
Doprava na Sint Maartenu
Jak na Svatého Martina
Na Svatého Martina se lze z Evropy dostat nejlépe leteckou dopravou. Přímé lety z Evropy létají pouze z Amsterdamu nebo z Paříže. Ceny letenek z Prahy se většinou pohybují kolem 20.000 Kč, a tak je lepší sledovat odlety i z okolních států. My například letěli z Lipska s přestupem v Paříži za cca 12.000 Kč. Co sledujeme, tak ceny s odletem z Německa bývají nejnižší.
Další možností jsou zaoceánské lodě, ale netušíme, odkud vyplouvají.
Jak se nejlépe dopravovat
Půjčení auta
Auto si lze půjčit přímo na letišti. Sami jsme si auto nepůjčovali, ale prý vyjde nejlevněji rezervovat si ho ještě před odletem v půjčovně SIXT – cca 25–30 $ na den (pokud jste starší 25 let, jinak jsou tam dost velké přirážky za mladého řidiče).
Stejně jako ve Francii nebo Nizozemsku se i zde jezdí vpravo. Největší provoz je samozřejmě v okolí Maho Beach, v Marigotu, nebo ve Philipsburgu a mezi těmito místy. Mimo tyto oblasti je provoz dost slabý. Bezpečnost provozu je tu asi stejná jako v ČR, akorát se tu dost troubí, tak se nelekejte. Zatroubení může znamenat něco jako „bacha předjíždím tě“, „díky, že jsi mi uhnul“ nebo také „vrať se radši zpátky do autoškoly, hňupe!“. Kolem ostrova vede jedna hlavní silnice, po které se dostanete téměř všude, takže se prakticky nedá zabloudit.
Vydáte-li se autem či na skútru na Maho Beach, legendárnímu místu, kde je přistávací dráha letiště od silnice vzdálena jen pár metrů, prosím dbejte dopravních značek a v momentě, kdy startuje letadlo, nevjíždějte do prostoru. Auto byste mohli vážně poškodit.
Další možností je půjčení skútru. Co víme, tak na celém ostrově je jen jedna, a to Johny Scooter asi 15 minut od Simpsonbay. Vlastní ji chlapík, kupodivu jménem Johny, který organizuje na skútrech výlety, kdy s vámi zajede na různé pláže a místa, která si klidně můžete navštívit i bez něj, nebo vám skútr jenom pronajme.
My si ho pronajali na 4 dny a cena za den byla 60 $, což je oproti autu opravdu hodně. Když jsme se dozvěděli, kolik známý zaplatil za auto, tak jsme se málem střelili do hlavy. On měl auto na 3 dny za pomalu stejnou cenu jako my skútr na den. Ale za půjčení auta musíte zaplatit nemalou zálohu, kterou my jako studenti opravdu neměli, takže jsme mohli mít skútr, nebo nic. Skútry, které Johny půjčuje, navíc nejsou v bůhvíjakém technickém stavu.
Na prvním, který nám půjčil, jsme ujeli asi 5 km a při sjezdu z prvního kopce jsme měli celé nohy zlité benzínem – netěsnila nádrž. Druhý skútr zase špatně brzdil, takže při sjezdu z kopce (hodně prudkého) jsme museli brzdit pouze přední brzdou a díky tomu jsme se vybourali. Koupání s odřeninami nebylo po zbytek dovolené nic moc. Navíc musíte mít skútr pořád někde přivázaný a zamčený na řetěz, což je docela otrava, auto jen zamknete a jdete.
Takže pokud někdo váhá mezi autem a skútrem, tak určitě doporučujeme auto. Je to bezpečnější, pohodlnější a hlavně levnější (až na tu zálohu).
Pokud by přece jen někdo chtěli skútr, tak ten se dá rezervovat pouze přes e-mail na adrese: scootertour@yahoo.com
Veřejná doprava
Jak jsme již zmiňovali, tak po ostrově jezdí autobusy. Nemají žádný jízdní řád a zastaví vám na mávnutí úplně všude. Stejně tak vám zastaví, kdekoli si na něj mávnete. Na jednu stranu je to super, ale na tu druhou je často otravné a zdržující, když si někdo řekne, aby mu řidič zastavil, on zastaví, rozjede se, ujede 50 metrů a už mu zase někdo říká, aby zastavil – a to se stává poměrně často.
Vždy, když do autobusu nastupujete, měli byste řidiče i ostatní cestují pěkně pozdravit. Autobusy mají na celém ostrově asi jen 2 místa, kde se kříží, takže maximální počet přestupů je 2. Cena za jízdu je 1–2 $ a platí se vždy při výstupu. Sice nemají žádný jízdní řád, co se týče příjezdů a odjezdů ze zastávek, ale jezdí od rána cca od 5.–6. hodiny do 18:00, takže je potřeba dávat pozor, abyste nemuseli po této hodině cestovat taxíkem – značně by se vám ten den prodražil.
Chystáš se na Sint Maarten?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.