Svatý Martin
Svatý Martin

Počasí na Sint Maartenu a kdy sem jet

Počasí na Sint Maartenu

Ostrov Sv. Martina leží v tropickém monzunovém podnebí, které se vyznačuje dlouhým obdobím sucha a hezkého počasí a kratším obdobím vlhka a hurikánů.

Díky poloze hor uprostřed ostrova a tvaru pobřeží je Sv. Martin o něco sušší než okolní ostrovy Malých Antil.

I během suchých měsíců však musíte počítat s deštivými dny, jejich pravděpodobnost je však nižší než v období deště.

Teploty jsou celoročně letní a rozdíly mezi zimou a létem jsou jen minimální. Rozptyl průměrných denních teplot v rámci roku je mezi 28 °C a 31 °C. Extrémní horka s teplotami přes 35 °C se objevují jen v létě, stejně tak chladnějších dní s teplotou pod 22 °C je jen pár do roka.

Rezervuj hotel s mimosezónní slevou

Počasí a teploty během roku

Takto vypadá konkrétně počasí na Svatém Martinu v jednotlivých měsících během roku.

Počasí v lednu

Během ledna začíná hlavní sezona s přívětivými teplotami kolem 25 °C a poměrně nízkou vlhkostí vzduchu.

Déšť se v průměru objeví 11 dní v měsíci, ale většinou se jedná jen o krátké přeháňky, které se přeženou za pár desítek minut. Může se však objevit i 3denní období konstantního deště.

Leden bývá často dost větrný měsíc, což ale v kombinaci s vysokými teplotami ničemu nevadí.

Počasí v únoru

Únor je skvělý měsíc pro návštěvu Svatého Martina. Počasí je většinou slunečné a i když se v průměru objeví déšť 9 dní v měsíci, jen málokdy prší po celý den.

Teploty jsou kolem 25 °C a často panuje větrné počasí a nízká vlhkost vzduchu, což dohromady činí pobyt venku velmi příjemným.

Počasí v březnu

Březen je podle statistik nejméně deštivý měsíc z celého roku. Srážky padají hlavně ve formě intenzivních, ale velmi krátkých přeháněk a objeví se jen 8 dní z měsíce.

Průměrné teploty okolo 25 °C ochlazuje vítr, který neustále fouká hlavně při pobřeží.

Počasí v dubnu

Během dubna stoupá průměrná teplota na 26 až 27 °C a mírně se zvyšuje úhrn srážek.

Duben se nicméně pořád řadí do období sucha a jen málokdy vám proprší celý den v kuse. Vlhkost zůstává na přijatelné úrovni, takže i během dubna se kromě koupání v moři dá objevovat ostrov i pěšky.

Počasí v květnu

Také květen je vhodný měsíc pro návštěvu Svatého Martina. Sice se zvyšuje úhrn srážek a relativně často se objeví prudká bouřka s přívalovým deštěm, ale většinou se tak děje ve večerních nebo nočních hodinách a přes den panuje slunečno nebo polojasno.

Přes den očekávejte teplotu okolo 27 °C a mírný vítr.

Počasí v červnu

Červen se dá označit jako poslední měsíc suchého období, kdy se přeháňky v naprosté většině objevují jen ve formě krátkých intenzivních srážek.

Častěji než v zimě však slunce zakrývají mraky, což může mít i pozitivní konotace pro cestovatele, kterým nedělá dobře neustálý pobyt na přímém sluníčku.

Průměrná denní teplota stoupá na 28 °C, ale může se často přehoupnout i přes 30 °C.

Počasí v červenci

V červenci se mění období sucha ve vlhčí období deště, ale pořád ještě nenastupuje hlavní sezona hurikánů.

Teploty jsou velmi vysoké a mohou často dosáhnout i 32 °C. Vlhkost vzduchu a úhrn srážek ale zůstávají na snesitelné úrovni a téměř určitě nebude pršet každý den.

I přesto, že červenec je pro většinu světa hlavní sezona, na Svatém Martinu pozvolna klesají ceny ubytování a služeb, protože se už jedná o vedlejší sezonu.

Počasí v srpnu

Během srpna nastupuje období dešťů a hurikánová sezona.

Pokud však najdete velmi levnou letenku nebo ubytování, nemusíte se bát na Svatého Martina vycestovat. Pravděpodobnost hurikánu v červenci je zhruba 1x za 3 roky. Často se objevují prudké tropické bouřky, ale většinou v nočních hodinách.

Teplota vzduchu stoupá běžně ke 30 °C.

Počasí v září

V září je nejvyšší riziko výskytu hurikánu, ale ani v tomto měsíci se zničující hurikán neobjevuje každý rok, ale spíše jednou za desetiletí.

Přesto však v září prší často: v průměru 14 dní v měsíci a srážky bývají často dost intenzivní.

Denní teploty stoupají na průměrných 30 °C a značně se zvyšuje vlhkost vzduchu.

Počasí v říjnu

Také říjen se počítá do hurikánové sezony a dost deštivého období. Prší často a intenzivně, ale jen málokdy vydrží pršet celý den.

Intenzivní déšť často střídá jasná obloha lákající ke koupání v moři. Ceny ubytování jsou v říjnu nejnižší z celého roku.

Venku panuje vysoká vlhkost vzduchu a teploty okolo 30 °C.

Počasí v listopadu

Na Svatém Martinu je období dešťů trochu posunuté oproti jižněji položeným ostrovům, a proto se i celý listopad řadí do deštivé sezony.

Podle statistiky právě v listopadu proprší nejvíce dní (až 15 v měsíci). Ani během listopadu však málokdy vydrží pršet celý den a přeháňky střídá slunečná obloha.

Teplota přes den stoupá na 28 °C.

Počasí v prosinci

Během prosince se láme vlhké období a čas hlavní sezony. Srážky oproti podzimu signifikantně ustupují a od půlky prosince panuje většinově polojasné nebo úplně jasné počasí.

Teploty klesají k příjemnějším 27 °C a také vlhkost vzduchu se snižuje.

Teplota moře

Voda v Karibském moři poblíž břehů Svatého Martina je po celý rok podobně teplá.

Teplota osciluje mezi 27 °C a 30 °C. Nejnižší teplota moře panuje v zimě (prosinec až únor) a nejvyšší teplota koncem léta (srpen až říjen).

Tabulka teplot během roku

Svatý Martin - Počasí se regionálně neliší

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
jasno
28 °C
27 °C
únor
jasno
28 °C
27 °C
březen
jasno
29 °C
27 °C
duben
jasno
29 °C
28 °C
květen
polojasno
30 °C
28 °C
červen
polojasno
31 °C
29 °C
červenec
polojasno
31 °C
29 °C
srpen
přeháňky
31 °C
30 °C
září
přeháňky
31 °C
30 °C
říjen
přeháňky
31 °C
29 °C
listopad
přeháňky
30 °C
29 °C
prosinec
polojasno
29 °C
28 °C

Kdy jet na Sint Maarten

Hlavní turistická sezona je od poloviny prosince do poloviny května. V tomto období je vše podstatně dražší a na ostrově je mnohem více turistů než mimo něj, ale zase máte prakticky jistotu, že vám vyjde počasí.

Jste v tropech, takže i v období sucha může a nejspíš bude pršet, ale většinou se jedná jen o podvečerní nebo noční krátké bouřky.

Porovnejte ceny letenek na Svatého Martina

Pokud byste však chtěli ušetřit jak za ubytování, pronájem auta, výlety, letenky a prakticky za všechno kromě jídla, které stojí pořád stejně, a pokud byste chtěli mít pláže sami pro sebe a nemačkat se ani na Maho Beach s milionem lidí, tak pak je nejlepší risknout cestu mimo sezonu.

Během hurikánové sezony doporučujeme vždy půjčit si auto, abyste v případě deště měli aspoň možnost poznávat ostrov skrytí pod střechou.

Rezervujte auto na letišti SXM

Jaké jsou nejlepší měsíce pro návštěvu?

Stále počasí s nejméně srážkami a nejvíce příjemnými teplotami mezi 26 a 28 °C panuje od prosince do dubna. V tomto období sprchne v průměru jednou denně, většinou večer nebo v noci. Déšť umí být velmi prudký a spustit se bez předchozího varování.

Trvá však většinou 2 až 10 minut.

Navíc jen zřídka prší po celém ostrově, ale jen v úzkých ohraničených pásech.

Kdy je na Svatém Martinu období dešťů?

Nejsilnější deště přicházejí začátkem srpna a vlhké období končí na přelomu listopadu a prosince. V těchto měsících může pršet až několikrát denně, ale obvykle se stále jedná jen o krátké silné bouřky s trváním do 30 minut.

Celodenní zatažená obloha je rozhodně častější než v zimě, ale i tak se objevuje poměrně málo: v průměru 5-7x do měsíce.

Hrozí na Svatém Martinu hurikány?

Ano, ostrov leží v hurikánovém pásmu.

Období hurikánů hrozí od srpna do listopadu, statisticky nejvíce hurikánů se objeví v září a říjnu. V průměru hurikán Svatý Martin zasáhne 1x za rok a jen velmi obtížně se dá předpovědět na dobu delší než týden dopředu.

Jsou roky, kdy ostrovy nezasáhne žádný hurikán, naopak jsou roky, kde se objeví klidně 3 hurikány.

Zničující hurikán, který kompletně ochromí život na ostrově na několik dní, se však objeví jen asi 1x za 8-10 let.

Kromě hurikánů v tomto období hrozí i silné tropické bouře, které sice nenapáchají takové škody, ale dovolenou můžou ovlivnit až na 5 dní v kuse.

Chystáš se na Sint Maarten?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Patrik Chadima
naposledy aktualizováno 08. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.