Svatý Kryštof a Nevis
Svatý Kryštof a Nevis

Doprava na Svatém Kryštofu a Nevisu

Jak na Svatý Kryštof a Nevis

Dostat se z Čech na St.Kitts je poněkud obtížnější. Jedinou přímou linku z Evropy na letiště Roberta L. Bradshawa na Svatém Kryštofu provozuje nízkonákladová společnost XL Airways, která létá z londýnského Gatwicku. V ostatních případech musíte odletět na některý ze sousedních ostrovů, jakými jsou třeba Antigua, St. Maarten, Guadeloupe nebo Portoriko a odtud pak s některým z regionálních dopravců na St.Kitts nebo Nevis. Na Antiguu létají British Airways, Virgin Atlantic, XL Airways a BMI, spojení mezi Antiguou a Sv. Kryštofem zajišťují společnosti LIAT a dále pak WinAir nebo Carib Aviation. Na St. Maarten se dostanete s KLM nebo Air France a odtud dál s WinAir nebo LIAT. Nesrovnatelně lepší letecké spojení má St. Kitts s USA a Kanadou, odkud létá hned několik společností, například American Airlines z Miami, US Airways z Charlotte nebo Delta Airlines z Atlanty.

Také na ostrově Nevis je malé letiště Vance W. Amory airport, kde přistávají letadla společností American Eagle na lince z Portorika, respektive WinAir ze St. Maartenu a Sv. Kryštofa nebo Carib Aviation z Antiguy.

Před odletem ze Sv. Kryštofa se platí odletová taxa ve výši 58 XCD.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Pokud plánujete si pronajmout auto, je to dobrá varianta. A za nás nejlepší způsob, jak prozkoumat celý ostrov. K dispozici je několik půjčoven. Ceny se pohybují od 70 do cca 120 USD, v závislosti na typu a velikosti auta. Přestože silnice St. Kitts jsou širší a snadnější k jízdě než na mnoha karibských ostrovech, je nutné jezdit pomalu. Děti chodí do školy přes silnice a lidé často zastavují své vozy, aby si popovídali. Kozy, ovce, osli a krávy mají přednostní právo!

Při půjčení auta je nutné si zřídit i místní řidičský průkaz, který vám zřídí na základě mezinárodního řidičského průkazu, bez problému vám ho zřídí při půjčení auta v autopůjčovně za 24 USD (62,50 ECD).

Autobusová doprava

Na obou ostrovech funguje i autobusová doprava, která je velmi levná, avšak je spíše pro místní a nemá pevné jízdní řády.

Taxi a minibusy

Pro turisty jsou k dispozici taxi a minibusy. Pokud si zrovna nepůjčíte svůj vůz, můžete využít některý z dostupných taxíků; pevně stanovené ceny pro různé destinace po celém ostrově. Minibusy jsou také po celý den k dispozici. Taxi sazby jsou standardní a stanoveny pevně na základě vzdálenosti. I přesto si před jízdou dohodněte cenu, kterou ve finále zaplatíte. Očekávejte, že budete platit zhruba 15–20 dolarů za auto za jednu cestu, abyste se dostali na nedalekou pláž (z Basseterre), jako je North Frigate Bay. Některé z mnoha minibusů poznáte podle zelené SPZ s písmenem H. Taxi mají žluté značky a písmeno T.

Loď

Nejsnazší možností je pravidelná lodní doprava, která spojuje hlavní města obou ostrovů, Basseterre a Charlestown. Jednosměrná jízdenka stojí 10 USD za dospělého a 5 USD za dítě. Cesta trvá kolem 45 minut. Můžete také využít trajekt Sea Bridge Ferry přepravující osoby i auta mezi Major's Bay na St.Kittsu a Cades Bay na Nevisu. Z jednoho ostrova na druhý se dostanete za 20 minut. Loď jezdí z St. Kitts každou lichou hodinu od 9 do 19 hodin a každou sudou hodinu z Nevisu od 8 do 18 hodin. Pěší turista zaplatí 15 EC$ za jednu cestu, auto s řidičem platí 75 EC$ za jednu cestu. Pokud se vracíte ještě týž den, zaplatíte celkově 125 EC$.

Chystáš se na Svatý Kryštof a Nevis?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.