Průvodce státem

Svatá Lucie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Nevětrný karibský ostrov láká cestovatele na prales i sopky

Svatá Lucie je malý nezávislý ostrovní stát ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře, je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatým Vincentem a na severu s Martinikem. 

Dokáže vás okouzlit svými romantickými zátokami s plážemi s bílým pískem, které jsou lemovány palmami. Pokud se věnujete potápění, tak Svatá Lucie se svými křišťálově průzračnými vodami pro vás bude opravdu rájem. Trekoví nadšenci si zase můžou vyšlápnout na vrchol jednoho z Pitonů a poté své tělo zrelaxovat v nedalekých sirných jezírcích. Sever ostrova nabízí luxusní resorty a střediska, na jihu zase každý dobrodruh může objevovat panenskou přírodu tohoto kouzelného ostrůvku v Karibiku.

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Ostrov je trochu stranou hurikánového pásu, deště nejsou tak silné.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Svatá Lucie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Původním obyvatelstvem na ostrově byli Aravakové, kteří se zde v letech 200–400 dostali ze Severní Ameriky. Ty však postupně ze Svaté Lucie vytlačili karibští indiáni Karabové, ti zde žili přibližně od let kolem roku 800 až do příchodu Evropanů. A hlavou společenství Karabů byl v té době král. Po příchodu evropských osadníků bylo původní obyvatelstvo vyhubeno, převážně z důvodu nemocí, které zde kolonizátoři přitáhli. Prvními Evropany na ostrově byli údajně Španělé kolem roku 1500. Ale první kolonie zde začali tvořit až Francouzi v roce 1660.

O Svatou Lucii vedla Francie s Británií mnoho válek a v nadvládě nad ostrovem se neustále střídali. Až v roce 1884 zvítězili Britové a získali tak definitivní kontrolu nad územím. Autonomním státem se Svatá Lucie stala v roce 1979. V současnosti je členem Commonwealthu a hlavou státu je britská královna v zastoupení generálního guvernéra. Výkonnou mocí na ostrově je demokratický dvoukomorový parlament.

Lidé

Původním obyvatelstvem byli karibští indiáni – Karibové a Aravakové. Vlivem francouzské a britské okupace bylo obyvatelstvo přeměněno na francouzské a britské osadníky a otroky dovlečené z Afriky, kteří pracovali v cukrovarnickém průmyslu. V současnosti má ostrov kolem 174.000 obyvatel a jsou to z 90 % právě potomci afrických otroků, 3 % jsou původní indiáni a zbytek tvoří ostatní etnika. Jedna třetina obyvatel žije v hlavním městě, jinak je obyvatelstvo rovnoměrně rozděleno mezi městskými a venkovskými oblastmi. Většina obyvatel je silně nábožensky založena, 70 % z nich jsou římští katolíci, jako pozůstatek po francouzských kolonizátorech, zbylých 30 % jsou jiná křesťanská náboženství (evangelíci, anglikáni, Adventisté sedmého dne) a rastafariáni.

Z obyvatel čiší naprostá pohoda, klid a svobodné myšlení, což přisuzujeme užívání marihuany na denní bázi. Jako národ jsou velmi družní, vřelí, komunikativní, přátelští a naladění do pohody.

Svátky

Den nezávislosti

Slaví se v únoru, oslavy probíhají týden a jedná se o týden, kdy domorodci překypují národní hrdostí a vlastenectvím a oslavují nezávislost, která přišla 22. února roku 1979. Během celého týdne se konají průvody, turnaje a pouští se drak.

Jazz and Art festival

Probíhá po dobu dvou týdnů vždy na konci dubna a začátkem května, na ostrov přijíždí jazzoví hudebníci a umělci, aby zde převedli své umění.

Karneval

Tradičně se koná, jako téměř na všech karibských ostrovech, tak i jinde ve světě únoru, ale Saint Lucian Carnival byl přesunut na červen, kdy přitáhne do země více turistů, což prosperuje turistickému ruchu na ostrově a také se tak eliminuje konkurence mezi jednotlivými karibskými ostrovy. Je považován za jeden z nejvýznamnějších svátků na ostrově. Probíhají velkolepé průvody a přehlídky v kostýmech, všichni tančí v rytmech kalypso hudby, baví se a užívají si party.

Dennery Fish Festival

Sem můžete zamířit pro kulinářské zážitky. Koná se každoročně poslední červnovou neděli. Kromě ochutnávky z širokého výběru různých pokrmů z ryb, festival zahrnuje také plachtění, plavání, veslování a jiné sportovní aktivity. Vstup je zdarma, takže je to super zpestření dovolené pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Svátek sv. Rose De Lima a Svátek La Marguerite

Dalšími neméně významnými jsou květinové festivaly La Rose, kdy se oslavuje růže, ten probíhá 30. srpna a La Marguerite, což jsou zase oslavy sedmikrásky probíhající 17. října. Jedná se opět o velmi pompézní a barevné oslavy, každý z návštěvníků si vezme své nejlepší šaty a vyráží do ulic slavit, tančit a bavit se. Probíhají zde také taneční soutěže.

Jounen Kwéyo`l

Kreolský den je festival oslavující tradiční kreolskou hudbu, tanec, řemesla, jídlo a jazyk. Koná se každoročně vždy poslední neděli v říjnu. Festival je skvělým způsobem pro poznání, načerpání kreolské kultury a ponoření se do ní.

Plachetnicový turnaj

Probíhá v marině Rodney Bay na konci října. Přitahuje rybáře z celého světa. Vyplouvají na moře a odpoledne se vracejí se svými úlovky. Je zde možnost ochutnat spoustu pokrmů z čerstvých ryb.

St. Lucia Food and Rum Festival

Gastronadšence jistě zaujme tento festival jídla a rumů, který se na ostrově koná koncem října. Festival nabízí k ochutnávkám ty nejlepší pokrmy a rumy z celého Karibiku.

Kultura

Kulturu ostrova ovlivnili jak původní indiánští obyvatelé, tak jeho okupanti Francouzi a Britové. Francouzská hudba, tanec a umění měly na kulturu silný vliv. Nicméně africké kulturní vlivy byly nejdůležitější. Otroci přinesli svoji kulturu z Afriky a podařilo se ji udržet, částečně asi z toho důvodu, že jsou na ostrově většinou. Svatá Lucie má silné tradice v lidové hudbě a tanci. Svou kulturu oslavují při mnoha z festivalů, které se na ostrově konají.

Kultura se promítá i v jídle a nakupování. Hlavní město Castries je plné trhů se vším možným, často svým zjevem připomínají právě trhy z Afriky.

Trhy Castries

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina jako pozůstatek po Britech. Ale 95 % obyvatel používá také kreolštinu. Dorozumět se anglicky by neměl být problém, ale je potřeba počítat s tím, že spousta nevzdělaných obyvatel mluví spíše něčím mezi angličtinou a kreolštinou, takže to není taková angličtina, na níž jsme zvyklí například z Británie.

Turismus

Cestovní ruch má pro obyvatele ostrova velký hospodářský význam. Dalo by se říci, že z něj žijí. Na celkovém podílu HDP země se podílí více než 30 %. Většina turistů Svatou Lucii navštíví během své plavby nebo v rámci návštěvy více karibských ostrovů. Ekonomika na ostrově je rozvojová, ale vybavenost ostrova je poměrně dostačující, najdete zde moderní a luxusní resorty, ale také nedotčená panenská místa. Co se týká přírodní krás, má Svatá Lucie opravdu co nabídnout.

Geografie

Ostrov s rozlohou 616 km2 je sopečného původu s poměrně hornatým povrchem, od severu k jinu se po celé délce ostrova táhne zalesněný hřeben. Nejvyšším vrcholem je sopka Mount Gimie tyčící se nad ostrovem ve výšce 958 m n. m. Z hor sestupují hluboká údolí, v nichž jsou vhodné podmínky pro pěstování banánovníků a kokosových palem. V jihozápadní části ostrova poblíž městečka Soufrière jsou nepřehlédnutelné dvě pyramidy – Grand a Petit Piton, které jsou nejen vyhledávanou turistickou destinací, ale také hlavním orientačním bodem, dosahují výšky okolo 760 m n. m. a mezi nimi vyvěrají horké sírové prameny vulkánu Sulphur Springs, v nichž se dá koupat.

Vegetace na ostrově je v pobřežních oblastech sušší, rostou tam pouze kaktusy a ibišky a v deštných pralesech je naopak vegetace velmi bujná a exotická. Deštný prales v současnosti zabírá bohužel u jen 10 % rozlohy ostrova a tento prostor je chráněnou přírodní rezervací.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Východokaribský dolar

Oficiální měnou je na ostrově východokaribský dolar (East Caribbean Dollar). V obchodech najdeme označení EC$ a běžné mluvě se setkáme pouze s EC [í sí], aby nedošlo k záměně za americký dolar. Bankovní kód měny je XCD. 1 dolar = 100 centů.

V oběhu jsou tyto mince: 1, 2, 5, 10, 25 centů a 1 dolar. A tyto bankovky: 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Běžně lze platit i americkými dolary, ale bývá to méně výhodné. A cenovky například v supermarketech bývají zpravidla v obou měnách. Někde nabízí možnost i platby eurem, ale to se absolutně nevyplácí a při tomto způsobu lze uplatnit jen bankovky.

1 EC$ = přibližně 9 Kč.

Východokaribský dolar

Směnárny a platba kartou

V hlavním městě i na jiných turisticky vyhledávaných místech většinou není problém platit kartou – v supermarketech, restauracích, hotelích nebo půjčovnách aut. Platit kartou se nedá pouze na tržištích a v malých obchodech.

Bank a směnáren je v Castries a jiných větších městech také dostatek. Banky nabízí klasické služby, na něž je každý Evropan zvyklý. V případě výměny peněz banky nabízí výhodnější kurz než hotelové směnárny. Banky mají otevřeno ve všední dny od 8 do 16 h.

S sebou je lepší vzít USD, nikoliv EUR.

Kolik co stojí

Jídlo je zde poměrně drahé, nebo alespoň nám to tak přišlo. Za 1 rajče jsme v přepočtu zaplatili asi 50 Kč. Nejlevnější jsou na ostrově asi vajíčka a benzin. Při našem pobytu jsme si vesměs vařili sami snídaně a večeře, obědy jsme jedli venku po fast foodech. A abychom ušetřili, jedli jsme vajíčka na všechny možné způsoby.

Příklad cen:

 • 1 l mléka – 3,8 EC$
 • 0,7 l vína – 20 EC$
 • 0,7 l rumu – 30 EC$
 • 1 l džusu – 5 EC$
 • Koktejl – 17 EC$
 • Cola v restauraci – 5 EC$
 • Pivo v restauraci – 5 EC$
 • Hlavní chod v restauraci – od 40 EC$
 • ceny hotelů

Spropitné a smlouvání

Spropitné se dává obvykle ve výši 10 %, někdy už bývá zahrnuto v ceně. Podle spokojenosti se službou je možné spropitné dle vlastního uvážení zvýšit, ale není to pravidlem.

Smlouvat se nepokoušejte, uráží je to.

Jak ušetřit

Co se obecně úspory týká, nám se při cestování vyplácí jedna zásadní věc, a to vyrazit na ostrov ve 4 lidech (případně násobky 4), což je ideální počet k tomu, jak obsadit celé auto, čímž ušetříte náklady nejen na půjčovné a benzin, ale dále pak také při pronájmu celého apartmánu, kdy je cena za celý prostor, nikoli za osobu.

U stravování se dá ušetřit nákupem zboží ve velkých supermarketech, kde mívají akční zboží nebo různé multipacky u balené vody, piva apod. Pokud budete bydlet v Rodney Bay, což je celkem luxusní jachtařské letovisko pro bohaté Američany, doporučujeme zajet si nakoupit do supermarketu do Castries, kde jsou výhodnější ceny. Případně také supermarket u silnice je levnější než v Rodney Bay Mall Shopping Centre – ten je hodně cenově nadsazený a luxusní. Levnější volbou je samozřejmě také stravování se ve fast foodech místo restaurací. Lepší je také cestovat autobusy nebo si vypůjčit auto, než využívat taxislužby.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v apartmánu či penzionu za 90 USD/2 noci/apartmán pro dva. Stravování vyřeší nákupem v supermarketu a ve fast foodech (pečivo se sýrem a máslem, pizza z fast foodu, ovoce, voda, plněná bageta z fast foodu) za 60 USD/3 dny. Doprava stopem bude zdarma. Celkové denní náklady vyjdou na 65 USD/osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v tříhvězdičkovém hotelu za 160 USD/2 noci/pokoj pro dva. Stravování v restauracích a fast foodech vyjde (káva a sladké pečivo, voda, oběd v restauraci, ovoce, pivo, večere ve fast foodu, zmrzlina) na 120 USD/3 dny. Doprava minivany (závisí na tom, kam všude se chystáte) vyjde maximálně na 30 USD/3 dny. Půjčení auta stojí od 170 USD/3 dny včetně pohonných hmot. Vstupné (opět závisí, zda se někam chystáte a chcete něco vidět) činí 40 USD/3 dny. Celkové denní náklady budou činit cca USD/osoba/den.

Luxusní varianta zahrnuje ubytování v pětihvězdičkovém resortu za 915 USD/2 noci/apartmán pro dva s výhledem na oceán. Stravování v luxusních restauracích stojí od 500 USD/3 dny. Taxi (závisí na tom, kam všude se chystáte) bude stát 600 USD/3 dny. Celkové denní náklady vyjdou na 600 USD a více.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Svatou Lucii

Jediným způsobem, jak se z Prahy na Svatou Lucii dostat, je využití letecké dopravy. S mezipřistáním v Londýně tam létá společnost British Airways. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 24.000 Kč. Celková doba strávená na cestě se pohybuje okolo 15–24 hodin, závisí to na délce mezipřistání v Londýně. Zpravidla z Prahy do Londýna přiletíte na letiště Heathrow (let trvá cca 2 hodiny), využijete meziletištní transport autobusem a přesunete se na Gatwick, odkud budete pokračovat přímým letem až na hlavní letiště Vieux Fort (a tento let trvá přibližně 9 hodin).

Levněji asi za 14 tisíc, ale se dvěma přestupy v Evropě a potom v Atlantě, se sem dá také dostat s aeroliniemi z aliance Sky Team. Cesta však trvá mnohem déle, a to téměř 2 dny.

Většina turistů však na Lucii nejede přímo z Prahy, ale navštíví ji jako jeden z několika Karibských ostrovů. A využije tedy meziostrovní přepravu. Které je buď letecká, tu zajišťují Caribbean Airlines, pro příklad cena zpáteční letenky z Martiniku na Svatou Lucii se pohybuje okolo 145 eur/osoba. Při cestě z okolních ostrůvků dejte pozor, regionální lety přistávají na letišti Castries poblíž hlavního města, zatímco dálkové lety na větším mezinárodním letišti na samém jihu ostrova.

Letiště Castries

A lodní přeprava, zde je možností více, společností zajištující přepravu mezi ostrovy je hned několik. Například Caraibesealines nebo Express des Iles. Kdy opět pro příklad zpáteční lístek z Martiniku na Svatou Lucii koupíte přibližně za 100 eur/osoba. Pokud už se do Karibiku chystáte, doporučujeme vyrazit i minimálně na jeden další ostrov, každý ostrov je úplně jiný a každý stojí za návštěvu. A pokud se vypravíte lodí a budete mít štěstí, můžete vidět i delfíny.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideálním způsobem, jak se na ostrově dopravovat, je půjčit si auto. Jste pánem svého času a můžete se bez problému dopravit kdykoli a kamkoli. Pohodlným způsobem přepravy je využití taxislužeb, ale to vás vyjde opravdu draho. Sazba z letiště například do Soufriére, což je 30 kilometrů, činí okolo 80 USD a je potřeba počítat se spropitným, které je zde běžné a činí 15 % k ceně navíc.

Půjčení auta

Na ostrově se jezdí vlevo. Infrastruktura je více méně dostačující, silnice jsou docela kvalitní, ale často špatně označené, velmi úzké a klikaté, často prudce stoupají a pak zase klesají. Místy nejsou ani vybaveny ochrannými svodidly. Místní nejsou příliš ohleduplní a nedodržují rychlost.

Půjčení auta lze bezproblémově zařídit předem z domova, tuto možnost zároveň rozhodně doporučujeme. Doma, v klidu, přes internet si vyberete auto, které vyhovuje vašim požadavkům, předem ho zaplatíte a při příletu vás bude čekat na letišti. K jeho vyzvednutí kromě obvyklých dokladů, jako jsou potvrzení o rezervaci, platný řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz (vystaví vám ho na úřadě v místě vašeho bydliště za poplatek 50 Kč), potřebujete ještě potvrzení do mezinárodního řidičského průkazu (toto potvrzení získáte buď přímo v půjčovně – ale pozor, ne ve všech, nebo na policejní stanici, měli byste ho sehnat i přímo na letišti) a zablokují vám kauci za auto na účtu přes vaši platební kartu – s tím je potřeba předem počítat a mít nastaveny vyšší limity pro platby kartou.

Počítejte s tím, že většina lidí, kteří na ostrov přijedou, mají v plánu to samé, proto se u přepážek autopůjčoven tvoří fronty a můžete na vyřízení formalit čekat klidně hodinu. Pro příklad: u Drive-A-Matic za Suzuki Jimmi (pro 4 osoby) na 9 dní zaplatíte cca 14.000 Kč. Jako obvykle platí, na čím delší dobu auto půjčujete, tím je cena výhodnější.

Cena pohonných hmot stojí 2,7 EC.

Veřejná doprava

Místní se dopravují hlavně autostopem, případně autobusy.

Veřejná doprava je značně omezená. Jako ve většině karibských ostrovů je zajišťována minivany, což je něco mezi autobusem a taxíkem. Minivan pojme cca 9 cestujících, neřídí se žádným jízdním řádem, nikde nenaleznete žádný ceník, jejich trasy jsou sice označené čísly, ale řídí se momentální potřebou cestujících. Minivany jsou v soukromém vlastnictví. Cena většinou záleží na řidiči. Ale obvykle se z Castries na sever dostanete přibližně za 3 EC a na jih za 8 EC. Cesta minivanem je dobrodružství, které nemusí být pro každého. Je potřeba počítat s tím, že nasedáte do dodávky plné černochů, kde hraje na plné pecky reggae. Ale není se čeho bát. Pouze tento způsob přepravy na delší trasy může být trochu nepohodlný a nekomfortní. Ale odvážným rozhodně doporučujeme vyzkoušet, je to zážitek.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kuchyně na Svaté Lucii

Kuchyně na ostrově je ovlivněna hlavně Francií a Indií. Mísí se zde francouzská kuchyně s kreolskou a indickou. Na jídelníčku dominují hlavně ryby a mořské plody, které místní restaurace nakupují přímo od rybářů, takže jsou vždy čerstvé, a sehnat je můžete také na místních trzích. Například rybí trhy se ve větších městech konají každou sobotu. A velmi časté jsou indické restaurace. Místní konzumují také hlavně čerstvé exotické ovoce a kokosovou vodu, vše bývá k dostání na každém rohu, podél silnic apod. V hlavním městě a luxusním Rodney Bay narazíte na spoustu restaurací a fast foodů různých světových kuchyní.

Tuňáci

Jak se stravovat jako místní

Cenově nejvýhodnější je stravovat se ve fast foodech a stáncích poblíž pláží, které většinou nabízí denní nabídku čerstvých ryb a plodů moře z grilu, čerstvé ovoce. Najíte se skvěle a za třetinovou cenu, kterou byste zaplatili v restauraci. Tento způsob stravování vyhledávají i místní. Scházejí se na plážích u stánků s grily, poslouchají hudbu, baví se s přáteli a popíjejí u toho Piton – místní pivo, ležák plzeňského typu.

Z tradičních jídel doporučujeme ochutnat například rotti, což je buď masová, nebo rybí, ale i vegetariánská směs na kari zapečená v pšeničné placce (18 EC), bakes – něco jako grilovaný vdolek nebo smažený banán. Z banánů toho dělají opravdu hodně. Zajímavým suvenýrem může být například banánový kečup.

Obvyklé ceny v restauracích

V Castries a turisticky navštěvovaných místech jsou možnosti stravování v restauracích široké. Dobrou zkušenost máme s restaurací Jambe De Bois na severu Sv. Lucie na Pigeon Islandu. Vaří tam převážně z ryb a plodů moře. Ale mají i vegetariánskou nabídku. Za hlavní chod (rybu s přílohou) zaplatíte 37 EC, za salát přibližně 20 EC, pivo stojí 5 EC, míchané drinky 17 EC, káva 5 EC, voda 5 EC. Mají obrovské porce a jídlo je vážně chutné. A ceny zde byly nižší než v ostatních restauracích.

Za menu (hlavní chod, příloha a dezert) v indické restauraci zaplatíte přibližně 70 EC.

Za bagetu v Subway dáte asi 15 EC, za klínek pizzy v Domino’s obdobně.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Petit a Grand Piton

Dva pyramidové vrcholy, bez nichž si panorama Svaté Lucie nikdo nedovede představit. Na oba se pořádaly výstupy, ale ty na Petit Piton jsou pro jeho přílišnou strmost momentálně pozastaveny. Výšlap si můžete dát na větší z nich Grand Piton, jehož výška činí 768 m n. m. Výstup vám zabere přibližně 5 hodin a jedná se o středně náročnou trasu. Nahoru šplháte po kamenech a úzkých lesních cestách a to samé vás čeká i při zpáteční cestě. Trek lze absolvovat pouze s průvodcem a cena se pohybuje okolo 40 USD. Seshora se vám naskýtá nádherný výhled, a když máte štěstí na počasí a je dobrá viditelnost, můžete vidět i Svatého Vincenta a Grenadiny.

Tet Paul Nature Trail

Velmi nenáročná naučná stezka, kterou zvládnou i děti a senioři. Zabere vám přibližně 45 minut. Průvodce vás provede terénem s nádhernými výhledy na Grand a Petit Pitony, cestou vám vypráví o okolní krajině, historii místa, organické farmě a exotických a léčivých rostlinách a stromech, které můžete cestou vidět. Cena za průvodce činí 12,5 EC a částkou přispíváte na rozvoj organické farmy a zemědělství v oblasti. Částka oproti krátkosti trasy se může zdát vyšší, ale scenerie jsou opravdu dechberoucí a přispíváte na dobrou věc.

Surfování

Jsou-li příznivé podmínky, dá se na Svaté Lucii také surfovat. Nejlepšími lokalitami jsou Pigeon Point s ostrým skalnatým a částečně korálovým dnem s vlnami 100–150 metrů. Rabbit Beach v Gros Islet je písečné místy skalnaté dno s vlnami 50–150 metrů. Windjammer nabízí spodní ostré skály a částečné korálové útesy s vlnami 50–150 metrů.

Potápění a šnorchlování

Svatá Lucie nabízí skvělé možnosti pro potápění, ať už jste začátečník, nebo profík. Nachází se zde mnoho lokalit, kde můžete pozorovat korálové útesy, vraky lodí a život tropické mořské fauny. Je zde spousta potápěčských škol a středisek, kde si kurz můžete zaplatit. Míst je na ostrově opravdu spousta, vyjmenujeme jen několik z nich.

Nejdostupnější místa k potápění a šnorchlování se nachází podél klidného západního pobřeží v Anse Cochon poblíž Soufriere, NP Pigeon Island kousek od Rodney Bay a
v Marigot Bay.

Saline Point je místo na severu, které je vhodné pro šnorchlování. Začíná asi na 6 metrech a postupně se dostanete do hloubky 12–18 metrů. Zde můžete pozorovat langusty, želvy a spoustu jiných živočichů.

Cove Smugglers je krásná písčitá pláž, která je vhodná pro ponor začátečníků. Ponory se provádějí z lodi a maximální hloubka hloubka činí 12 metrů. Místo je domovem například pro humry a velké trubkotlamky skvrnité.

Bird’s Rock skála která je domovem pro racky. Dá se u ní také potápět a k vidění zde jsou například humři, barakudy, rejnoci a další exotické ryby.

Ponory na Pigeon Islandu začínají v 5 m přes písek a korály, postupuje se přes útesy a balvany do maximální hloubky 18 metrů. Pozorovat zde můžete rejnoky, murény, humry a barakudy obrovské.

Na Berger rock se organizují noční ponory, je zde světelná navigační pomůcka.

Pláže

Dvě pláže s nádherným bílým pískem a křišťálovou vodou najdete v Pigeon Island NP.

Hezká pláž se také nachází v letovisku Rodney bay.

Na jihu poblíž Soufriere se nachází také spousta krásných pláží, na nichž potkáte hlavně místní, většina turistů se zdržuje na severu ostrova. Jih je více panenský.

Laborie je krásná pláž s exotickým nádechem na samém jihu ostrova ležící asi 30 km od Soufriere. Chodí se sem koupat hlavně místní.

Marigot Bay je zátoka s malou půvabnou pláží lemovanou palmami, která je pěšky nebo autem nedostupná a musíte se na ni dostat lodí. Cesta trvá přibližně dvě minuty a stojí 5 EC.

Čemu se vyhněte obloukem, je Jalousie Beach – dříve nejkrásnější pláž Svaté Lucie, která se nachází přímo mezi oběma Pitony. V současnosti je na ní obrovský luxusní hotelový komplex. Pokud vám není trapné koupat se na pláži, kde jsou jen hoteloví hosté, kteří za noc v hotelu dají částku, jež si ani nedovedete představit, třeba se vám tu bude líbit. Ale osobně si myslíme, že místo výstavbou tohoto resortu ztratilo své kouzlo, když z moře mezi dvěma Pitony vidíte hotel, tak je to prostě o ničem.

Pláž na Svaté Lucii

Parky a rezervace

Pigeon Island National Park

Pár kilometrů severně od Rodney Bay se nachází tento poloostrov s pevností Fort Rodney, který je v současnosti národním parkem. Původně se jednalo o malý ostrůvek, jehož historie sahá do roku 1550, kdy si zde první francouzský obyvatel ostrova, jménem Jambe de Bois, vytvořil základnu, odkud útočil na projíždějící španělské lodě. V roce 1970 byl ostrov uměle propojen s pevninou písčitou hrází. Jedná se opravdu o krásné místo, které láká k nenáročným procházkám. Ze zbytků pevnosti je nádherný výhled na Svatou Lucii a jsou zde dvě krásné pláže s bílým pískem, které o víkendu bývají docela přeplněny místními a podél pobřeží se kymácejí palmy.

Pro vstup do parku musíte zaplatit vstupné, které stojí jen pár dolarů a rozhodně to stojí za to. A v květnu zde probíhá jazzový festival.

Plachtění

V Marině Rodney Bay je možnost si vyzkoušet plachtění pod dozorem zkušených instruktorů. Naučíte se vázaní uzlů, základy plachtění na sportovní jachtě a užijete si nádherný výhled na celý ostrov z širého moře. Cena začíná přibližně na 100 USD/osoba.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Jediné, co je potřeba si uvědomit, je blízkost rovníku a výskyt vysokých teplot vzduchu a intenzivního přímého záření slunce, proto je vhodné mít s sebou pokrývku hlavy, sluneční brýle a používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem. Je zde také vysoký výskyt komárů, ale repelent je lepší koupit na místě, ty české na ně moc nefungují. Lékařská péče na Sv. Lucii je omezená. V zemi se nachází dvě státní nemocnice, jedna v hlavním městě a druhá v Soufriére. Lékařské ošetření se platí vždy předem a hotově.

Kriminalita

Nebezpečí vám odnikud nehrozí, kriminalita je na ostrově velice nízká. Maximálně v Castries se můžete, asi jako v každém hlavním a větším městě, setkat s kapsáři.

Riziko katastrof

Kvůli bilharzii se nedoporučuje koupat ve sladké vodě a pozor si také dávejte na hady a pavouky, kteří by mohli být jedovatí.

V období dešťů se mohou vyskytovat hurikány.

Internet a elektřina

Na ostrově se používají 220–240 V zásuvky, takže redukce do zásuvky s sebou, ale některé hotely nabízí oba typy zásuvek. Některé podniky nabízejí free wifi zone, ale spíš bychom se na to nespoléhali. S jistotou se na wifi připojíte v hotelech. Datové balíčky nabízí všichni čeští operátoři, ale cenově je to pro tuhle oblast absolutně nevýhodné. Pokud hodně toužíte po internetu, zkusili bychom se v Castries zeptat v prodejnách tamních operátorů a koupit si předplacenou simkartu s daty na místě.

Důležité kontakty

Adresa národního turistického úřadu:

 • St. Lucia Tourist Board, PO Box 221, Sureline Building, Vide Boutielle, Castries, Saint Lucia
 • Zastoupení ve Velké Británii: St. Lucia Tourist Board, 421a Finchley Road, London NW3 6HJ

Velvyslanectví ČR:

Není, ostrov spadá pod působnost velvyslanectví v Caracasu.

Embajada de la República Checa, Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, 1060 Caracas, tel. 0058212/2611746, 2618528, internet: www.mzv.cz/caracas

Velvyslanectví země u nás:

Není, nejbližší zastoupení je v Londýně.

High Commission for Saint Lucia, 1 Collingham Gardens, South Kensington, London SW5 0HW, Velká Británie, tel. 020- 7370 7123

Důležitá telefonní čísla

 • Ambulance: 911
 • Policie: 999
 • Hasiči: 911
 • Námořní pohotovost: 452 25 95
 • Policejní velitelství: 452 28 54
 • Protizločinecká linka: 458 28 80
 • Hasiči/ambulance Castries: 452 23 73
 • Voda – pohotovost: 452 53 44
 • Přírodní neštěstí: 452 38 02
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup do země potřebujete platný cestovní pas, který je platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Vízum potřebujete pouze v případě, že vaše cesta bude na delší dobu než 90 dní.

Při opuštění země lodí se hradí poplatek departure tax ve výši 33 $EC.

Očkování

Žádná očkování nejsou vyžadována a v zemi ani nehrozí nákaza nějakou závažnou chorobou. Kromě očkování běžných v ČR, bývá někdy doporučováno i očkování proti žloutence typu A i B. Není však vyžadováno a při dodržování klasických hygienických opatření nákaza nehrozí.

Co vidět a navštívit na Svaté Lucii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Svaté Lucii

Zavřít boční panel

Rodney Bay

Největší jachetní přístav a zároveň asi nejluxusnější letovisko na ostrově. Z turistů jsou zde hlavně bohatí Američané kotvící se svými jachtami v marině. Letovisko je to poměrně drahé, ale na druhou stranu je tu veškerá vybavenost. Jedná se o rozlehlou chráněnou zátoku s resortem Reduit Beach a malou rybářskou vesničku Gros Islet. Nachází se zde písčitá pláž, kde můžete pozorovat nádherné západy slunce.

Zavřít boční panel

Pigeon Island

Pár kilometrů severně od Rodney Bay se nachází tento poloostrov s pevností Fort Rodney, který je v současnosti národním parkem. Původně se jednalo o malý ostrůvek, jehož historie sahá do roku 1550, kdy si zde první francouzský obyvatel ostrova, jménem Jambe de Bois, vytvořil základnu, odkud útočil na projíždějící španělské lodě. V roce 1970 byl ostrov uměle propojen s pevninou písčitou hrází. Jedná se opravdu o krásné místo, které láká k nenáročným procházkám. Ze zbytků pevnosti je nádherný výhled na Svatou Lucii a jsou zde dvě krásné pláže s bílým pískem, které o víkendu bývají docela přeplněny místními a podél pobřeží se kymácejí palmy.

Pro vstup do parku musíte zaplatit vstupné, které stojí jen pár dolarů a rozhodně to stojí za to. A v květnu zde probíhá jazzový festival.

Zavřít boční panel

Diamond Fall

Zahrady se nachází pár kilometrů od městečka Soufriere, byly zřízeny třemi bratry z Normandie, jimž král Ludvík XIV. v roce 1713 za zásluhy věnoval 2.000 akrů půdy. Oni na tomto místě založili zahrady, které až do současnosti vlastní jejich potomci. Máte zde možnost vidět mnoho druhů rostlin a vodopády se sirnou vodou a jezírky, v nichž se několikrát denně mění barva vody. Dochovaly se i minerální lázně, které prospívají lidem trpícím revmatem nebo onemocněním dýchacích cest. Vstupné činní 7 USD/dospělá osoba. (Na lázně se vztahuje speciální cena).

Zavřít boční panel

Vodopád Toraille

Vodopád, v němž se za 3 USD můžete vykoupat, se nachází také poblíž městečka Soufriere.

Zavřít boční panel

Sulphur Springs

Také se nachází kousek od Soufriere, nemůžete ho minout, protože zápach síry ucítíte už z dálky. Jediný aktivní vulkán, kde se ke kráteru dá dojet autem. Zaparkujete auto a ujme se vás některý z průvodců, s nímž se projdete okolo kráteru a sirných jezírek a dozvíte se zajímavé informace o místě a o léčivých účincích sirných pramenů. Vstupné je buď zdarma, nebo včetně sirných koupelí, což je atrakce, kterou doporučujeme všemi deseti. Na první pohled se bahnitá lázeň nezdá moc atraktivní, ale ta hebká pleť po ní určitě stojí za to. Vstupné stojí 5 USD bez koupelí a 11 USD i s koupelí.

Zavřít boční panel

Castries

Rušné a přístavní hlavní město je obchodním centrem ostrova, sídlí zde vláda, banky a mnoho soukromých společností. Za návštěvu určitě stojí trhy, které údajně patří mezi top 10 na světě, co se velikosti týká, koupit zde můžete jak jídlo, tak i místní řemeslné výrobky. Město bylo založeno v 18. století, ale vzhledem k tomu, že bylo několikrát zničeno a zpustošeno, tak se nedochovalo moc historických památek. Jediné, co se zachovalo, je náměstí Dereka Walcotta, na němž se nachází dřevěné domy z 19. století a katedrála neposkvrněného početí (Cathedral of the Immaculate Conception) s nástěnnými malbami.

Počasí a sezóny na Svaté Lucii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Svatá Lucie
Karibskou pohodu si užiješ celoročně

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

29 °C

Počasí

Na Svaté Lucii panuje tropické klima, které je částečně ovlivňováno pasáty, které přichází ze severovýchodu. Střídají se zde dvě období klimatu – období sucha, které probíhá od prosince do června, a období dešťů. 

V horských oblastech pralesa je vyšší úhrn srážek a nižší teploty než u pobřeží. Průměrné měsíční srážky činí 115 mm. V období sucha je to okolo 35–60 mm a v období dešťů dosahují až 240 mm. Během období dešťů se objevují i hurikány, nicméně málokdy napáchají výrazné škody. Období dešťů neznamená, že bude pršet nonstop celý den.

Celoročně se zde teploty vzduchu průměrně pohybují kolem 28 °C. S teplotními výkyvy se na ostrově nesetkáte, teplota vzduchu je zde poměrně stabilní během celého roku. 

Sezóny a kdy vyrazit

Turistická sezona trvá přibližně od prosince do května, což je zároveň ideální doba pro návštěvu ostrova.  

My jsme ostrov navštívili na přelomu února a března, setkali jsme se s občasnými tropickými dešti, které trvaly v řádu několika minut. Teploty v době naší návštěvy dosahovaly kolem 30 °C, takže naopak občasný deštík byl spíše příjemným osvěžením horkého tropického dne. 

Skvělé akce na Svatá Lucie

7 starších akcí
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu