Průvodce státem

Svatý Kryštof a Nevis

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tak trochu jiný Karibik

Bohatství Svatého Kryštofa a Nevise tkví především v jejich nádherné přírodě, která je jako stvořena k podnikání pěších túr do deštných pralesů. Nenajdete tu sice ty nejkrásnější pláže Karibiku, zato se můžete kochat výhledy nezapomenutelného panoramatu mořského pobřeží, slaných jezer a hory Nevis Peak. V jižní části většího ostrova se dokonce můžete ve volné přírodě setkat s divokými kočkodany zelenými. 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza obdržíš zdarma. Platí se daň na odletu 50 EC$.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec – duben
Typická karibská sezóna trvá v období naší zimy.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Svatý Kryštof a Nevis

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

V roce 1493 byl Kryštof Kolumbus údajně tak okouzlen tímto vulkanickým ostrovem, že ho pojmenoval po svatém Kryštofovi, patronu cestujících. Angličané a Francouzi z něj později udělali centrum západoindického obchodování s otroky. Piráti, včetně známého Williama Kidda, který byl na Nevis vyhnán poté, co se jeho posádka vzbouřila, si užívali lukrativní kariéry v přístavu Basseterre.

Svatý Kryštof a jeho bratr Nevis byly součástí Britské říše až do roku 1967, kdy získaly částečnou nezávislost, když byly jmenovány přidruženými státy Velké Británie. V roce 1983 se Sv. Krištof a Nevis staly nezávislým dvouostrovním národem s parlamentní vládou v čele s premiérem.

Lidé

V zemi žije kolem 14.000 obyvatel; etnicky tvoří většinu černoši, potomci afrických otroků.

Hlavní náboženství: Protestanti 76 %, katolíci 11 %. Národnostní složení: černoši (86 %), mulati (11 %).

Svátky a kultura

Doporučujeme zažít místní karneval, který se koná na přelomu července a srpna.

 • 1. 1. – Nový rok
 • 14. 3. – ICC Cricket World Cup Public Holiday
 • 1. 5. – Svátek práce
 • Poslední pondělí v květnu – Whit monday
 • 6. 8. – Den emancipace
 • 7. 8. – Neviský kulturní den
 • 16. 9. – Den hrdinů
 • 19. 9. – Den nezávislosti
 • 25. 12. – Vánoce
 • 26. 12. – Boxing day

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, obyvatelstvo však hovoří také kreolskými dialekty.

Turismus

Ostrovy jsou celkem dobře vybavené pro turisty, a to i vzhledem k tomu, že Svatý Kryštof a Nevis patří k nejméně turisticky rozvinutým destinacím Závětrných ostrovů, avšak patří mezi relativně časté zastávky výletních lodí. Ve větších městech a na letištích jsou k dispozici bankomaty. Hotely a ubytování jsou na celkem dobré úrovni.

Geografie

Hlavním a zároveň největším městem je Basseterre, který se nachází na Svatém Kryštofovi. Na Nevisovi jej větším městem Charlestown. Oba ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy. Podnebí je tropické. Vyšší svahy jsou pokryty tropickým lesem, nižší svahy jsou odlesněny a využívají se pro zemědělství. Na obou ostrovech chybí rozlehlé pláže, jsou tu spíš menší zátoky. Karibský ostrovní stát Svatý Kryštof a Nevis patří zeměpisně do Malých Antil, do skupiny Závětrných ostrovů. Leží na dvouostroví, odděleném od sebe 3 km širokým průlivem, v němž se ztrácí malinkatý ostrůvek Booby Island. Ostrov Svatý Kryštof (176 km²) je 11 km široký a 37 km dlouhý a je tvořen 3 pásy vulkánů, oddělených od sebe hlubokými propastmi. Nejvyšší hora Mount Liamuiga se tyčí do výše 1.156 m. Menší ostrov Nevis (93 km²) má podobné přírodní podmínky. Booby Island o průměru zhruba 100 m je přírodní rezervací, kde žije několik druhů ptáků terejů, podle nichž získal své jméno. Na ostrově Svatý Kryštof uvidíte především volně žijící kočkodany zelené.

Časový posun činí -5 hodin.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Východokaribský dolar

Oficiální měnou je východokaribský dolar. Americký dolar je však běžně akceptován. 1USD je cca 3 XCD.

Směnárny a platba kartou

Na St. Kitts je možné směnit si peníze na letišti, v přístavu a v bankách (ve větších městech). Výběr z bankomatů je také možný, ale už z něj nevyberete USD, ale jen XCD. Při platbě v hotovosti v dolarech je třeba hlídat si, aby vám nazpět i v USD vrátili. Platit kartou se dá v hotelích a lepších restauracích. Obecně dražší je ostrov Nevis.
V hotelích a restauracích vám na konečném účtu bude připočtena ještě 19% přirážka, tak abyste nebyli překapeni. Je to za vládní daň 9 % a 10 % za servisní poplatek.

Kolik co stojí

Ceny v restauracích se pohybují kolem 10–30 USD, záleží na typu restaurace: na ulici cca 5 USD, na North Frigate Bay v průměru 20–50 XCD, ale je zde i bufet s indickou restaurací 30USD/os.

 • Známka na pohled – 1,20 XCD
 • 1,5 l vody – 3,2 XCD
 • Malé pivo Heineken – 3,5 XCD
 • Hot dog – 2 USD
 • Kuře a hranolky – 10 USD
 • Žebírka – 15 USD
 • Pivo – 2 USD
 • Sendvič se šunkou a sýrem – 22 XCD
 • Káva do kelímku – 3 XCD
Ubytování

Ubytování na ostrovech se liší v závislosti podle sezony. Obecně se ubytování dá pořídit v rozmezí 60–150 USD, luxusnější ubytování či ubytování v hlavní sezoně může vyjít na 200 USD/noc a výše.

Nejlevnější možnosti ubytovaní na St. Kitts:

 • Gateway Inn
 • Culture House
 • Trinity Inn Apartments nabízí i kempová místa.
 • Na Nevisovi to jsou:
 • Daniel's Deck Guest house – Charlestown
 • JPs Guest house – Charlestown
 • Sea Spawn Guest House – Pinneys Beach
 • Ocean View Guest house – Newcastle
 • Palm Spring Guest House – Cotton Ground

Spropitné a smlouvání

Ceny jsou všude pevně dány. Nikdy jsme se nesetkali s nějakým smlouváním. Možná je asi pouze dohoda s místními nabízeči výletů či taxikáři. A již zmiňovaný servisní poplatek v restauracích a hotelích, jakožto spropitné.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetřit se dá samozřejmě na jídle a ubytování. Pokud nemáte spojené ubytování i se stravováním, tak vás vyjde nejlépe stravovat se „pouličními“ jídly, které jsou jednak chutné a za druhé cenově přijatelné, nebo si zajít nakoupit do místních obchůdků. V ubytování se místo luxusních resortů dá využít například i kempování.

Denní rozpočet

Pro příklad: Za bungalow pro 2 lidi 60 USD/noc. Půjčení auta 90 USD/den (+ jednorázový poplatek za řidičák po ostrovech 24 USD), jídlo a pití za den cca 20–40 USD/2 os., v závislosti na místě stravování.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Svatý Kryštof a Nevis

Dostat se z Čech na St.Kitts je poněkud obtížnější. Jedinou přímou linku z Evropy na letiště Roberta L. Bradshawa na Svatém Kryštofu provozuje nízkonákladová společnost XL Airways, která létá z londýnského Gatwicku. V ostatních případech musíte odletět na některý ze sousedních ostrovů, jakými jsou třeba Antigua, St. Maarten, Guadeloupe nebo Portoriko a odtud pak s některým z regionálních dopravců na St.Kitts nebo Nevis. Na Antiguu létají British Airways, Virgin Atlantic, XL Airways a BMI, spojení mezi Antiguou a Sv. Kryštofem zajišťují společnosti LIAT a dále pak WinAir nebo Carib Aviation. Na St. Maarten se dostanete s KLM nebo Air France a odtud dál s WinAir nebo LIAT. Nesrovnatelně lepší letecké spojení má St. Kitts s USA a Kanadou, odkud létá hned několik společností, například American Airlines z Miami, US Airways z Charlotte nebo Delta Airlines z Atlanty.

Také na ostrově Nevis je malé letiště Vance W. Amory airport, kde přistávají letadla společností American Eagle na lince z Portorika, respektive WinAir ze St. Maartenu a Sv. Kryštofa nebo Carib Aviation z Antiguy.

Před odletem ze Sv. Kryštofa se platí odletová taxa ve výši 58 XCD.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Pokud plánujete si pronajmout auto, je to dobrá varianta. A za nás nejlepší způsob, jak prozkoumat celý ostrov. K dispozici je několik půjčoven. Ceny se pohybují od 70 do cca 120 USD, v závislosti na typu a velikosti auta. Přestože silnice St. Kitts jsou širší a snadnější k jízdě než na mnoha karibských ostrovech, je nutné jezdit pomalu. Děti chodí do školy přes silnice a lidé často zastavují své vozy, aby si popovídali. Kozy, ovce, osli a krávy mají přednostní právo!

Při půjčení auta je nutné si zřídit i místní řidičský průkaz, který vám zřídí na základě mezinárodního řidičského průkazu, bez problému vám ho zřídí při půjčení auta v autopůjčovně za 24 USD (62,50 ECD).

Autobusová doprava

Na obou ostrovech funguje i autobusová doprava, která je velmi levná, avšak je spíše pro místní a nemá pevné jízdní řády.

Taxi a minibusy

Pro turisty jsou k dispozici taxi a minibusy. Pokud si zrovna nepůjčíte svůj vůz, můžete využít některý z dostupných taxíků; pevně stanovené ceny pro různé destinace po celém ostrově. Minibusy jsou také po celý den k dispozici. Taxi sazby jsou standardní a stanoveny pevně na základě vzdálenosti. I přesto si před jízdou dohodněte cenu, kterou ve finále zaplatíte. Očekávejte, že budete platit zhruba 15–20 dolarů za auto za jednu cestu, abyste se dostali na nedalekou pláž (z Basseterre), jako je North Frigate Bay. Některé z mnoha minibusů poznáte podle zelené SPZ s písmenem H. Taxi mají žluté značky a písmeno T.

Loď

Nejsnazší možností je pravidelná lodní doprava, která spojuje hlavní města obou ostrovů, Basseterre a Charlestown. Jednosměrná jízdenka stojí 10 USD za dospělého a 5 USD za dítě. Cesta trvá kolem 45 minut. Můžete také využít trajekt Sea Bridge Ferry přepravující osoby i auta mezi Major's Bay na St.Kittsu a Cades Bay na Nevisu. Z jednoho ostrova na druhý se dostanete za 20 minut. Loď jezdí z St. Kitts každou lichou hodinu od 9 do 19 hodin a každou sudou hodinu z Nevisu od 8 do 18 hodin. Pěší turista zaplatí 15 EC$ za jednu cestu, auto s řidičem platí 75 EC$ za jednu cestu. Pokud se vracíte ještě týž den, zaplatíte celkově 125 EC$.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Místní kuchyně

Hodně se zde můžete setkat s kreolskou kuchyní. Zdejší kuchyně je bohatá především na plody moře a ryby. Mezi národní pokrmy patří například: Goat water – dušené skopové maso se zeleninou, Roti – plněné placky bramborami, zeleninou a masem. Tak jako skoro všude po Karibiku můžete ochutnat i místní rum z cukrové třtiny: Brinley Gold, Belmont Estate nebo místní pivo Carib. Turtle Beach Bar – Cockleshell Beach – plážový bar, který se pyšní oceněním jednoho z nejlepších 45 barů na světě za rok 2003 (Piňacolada – 6 USD, Coca-Cola – 2,50 USD). Domorodci se stravují velice podobně jako my u nás, ať v pouličních stáncích, místních tavernách, nebo restauracích.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Nejlepší úsek je úzký jihovýchodní cíp ostrova, kde najdete půl tuctu bílých písečných pláží.

Jednou z nejlepších oblastí je dvoumílový úsek mezi zátokou Cockleshell Bay (rušnější). Banana Bay (trochu klidnější), kde si můžete zaplavat, šnorchlovat nebo pít rumový punč u Lion's Beach Baru. Kousek odtud leží Turtle Bay – další oblíbená pláž pro windsurfing. Frigate Bay je oblíbené pro plavání, windsurfing a vodní lyžování. Jsou dvě – severní a jižní. STRIP – dlouhý pruh podél jižní části plný barů s nikdy nekončící párty. Jižní část je s bary, krásná pláž, severní část je divoká, občas s velkými vlnami a pozor na proudy!

Pláž na Svatém Kryštofu

S potopenými remorkéry, které přitahují množství ryb, je zátoka White House Bay skvělá pro šnorchlování.

Potápění

Kenneth's Dive Center: www.kennethsdivecenter.com

Pro Divers: www.prodiversstkitts.com

Dive St.Kitts: www.divestkitts.com

Trek pralesem

Greg's Safaris – Prozkoumejte deštný prales na túře s průvodcem. Gregovo Safari nabízí vyjížďku Land Roverem po západním pobřeží St Kitts s dvouhodinovým trekem přes horské údolí deštného pralesa.

Zipline

Sky Safari Tours – Zip line v korunách stromů na Sky Safari Tours na Wingfield Estate. Rychlost až 80 km/hod., nejdelší dráha ve výšce až 80 m a měří cca 450 m. Cena od 90 USD výše.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Zdravotnictví není až tak na vysoké úrovni. Na ostrovech se může vyskytovat horečka dengue, jejímiž přenášeči jsou komáři. Proto je lepší vybavit se s sebou repelentem.

Očkování

Žádné z očkování není povinné, ledaže přijíždíte z oblasti s výskytem žluté zimnice. Doporučuje se očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a dále proti tetanu, spalničkám a záškrtu.

Kriminalita

Svatý Kryštof a Nevis je bezpečnou zemí, kriminalita je minimální. V Basseterre vás mohou „obtěžovat“ pouze místní nabízeči různých služeb a výletů, jsou dost neodbytní, ne však nepříjemní. Ovšem doporučuje se nenechávat své věci bez dozoru na pláži.

Internet, telefon, elektřina

Internetové kavárny zde nenajdete, neboť wifi je dostupné v každém ubytovacím zařízení či restauraci. GSM má americké parametry, tak zvažte, zda je třeba mít mobil s sebou. S evropskými GSM se na Svatém Kryštofu a Nevisu nedovoláte. Elektřina 230 V/ 60 Hz

Důležité kontakty

Zastoupení ČR v zemi: Svatý Kryštof a Nevis zastoupení v ČR nemá.

Adresa nejbližšího zastoupení: Vysoká komise pro Svatý Kryštof a Nevis, High Commission for Saint Christopher and Nevis, Kensington Court 10, GB London W8 5DL, Velká Británie.

Zastoupení země v ČR: Nejbližší zastoupení ČR v oblasti: Embajada de la República Checa, Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas 1060, Venezuela.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Země je pro občany bezvízová na dobu tří měsíců.

Celní předpisy

Dovoz a vývoz peněz je neomezený. Bez cla je možné dovézt předměty osobní spotřeby, tj. 1 litr alkoholu, 200 kusů cigaret, nebo na kusy tomu odpovídající počet tabákových výrobků (na osobu, starší 21 let). Přísně se trestná dovoz a přechovávání narkotik.

Co vidět a navštívit na Svatém Kryštofu a Nevisu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Svatém Kryštofu a Nevisu

Zavřít boční panel

Brimstone Hill

Pevnost, která je také památkou na seznamu světového dědictví UNESCO. Brimstone Hill Fortress je 38akrový komplex bastionů a kasáren postavených Brity pomocí otrocké práce a je jedním z nejlepších příkladů vojenského opevnění 17. a 18. století v Karibiku. Stavba začala v roce 1690 a pokračovala asi 100 let.

Vstupné činí 10 USD. Můžeme doporučit, v jasném dni je pohled na šest ostrovů: Nevis, Montserrat, Saba, St. Barth's, St. Eustatius a St. Maarten. Výhled je opravdu krásný.

Pozor: nerovná a lehce kluzká dlažba, mohla by snadno vést k vyvrknutí kotníku, po cestě dolů.

Zavřít boční panel

Basseterre

Má ještě několik přeživších budov z 18. století, především koloniálních domů, které přežily desetiletí hurikánů, požárů a zemětřesení. Smíchejte ty s malovanými dřevěnými a prostými bloky a dostanete karibský mix architektonických slohů. Centrem je Cirkus, kruhový objezd ve stylu londýnského Piccadilly Circus, s věží s hodinami uprostřed (Pozor na auta a davy při přecházení). Náměstí nezávislosti, obklopené nádhernými gregoriánskými domy bylo kdysi známé pod obchodním názvem Pall Mall a byl domovem neslavného otrokářského trhu v Basseter.

Zavřít boční panel

St. Kitts Scenic Rail

Úzkorozchodná železnice, která krouží na ostrově na jeho severním okraji, je jedinečnou atrakcí v Karibiku. Byla postavena v letech 1912 a 1926 pro přepravu cukrové třtiny z polí do cukrovaru v Basseterre. Tříhodinová cesta je dlouhá 30 mil a obvykle zahrnuje 18 mil ve vlaku a 12 mil na turistických autobusech. Očekávejte, že zaplatíte okolo 100 USD nebo více za osobu. Vlak jezdí jen tehdy, když kotví v přístavu výletní loď.

Zavřít boční panel

Carib Petroglyphs

Severně od Basseterre poblíž vjezdu do Wingfield Manor Estate jsou petroglyfy Karibů. Leptané na obrovských černých skalách nabízí pohled do života lidí, kteří původně osídlili ostrov.

Zavřít boční panel

Blackrocks

Na Černých skalách, podél severovýchodního břehu, uvidíte dramatické scenerie obrovských lávových usazenin v neobvyklých tvarech. Je to příhodné místo pro fotografování. Na vyhlídce si můžete dát i za 2 USD výborné kuře na ohni.

Zavřít boční panel

Wingfield Estate

Wingfield Estate je bývalý cukrovar s rumovarem sousedící s řekou Wingfield v bujném deštném pralese, který se nachází ve Staré silnici v St. Kitts. Vstupné zdarma.

Zavřít boční panel

Romney Manor

Wingfield sousedí s Caribelle Batik v Romney Manor. Vstupuje se do krásné bujné zahrady, kde máte možnost vidět, jak se vyrábí ručně batikované výrobky z pravé bavlny. Vstupné 3 USD.

Počasí a sezóny na Svatém Kryštofu a Nevisu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
St. Kitts
Počasí v hlavním městě

24 °C

24 °C

24 °C

25 °C

25 °C

26 °C

26 °C

26 °C

26 °C

26 °C

25 °C

24 °C

Počasí

Země má tropické podnebí typické pro oblast Karibiku. V období od května do října je zde období s většími srážkami. Mezi měsíci srpen až říjen je v zemi zvýšený výskyt hurikánů. Oba ostrovy mají stálé počasí s průměrnou teplotou od 27 ºC v noci, do 30 ºC ve dne.

Sezóny a kdy vyrazit

Vhodnou dobou pro cestování jsou měsíce od prosince do dubna.

Skvělé akce na Svatý Kryštof a Nevis

ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí