Stockholm

Co dělat ve Stockholmu

Outdoorové aktivity 

Chcete-li při svém stockholmském výletu okusit skandinávskou přírodu a sportovní aktivity, navštivte The Green Trails. Tato společnost zprostředkovává výlety za město, v zimě na zamrzlá jezera a běžkařské tratě, v létě na plachetnice a kajaky. Celoročně pořádají pěší túry.  

Přes společnost Stockholm Adventures si můžete půjčit například paddleboard, kajak či kolo nebo se zúčastnit různých poznávacích prohlídek s průvodcem. 

Celoročně oblíbeným sportem Švédů je běh, o čemž vypovídá množství běžeckých tras v hlavním městě. Prohlédněte si je na mapě a vyberte si tu svou. Do svého tréninku zahrňte také některou z venkovních tělocvičen, kterých Stockholm čítá více než 40. 

Za příznivého počasí se vám otevírá možnost zaplavat si u stockholmských pláží. Zdejší voda je velice čistá a kvalitní.  

Památky a muzea 

Stockholmské must see je pochopitelně jeho historické centrum. Staré Město projdete za dopoledne, odpoledne využijte k návštěvě libovolného muzea. Zavítejte také na ostrov Djurgården, na kterém najdete nejvýznamnější švédská muzea:

  • Muzeum Abba, 
  • Severské muzeum, 
  • Muzeum lodi Vasa, 
  • Muzeum alkoholu, 
  • Skanzen.

Uměleckým zážitkem je i cestování metrem, neboť podzemí je pro pozoruhodné nástěnné malby považováno za galerii.  

Kultura 

Ve Stockholmu můžete vybírat z celé řady divadel. Mimořádným zážitkem se jistě stane Švédská královská opera nebo Královské dramatické divadlo, které patří k nejproslulejším v Evropě.  

Čím dál oblíbenější se zde stává stand-up comedy, a to i v anglickém jazyce. Uvádí ji například The Big Ben Bar každý čtvrtek ve 20:00 h.  

Večer můžete strávit také v kině například u amerického filmu, protože Švédi uvádí filmy v původním znění s titulky (vyjma filmů pro děti). Cena lístku se pohybuje kolem 145 SEK

Noční život 

Až vyrazíte do víru nočního života, nezapomeňte si občanku, tu po vás mohou požadovat při vstupu do baru i do hospody. Podniky si sami stanovují minimální věk, někde to může být klidně až 27 let. Před populárními kluby se tvoří dlouhé fronty a za vstup zaplatíte 50–200 SEK (při speciálních akcích i více). V lepších podnicích pivo stojí 55–75 SEK, drink 90–150 SEK

Stureplan je čtvrť známá luxusními tanečními kluby, kde lidé čekají i hodiny, aby se dostali dovnitř, a platí za to 200 SEK a více.  

Za posezením a tancem s živou alternativní hudbou vyrazte na Södermalm, konkrétně do barů Debaser, Hornshuset, Trädgården. Známé jsou zde také ulice Götgatan (hlavně levnější hospody) a Bondegatan (spíše pro mladší).  

Ve Vasastanu to žije na Rörstrandsgatan, ve čtvrti Kungsholmen zase kolem zastávek metra Rådhuset a Fridhemsplan, kde najdete hlavně malé, klidné a levnější podniky.

Chystáš se do Stockholmu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.