírá bohužel u jen 10 % rozlohy ostrova a tento prostor je chráněnou přírodní rezervací.

Nevětrný karibský ostrov láká cestovatele na prales i sopky

Svatá Lucie je malý nezávislý ostrovní stát ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře, je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatým Vincentem a na severu s Martinikem. 

Dokáže vás okouzlit svými romantickými zátokami s plážemi s bílým pískem, které jsou lemovány palmami. Pokud se věnujete potápění, tak Svatá Lucie se svými křišťálově průzračnými vodami pro vás bude opravdu rájem. Trekoví nadšenci si zase můžou vyšlápnout na vrchol jednoho z Pitonů a poté své tělo zrelaxovat v nedalekých sirných jezírcích. Sever ostrova nabízí luxusní resorty a střediska, na jihu zase každý dobrodruh může objevovat panenskou přírodu tohoto kouzelného ostrůvku v Karibiku.

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Ostrov je trochu stranou hurikánového pásu, deště nejsou tak silné.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu