Průvodce státem

Svatý Martin

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Tam, kde nad hlavami přistávají letadla

Svatý Martin je ostrov ležící ve východní části Karibského moře asi 250 km východně od Portorika. Patří do severní části Závětrných ostrovů a je součástí Malých Antil. Jedná se o nejmenší ostrov, který je rozdělený mezi dva státy, a to Francii a Nizozemsko. Ostrov má pouhých 87 km2 a 75.000 obyvatel.

Největšími lákadly ostrova jsou jak krásné pláže a příroda, tak především světoznámá Maho Beach, na které je možné z bezprostřední blízkosti zažít start i přistání takového letadla, jako je například čtyřmotorový Airbus A-340. Na ostrově se také neplatí DPH, a tak je možné zde pořídit elektroniku, alkohol, tabák a spoustu dalších věcí za velmi příznivé ceny. 

Průvodce pro tebe napsal Patrik Chadima
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti na Svatém Martinu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
V srpnu až říjnu se může objevit hurikán, teplo je tu po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 33 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Sint Maarten

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Svatý Martin byl v roce 1493 objeven Kryštofem Kolumbem a byl jím pojmenován podle svatého Martina z Tours, jehož narozeniny jsou slaveny 11. listopadu. Původní jméno ostrova bylo „Soulinga“ (město soli).

Pro bohatství soli se o Svatý Martin zajímaly téměř všechny evropské koloniální mocnosti. Situace se nakonec ustálila v takovém stavu, kdy je ostrov dodnes rozdělen na severní část podřízenou Francii a jižní část podřízenou Nizozemsku.

V současnosti je nejdůležitějším zdrojem příjmů obyvatel této ostrovní oblasti turismus.

Lidé

Ačkoli se ostrov prezentuje jako „Friendly island“, tedy Přátelský ostrov, skutečnost může být mnohdy poněkud odlišná. Většina obyvatel je opravdu velmi přátelská, rádi vám pomohou, poradí, třeba vás i někam odvezou nebo doporučí skvělá místa, ale také se může stát, že k vám někdo přijde a začne na vás hrozně řvát a urážet vás, jen proto, že si myslí, že jste se ho snažili vyfotit. Taková individua se ale nachází po celém světě, takže to není nic neobvyklého. Obecně lze říci, že lidé jsou zde moc fajn.

Svátky

 • Nový rok – 1. leden – francouzská i holandská strana
 • Výročí rozdělení ostrova na francouzskou a holandskou část (Concordia Day) – 23. březen – francouzská strana
 • Velký pátek – různé – francouzská i holandská strana
 • Velikonoční pondělí – různé – francouzská i holandská strana
 • Karneval – přelom dubna a května – hlavně holandská strana
 • Den královny – 30. duben – holandská strana
 • Svátek práce – 1. květen – holandská strana
 • Nanebevzetí Panny Marie – 17. květen – francouzská i holandská strana
 • Dobytí Bastily – 14. červenec – francouzská strana
 • Den Antil – 21. říjen – holandská strana
 • Den sv. Martina – 11. listopad – francouzská i holandská strana
 • Vánoce – 25. prosinec – francouzská i holandská strana
 • Druhý svátek vánoční – 26. prosinec – francouzská i holandská strana

Kultura

Jelikož se jedná o francouzsko-holandský ostrov, je zde i kultura stejná jako v těchto státech – nijak se neliší od té evropské.

Kostel Philipsburg

Jazyky

Úředními jazyky jsou zde angličtina, francouzština a nizozemština. Anglicky se domluvíte téměř s každým, francouzsky a nizozemsky pouze v některých částech ostrova.

 • Česky / Anglicky / Nizozemsky / Francouzsky
 • Dobrý den / Hello [helou] / Goedendag [chůdedach] / Bonne journée [bon žůr]
 • Na shledanou / Goodbye [gudbáj] / Vaarwel [fárvel] / Au revoir [orevuár]
 • Prosím / Please [plís] / Alsjeblieft [alsšblíft] / S’il vous plaît [sil vůplé]
 • Děkuji / Thankyou [fenkjů] / Dank U [dánké] / Merci [mersí]
 • Ano / Yes [jes] / Ja [ja] / Oui [ví]
 • Ne / No [nou] / Geen [chén] / Non [no]

Turismus

Ostrov staví svou ekonomiku na turismu a turisté zde mají na výběr z velkého množství ubytovacích zařízení od skromného pokojíčku pronajatého od místních obyvatel přes airbnb až po velké a luxusní hotelové resorty. Hned po příletu je možné si zapůjčit auto v některé z půjčoven u letiště. Na ostrově je také spousta firem, které nabízí spoustu skvělých zážitků od výletů na okolní ostrovy přes půjčení vodních skútrů až po potápění se žraloky.

Nejčastěji turisté míří za zážitky na Maho Beach, kde chtějí zažít přistání nebo start letadel z bezprostřední blízkosti a „zalétat si na plotě“. Na ostrov připlouvají pravidelně také zaoceánské lodě, které pojmou i několik tisíc lidí. Myslíme, že každý čtvrtek připlouvá nebo alespoň připlouvala jedna z největších zaoceánských lodí na světě Freedom of the Seas. Tyto lodě zde většinou kotví pouze 1 nebo 2 dny a všichni pasažéři se ihned po vylodění řítí právě na Maho Beach. Doporučujeme zjistit si, kdy tyto lodě připlouvají a Maho Beach v tyto dny raději vynechat.

Hlavní turistická sezona je od poloviny prosince do poloviny dubna.

Geografie

Ostrov se nachází přibližně 18° nad rovníkem. Nejbližšími sousedy Sv. Martina jsou ostrovy Anguilla, St. Barthelemy a Saba. Sv. Martin leží asi 250 km jihovýchodně od Portorika.

Ostrov je rozdělen na dvě části: nizozemskou Sint Maarten (hl. město Philipsburg) a francouzskou Saint Martin (hl. město Marigot). Zatímco holandská část je rušnější a komerčnější, francouzská je klidnější, komornější a bez velkých hotelových resortů.

Nejvyšším bodem ostrova je 424 m vysoký Pic du Paradis. Na tuto „horu“ vede turistická trasa skrz tropický prales. Je to krásná procházka a je možné zde narazit na spoustu tropických zvířat. Po výšlapu na vrchol se vám naskytne opravdu krásný výhled na celý ostrov.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro a nizozemsko-antilský gulden

Oficiální měnou holandské části je nizozemsko-antilský gulden a francouzské části euro. Standardně lze všude platit americkými dolary nebo eurem.

1 nizozemsko-antilský gulden = +/- 14,5 Kč a je rozdělen na 100 centů.

Doporučujeme platit dolarem, protože spousta obchodníků bere kurz dolaru a eura 1:1.

S nizozemsko-antilským guldenem jsme se za celou dobu pobytu nesetkali ani jednou.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny jsou na ostrově pouze na třech místech, a to na letišti, v Marigotu a ve Philipsburgu. Ve směnárnách vám určitě nerozmění koruny, takže nejlepší je koupit si dolary už v ČR. Sami jsme to tak udělali, a tak nemůžeme žádnou směnárnu na ostrově doporučit.

Kartou lze bez problémů platit téměř všude, kde byste to očekávali (půjčovny aut, většina restaurací, supermarkety, benzínky atd.), ale v menších obchůdcích je lepší se nejprve zeptat.

Výběry z bankomatů lze uskutečnit na stejných místech, kde se nachází směnárny, tedy na letišti, v Marigotu a v Philipsburgu.

Kolik co stojí

Ceny se hodně liší podle lokality, kde zrovna nakupujete. Pití v baru nebo obchůdku na Maho Beach mohou být až několikanásobně dražší než stejný produkt na druhé straně ostrova. To samé platí o hotelech, jídle i různých nabídkách zážitků. To samé závisí na době, ve které ostrov navštívíte. V hurikánové sezóně bude vše podstatně levnější než mimo ni.

Veřejná doprava je na ostrově velmi levná. Ceny se pohybují od 1 $ do 2 $ za jízdu. Nikdy ne víc a nikdy ne míň. Prostě když ujedete v autobusu 200 metrů, tak zaplatíte dolar, když pojedete na druhou stranu ostrova, tak dva.

 • 1 jízda autobusem za 1–2 $
 • Taxi (přes celý ostrov) za 25 $
 • Hotel (2 osoby/noc) za 70–100 $
 • Voda 1,5–2 l za 1–2 $
 • Big Mac manu v McDonald´s za 8 $
 • Pivo v obchodu za 3 $
 • Jídlo v restauraci za 20 $

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, pokud se na ostrov vydáte v hurikánové sezoně. V tomto období (červenec – prosinec) jsou ceny i o desítky procent nižší. Dají se sehnat levnější letenky, hotely, půjčení auta, výlety i zážitky. Úspora může být pro dvě osoby i v řádu desítek tisíc!

Doprava po ostrově vyjde nejlevněji autobusy, ale ty nezajíždí úplně všude a občas se člověk docela projde. Další možností je stopování. Jezdí zde spousta domorodců, kteří vás rádi svezou a pokud jim dáte dolar nebo dva, budou vám vděční. Pokud ale cestujete po ostrově ve více lidech (více než 3, možná i 2), tak už se určitě vyplatí půjčit auto. Záleží na tom, jak moc se budete chtít po ostrově pohybovat. Pokud vám stačí dojet někam na pláž a tam se válet celý den, je levnější jezdit autobusem. Pokud budete chtít být každou hodinu na jiné pláži, tak už je lepší auto. Jsou to jednoduché počty – jestliže cesta autobusem stojí 1–2 $, tak pokud pojedete z hotelu a zpátky a jste dva, tak už to máte cca 8 $, další 2 cesty během dne vás vyjdou na 16 $. Auto stojí něco kolem 25–30 $. Ono se to nezdá, ale dolary za autobus pak docela létají.

Na jídle se dá nejvíce ušetřit tak, že se budete stravovat v lokálních bistrech, stáncích nebo si koupíte k obědu jen bagetu za 3 $ v krámku jako my. Menu v McDonald´s také není nějak předražené a člověku to v tom vedru k obědu bohatě stačí. Ten jsme našli jen ve Philipsburgu.

Dále se dá ušetřit spousta peněz, pokud budete v místě ubytování mít vlastní kuchyňku a dovezete si vlastní jídlo. My měli ubytování bez kuchyňky, ale i varná konvice, kterou jsme si dovezli s sebou, nám ušetřila dost peněz. K večeři jsme si koupili pečivo a dali si ho s polévkou z pytlíku, kterou jsme si dovezli s sebou, takže teplá večeře vyšla na pár korun.

Další vekou úsporou je pitná kohoutková voda. Každý den jsme si natočili 2 litry do petláhví a bohatě nám to vystačilo na celý den. Za pobyt se tím dá ušetřit i pár desítek dolarů.

Na ubytování se dá ušetřit tak, že budete bydlet kilometr od pláže v nějaké nebezpečné čtvrti v Marigotu (jako my), ale o tom podle nás nemá smysl psát, každý si na internetu jednoduše najde to, co se mu líbí a na co má peníze.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel, který na ostrov záměrně míří v hurikánové sezóně a jezdí autobusem, utratí za přepravu cca 10 $ denně. Ubytuje se v airbnb asi za 900 Kč na noc za pokoj. Za oběd z krámku, bistra nebo v pouličním stánku nedá víc než 10 $ a jednoduchá večeře, kterou si sám udělá (pečivo + polévka nebo salám), ho nevyjde na více než 5 $. K tomu 15 $ na vodu a nějakou svačinku a celkové = denní náklady se vyšplhají na +/- 40 $ na osobu/den = 1.450 Kč.

Cestovatel, který neotáčí každou korunu, ale také nemá bezednou peněženku, si může pronajmout auto za cca 25 $, k obědu si dá něco v baru na pláži za 15 $ a pak si dopřeje dobrou a kvalitní večeři za 30 $. Plus 20 $ na pivo, pití a svačinu během dne. Bydlí v průměrném hotelu asi za 100 $ za pokoj. V takovém případě vyjde denní rozpočet na osobu na cca 140 $ = 3.650 Kč.

Toho, kdo si může dovolit rozhazovat, bydlet v nejlepších hotelech nebo soukromých vilách se soukromou pláží, může pobyt vyjít třeba i na statisíce nebo miliony, ale s tím bohužel nemáme zkušenosti.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Svatého Martina

Na Svatého Martina se lze z Evropy dostat nejlépe leteckou dopravou. Přímé lety z Evropy létají pouze z Amsterdamu nebo z Paříže. Ceny letenek z Prahy se většinou pohybují kolem 20.000 Kč, a tak je lepší sledovat odlety i z okolních států. My například letěli z Lipska s přestupem v Paříži za cca 12.000 Kč. Co sledujeme, tak ceny s odletem z Německa bývají nejnižší.

Další možností jsou zaoceánské lodě, ale netušíme, odkud vyplouvají.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Auto si lze půjčit přímo na letišti. Sami jsme si auto nepůjčovali, ale prý vyjde nejlevněji rezervovat si ho ještě před odletem v půjčovně SIXT – cca 25–30 $ na den (pokud jste starší 25 let, jinak jsou tam dost velké přirážky za mladého řidiče).

Stejně jako ve Francii nebo Nizozemsku se i zde jezdí vpravo. Největší provoz je samozřejmě v okolí Maho Beach, v Marigotu, nebo ve Philipsburgu a mezi těmito místy. Mimo tyto oblasti je provoz dost slabý. Bezpečnost provozu je tu asi stejná jako v ČR, akorát se tu dost troubí, tak se nelekejte. Zatroubení může znamenat něco jako „bacha předjíždím tě“, „díky, že jsi mi uhnul“ nebo také „vrať se radši zpátky do autoškoly, hňupe!“. Kolem ostrova vede jedna hlavní silnice, po které se dostanete téměř všude, takže se prakticky nedá zabloudit.

Vydáte-li se autem či na skútru na Maho Beach, legendárnímu místu, kde je přistávací dráha letiště od silnice vzdálena jen pár metrů, prosím dbejte dopravních značek a v momentě, kdy startuje letadlo, nevjíždějte do prostoru. Auto byste mohli vážně poškodit.

Svatý Martin - Maho Beach

Další možností je půjčení skútru. Co víme, tak na celém ostrově je jen jedna, a to Johny Scooter asi 15 minut od Simpsonbay. Vlastní ji chlapík, kupodivu jménem Johny, který organizuje na skútrech výlety, kdy s vámi zajede na různé pláže a místa, která si klidně můžete navštívit i bez něj, nebo vám skútr jenom pronajme.

My si ho pronajali na 4 dny a cena za den byla 60 $, což je oproti autu opravdu hodně. Když jsme se dozvěděli, kolik známý zaplatil za auto, tak jsme se málem střelili do hlavy. On měl auto na 3 dny za pomalu stejnou cenu jako my skútr na den. Ale za půjčení auta musíte zaplatit nemalou zálohu, kterou my jako studenti opravdu neměli, takže jsme mohli mít skútr, nebo nic. Skútry, které Johny půjčuje, navíc nejsou v bůhvíjakém technickém stavu.

Na prvním, který nám půjčil, jsme ujeli asi 5 km a při sjezdu z prvního kopce jsme měli celé nohy zlité benzínem – netěsnila nádrž. Druhý skútr zase špatně brzdil, takže při sjezdu z kopce (hodně prudkého) jsme museli brzdit pouze přední brzdou a díky tomu jsme se vybourali. Koupání s odřeninami nebylo po zbytek dovolené nic moc. Navíc musíte mít skútr pořád někde přivázaný a zamčený na řetěz, což je docela otrava, auto jen zamknete a jdete.

Takže pokud někdo váhá mezi autem a skútrem, tak určitě doporučujeme auto. Je to bezpečnější, pohodlnější a hlavně levnější (až na tu zálohu).

Pokud by přece jen někdo chtěli skútr, tak ten se dá rezervovat pouze přes e-mail na adrese: scootertour@yahoo.com

Veřejná doprava

Jak jsme již zmiňovali, tak po ostrově jezdí autobusy. Nemají žádný jízdní řád a zastaví vám na mávnutí úplně všude. Stejně tak vám zastaví, kdekoli si na něj mávnete. Na jednu stranu je to super, ale na tu druhou je často otravné a zdržující, když si někdo řekne, aby mu řidič zastavil, on zastaví, rozjede se, ujede 50 metrů a už mu zase někdo říká, aby zastavil – a to se stává poměrně často.

Vždy, když do autobusu nastupujete, měli byste řidiče i ostatní cestují pěkně pozdravit. Autobusy mají na celém ostrově asi jen 2 místa, kde se kříží, takže maximální počet přestupů je 2. Cena za jízdu je 1–2 $ a platí se vždy při výstupu. Sice nemají žádný jízdní řád, co se týče příjezdů a odjezdů ze zastávek, ale jezdí od rána cca od 5.–6. hodiny do 18:00, takže je potřeba dávat pozor, abyste nemuseli po této hodině cestovat taxíkem – značně by se vám ten den prodražil.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Svatomartinská kuchyně

O Svatém Martinovi se mluví jako o gastronomickém ráji Karibiku. Hlavním důvodem toho přirovnání je francouzská kuchyně, která je zde opravdu téměř stejná jako ve Francii. Lze zde ochutnat například i šneky, žabí stehýnka nebo lanýže. Nejvyhlášenější gastronomickou lokalitou je vesnička Grand Case právě na francouzské straně ostrova.

Šneci

Samozřejmostí jsou všechny možné mořské plody na všechny možné způsoby.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se liší podle lokality, ale průměrná cena oběda se pohybuje kolem 15–20 $. Pivo stojí něco kolem 5 $.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Na ostrově se nachází téměř 40 pláží, takže si opravdu každý vybere tu svou nej. Určitě nejznámější pláží, kvůli které sem i většina turistů míří, je Maho Beach.

Maho Beach – tato pláž je někdy také nazývána jako nejhlučnější pláž na světě, a to z toho důvodu, že se nachází jen pár metrů od letištní ranveje. Ranvej je krátká pouhých 2.180 m, a proto letadla nalétávají na její začátek co nejníže, takže prolétnou doslova pouhých pár metrů nad hlavami opalujících se turistů.

Při startu letadla zase najíždí co nejblíže k plotu u pláže, aby měla co nejvíce času na rozjezd a následné prudší stoupání kvůli poměrně vysoké hoře na druhé straně ranveje. Díky tomuto startování kousek za plotem letiště je možné zde na vlastní kůži pocítit sílu proudových motorů, jaké pohánějí například Airbus A 340. Do nedávna zde bylo možné zažít také Boeing 747, ale ten byl bohužel nahrazen Airbusem A 330. Provozuje se zde tzv. „létání na plotě“, kdy se adrenalinoví nadšenci drží plotu a nechávají na sebe působit sílu právě těchto proudových motorů. Pokud budete u této pláže šnorchlovat, najdete zde na dně moře spoustu slunečních brýlí, čepic a mnoho dalších věcí, které sem lidem odletěli. My si tam našli perfektní brýle a máme je dodnes.

Na pláži je známý Sunset bar, kde mají na surfovém prkně napsané časy příletů všech větších letadel a také zde vysílají komunikaci mezi piloty a věží. V baru půjčují také lehátka a slunečníky za 15 $/den. Dámy, které do tohoto baru přijdou „nahoře bez“, dostanou drink zdarma.

Happy Bay pro nás jednoznačně nejlepší a nejkrásnější pláž, jakou jsme zde navštívili. Na Happy Bay se nedá dostat autem ani na motorce, a tak je zde opravdu hodně málo lidí (někdy jsme tam byli i úplně sami). Na jednu stranu se tomu docela divíme, protože se o této pláži píše téměř v každém průvodci nebo cestopise. Na pláž se dostanete pěšky z pláže Friar´s Bay. Je to asi 15minutová procházka „džunglí“, kdy vám nad hlavou přeskakují leguáni. Happy Bay je také známá poměrně velkým a pestrým korálovým útesem, kde lze spatřit spousty ryb, chobotnice nebo rejnoky. Pro nás to bylo snad nejlepší místo na šnorchlování na ostrově. Na pláži nejsou žádné služby ani toalety, a tak je potřeba se na to připravit.

Happy Bay

Gratbay beach – je pláž ve Philipsburgu. Pro nás byla zajímavá z toho důvodu, že zde žijí dva domorodci, kteří zde pronajímají lehátka se slunečníky a za hodně dobrou cenu pronajímají vodní skútry. Lehátka se slunečníky jsme si půjčili za 5 $ na den a celý den jsme zde také strávili. Ti dva se o nás starali jak o pány – nosili nám jídlo, pití a pořad se starali, jestli nám něco nechybí – lepší než v kdejakém luxusním resortu. Skútr jsme si od nich půjčili na půl hodiny za 20 $, což je asi tak o 200 % levnější, než kdekoli v Evropě nebo USA. Pláž se nachází kousek od přístavu, kde kotví zaoceánské lodě, takže je možné je z ní vidět.

Ilet Pinel pláž v přírodní rezervaci na ostrově Pinel. Krásná pláž s tyrkysovou vodou a jemným pískem. Na pláži je bar, kde si lze objednat jídlo i pití. Je tam sice více lidí, ale určitě stojí za návštěvu, stejně jako celý Pinel.

Šnorchlování

Jednoznačně nejlepší místo na šnorchlování, jaké jsme našli (a že jsme opravdu hledali), byla Happy Bay, jinak to kolem ostrova opravdu za moc nestojí. Je zde ale spousta firem, které výlety za šnorchlováním pořádají, my však na žádném nebyli, tak nemůžeme nic doporučit.

Přírodní rezervace Pinel

Pinel je ostůvek, který se nachází na severu Svatého Martina. Na ostrov se lze dostat pouze lodí, která stojí 7–8 $ tam i zpět. Na ostrůvku jsou dvě hlavní pláže. Na západní straně je to Ilet Pinel a na východní straně je ještě jedna (nevíme název). V moři, respektive oceánu, na západní straně jsou velmi silné proudy a velké vlny. Nedoporučujeme se tam koupat. Jelikož je Pinel přírodní rezervací, nestojí nikde žádné domy, ani nejezdí auta, takže je tam klid a krásná příroda s mnoha rostlinami i živočichy – hlavně leguány.

Treky

My jsme podnikli dva výlety, a to na pevnost Fort Louis a nejvyšší vrchol ostrova Pic Paradis. Z obou těchto míst je krásný výhled. Doporučujeme tyto výlety podniknout brzy ráno, nebo když bude pod mrakem.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na ostrovech není zaznamenán zvýšený výskyt žádné z exotických nemocí, není tedy nutné speciální očkování.

Co se týče moře, doporučujeme zvýšenou opatrnost na východní straně ostrova, kterou omývá poměrně nevyzpytatelný Atlantik.

Hlavní hurikánová sezona je zde od srpna do října, ale hurikány hrozí již od července až do prosince.

Kriminalita

Zločin a útoky proti turistům jsou na Svatém Martinu ojedinělé, ale i přesto je doporučena základní opatrnost. Nenechávejte věci bez dozoru a cennosti si při opuštění hotelu ukládejte alespoň do zavazadel.

Zvýšenou opatrnost především proti kapsářům doporučujeme v hlavních městech Marigotu a Philipsburgu.

Důležité kontakty

 • 15 – lékařská pomoc (SAMU-Serviced´aidemédicale urgence)
 • 16 – námořní pomoc (secours en mer)
 • 17 – policie (police)
 • 18 – hasiči (pompiers)
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Při cestě na Svatého Martina nemusíte řešit víza. Vízum obdržíte po příletu na mezinárodní letiště princezny Juliány zdarma, a to na maximálně 3 měsíce.

Další dokumenty

Stačí pouze platný cestovní pas.

Očkování

Kromě očkování běžných v ČR doporučují některé cestovní kanceláře i očkování proti hepatitidě A a B.

Celní předpisy

Jako spotřebitel si na dovolenou můžete vzít jakékoli zboží a z dovolené na tomto ostrově bez omezení přivézt též jakékoli zboží v libovolném množství pro osobní spotřebu. Jedinou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani – tabákové výrobky, alkoholické nápoje nebo pohonné hmoty. Bez dodatečných poplatků je možné v rámci členských zemí převážet limitované množství tohoto zboží pro účely osobní spotřeby.

Co vidět a navštívit na Sint Maartenu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Sint Maartenu

Zavřít boční panel

Marigot

Hlavní město francouzské části. Nachází se zde spousta restaurací a kaváren francouzského stylu. Leží zde také přístav, ze kterého vyplouvají lodě na Anguillu.

Zavřít boční panel

Philipsburg

Hlavní město nizozemské části. Ve Philipsburgu je spousta krámků a obchodů, kde lze pořídit spoustu věcí za velmi příznivé ceny. Je zde také továrna na rum. Rum je zde výborný a určitě doporučujeme návštěvu právě této továrny. Je zde obrovský výběr a lze ochutnávat vzorky. Philipsburg tvoří dvě hlavní rovnoběžné ulice, které jsou propojeny několika bočními, takže se zde prakticky nedá zabloudit.

Zavřít boční panel

Fort Louis

Pevnost u Marigotu s krásným výhledem. Na pevnost (zříceninu) se lze dostat přímo z Marigotu, vede sem cesta, která začíná kousek za přístavem a vedou tam i ukazatelé. Je to celkem příjemná procházka a vstup je zde zdarma.

Zavřít boční panel

Pic Paradis

Nejvyšší vrchol na ostrově s krásným výhledem. Z hlavní silnice mezi Marigotem a Grand Case sem odbočuje komunikace vinoucí se tropickou zelení až na vrchol, odkud se můžete kochat pohledy na celý ostrov, nebo se vydat po některé z turistických tras.

Zavřít boční panel

Pinel

Přírodní rezervace na ostrově Pinel se nachází na severní straně ostrova a lze se na něj dostat lodí, která v pravidelných intervalech vyplouvá z přístavu ve vesničce Cul-de-Sac. Cena za lístek činí 7–8 $. Po ostrově si lze udělat krásnou procházku přírodou a následně si lehnout na krásné pláži s barem. Doporučujeme si sem naplánovat minimálně půldenní výlet.

Zavřít boční panel

Maho Beach

Není ve světě leteckého nadšence, který by neznal legendární pláž Maho Beach. Ta se nachází doslova jen pár metrů od prahu přistávácí dráhy místního mezinárodního letiště, přistávající letadla tak máte opravdu jen několik málo metrů nad hlavou, zatímco oblíbeným "sportem" při startu je snaha udržet se ve stoje v silném proudu výkuových plynů leteckého motoru.

Maho Beach je mekkou pro všechny spottery a milovníky letadel, alespoň jednou za život toto místo musí navštívit opravdu každý nadšenec.

Počasí a sezóny na Sint Maartenu

Počasí

Ostrov má intertropické podnebí. Průměrná teplota se pohybuje po celý rok okolo 29 °C. V horkých dnech vás osvěží příjemný větřík, který udržuje nízkou vlhkost vzduchu. Od září do března, kdy je na ostrově zima, je díky vlivu severoatlantské deprese o pár stupňů méně. Teplota vody se pohybuje od 24 do 26 °C, v období od července do prosince se vyskytují hurikány spolu s dešťovými srážkami. Největší pravděpodobnost výskytu hurikánu je od srpna do října.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní turistická sezona je od poloviny prosince do poloviny dubna. V tomto období je vše podstatně dražší a na ostrově je mnohem více turistů než mimo něj, ale zase máte prakticky jistotu, že vám vyjde počasí. 

Pokud byste však chtěli ušetřit jak za ubytování, pronájem auta, výlety, letenky a prakticky za všechno kromě jídla, které stojí pořád stejně, a pokud byste chtěli mít pláže sami pro sebe a nemačkat se ani na Maho Beach s milionem lidí, tak pak je nejlepší to risknout v hurikánové sezoně. Ono se sice řekne hurikánová sezóna, ale není to zas tak žhavé. Ten hurikán tam není každý rok, a i kdyby ano, tak pravděpodobnost, že tam zastihne zrovna vás, není moc velká. My jsme tam byli v září a za celou dobu pobytu nám tam propršely dvě noci, jinak bylo pořád krásně. Nicméně pokud byste zrovna vy měli tu smůlu a hurikán vás tam zastihl, asi to nebude nic příjemného.

Skvělé akce na Sint Maarten

ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
16 starších akcí
Avatar uživatele Patrik Chadima
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu