Nevětrný karibský ostrov láká cestovatele na prales i sopky

Svatá Lucie je malý nezávislý ostrovní stát ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře, je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatým Vincentem a na severu s Martinikem. 

Dokáže vás okouzlit svými romantickými zátokami s plážemi s bílým pískem, které jsou lemovány palmami. Pokud se věnujete potápění, tak Svatá Lucie se svými křišťálově průzračnými vodami pro vás bude opravdu rájem. Trekoví nadšenci si zase můžou vyšlápnout na vrchol jednoho z Pitonů a poté své tělo zrelaxovat v nedalekých sirných jezírcích. Sever ostrova nabízí luxusní resorty a střediska, na jihu zase každý dobrodruh může objevovat panenskou přírodu tohoto kouzelného ostrůvku v Karibiku.

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Ostrov je trochu stranou hurikánového pásu, deště nejsou tak silné.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy na Svatá Lucie

Co vidět a navštívit na Svaté Lucii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Svaté Lucii

Zavřít boční panel

Rodney Bay

Největší jachetní přístav a zároveň asi nejluxusnější letovisko na ostrově. Z turistů jsou zde hlavně bohatí Američané kotvící se svými jachtami v marině. Letovisko je to poměrně drahé, ale na druhou stranu je tu veškerá vybavenost. Jedná se o rozlehlou chráněnou zátoku s resortem Reduit Beach a malou rybářskou vesničku Gros Islet. Nachází se zde písčitá pláž, kde můžete pozorovat nádherné západy slunce.

Zavřít boční panel

Pigeon Island

Pár kilometrů severně od Rodney Bay se nachází tento poloostrov s pevností Fort Rodney, který je v současnosti národním parkem. Původně se jednalo o malý ostrůvek, jehož historie sahá do roku 1550, kdy si zde první francouzský obyvatel ostrova, jménem Jambe de Bois, vytvořil základnu, odkud útočil na projíždějící španělské lodě. V roce 1970 byl ostrov uměle propojen s pevninou písčitou hrází. Jedná se opravdu o krásné místo, které láká k nenáročným procházkám. Ze zbytků pevnosti je nádherný výhled na Svatou Lucii a jsou zde dvě krásné pláže s bílým pískem, které o víkendu bývají docela přeplněny místními a podél pobřeží se kymácejí palmy.

Pro vstup do parku musíte zaplatit vstupné, které stojí jen pár dolarů a rozhodně to stojí za to. A v květnu zde probíhá jazzový festival.

Zavřít boční panel

Diamond Fall

Zahrady se nachází pár kilometrů od městečka Soufriere, byly zřízeny třemi bratry z Normandie, jimž král Ludvík XIV. v roce 1713 za zásluhy věnoval 2.000 akrů půdy. Oni na tomto místě založili zahrady, které až do současnosti vlastní jejich potomci. Máte zde možnost vidět mnoho druhů rostlin a vodopády se sirnou vodou a jezírky, v nichž se několikrát denně mění barva vody. Dochovaly se i minerální lázně, které prospívají lidem trpícím revmatem nebo onemocněním dýchacích cest. Vstupné činní 7 USD/dospělá osoba. (Na lázně se vztahuje speciální cena).

Zavřít boční panel

Vodopád Toraille

Vodopád, v němž se za 3 USD můžete vykoupat, se nachází také poblíž městečka Soufriere.

Zavřít boční panel

Sulphur Springs

Také se nachází kousek od Soufriere, nemůžete ho minout, protože zápach síry ucítíte už z dálky. Jediný aktivní vulkán, kde se ke kráteru dá dojet autem. Zaparkujete auto a ujme se vás některý z průvodců, s nímž se projdete okolo kráteru a sirných jezírek a dozvíte se zajímavé informace o místě a o léčivých účincích sirných pramenů. Vstupné je buď zdarma, nebo včetně sirných koupelí, což je atrakce, kterou doporučujeme všemi deseti. Na první pohled se bahnitá lázeň nezdá moc atraktivní, ale ta hebká pleť po ní určitě stojí za to. Vstupné stojí 5 USD bez koupelí a 11 USD i s koupelí.

Zavřít boční panel

Castries

Rušné a přístavní hlavní město je obchodním centrem ostrova, sídlí zde vláda, banky a mnoho soukromých společností. Za návštěvu určitě stojí trhy, které údajně patří mezi top 10 na světě, co se velikosti týká, koupit zde můžete jak jídlo, tak i místní řemeslné výrobky. Město bylo založeno v 18. století, ale vzhledem k tomu, že bylo několikrát zničeno a zpustošeno, tak se nedochovalo moc historických památek. Jediné, co se zachovalo, je náměstí Dereka Walcotta, na němž se nachází dřevěné domy z 19. století a katedrála neposkvrněného početí (Cathedral of the Immaculate Conception) s nástěnnými malbami.

Počasí a sezóny na Svaté Lucii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Svatá Lucie
Karibskou pohodu si užiješ celoročně

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

29 °C

Počasí

Na Svaté Lucii panuje tropické klima, které je částečně ovlivňováno pasáty, které přichází ze severovýchodu. Střídají se zde dvě období klimatu – období sucha, které probíhá od prosince do června, a období dešťů. 

V horských oblastech pralesa je vyšší úhrn srážek a nižší teploty než u pobřeží. Průměrné měsíční srážky činí 115 mm. V období sucha je to okolo 35–60 mm a v období dešťů dosahují až 240 mm. Během období dešťů se objevují i hurikány, nicméně málokdy napáchají výrazné škody. Období dešťů neznamená, že bude pršet nonstop celý den.

Celoročně se zde teploty vzduchu průměrně pohybují kolem 28 °C. S teplotními výkyvy se na ostrově nesetkáte, teplota vzduchu je zde poměrně stabilní během celého roku. 

Sezóny a kdy vyrazit

Turistická sezona trvá přibližně od prosince do května, což je zároveň ideální doba pro návštěvu ostrova.  

My jsme ostrov navštívili na přelomu února a března, setkali jsme se s občasnými tropickými dešti, které trvaly v řádu několika minut. Teploty v době naší návštěvy dosahovaly kolem 30 °C, takže naopak občasný deštík byl spíše příjemným osvěžením horkého tropického dne. 

Skvělé akce na Svatá Lucie

ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
Karibský island-hopping z Paříže
12 802 Kč
2017-04-26T15:41:00+02:00 8 komentářů
Akce starší 2 týdnů
8 starších akcí
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu