
Peníze a ceny na Sint Maartenu
Euro a nizozemsko-antilský gulden
Oficiální měnou holandské části je nizozemsko-antilský gulden a francouzské části euro. Standardně lze všude platit americkými dolary nebo eurem.
1 nizozemsko-antilský gulden = +/- 14,5 Kč a je rozdělen na 100 centů.
Doporučujeme platit dolarem, protože spousta obchodníků bere kurz dolaru a eura 1:1.
S nizozemsko-antilským guldenem jsme se za celou dobu pobytu nesetkali ani jednou.
Směnárny a platba kartou
Směnárny jsou na ostrově pouze na třech místech, a to na letišti, v Marigotu a ve Philipsburgu. Ve směnárnách vám určitě nerozmění koruny, takže nejlepší je koupit si dolary už v ČR. Sami jsme to tak udělali, a tak nemůžeme žádnou směnárnu na ostrově doporučit.
Kartou lze bez problémů platit téměř všude, kde byste to očekávali (půjčovny aut, většina restaurací, supermarkety, benzínky atd.), ale v menších obchůdcích je lepší se nejprve zeptat.
Výběry z bankomatů lze uskutečnit na stejných místech, kde se nachází směnárny, tedy na letišti, v Marigotu a v Philipsburgu.
Kolik co stojí
Ceny se hodně liší podle lokality, kde zrovna nakupujete. Pití v baru nebo obchůdku na Maho Beach mohou být až několikanásobně dražší než stejný produkt na druhé straně ostrova. To samé platí o hotelech, jídle i různých nabídkách zážitků. To samé závisí na době, ve které ostrov navštívíte. V hurikánové sezóně bude vše podstatně levnější než mimo ni.
Veřejná doprava je na ostrově velmi levná. Ceny se pohybují od 1 $ do 2 $ za jízdu. Nikdy ne víc a nikdy ne míň. Prostě když ujedete v autobusu 200 metrů, tak zaplatíte dolar, když pojedete na druhou stranu ostrova, tak dva.
- 1 jízda autobusem za 1–2 $
- Taxi (přes celý ostrov) za 25 $
- Hotel (2 osoby/noc) za 70–100 $
- Voda 1,5–2 l za 1–2 $
- Big Mac manu v McDonald´s za 8 $
- Pivo v obchodu za 3 $
- Jídlo v restauraci za 20 $
Jak ušetřit
Nejvíce ušetříte, pokud se na ostrov vydáte v hurikánové sezoně. V tomto období (červenec – prosinec) jsou ceny i o desítky procent nižší. Dají se sehnat levnější letenky, hotely, půjčení auta, výlety i zážitky. Úspora může být pro dvě osoby i v řádu desítek tisíc!
Doprava po ostrově vyjde nejlevněji autobusy, ale ty nezajíždí úplně všude a občas se člověk docela projde. Další možností je stopování. Jezdí zde spousta domorodců, kteří vás rádi svezou a pokud jim dáte dolar nebo dva, budou vám vděční. Pokud ale cestujete po ostrově ve více lidech (více než 3, možná i 2), tak už se určitě vyplatí půjčit auto. Záleží na tom, jak moc se budete chtít po ostrově pohybovat. Pokud vám stačí dojet někam na pláž a tam se válet celý den, je levnější jezdit autobusem. Pokud budete chtít být každou hodinu na jiné pláži, tak už je lepší auto. Jsou to jednoduché počty – jestliže cesta autobusem stojí 1–2 $, tak pokud pojedete z hotelu a zpátky a jste dva, tak už to máte cca 8 $, další 2 cesty během dne vás vyjdou na 16 $. Auto stojí něco kolem 25–30 $. Ono se to nezdá, ale dolary za autobus pak docela létají.
Na jídle se dá nejvíce ušetřit tak, že se budete stravovat v lokálních bistrech, stáncích nebo si koupíte k obědu jen bagetu za 3 $ v krámku jako my. Menu v McDonald´s také není nějak předražené a člověku to v tom vedru k obědu bohatě stačí. Ten jsme našli jen ve Philipsburgu.
Dále se dá ušetřit spousta peněz, pokud budete v místě ubytování mít vlastní kuchyňku a dovezete si vlastní jídlo. My měli ubytování bez kuchyňky, ale i varná konvice, kterou jsme si dovezli s sebou, nám ušetřila dost peněz. K večeři jsme si koupili pečivo a dali si ho s polévkou z pytlíku, kterou jsme si dovezli s sebou, takže teplá večeře vyšla na pár korun.
Další vekou úsporou je pitná kohoutková voda. Každý den jsme si natočili 2 litry do petláhví a bohatě nám to vystačilo na celý den. Za pobyt se tím dá ušetřit i pár desítek dolarů.
Na ubytování se dá ušetřit tak, že budete bydlet kilometr od pláže v nějaké nebezpečné čtvrti v Marigotu (jako my), ale o tom podle nás nemá smysl psát, každý si na internetu jednoduše najde to, co se mu líbí a na co má peníze.
Denní rozpočty
Nízkorozpočtový cestovatel, který na ostrov záměrně míří v hurikánové sezóně a jezdí autobusem, utratí za přepravu cca 10 $ denně. Ubytuje se v airbnb asi za 900 Kč na noc za pokoj. Za oběd z krámku, bistra nebo v pouličním stánku nedá víc než 10 $ a jednoduchá večeře, kterou si sám udělá (pečivo + polévka nebo salám), ho nevyjde na více než 5 $. K tomu 15 $ na vodu a nějakou svačinku a celkové = denní náklady se vyšplhají na +/- 40 $ na osobu/den = 1.450 Kč.
Cestovatel, který neotáčí každou korunu, ale také nemá bezednou peněženku, si může pronajmout auto za cca 25 $, k obědu si dá něco v baru na pláži za 15 $ a pak si dopřeje dobrou a kvalitní večeři za 30 $. Plus 20 $ na pivo, pití a svačinu během dne. Bydlí v průměrném hotelu asi za 100 $ za pokoj. V takovém případě vyjde denní rozpočet na osobu na cca 140 $ = 3.650 Kč.
Toho, kdo si může dovolit rozhazovat, bydlet v nejlepších hotelech nebo soukromých vilách se soukromou pláží, může pobyt vyjít třeba i na statisíce nebo miliony, ale s tím bohužel nemáme zkušenosti.
Chystáš se na Sint Maarten?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.