Průvodce státem
Svatý Martin
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Sint Maartenu

Aktuální kurz 1 € = 25.9 Kč

Euro a nizozemsko-antilský gulden

Oficiální měnou holandské části je nizozemsko-antilský gulden a francouzské části euro. Standardně lze všude platit americkými dolary nebo eurem.

1 nizozemsko-antilský gulden = +/- 14,5 Kč a je rozdělen na 100 centů.

Doporučujeme platit dolarem, protože spousta obchodníků bere kurz dolaru a eura 1:1. 

S nizozemsko-antilským guldenem jsme se za celou dobu pobytu nesetkali ani jednou.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny jsou na ostrově pouze na třech místech, a to na letišti, v Marigotu a ve Philipsburgu. Ve směnárnách vám určitě nerozmění koruny, takže nejlepší je koupit si dolary už v ČR. Sami jsme to tak udělali, a tak nemůžeme žádnou směnárnu na ostrově doporučit. 

Kartou lze bez problémů platit téměř všude, kde byste to očekávali (půjčovny aut, většina restaurací, supermarkety, benzínky atd.), ale v menších obchůdcích je lepší se nejprve zeptat. 

Výběry z bankomatů lze uskutečnit na stejných místech, kde se nachází směnárny, tedy na letišti, v Marigotu a v Philipsburgu.

Kolik co stojí

Ceny se hodně liší podle lokality, kde zrovna nakupujete. Pití v baru nebo obchůdku na Maho Beach mohou být až několikanásobně dražší než stejný produkt na druhé straně ostrova. To samé platí o hotelech, jídle i různých nabídkách zážitků. To samé závisí na době, ve které ostrov navštívíte. V hurikánové sezóně bude vše podstatně levnější než mimo ni.

Veřejná doprava je na ostrově velmi levná. Ceny se pohybují od 1 $ do 2 $ za jízdu. Nikdy ne víc a nikdy ne míň. Prostě když ujedete v autobusu 200 metrů, tak zaplatíte dolar, když pojedete na druhou stranu ostrova, tak dva. 

  • 1 jízda autobusem za 1–2 $
  • Taxi (přes celý ostrov) za 25 $
  • Hotel (2 osoby/noc) za 70–100 $
  • Voda 1,5–2 l za 1–2 $
  • Big Mac manu v McDonald´s     za 8 $
  • Pivo v obchodu za 3 $
  • Jídlo v restauraci za 20 $

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, pokud se na ostrov vydáte v hurikánové sezoně. V tomto období (červenec – prosinec) jsou ceny i o desítky procent nižší. Dají se sehnat levnější letenky, hotely, půjčení auta, výlety i zážitky. Úspora může být pro dvě osoby i v řádu desítek tisíc!

Doprava po ostrově vyjde nejlevněji autobusy, ale ty nezajíždí úplně všude a občas se člověk docela projde. Další možností je stopování. Jezdí zde spousta domorodců, kteří vás rádi svezou a pokud jim dáte dolar nebo dva, budou vám vděční. Pokud ale cestujete po ostrově ve více lidech (více než 3, možná i 2), tak už se určitě vyplatí půjčit auto. Záleží na tom, jak moc se budete chtít po ostrově pohybovat. Pokud vám stačí dojet někam na pláž a tam se válet celý den, je levnější jezdit autobusem. Pokud budete chtít být každou hodinu na jiné pláži, tak už je lepší auto. Jsou to jednoduché počty – jestliže cesta autobusem stojí 1–2 $, tak pokud pojedete z hotelu a zpátky a jste dva, tak už to máte cca 8 $, další 2 cesty během dne vás vyjdou na 16 $. Auto stojí něco kolem 25–30 $. Ono se to nezdá, ale dolary za autobus pak docela létají.

Na jídle se dá nejvíce ušetřit tak, že se budete stravovat v lokálních bistrech, stáncích nebo si koupíte k obědu jen bagetu za 3 $ v krámku jako my. Menu v McDonald´s také není nějak předražené a člověku to v tom vedru k obědu bohatě stačí. Ten jsme našli jen ve Philipsburgu. 

Dále se dá ušetřit spousta peněz, pokud budete v místě ubytování mít vlastní kuchyňku a dovezete si vlastní jídlo. My měli ubytování bez kuchyňky, ale i varná konvice, kterou jsme si dovezli s sebou, nám ušetřila dost peněz. K večeři jsme si koupili pečivo a dali si ho s polévkou z pytlíku, kterou jsme si dovezli s sebou, takže teplá večeře vyšla na pár korun. 

Další vekou úsporou je pitná kohoutková voda. Každý den jsme si natočili 2 litry do petláhví a bohatě nám to vystačilo na celý den. Za pobyt se tím dá ušetřit i pár desítek dolarů.

Na ubytování se dá ušetřit tak, že budete bydlet kilometr od pláže v nějaké nebezpečné čtvrti v Marigotu (jako my), ale o tom podle nás nemá smysl psát, každý si na internetu jednoduše najde to, co se mu líbí a na co má peníze. 

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel, který na ostrov záměrně míří v hurikánové sezóně a jezdí autobusem, utratí za přepravu cca 10 $ denně. Ubytuje se v airbnb asi za 900 Kč na noc za pokoj. Za oběd z krámku, bistra nebo v pouličním stánku nedá víc než 10 $ a jednoduchá večeře, kterou si sám udělá (pečivo + polévka nebo salám), ho nevyjde na více než 5 $. K tomu 15 $ na vodu a nějakou svačinku a celkové = denní náklady se vyšplhají na +/- 40 $ na osobu/den = 1.450 Kč

Cestovatel, který neotáčí každou korunu, ale také nemá bezednou peněženku, si může pronajmout auto za cca 25 $, k obědu si dá něco v baru na pláži za 15 $ a pak si dopřeje dobrou a kvalitní večeři za 30 $. Plus 20 $ na pivo, pití a svačinu během dne. Bydlí v průměrném hotelu asi za 100 $ za pokoj. V takovém případě vyjde denní rozpočet na osobu na cca 140 $ = 3.650 Kč.

Toho, kdo si může dovolit rozhazovat, bydlet v nejlepších hotelech nebo soukromých vilách se soukromou pláží, může pobyt vyjít třeba i na statisíce nebo miliony, ale s tím bohužel nemáme zkušenosti.

Tam, kde nad hlavami přistávají letadla

Svatý Martin je ostrov ležící ve východní části Karibského moře asi 250 km východně od Portorika. Patří do severní části Závětrných ostrovů a je součástí Malých Antil. Jedná se o nejmenší ostrov, který je rozdělený mezi dva státy, a to Francii a Nizozemsko. Ostrov má pouhých 87 km2 a 75.000 obyvatel.

Největšími lákadly ostrova jsou jak krásné pláže a příroda, tak především světoznámá Maho Beach, na které je možné z bezprostřední blízkosti zažít start i přistání takového letadla, jako je například čtyřmotorový Airbus A-340. Na ostrově se také neplatí DPH, a tak je možné zde pořídit elektroniku, alkohol, tabák a spoustu dalších věcí za velmi příznivé ceny. 

Průvodce pro tebe napsal Patrik Chadima
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti na Svatém Martinu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
V srpnu až říjnu se může objevit hurikán, teplo je tu po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 33 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Patrik Chadima
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu