Svatý Martin
Svatý Martin

Bezpečnost na Sint Maartenu

Jaká hrozí na Svatém Martinu zdravotní rizika? Je zde bezpečno a kde jsou místa s největší kriminalitou?

10 nejlepších hotelů na Svatém Martinu

Zdravotní rizika

Na ostrově není zaznamenán zvýšený výskyt žádné z exotických nemocí. Občas se vyskytují ohniska horečky dengue, nicméně se jedná spíše o jednotky případů.

Co se týče moře, doporučujeme zvýšenou opatrnost na východní straně ostrova, kterou omývá poměrně nevyzpytatelný Atlantik. Objevují se zde velké vlny a můžou tu být silné zpětné proudy.

Zdravotnictví a případné ošetření

Svatý Martin je považován za vyspělé území s rozvinutou a nadstandardní zdravotní péčí. Na základě předložení průkazu pojištěnce má každý občan Evropské unie nárok na bezplatné ošetření v nemocnicích a klinikách na francouzské straně.

Všichni turisté musí brát na vědomí, že ošetření na základě předložení průkazu pojištěnce zahrnuje pouze nezbytně nutné výlohy a v případě závažnějších zranění je lepší zřídit si předem u své pojišťovny cestovní pojištění.

Na nizozemské straně musí všichni s výjimkou nizozemských občanů zdravotní péči plně hradit.

Pitná voda

Voda z vodovodní sítě je nezávadná, ale jde převážně o odsolenou vodu z moře. Doporučujeme pít vodu balenou, kterou běžně zakoupíte v místních obchodech.

Nebezpečná zvířata

Výskyt nebezpečných zvířat je na Svatém Martinu skutečně jen ojedinělý.

Na ostrově nežijí žádní jedovatí hadi ani pavouci. Byl zde spatřen dovezený druh smrtelně jedovatého hada fer-de-lance, avšak statisticky není ani jeden případ uštknutí a pravděpodobně na ostrově žijí jen jednotky jedinců.

Z toulavých zvířat na ulicích běžně natrefíte na psy. Ve větším množství jsou zejména na okrajích měst. Většinou se ve skutečnosti nejedná o toulavé psy, čehož si všimnete podle obojků. Místní však často nechávají své psy volně pobíhat v okolí svých domovů.

Obecně nejsou psi na chodce nijak agresivní, avšak může se stát, že zejména ve smečce si budou hlídat svůj domov. V takovém případě doporučujeme místo obejít nebo vyčkat na majitele.

Co se týče moře, tak např. žraloci jsou k vidění pouze ojediněle a zejména ve větších hloubkách, proto se jich turisté nemusí příliš obávat. Nebezpečí poranění hrozí potápěčům spíše při kontaktu s mořskými ježky a podobnými ostnatými živočichy.

Povinná očkování

Na Svatý Martin není potřeba žádné očkování, jedná se o standardní vyspělou evropskou zemi bez výskytu tropických chorob.

Kriminalita

Zločin a útoky proti turistům jsou na Svatém Martinu ojedinělé, ale i přesto je doporučena základní opatrnost. Nenechávejte věci bez dozoru a cennosti si při opuštění hotelu ukládejte alespoň do zavazadel.

Zvýšenou opatrnost především proti kapsářům doporučujeme v hlavních městech Marigotu a Philipsburgu a také na exponovaných plážích jako je Maho nebo Mullet Bay.

Obecně patří Svatý Martin k nejbezpečnějším ostrovům v Karibiku.

Důležité kontakty

Při pobytu na Svatém Martinu byste měli znát následující telefonní čísla.

  • Záchranná služba – 15 (francouzská strana), 912 (nizozemská strana)
  • Policie – 17 (francouzská strana), 911 (nizozemská strana)
  • Hasiči – 18 (francouzská strana), 919 (nizozemská strana)

Mezinárodní telefonní předvolba Svatého Martina je +1.

Chystáš se na Sint Maarten?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Patrik Chadima
naposledy aktualizováno 26. 02. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.