Zažijte polární záři nad zemí vikingů

Švédsko se nachází ve Skandinávii na severu Evropy. Díky Golfskému proudu je zde však překvapivě mírné klima.

Máte rádi nedotčenou přírodu a putování po horách? Chcete si užít klid na nádherných pláží bez turistů? Zajímá vás historie vikingů? Chtěli byste vidět polární záři? Nebo snad půlnoční slunce? To vše a nejen to můžete v této krásné severské zemi objevit.

Průvodce pro tebe napsal Jarda Zaoral
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Severské klima doprovází mírná léta a tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Švédska

Co vidět a navštívit ve Švédsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Švédsku

Zavřít boční panel

Švédské Laponsko

Tichá krajina rozlehlých severských lesů, národních parků i malých městeček a zároveň svébytné území rozprostírající se na velké části severního (nejen) Švédska - to je Laponsko.

Průvodce regionem Švédské Laponsko

Zavřít boční panel

Abisko

Abisko je nádherný národní park, v němž jsou nejlepší podmínky pro sledování polární záře v celém Švédsku. V létě nabízí Abisko výbornou příležitost k prozkoumání švédských hor za půlnočního Slunce. Abisko leží u velkého studeného jezera Torneträsk, v němž se „vyrábí“ ledové cihly pro Ledový hotel v Jukkasjärvi.

Poblíž se nachází i nejvyšší švédská hora Kebnekaise (2.103 m n.m.)

Zavřít boční panel

Gotland

Gotland je největší a nejkrásnější ostrov ve Švédsku. Na ostrově naleznete hanzovní město Visby, nádherné písečné pláže a velice zajímavé skalní útvary – tzv. raukary.

Zavřít boční panel

Falun

Ve městě Falun můžete navštívit velmi zajímavé bývalé měděné doly. Dodnes se ve Falunu také vyrábí tzv. „falunská červeň“, což byl dříve vedlejší produkt měděného dolu. Jedná se o barvu, která zdobí typické švédské dřevěné domy.

Zavřít boční panel

Piteå

Piteå je přístavní město na severu Švédska u Botnického zálivu. V létě lze navštívit nádherné písčité pláže. V zimě nabízí místní lokální firma možnost jízdy ledoborcem.

Zavřít boční panel

Höga Kusten

Höga Kusten se nachází na pobřeží mezi městy Umeå a Sundsvall. Hlavním lákadlem je visutý most Högakustenbron, jehož délka je 1.867 m a je tím pádem pouze o pár metrů kratší než slavný Golden Gate. Součástí této přírodní rezervace je národní park Skuleskogen, kde můžete obdivovat krásnou nedotčenou přírodu a můžete zdarma přenocovat v místních chatkách. K rezervaci Höga Kusten také patří malebné ostrůvky Trysunda a Ulvön.

Zavřít boční panel

Kungsleden

Kungsleden je „královská cesta“, což je turistická trasa v severním Švédsku. Je přibližně 440 kilometrů dlouhá, nachází se mezi Abiskem na severu a Hemavanem na jihu. Prochází jednou z největších zbývajících evropských oblastí divočiny. Po každých cca 15–25 km je umístěna chatka, ve které se dá za poplatek přespat. Ideální je mít stan s sebou. Trasa se dá samozřejmě i zkrátit.

Zavřít boční panel

Umeå

Kdybyste hledali místo pro Erasmus, vřele doporučujeme. Je zde největší počet zahraničních studentů ve Švédsku. Ve městě je výborná univerzita a město má ideální polohu pro cestování. Polární záři je zde možné sledovat i několikrát týdně. Umeå je také jedno z nejlevnějších měst ve Švédsku. O místním klubu a čtvrtečním karaoke už se dozvíte na místě sami.

Zavřít boční panel

Göteborg

Göteborg je druhé největší město Švédska. Kromě známých místních památek (Poseidon, Opera, Avenyn, přístavní čtvrť) můžete udělat výlet na lodi do místního souostroví.

Zavřít boční panel

Lund

Lund je malebné menší univerzitní město. Spolu se Sigtunou (menší město poblíž Stockholmu) jde o nejstarší město současného Švédska. Ve městě se nachází katedrála postavená již v roce 1.103.

Zavřít boční panel

Malmö

Malmö je třetí největší švédské město a hlavní město provincie Skåne. Z města je výhled na impozantní Öresundský most. Dominantou města je točitý mrakodrap "Turning Torso".

Zavřít boční panel

Östersund

Östersund je krásné městečko u jezera Storsjön s nejdelší upravovanou dráhou na bruslení ve Švédsku. Každoročně se zde koná světový pohár v biatlonu.

Zavřít boční panel

Uppsala

Uppsala je univerzitní město severně od Stockholmu. Chystáte-li se do hlavního města, Uppsala je ideální destinace na jednodenní výlet. Kromě nejstarší severoevropské univerzity můžete navštívit také místní katedrálu, která je vysoká 118,7 metrů.

Zavřít boční panel

Stockholm

Hlavní město Švédska a zároveň tím nejhezčím. Tzv. „Benátky severu“ si nesmíte nechat ujít. Město je roztahané na několika desítkách ostrůvcích a ostrovech s pěknou okolní přírodou a spoustou zeleně. 

Průvodce městem Stockholm

Zavřít boční panel

Åre

Åre je nejlepší lyžařské středisko ve Švédsku, kde se i každoročně koná světový pohár v alpském lyžování. Je nutné počítat s vyššími cenami, a to jak permanentek, tak hotelů a návazných služeb. Více informací o lyžařském středisku najdete na webu skistar.com.

Zavřít boční panel

Jukkasjärvi

Jukkasjärvi je nádherný ledový hotel. Každý rok jej navrhují noví umělci, proto je každý rok unikátní. Ve vesničce je možné navštívit i lokální Laponce v jejich původním obydlí a zastavit se na polévku a prohlídku jejich sobího stáda.

Zavřít boční panel

Kiruna

Kiruna je nejsevernější město ve Švédsku, které bylo vybudováno za účelem těžby železné rudy. V dnešní době se město stěhuje o několik kilometrů vedle, protože se důl rozšiřuje. Důl je velice zajímavý a je možné ho navštívit.

Počasí a sezóny ve Švédsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jižní Švédsko
Od Stockholmu po Malmö

-1 °C

-1 °C

2 °C

8 °C

15 °C

18 °C

21 °C

20 °C

13 °C

9 °C

4 °C

0 °C
Severní Švédsko
Národní parky a pravý švédský venkov

-10 °C

-9 °C

-3 °C

0 °C

7 °C

14 °C

18 °C

15 °C

8 °C

0 °C

-5 °C

-8 °C

Počasí

Tabulka znázorňuje hodnoty pro město Stockholm, teplota vody je uvedená pro plážové destinace na jihu Švédska.

Přes severní polohu má Švédsko převážně mírné podnebí. Horské pásmo Skandinávského pohoří tvoří výrazné klimatické rozhraní, které odděluje Švédsko od typického oceánského podnebí na západě. Asi 15 % území Švédska leží za Severním polárním kruhem. V horách severního Švédska převládá subarktické podnebí. Severně od polárního kruhu v určité letní dny slunce vůbec nezapadá, v zimě naopak vůbec nevychází. V poměru s klimatem České republiky prší ve Švédsku méně.

Značné rozpětí zeměpisné šířky (55–69° s. š.) a výšková členitost způsobují, že podnebí je v rámci Švédska velmi rozmanité.

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží, jestli máte rádi léto nebo zimu. Za teplem je nejlepší vyrazit do Švédska v období okolo oslavy slunovratu – koncem června, kdy je ve Švédsku nejdelší den a na severu lze pozorovat půlnoční slunce. Zima je nejhezčí v březnu. Už není tak velká zima a je stále dostatek sněhu. Polární záři lze pozorovat od půlky září do začátku dubna. Platí samozřejmě, že čím delší noc, tím větší pravděpodobnost je ji zhlédnout.

Skvělé akce do Švédska

ušetříš až 74%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
42 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 21 dny
Navrhni úpravu