Svatý Martin
Svatý Martin

Co dělat na Sint Maartenu

Pláže

Na ostrově se nachází téměř 40 pláží, takže si opravdu každý vybere tu svou nej. Určitě nejznámější pláží, kvůli které sem i většina turistů míří, je Maho Beach.

Maho Beach – tato pláž je někdy také nazývána jako nejhlučnější pláž na světě, a to z toho důvodu, že se nachází jen pár metrů od letištní ranveje. Ranvej je krátká pouhých 2.180 m, a proto letadla nalétávají na její začátek co nejníže, takže prolétnou doslova pouhých pár metrů nad hlavami opalujících se turistů.

Při startu letadla zase najíždí co nejblíže k plotu u pláže, aby měla co nejvíce času na rozjezd a následné prudší stoupání kvůli poměrně vysoké hoře na druhé straně ranveje. Díky tomuto startování kousek za plotem letiště je možné zde na vlastní kůži pocítit sílu proudových motorů, jaké pohánějí například Airbus A 340. Do nedávna zde bylo možné zažít také Boeing 747, ale ten byl bohužel nahrazen Airbusem A 330. Provozuje se zde tzv. „létání na plotě“, kdy se adrenalinoví nadšenci drží plotu a nechávají na sebe působit sílu právě těchto proudových motorů. Pokud budete u této pláže šnorchlovat, najdete zde na dně moře spoustu slunečních brýlí, čepic a mnoho dalších věcí, které sem lidem odletěli. My si tam našli perfektní brýle a máme je dodnes.

Na pláži je známý Sunset bar, kde mají na surfovém prkně napsané časy příletů všech větších letadel a také zde vysílají komunikaci mezi piloty a věží. V baru půjčují také lehátka a slunečníky za 15 $/den. Dámy, které do tohoto baru přijdou „nahoře bez“, dostanou drink zdarma. 

Happy Bay pro nás jednoznačně nejlepší a nejkrásnější pláž, jakou jsme zde navštívili. Na Happy Bay se nedá dostat autem ani na motorce, a tak je zde opravdu hodně málo lidí (někdy jsme tam byli i úplně sami). Na jednu stranu se tomu docela divíme, protože se o této pláži píše téměř v každém průvodci nebo cestopise. Na pláž se dostanete pěšky z pláže Friar´s Bay. Je to asi 15minutová procházka „džunglí“, kdy vám nad hlavou přeskakují leguáni. Happy Bay je také známá poměrně velkým a pestrým korálovým útesem, kde lze spatřit spousty ryb, chobotnice nebo rejnoky. Pro nás to bylo snad nejlepší místo na šnorchlování na ostrově. Na pláži nejsou žádné služby ani toalety, a tak je potřeba se na to připravit. 

Gratbay beach – je pláž ve Philipsburgu. Pro nás byla zajímavá z toho důvodu, že zde žijí dva domorodci, kteří zde pronajímají lehátka se slunečníky a za hodně dobrou cenu pronajímají vodní skútry. Lehátka se slunečníky jsme si půjčili za 5 $ na den a celý den jsme zde také strávili. Ti dva se o nás starali jak o pány – nosili nám jídlo, pití a pořad se starali, jestli nám něco nechybí – lepší než v kdejakém luxusním resortu. Skútr jsme si od nich půjčili na půl hodiny za 20 $, což je asi tak o 200 % levnější, než kdekoli v Evropě nebo USA. Pláž se nachází kousek od přístavu, kde kotví zaoceánské lodě, takže je možné je z ní vidět. 

Ilet Pinel pláž v přírodní rezervaci na ostrově Pinel. Krásná pláž s tyrkysovou vodou a jemným pískem. Na pláži je bar, kde si lze objednat jídlo i pití. Je tam sice více lidí, ale určitě stojí za návštěvu, stejně jako celý Pinel.

Šnorchlování

Jednoznačně nejlepší místo na šnorchlování, jaké jsme našli (a že jsme opravdu hledali), byla Happy Bay, jinak to kolem ostrova opravdu za moc nestojí. Je zde ale spousta firem, které výlety za šnorchlováním pořádají, my však na žádném nebyli, tak nemůžeme nic doporučit. 

Přírodní rezervace Pinel

Pinel je ostůvek, který se nachází na severu Svatého Martina. Na ostrov se lze dostat pouze lodí, která stojí 7–8 $ tam i zpět. Na ostrůvku jsou dvě hlavní pláže. Na západní straně je to Ilet Pinel a na východní straně je ještě jedna (nevíme název). V moři, respektive oceánu, na západní straně jsou velmi silné proudy a velké vlny. Nedoporučujeme se tam koupat. Jelikož je Pinel přírodní rezervací, nestojí nikde žádné domy, ani nejezdí auta, takže je tam klid a krásná příroda s mnoha rostlinami i živočichy – hlavně leguány. 

Treky

My jsme podnikli dva výlety, a to na pevnost Fort Louis a nejvyšší vrchol ostrova Pic Paradis. Z obou těchto míst je krásný výhled. Doporučujeme tyto výlety podniknout brzy ráno, nebo když bude pod mrakem.

Chystáš se na Sint Maarten?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Patrik Chadima
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.