Svatý Kryštof a Nevis
Svatý Kryštof a Nevis

Kultura a lidé na Svatém Kryštofu a Nevisu

Historie v kostce

V roce 1493 byl Kryštof Kolumbus údajně tak okouzlen tímto vulkanickým ostrovem, že ho pojmenoval po svatém Kryštofovi, patronu cestujících. Angličané a Francouzi z něj později udělali centrum západoindického obchodování s otroky. Piráti, včetně známého Williama Kidda, který byl na Nevis vyhnán poté, co se jeho posádka vzbouřila, si užívali lukrativní kariéry v přístavu Basseterre.

Svatý Kryštof a jeho bratr Nevis byly součástí Britské říše až do roku 1967, kdy získaly částečnou nezávislost, když byly jmenovány přidruženými státy Velké Británie. V roce 1983 se Sv. Krištof a Nevis staly nezávislým dvouostrovním národem s parlamentní vládou v čele s premiérem.

Lidé

V zemi žije kolem 14.000 obyvatel; etnicky tvoří většinu černoši, potomci afrických otroků.

Hlavní náboženství: Protestanti 76 %, katolíci 11 %. Národnostní složení: černoši (86 %), mulati (11 %).

Svátky a kultura

Doporučujeme zažít místní karneval, který se koná na přelomu července a srpna.

  • 1. 1. – Nový rok
  • 14. 3. – ICC Cricket World Cup Public Holiday
  • 1. 5. – Svátek práce
  • Poslední pondělí v květnu – Whit monday
  • 6. 8. – Den emancipace
  • 7. 8. – Neviský kulturní den
  • 16. 9. – Den hrdinů
  • 19. 9. – Den nezávislosti
  • 25. 12. – Vánoce
  • 26. 12. – Boxing day

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, obyvatelstvo však hovoří také kreolskými dialekty. 

Turismus

Ostrovy jsou celkem dobře vybavené pro turisty, a to i vzhledem k tomu, že Svatý Kryštof a Nevis patří k nejméně turisticky rozvinutým destinacím Závětrných ostrovů, avšak patří mezi relativně časté zastávky výletních lodí. Ve větších městech a na letištích jsou k dispozici bankomaty. Hotely a ubytování jsou na celkem dobré úrovni.

Geografie

Hlavním a zároveň největším městem je Basseterre, který se nachází na Svatém Kryštofovi. Na Nevisovi jej větším městem Charlestown. Oba ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy. Podnebí je tropické. Vyšší svahy jsou pokryty tropickým lesem, nižší svahy jsou odlesněny a využívají se pro zemědělství. Na obou ostrovech chybí rozlehlé pláže, jsou tu spíš menší zátoky. Karibský ostrovní stát Svatý Kryštof a Nevis patří zeměpisně do Malých Antil, do skupiny Závětrných ostrovů. Leží na dvouostroví, odděleném od sebe 3 km širokým průlivem, v němž se ztrácí malinkatý ostrůvek Booby Island. Ostrov Svatý Kryštof (176 km²) je 11 km široký a 37 km dlouhý a je tvořen 3 pásy vulkánů, oddělených od sebe hlubokými propastmi. Nejvyšší hora Mount Liamuiga se tyčí do výše 1.156 m. Menší ostrov Nevis (93 km²) má podobné přírodní podmínky. Booby Island o průměru zhruba 100 m je přírodní rezervací, kde žije několik druhů ptáků terejů, podle nichž získal své jméno. Na ostrově Svatý Kryštof uvidíte především volně žijící kočkodany zelené.

Časový posun činí -5 hodin.

Chystáš se na Svatý Kryštof a Nevis?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.