Průvodce státem

Švédsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Zažijte polární záři nad zemí vikingů

Švédsko se nachází ve Skandinávii na severu Evropy. Díky Golfskému proudu je zde však překvapivě mírné klima.

Máte rádi nedotčenou přírodu a putování po horách? Chcete si užít klid na nádherných pláží bez turistů? Zajímá vás historie vikingů? Chtěli byste vidět polární záři? Nebo snad půlnoční slunce? To vše a nejen to můžete v této krásné severské zemi objevit.

Průvodce pro tebe napsal Jarda Zaoral
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Severské klima doprovází mírná léta a tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Švédska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Území Švédska bylo obýváno již v době bronzové, o čemž svědčí řada archeologických nálezů z celé země. Historici považují za vznik Švédska spojení území Svealand a Götaland pod vedením krále jménem Erik VIII. (970–995). Začátkem středověku patřili Švédové mezi Vikingy. V roce 1389 se tři státy Norsko, Dánsko a Švédsko sjednotily do jedné monarchie (tzv. Kalmarská unie). V 15. století vzdorovali Švédové snaze centralizovat moc pod korunu Dánska, což vyústilo v ozbrojené konflikty.

Švédsko se nakonec odpojilo v roce 1521, kdy Gustav Eriksson Vasa, od roku 1523 známý jako Gustav I. Vasa, založil dědičnou monarchii a tím moderní švédský stát. Gustav Vasa je tak Švédy považován za otce národa. 17. století bylo ve znamení rychlého rozmachu, který zařadil Švédsko mezi evropské velmoci. Tato pozice se však začala hroutit v 18. století, kdy carské Rusko bojovalo se státy severní Evropy ve velké severské válce, což vedlo až k oddělení východní poloviny Švédska, ze které vzniklo Finské velkoknížectví Ruska.

Novodobá historie Švédska je převážně pokojná. Poslední válkou byla výprava proti Norsku v roce 1814, po které vznikla Švédskem řízená unie s Norskem. Tato unie se rozpadla v roce 1905. Švédsko zůstalo neutrální i v průběhu světových válek a neangažovalo se ani ve studené válce. Ani dnes není země členem žádné vojenské aliance. Roku 1995 vstoupilo do Evropské unie.

Lidé

Když se řekne Švéd, každý si představí chladného, vysokého a modrookého blondýna. Něco na tom bude. Švédové jsou chladnější než v jiných částech Evropy. Chce-li se člověk seznámit, musí téměř vždy udělat první krok. Když člověk najde švédské přátele, říká se, že jsou to pak známosti na celý život.

Jinak jsou Švédové velice slušní a příjemní lidé. Za všech okolností jsou zdvořilí, korektní a v nouzi ochotně pomohou, nakolik je to v jejich silách. Švédové hodně sportují. Fitka jsou od rána do večera plná. V parcích potkáte spoustu lidí, kteří si zlepšují kondici běháním nebo v zimě na běžkách.

Švédové alkohol pijí jenom o víkendech, o to však ve větším množství. Na víkendových akcích se pak dokážou celkem slušně odvázat. Skoro to vypadá jako by si kompenzovali jejich slušnou tvář, kterou ukazují během týdne.

Co je zajímavé, Švédi jsou mistři dokonalého stání ve frontách. Fronty jsou všude a nikomu nevadí v nich stát. Dokonce to vypadá, že si v nich stání užívají.

Víte, který stát pije nejvíce kávy na světě v přepočtu na obyvatele? Jsou to Finové, ale hned na druhém místě Švédové. Švédská „fika“ (pauza na kávu) se koná několikrát denně. To samé platí o zmrzlině. Největšími konzumenty jsou Finové a druzí Švédové. Není neobvyklé potkat malé děti v 10 stupních lízat zmrzlinu.

Švédka pijící kávu

Švédsko má asi o půl milionu obyvatel méně než ČR.

Svátky

Oslava slunovratu (midsommar švédsky nebo midsummer anglicky) je oslava nejdelšího dne v roce (slaví se vždy o víkendu mezi 19. a 26. červnem). Švédsko svou zeměpisnou polohou patří mezi země, které si neuvěřitelně váží léta a na Švédech to opravdu poznáte. Švédové milují přírodu, a proto je tento den jako stvořený pro oslavy, grilování, kempování a vlastně úplně vše, co se děje v létě a venku. Večer se poté midsommar promění v jednu velkou party.

Varborg – pálení čarodějnic ve Švédsku. Slaví se 30. dubna. Je v současnosti hlavně oslavou příchodu jara, definitivním rozloučením s dlouhou, tmavou a studenou zimou. Stejně jako u nás se ve Švédsku tradičně zapalují velké hranice, ovšem na mnoha místech a především v univerzitních městech propuká veselí už od časného rána. Magické kouzlo Valpuržiny noci dotváří výjimečné povolení konzumovat alkohol i na ulicích, v parcích a jiných veřejných prostranstvích, aniž byste riskovali jinak vcelku vysoké pokuty.

Svatá Lucie – tento svátek připadá na 13. prosince. Je to nejtemnější den roku, a tak Švédové slaví, příchod slunce. Od 14. prosince se den odpoledne již prodlužuje (pouze však odpoledne, nejkratší den spadá na 21. prosince). Lucii slaví Švédi rádi a hromadně – hlavně ve školách, mateřských školkách, ale nezřídka i v zaměstnání. Na mnoha místech probíhá hlasování, v němž se volí lokální představitelka Lucie, která povede slavnostní průvod.

Průvod tvoří nejčastěji děti nebo dívky oblečené do dlouhých bílých košil. Každý účastník nese v sepjatých rukou před sebou hořící svíčku, v čele pak kráčí nejhezčí dívka ozdobená svítící korunou na hlavě a rudou šerpou kolem pasu (v poslední době naštěstí byly voskové svíčky v korunách nahrazeny svíčkami elektrickými).

Za svůj zpěv dostávají obvykle drobné dárky, většinou v podobě různých pochutin, často pak následuje menší hostina nebo se alespoň podávají perníčky (pepparkakor), speciální pečivo z kynutého těsta (lussekatter) a glögg – silné svařené víno s kořením, rozinkami a mandlemi. Na mnoha místech ve Švédsku se v tento den pořádají vánoční koncerty a soupeří se, kdo bude mít nejpočetnější průvod.

Vasaloppet (Vasův běh) – nejslavnější závod na běžkách na celém světě. Běží se na památku útěku švédského šlechtice, budoucího krále Gustava Vasy, který utíkal před dánským králem Kristiánem II. Dánským v roce 1520 ze Sälenu do Mory. Běh se koná každou první neděli v březnu v provincii Dalarna. Jeho délka činí 90 kilometrů a účastní se ho téměř 16.000 lyžařů.

Den skořicového šneka – (Kanelbullens dag). Švédové jsou blázni do sladkostí. V množství kaváren se dají pořídit všemožné pamlsky. Nejoblíbenější je bezpochyby skořicový šnek, kterého Švédi natolik milují, že mu věnovali dokonce jeden den v roce, kdy slaví jeho výjimečnou chuť. Jestli máte chuť ochutnat „kannelbulle“, přijeďte do Švédska 4. října.

Brännbollsyran – jedná se o velký festival typicky severského sportu brännboll, což je obdoba baseballu. Hlavní rozdíl je, že si míč nadhazuje odpalovač sám. Akce se koná vždy první víkend v červnu v univerzitním městě Umeå. Turnaje se účastní pár profesionálních týmů, nejde tolik o to vyhrát, ale spíš zúčastnit se, užít si co nejvíce legrace a vypít co nejvíce alkoholu. Většina týmů se převleče do různých kostýmů a hra tak vypadá více jako maškarní. Akce bývá taky považována za nejlepší studentskou akci v celé Skandinávii.

Kultura

Starší švédská kultura se týká zejména architektury, sochařství a literatury. Na území Švédska se nachází řada zajímavých staveb, od románských až po moderní. Již z prehistorických dob pochází některé rytiny a sochy, za dob Vikingů se potom rozšířily i runové kameny. Ve Švédsku lze také v muzeích obdivovat řadu evropských uměleckých děl, která Švédové získali během četných válek. Dodnes mají v držení také nemálo českých uměleckých děl. Muzea jsou většinou zdarma, ale v některých případech se platí.

Modernější kultura se týká zejména 19. a 20. století, kdy vzkvétá literatura, hudba, drama, film i další kulturní oblasti. Za zmínku určitě stojí například spisovatelka Astrid Lindgren, režisér Ingmar Bergman, skupina Abba, duo Roxette či kapela Hammerfall.

V dnešní době má je Švédsko v popových hitparádách druhou nejúspěšnější zemí po USA. Zkuste si vygooglit „top Swedish music groups and singers“ a uvidíte. Důkazem je například soutěž Eurovision. Švédové jsou touto soutěží doslova posedlí. Jak u nás se sleduje hokej, tak ve Švédsku se prožívá tato soutěž. Přímě přenosy můžete i sledovat na velkoplošných obrazovkách ve větších městech.

Zajímavé je vnímání alkoholu ve Švédsku. Kvůli dřívější plné prohibici je i v dnešní době výrazně omezen prodej. Alkohol se dá zakoupit pouze v prodejně Systembolageta pouze pro osoby starší 20 let. Těchto prodejen naleznete v každém městě pouze několik. Některé kluby a bary si určují vlastní věkové hranice pro prodej a konzumaci alkoholu (taková hranice se může vyšplhat až na 30 let). V obyčejných supermarketech se prodává pouze alkohol do 3,5 %.

Zajímavá je také situace s tabákovými výrobky. Kouření je ve Švédsku zakázáno ve veřejně přístupných uzavřených prostorách: v restauracích, barech, hudebních klubech, pivnicích a podobně. Zapálit si můžete pouze na zahrádkách, jinak je nutné jít kouřit ven před restauraci. Proto se ujala místní specialita snus. Prakticky řečeno je to tabák, který „se cpe do pusy“.

Snus je totiž směs rozemletého a speciálně upraveného tabáku, který se podobá žvýkacímu. Ve Švédsku se tradičně vyrábí už od 18. století a najdete ho v trafikách v nenápadných kulatých plechových dózách. Snus pravidelně užívá více než 1 milion obyvatel Švédska. V roce 1994 přijala Evropská unie směrnici zakazující prodej tohoto tabákového výrobku. Švédsko je jedinou zemí, které se podařilo získat (nebo spíše vybojovat) výjimku, takže Švédi vesele žmoulají dál. Po roce 2005, kdy byl zaveden zákaz kouření v restauracích, prodej dokonce výrazně stoupl.

Jazyk

Švédština je germánský jazyk, který je gramaticky pro laika něco mezi angličtinou a němčinou. Podobá se velmi norštině (podobně jako rozdíl mezi češtinou a slovenštinou) a trochu méně dánštině (podobně jako mezi češtinou a polštinou). Švédsky se také domluvíte ve Finsku, kde je švédština druhým úředním jazykem.

95 % Švédů však umí mluvit plynule anglicky, proto si se švédštinou vůbec nemusíte lámat hlavu. Důvodem, proč Švédové mluví tak výborně, je kvalitní výuka ve školách a chybějící dabing v televizi. Valná většina filmů je dostupná pouze s titulky.

Minislovníček:

 • Hej – Ahoj, dobrý den
 • Hejdå – Na shledanou
 • Hur mår du? – Jak se máš?
 • Bra – Dobře
 • Ursäkta – S dovolením
 • Förlåt – Promiňte
 • Hur mycket kostar det? – Kolik to stojí?
 • Kan jag bjuda dig till fika? – Můžu tě pozvat na „fiku“ (na kávu/zákusek)
 • Kan jag vänligen ha en öl? – Mohl bych si prosím objednat jedno pivo?
 • Duär en otrolig snygg tjej/pojke – Jsi neuvěřitelně krásná dívka / krásný chlapec

Turismus

Míra turismu je vysoká. Do Švédska jezdí hlavně němečtí turisté. Narazíte také i na turisty z celého světa. Turisté míří zejména za největšími lákadly, a to do Stockholmu a Laponska. Na horách už tolik turistů nenajdete. Tam potkáte zejména Švédy.

Cestování po Švédsku

Geografie

Rozloha země činí 449.964 km², Švédsko je 54. největší zemí světa, 5. v Evropě a největší v severní Evropě.

Švédsko se nachází na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Leží západně od Baltského moře a Botnického zálivu. V západní části odděluje Švédsko od Norska Skandinávské pohoří. Na jihu a na východě se nachází nížiny. Na západě je divočejší moře s velkými vlnami ideální k surfování. Na východě je naopak klidné moře vhodné ke koupání.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Švédská koruna

Ve Švédsku se v jako jedné z mála zemí EU neplatí eurem, ale švédskou korunou. Mezinárodní označení je SEK, v běžném užívání se označuje jak "Kr." Jedna koruna se dělí na 100 öre, běžně se ale v oběhu öre nepoužívají. Mince se vydávají v hodnotě 1, 5 a 10 korun, bankovky se tisknou v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 korun.

Švédská koruna

Směnárny a platba kartou

Směnárny nedoporučujeme. Lepší kurzy jsou k dostání v ČR.

Ve Švédsku hotovost vůbec není potřeba. Upřímně jsme za poslední rok života ve Švédsku použili hotovost tak dvakrát. Platit kartou se dá opravdu všude včetně trhů, autobusů, restaurací atd. Platba kartou je navíc výhodnější než v hotovosti.

Kolik co stojí

Cenová hladina ve Švédsku je mnohem vyšší než u nás. Často platí, že cena v číslech je stejná jako v ČR. Akorát 1 SEK se rovná 2,85 CZK, proto si dávejte pozor. Ceny jsou velmi vysoké především u služeb a alkoholu. Cena piva v průměrné restauraci se pohybuje okolo 60 SEK. Když člověk ví, kam zajít, může dostat pivo za 25 SEK při happy hour.

Ceny v samoobsluhách jsou pouze o několik desítek procent vyšší. Nejlepší je nakupovat v Lidlu. Tam jsou potraviny nejlevnější. V restauracích je dobré využít poledních menu, která vyjdou okolo 80–100 SEK.

Viz výběr cen na numbeo (opravdu velmi přesné).

Některé ceny, které ve výčtu nenajdete:

 • Pokoj v hostelu – 220 SEK
 • Stockholmské metro – 40 SEK jedna jízda, 180 SEK 8 jízd, 260 SEK týdenní jízdenka
 • Trajekt z Gotlandu do Stockholmu – 230 SEK jedna cesta
 • Vlak z Göteborgu do Stockholmu – 350 SEK
 • Muzeum – 60–100 SEK

Spropitné a smlouvání

Spropitné není nutné. Běžně se nenechává. Když jste velmi spokojeni se servisem, je vhodné dát 10 %.

Ve Švédsku se téměř nikdy nesmlouvá. My to přesto pokaždé zkusíme, když nakupujeme něco dražšího a někdy se nám poštěstí a dostaneme například 10% studentskou slevu. Je dobré u sebe vždy mít studentskou kartu, zejména pro vstup na památky.

Jak ušetřit

Nejlepší způsob, jak ušetřit je nakupovat potraviny v Lidlu. Cestovat stopem nebo vlastním autem. Veřejná doprava je velmi drahá. Neutrácet zbytečně za alkohol v restauracích a barech. Alkohol je vhodné si dovézt nebo nakoupit v Systembolaget. Nejezděte taxíkem. Chcete-li navštívit více památek ve Stockholmu, tak se vyplatí Stockholm card.

Ubytování ve Švédsku je také poměrně drahé. Chcete-li do přírody, rozhodně si s sebou vezměte stan. Stanovat můžete prakticky kdekoliv díky zákonu „Allemansrätt“ (právo být v přírodě pro všechny) zadarmo.

Stanování ve Švédsku

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel

Budget: 500 SEK (zahrnuto je bydlení, bydlíte-li ve stanu, stačí cca 100 SEK denně na jídlo).

Zlatá střední cesta

Budget: 1500 SEK, pokud bydlíte v běžném hotelu.

Luxusní varinata

Budget: 3000 SEK a více

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Švédska

Do Švédska je nejlepší přiletět. Buďto z Prahy s Norwegian nebo ČSA na letiště Arlanda, nebo levnější varianta je z Katowic nebo z Wroclawi s Wizz Airem na letiště Skavsta. Autem se dá jet také, ale do Stockholmu trvá cesta dva dny.

Z Katowic létá Wizz Air za velmi příznivé ceny i do Malmö, ČSA pak v letní sezoně do středošvédských měst Växjö a Linköping.

Autobusy Regiojet se můžete dopravit do Göteborgu a měst na západním pobřeží.

Jak se nejlépe dopravovat

Nechcete-li být závislí a Švédsko si opravdu užít, vyrazte vlastním autem. Veřejná doprava je sice kvalitní a na severské poměry vlastně ani tak předražená, ale především ve venkovských oblastech a na severu země je spojení velmi řídké, kupříkladu o sobotách pak jezdí jen minimum autobusů.

Autem

Jezdí se vpravo. Švédové jsou asi ti nejzodpovědnější řidiči na světě. Všichni dodržují předpisy. Nikdo netroubí. Na přechodu vás téměř všichni nechají přejít. Navíc je na silnicích minimum aut oproti jiným zemím, s výjimkou dopravní špičky ve Stockholmu a okolo svátků, kdy všichni Švédové míří z měst na své chaty na venkově.

Cenově nejvýhodnější cestovat ve 4–5 lidech a půjčit si vlastní auto. Tím také člověk získá flexibilitu. Auta jsou dostupná na každém letišti a v centru větších měst.

Veřejná doprava

Chcete-li použít veřejnou dopravu, je nutné bookovat autobusy i vlaky online a včas. Ceny rostou velmi rychle. Ideální je nakupovat jízdenky 1–2 měsíce dopředu.

Nejkomfortnější a nejjistější je cestování po železnici, síť ale není příliš hustá a soustředí se především na hlavní tahy. Autobusy pak jezdí i do malých obcí, jejich frekvence však pro turistu není příliš přívětivá.

Vlak ve Švédsku

Chcete-li navštívit Laponsko, tak je ideální využít let ze Stockholmu do Kiruny nebo použít noční vlak. Na nejzajímavější ostrov země – Gotland se dostanete lodí z přístavu Nynäshamn poblíž Stockholmu.

Užitečné odkazy

 • Švédské dráhy – rezervace a vyhledávání spojení,
 • Swebus – hlavní autobusový dopravce především na jih od Stockholmu a podél východního pobřeží: swebus.se,
 • Nettbuss – (nettbuss.se) konkurenční soukromý autobusový dopravce, který jezdí především na jihu země a do Norska,
 • Nextjet – (nextjet.se) regionální aerolinie operující především do menších švédských měst na severu a západě země.
 • Resrobot – (resrobot.se) je pro plánování dopravy po Švédsku nejužitečnější. Kombinuje různé typy dopravy a vyhledá i spojení do malých obcí, kam zajíždějí pouze lokální autobusy. Jedná se o takovou švédskou verzi IDOSu.
Městská doprava

Ve městech je dobrá alternativa k veřejné dopravě půjčení kola.

Ve Stockholmu funguje rozsáhlá síť autobusů, metra a vlaků a především do okrajových částí města vám nezbude nic jiného než využití MHD. Lístek pro jednu cestu stojí 30 SEK, celodenní jízdenka 120 SEK. Pro plánování cesty dobře poslouží oficiální web MHD ve Stockholmu a okolí www.sl.se.

Nezapomeňte se projet modrou linkou metra, na které naleznete spoustu architektonicky zajímavých stanic metra, v čele se stanicí Solna centrum, která vypadá jako rudá jeskyně.

Solna

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Švédská kuchyně

Z historického hlediska nebyla švédská kuchyně příliš bohatá. Potrava naprosté většiny obyvatel byla omezena na to, co se dalo vypěstovat či ulovit v místních podmínkách. Strava se tudíž skládala především z kaše, chleba, tuřínu (který později nahradily brambory), zelí, luštěnin a polévek. Masité pokrmy se vařily nejvíce z ryb, vepřového, případně zvěřiny a divokých ptáků. Běžně je k dostání také losí (älg) a sobí (ren) maso, nejčastěji upravované jako steak podávaný s bramborami a brusinkami. Švédové mají velmi rádi sladké. Místní pekárny nabízejí velké množství specialit.

Nejzajímavější jídla

 • Losos na sto padesát způsobů. Není losos jako losos. Severský losos přímo z řeky chutná úplně jinak než dovezený do Česka,
 • Masové kuličky – ochutnejte pravé domácí. Také jsou neporovnatelné oproti polotovaru z IKEA,
 • Steaky z losa nebo soba,
 • Pečené sledě s bramborami,
 • Smörgåstårta – tzv. „chlebíčkový dort“,
 • Surströmming – „smradlavá specialita“ jen pro otrlé: Kvašené sledě se zabalí do chlebové placky namazané máslem společně s cibulí a bramborami vařenými ve slupce a zapíjejí se pivem nebo nejlépe tvrdým alkoholem.
 • Kanelbulle – skořicové bulky nebo šneci.
 • Semla – švédský koblih plněný mandlovým krémem a šlehačkou.
 • Kladdkaka – čokoládový „lepivý“ dortík se šlehačkou.
 • Västerbottenský sýr – výborný, jemně aromatický sýr, ideální v kombinaci s hjorton (viz níže) nebo hlavní jídlo Västerbottenspaj (sýrový koláč).
 • Morušky (hjorton) – vynikající a velmi zdravé bobule zlaté barvy rostoucí pouze na dalekém severu.

Masové koule

Jak se stravovat jako místní

Švédové běžně jí doma. Když vás někdo pozve domů na večeři, je to známka, že si vás opravdu váží. Do restaurací se chodí méně často. V restauracích je výhodné dát si obědové menu. Jinak je opravdu běžné, že si Švédi navaří doma předem a do práce/školy si jídlo donesou v krabičce. Mikrovlnné trouby jsou všudypřítomné. Dokonce i v lyžařských areálech je běžné si nic neobjednat a ohřát si vlastní jídlo v mikrovlnce.

Co je pro Švédy nejdůležitější? Jít na „fiku“. To znamená jít do kavárny, dát si kávu, něco sladkého a popovídat si s přáteli.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Jídlo v restauraci při obědovém menu – 80–100 SEK
 • Jídlo v restauraci, bez akce – 150–200 SEK
 • Pivo – 60 SEK
 • Míchaný nápoj – 100 SEK
 • Pizza – 80 SEK
 • McDonald’s menu – 70 SEK
 • Voda – 18 SEK
 • Hotdog – 15–25 SEK
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Nejznámější a nejzajímavější je Kungsleden („královská cesta"). Je to turistická trasa v severním Švédsku, přibližně 440 kilometrů dlouhá, mezi Abiskem na severu a Hemavanem na jihu. Prochází jednou z největších zbývajících evropských oblastí divočiny. Po každých cca 15–25 km je chatka, ve které se dá přespat. Ideální je mít stan s sebou. Trasa se dá samozřejmě i zkrátit.

Kebnekaise – nejvyšší hora Švédska leží poblíž Kungsleden. Nedá se zdolat během jednoho dne. Člověk musí počítat minimálně se třemi dny. Horolezecká výbava není nutná. Pouze úplný vrchol je pokryt ledem, proto je vhodné mít s sebou mačky.

Kebnekaise

Národní park Sarek – nedotčená příroda, kde však chybí horské cesty. Ideální pro nadšence s mapou a buzolou.

Sarek

Ferraty, stěny, horolezectví

Jedno z nejlepších horolezeckých míst se nachází u vesnice Bohuslan poblíž Göteborgu.

Nejlepší ferraty se nachází v pohoří u moře HögaKusten. Navštivte web viaferrata.se.

Surfování

Vzhledem k tomu, že Švédsku chybí přístup k Atlantskému oceánu, tak není tolik možností k surfování. Možnost je překvapivě blízko Stockholmu za příznivého větru na pláži Torö Stenstrand.

Naopak Švédsko nabízí výborné podmínky k windsurfingu a kitesurfingu. Ideální je západní pobřeží. Například ve městě Varberg. Dá se provozovat i ve Stockholmském archipelagu. Je zde i řada škol.

Pláže

Nádherné písečné pláže jsou situovány na ostrově Gotland. Na západním pobřeží mezi Göteborgem a Malmö naleznete několik zajímavých pláží (například poblíž měst Varberg a Falkenberg). Nádherné pláže i s překvapivě s relativně teplou vodou naleznete i na severu poblíž polárního kruhu u města Piteå.

Noční život

Nejzajímavější noční život je pochopitelně ve velkých městech Stockholm, Göteborg a Malmö. Ve Stockholmu stojí za navštívení v létě zábavný park Gröna Lund, kde se pořádají různé koncerty téměř každý den. Celoročně pak žije čtvrť Södermalm, kde se nachází množství hospůdek a klubů.

Mezi nejzajímavější festivaly patří v době oslav slunovratu oblast Dalarna. Nejzajímavější je město Leksand, kde je vztyčena nejvyšší májka z celého Švédska. Dále stojí za vidění festival Brännbollsyran (viz Kultura).

Nakupování

Nejlevnější potraviny jsou k dostání v Lidlu. Pro typické švédské speciality potom zajděte raději do řetězce ICA. Nejkvalitnější, ale zato dražší delikatesy, seženete v Saluhall.

Samozřejmě stojí za navštívení i nejstarší IKEA, která sídlí ve Stockholmu. Elektronika se dá koupit levně v SIBA, oblečení samozřejmě v H&M. V České Republice se dá téměř vše pořídit levněji, tak nákupy úplně nedoporučujeme.

Parky a rezervace

Veškeré švédské národní parky jsou zajímavé. Jejich seznam a detailní informace naleznete na oficiálním webu.

Mezi nejzajímavější patří určitě Abisko, Sarek, Fulufjället, Skuleskogen.

Sjezdování a snowboarding

Srovnatelně kvalitní lyžování s Alpami naleznete v lyžařském středisku Åre. Vynikající podmínky pro lyžování ve volném terénu naleznete na hranici s Norskem ve vesničce Riksgränsen. Lyžovat se dá i v centru Stockholmu na kopci Hammarbybacken. Kopec je překvapivě prudký. Jezdí se zde dokonce každoročně světový pohár žen.

Riksgransen

Běžky

Švédi preferují běžky před sjezdovkami a podle toho to také vypadá. V každém městě i vesnici naleznete krásně upravované trasy jak pro klasiku, tak pro bruslení. Samozřejmě čím více na sever se vydáte, tím delší dobu v průběhu roku můžete běžkovat. Jste-li opravdu nadšení běžkaři, doporučujeme vám zúčastnit se Vasova běhu, který se koná vždy první víkend v březnu.

Bruslení

Díky velkému počtu jezer jsou ve Švédsku také vynikající podmínky pro bruslení. Města pravidelně odklízí napadaný sníh. Švédové bruslí na dlouhých nožích, které se dají také u téměř každého jezera vypůjčit.

Pro děti (zábavní parky, lehčí výlety)

Švédové jsou rodinnými tipy, a tak je cestování dětem přizpůsobeno. Není problém navštívit národní parky či jiné památky s dětmi. Najdou si tam své.

Mezi nejzajímavější lákadla pro děti patří Skansen ve Stockholmu se zoo se severskými zvířaty. Dále stojí za návštěvu Kolmårdensdjurpark, což je největší zoo ve Švédsku. Milovníci pohádek a Pippi Dlouhé Punčochy by měli zavítat do Vimmerby, kde můžete navštívit svět Astrid Lindgrenové

Pro romantiky

Západy slunce ve Švédsku jsou ještě romantičtější než kdekoli jinde. Proto doporučujeme vyhledat krásné výhledy. Ve Stockholmu například z nejhezčí vyhlídky ve městě na tzv. Monteliusvägen nebo z věže Kaknäs.

Vyjížďky na lodích jsou také velmi oblíbené, zejména po jezeru Mälaren u Stockholmu nebo po Götakanal.

Hlavní lákadlo pro romantiky je však polární záře. Polární záři lze pozorovat od půlky září do začátku dubna. Platí samozřejmě, že čím delší noc, tím větší pravděpodobnost je ji zhlédnout. A také samozřejmě čím víc na severu jste, tím větší šanci máte, že ji spatříte. Ve Stockholmu je k vidění tak desetkrát do roka. U města Umeå každý třetí den a u Kiruny téměř každý den (samozřejmě za hezkého počasí bez mraků). Více informací, na této stránce naleznete i předpověď.

Kultura

Kromě výše zmíněných festivalů by měl každý návštěvník Švédska navštívit tyto dvě muzea ve Stockholmu:

Vasa Museum – je námořní muzeum ve Stockholmu na ostrově Djurgården. Ve svých prostorách představuje jedinou téměř plně dochovanou loď ze 17. století, která kdy byla zachráněna; válečnou loď Vasa. Ta se potopila při její první plavbě roku 1628. Muzeum bylo otevřeno roku 1990 a podle oficiálních stránek je nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii.

Stockholmská radnice – na tuto velkolepou stavbu bylo použito osm milionů červených cihel. Modré nádvoří je pravděpodobně nejznámější a nejhezčí část budovy a slouží jako jídelní sál užívaný k banketům po každoročním slavnostním předávání Nobelových cen. Z věže radnice je nádherný výhled na Staré město Stockholmu.

Pro milovníky muzeí doporučujeme zakoupit Stockholm card, díky níž získáte vstup zdarma do většiny Stockholmských muzeí.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Do Švédska není nutné žádné speciální očkování nebo něco podobného. Důležité je se před cestou pojistit, protože léčba ve Stockholmu je velmi drahá.

Kriminalita

V českých médiích v poslední době proběhlo několik zpráv o tom, že ve Stockholmu již není bezpečno kvůli uprchlíkům. Údajně obtěžují ženy, okrádají děti apod. My osobně jsme se s žádným takovým problémem nesetkali, a to ve Švédsku žijeme již 4 roky. Ani naši přátelé nezaznamenali nějaký problém. Ani švédská média nic podobného nenapsala. Neměli bychom tedy před cestou do Švédská žádný strach. Podobné poplašné zprávy je nejlepší ignorovat.

Naopak jsou Švédové velmi důvěřiví a řekli bychom, že na méně turistických místech často ani neznají, co je to krádež. Uvedeme příklad: ve studentském městě Umea se každoročně koná tzv. „zimní sportovní den“, kdy místní půjčovna zimního vybavení půjčuje zadarmo brusle, lyže, sněžnice apod. Tyto věci půjčuje víceméně pouze na dobré slovo a věří, že se jim všechny věci vrátí. Fungovalo by to takto u nás?

Kriminalita na venkově a na turistických cestách v horách hrozí snad jen ze strany jiných zahraničních návštěvníků. Pravděpodobnost, že se vám v přírodě stane něco vinou cizí osoby, je opravdu mizivá.

Riziko katastrof

Nic zvláštního, s čím by se člověk v České republice nesetkal, ve Švédsku nehrozí. Samozřejmě se můžou objevit vichřice, sněhové bouře apod. Před každým výletem je dobré sledovat počasí a také hlidat, zda náhodou švédský meteorologický institut nevydal nějaké varování. Stránky meteorologického institutu.

Důležité kontakty

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Švédsko je v Schengenském prostoru, a proto je vstup na jeho území bezproblémový. Stačí si s sebou vzít pas nebo občanku.

Celní předpisy

Aktuální celní předpisy se často mění. Aktuální jsou k naleznutí na webu mzv.

Co vidět a navštívit ve Švédsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Švédsku

Zavřít boční panel

Abisko

Abisko je nádherný národní park, v němž jsou nejlepší podmínky pro sledování polární záře v celém Švédsku. V létě nabízí Abisko výbornou příležitost k prozkoumání švédských hor za půlnočního Slunce. Abisko leží u velkého studeného jezera Torneträsk, v němž se „vyrábí“ ledové cihly pro Ledový hotel v Jukkasjärvi.

Poblíž se nachází i nejvyšší švédská hora Kebnekaise (2.103 m n.m.)

Zavřít boční panel

Gotland

Gotland je největší a nejkrásnější ostrov ve Švédsku. Na ostrově naleznete hanzovní město Visby, nádherné písečné pláže a velice zajímavé skalní útvary – tzv. raukary.

Zavřít boční panel

Falun

Ve městě Falun můžete navštívit velmi zajímavé bývalé měděné doly. Dodnes se ve Falunu také vyrábí tzv. „falunská červeň“, což byl dříve vedlejší produkt měděného dolu. Jedná se o barvu, která zdobí typické švédské dřevěné domy.

Zavřít boční panel

Piteå

Piteå je přístavní město na severu Švédska u Botnického zálivu. V létě lze navštívit nádherné písčité pláže. V zimě nabízí místní lokální firma možnost jízdy ledoborcem.

Zavřít boční panel

Höga Kusten

Höga Kusten se nachází na pobřeží mezi městy Umeå a Sundsvall. Hlavním lákadlem je visutý most Högakustenbron, jehož délka je 1.867 m a je tím pádem pouze o pár metrů kratší než slavný Golden Gate. Součástí této přírodní rezervace je národní park Skuleskogen, kde můžete obdivovat krásnou nedotčenou přírodu a můžete zdarma přenocovat v místních chatkách. K rezervaci Höga Kusten také patří malebné ostrůvky Trysunda a Ulvön.

Zavřít boční panel

Kungsleden

Kungsleden je „královská cesta“, což je turistická trasa v severním Švédsku. Je přibližně 440 kilometrů dlouhá, nachází se mezi Abiskem na severu a Hemavanem na jihu. Prochází jednou z největších zbývajících evropských oblastí divočiny. Po každých cca 15–25 km je umístěna chatka, ve které se dá za poplatek přespat. Ideální je mít stan s sebou. Trasa se dá samozřejmě i zkrátit.

Zavřít boční panel

Umeå

Kdybyste hledali místo pro Erasmus, vřele doporučujeme. Je zde největší počet zahraničních studentů ve Švédsku. Ve městě je výborná univerzita a město má ideální polohu pro cestování. Polární záři je zde možné sledovat i několikrát týdně. Umeå je také jedno z nejlevnějších měst ve Švédsku. O místním klubu a čtvrtečním karaoke už se dozvíte na místě sami.

Zavřít boční panel

Göteborg

Göteborg je druhé největší město Švédska. Kromě známých místních památek (Poseidon, Opera, Avenyn, přístavní čtvrť) můžete udělat výlet na lodi do místního souostroví.

Zavřít boční panel

Lund

Lund je malebné menší univerzitní město. Spolu se Sigtunou (menší město poblíž Stockholmu) jde o nejstarší město současného Švédska. Ve městě se nachází katedrála postavená již v roce 1.103.

Zavřít boční panel

Malmö

Malmö je třetí největší švédské město a hlavní město provincie Skåne. Z města je výhled na impozantní Öresundský most. Dominantou města je točitý mrakodrap "Turning Torso".

Zavřít boční panel

Östersund

Östersund je krásné městečko u jezera Storsjön s nejdelší upravovanou dráhou na bruslení ve Švédsku. Každoročně se zde koná světový pohár v biatlonu.

Zavřít boční panel

Uppsala

Uppsala je univerzitní město severně od Stockholmu. Chystáte-li se do hlavního města, Uppsala je ideální destinace na jednodenní výlet. Kromě nejstarší severoevropské univerzity můžete navštívit také místní katedrálu, která je vysoká 118,7 metrů.

Zavřít boční panel

Stockholm

Hlavní město Švédska a zároveň tím nejhezčím. Tzv. „Benátky severu“ si nesmíte nechat ujít. Město je roztahané na několika desítkách ostrůvcích a ostrovech s pěknou okolní přírodou a spoustou zeleně.

Zavřít boční panel

Åre

Åre je nejlepší lyžařské středisko ve Švédsku, kde se i každoročně koná světový pohár v alpském lyžování. Je nutné počítat s vyššími cenami, a to jak permanentek, tak hotelů a návazných služeb. Více informací o lyžařském středisku najdete na webu skistar.com.

Zavřít boční panel

Jukkasjärvi

Jukkasjärvi je nádherný ledový hotel. Každý rok jej navrhují noví umělci, proto je každý rok unikátní. Ve vesničce je možné navštívit i lokální Laponce v jejich původním obydlí a zastavit se na polévku a prohlídku jejich sobího stáda.

Zavřít boční panel

Kiruna

Kiruna je nejsevernější město ve Švédsku, které bylo vybudováno za účelem těžby železné rudy. V dnešní době se město stěhuje o několik kilometrů vedle, protože se důl rozšiřuje. Důl je velice zajímavý a je možné ho navštívit.

Počasí a sezóny ve Švédsku

Počasí

Tabulka znázorňuje hodnoty pro město Stockholm, teplota vody je uvedená pro plážové destinace na jihu Švédska.

Přes severní polohu má Švédsko převážně mírné podnebí. Horské pásmo Skandinávského pohoří tvoří výrazné klimatické rozhraní, které odděluje Švédsko od typického oceánského podnebí na západě. Asi 15 % území Švédska leží za Severním polárním kruhem. V horách severního Švédska převládá subarktické podnebí. Severně od polárního kruhu v určité letní dny slunce vůbec nezapadá, v zimě naopak vůbec nevychází. V poměru s klimatem České republiky prší ve Švédsku méně.

Značné rozpětí zeměpisné šířky (55–69° s. š.) a výšková členitost způsobují, že podnebí je v rámci Švédska velmi rozmanité.

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží, jestli máte rádi léto nebo zimu. Za teplem je nejlepší vyrazit do Švédska v období okolo oslavy slunovratu – koncem června, kdy je ve Švédsku nejdelší den a na severu lze pozorovat půlnoční slunce. Zima je nejhezčí v březnu. Už není tak velká zima a je stále dostatek sněhu. Polární záři lze pozorovat od půlky září do začátku dubna. Platí samozřejmě, že čím delší noc, tím větší pravděpodobnost je ji zhlédnout.

Skvělé akce do Švédska

ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 72%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 68%
Akce starší 2 týdnů
30 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu