Stockholm

Doprava ve Stockholmu

Jak se dostat do Stockholmu 

Letecky 

Nejrychlejším i nejlevnějším způsobem, jak se dostat do Stockholmu, je zajisté letadlo. V okolí města se nachází 2 letiště, která vás pro cestu z Česka budou zajímat – Arlanda a Skavsta. Poblíž centra ještě najdete malé letiště Bromma s převažujícím vnitrostátním provozem.

Arlanda je největším švédským letištěm, na nějž létají také veškeré linky z Prahy, konkrétně aerolinie ČSA, Norwegian a SAS. Ceny zpáteční letenky se pohybují kolem 3.000 Kč, v akcích padají až na 2.000 Kč. Arlanda se nachází necelých 40 km od Stockholmu, avšak vlaky a autobusy do centra jezdí ve velmi častých intervalech a cesta netrvá ani hodinu. 

Pokud plánujete nízkonákladový výlet, využijte letiště v Polsku, odkud vás WizzAir dopraví na malé letiště Skavsta. Od roku 2018 létá na Skavstu také Ryanair z Prahy. V tomto případě za letenky nezaplatíte více než 1.500 Kč, chytnete-li dobrou akci, které se objevují poměrně často, vyjde vás to jen na pár stovek. Skavsta leží od Stockholmu asi 100 km, ale díky společnosti Flygbussarna, jejíž autobusy odjíždí vždy cca půl hodiny po dosednutí letadla, se tam dostanete asi za 75 minut.  

Let trvá cca 2 hodiny.  

Autobusem/vlakem 

Do Stockholmu se lze dostat po zemi, ovšem vzhledem k cenám jízdenek a délce cesty se takové cestování nevyplatí. Jedinou výhodu představuje to, že si s sebou můžete zabalit více zavazadel.  

Cesta vám v každém případě zabere kolem 24 hodin, při cestování vlakem navíc budete nuceni alespoň dvakrát přestoupit (obvykle v Berlíně a Kodani)

Cestovat autem do Stockholmu se příliš nedoporučuje z důvodu velmi drahého parkovného.  

Jak cestovat po Stockholmu 

Historické centrum Stockholmu v klidu projdete po svých za jedno dopoledne. Avšak známý Gamla Stan není tím jediným, co Stockholm nabízí, tudíž obzvlášť během zimního pobytu určitě rádi využijete městskou dopravu. 

Ve Stockholmu funguje metro, autobusy, tramvaje, lokální vlaky, autobusy i lodě. A o čem byste před svou cestou měli zajisté vědět je tzv. SL karta, která vám ušetří starosti i peníze. Můžete se s ní přemisťovat veškerými dopravními prostředky (včetně příměstských vlaků) a také na letiště Arlanda. Platí také na přívozy (Djurgårdsfärjan), které propojují 3 důležité ostrovy a jezdí každých 15–20 minut. SL karta stojí 20 SEK (je nevratná) a dál už si na ni dobíjíte jízdenky podle svého gusta – např. na 7 dní za 335 SEK. Samozřejmě se lze obejít i bez SL karty, to se však v případě, že plánujete MHD využívat pravidelně, těžce nevyplatí. 

SL kartu mějte pořád při ruce, protože ji potřebujete k otevření turniketu při každém vstupu na nástupiště. V autobusech se nastupuje předními dveřmi a pípá se u řidiče. 

Letištní autobus vás přiveze na místo zvané T-Centralen, chaotické bludiště, které slouží jako výchozí bod pro letištní transfery, jako hlavní nádraží pro příměstské i dálkové vlaky a k tomu všemu se zde střetávají všechny 3 linky metra.  

Pro konkrétní informace o cenách, jízdních řádech a spojích navštivte stránku: www.sl.se

Za příznivého počasí neexistuje lepší způsob, jak můžete poznávat Stockholm, než jízda na kole. Na všechna důležitá místa se dostanete do 30 minut, uvidíte toho nesrovnatelně víc než ze sedadla v metru, a ještě to celé spojíte s příjemným zážitkem. Cena půjčení kola na 3 dny však činí cca 750 SEK

Chystáš se do Stockholmu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.