Kiruna

Co dělat v Laponsku

Léto ve Švédském Laponsku

Chození po túrách

Švédové si velmi potrpí na túry po horách. Nikkaluokta je vstupní branou do nejvyšších švédských hor Kebnakaise, kde můžete začít slavnou nejdelší stezku Kungsleden neboli Královskou cestu. Tato trasa se táhne 440 km od Abiska směrem na jih a zavede vás do opravdové divočiny. Pokud si ji chcete projít celou, připravte se na přibližně 4 týdny dlouhou túru. Na trase se nachází chaty a hotely s rozestupem jednoho dne chůze (9–22 km) a jsou vlastněny Švédskou turistickou asociací (STF). Pokud nejste příznivci turistiky, využijte koně: http://ofelas.se/en/activities/riding-tours-summer/ .

Cyklistika

Kiruna je spojená kvalitní cestou s norským Narvikem. Jedná se o 180 km vedoucích mezi horami s nádhernými výhledy na krajinu a jezera. Kolo si můžete půjčit od hotelů či kempů v Kiruně a okolí. Zpět do Kiruny se jednoduše dostanete vlakem.

Husky psi

Hlavní sezona panuje v zimě, ale i v létě můžete navštívit farmy a vydat se na túru se psy nebo pozorovat jejich trénink na zimní závody: http://www.sleddog.se/tours-and-activities/summer-activities.html.

Půlnoční slunce

Naplánujte si túru o půlnoci, užijte si saunování až do rána, projeďte se na kajaku, jakákoli venkovní aktivita za svitu slunce o půlnoci je jedinečný zážitek. Bude pro vás těžké usnout, tak si přibalte masku na oči, abyste si odpočinuli. 

Zima ve Švédském Laponsku

Psí spřežení

Některé farmy nabízí jízdu na saních, někde vás nechají řídit. Je úžasné naslouchat štěkotu a celkovému nadšení psů před vyjetím na trať, protože po vyjetí slyšíte pouze zvuk saní na sněhu a ticho laponské přírody, psi se plně soustředí a naslouchají pokynům. Cena na osobu se pohybuje kolem 130 eur. 

Jízda na sněžném skútru

Řídit skútr v hlubokém sněhu není tak lehké, jak by se mohlo zdát, ale je to adrenalinový zážitek a naprosto patří k laponskému výletu. Nejlepší je projížďka po otevřené krajině či zamrzlém jezeru, kde nehrozí možnost nárazu a můžete se rozjet vyšší rychlostí. Musíte být starší 18 let a není nutné mít řidičský průkaz. Cena se pohybuje kolem 100 eur za osobu.

Můžete zkombinovat skútr a spřežení, kdy půl cesty řídíte skútr a půl cesty jedete na saních taženými psy. Většina tour obsahuje dopravu na místo aktivity a půjčení kombinézy, bot a rukavic. Během aktivity je přestávka a dostanete teplý nápoj a sušenky. Vždy se podívejte, co je zahrnuto v ceně. Kombinaci obou aktivit nabízí například Sleddog: http://www.sleddog.se/tours-and-activities/winter-tours/tour-with-dogs-and-snowmobiles.html, Camp Alta: http://www.campalta.se/tours/, Husky Tour Lapland nabízí pouze psí spřežení: https://huskytours.com/.

Návštěva Laponců

Původní obyvatelé Laponska jsou fascinující, a i když jsou často plaší a nesmělí (jako jejich sobi), někteří se zabývají turismem a přivítají vás v týpí okolo otevřeného ohně, nabídnou silný sobí vývar nebo sušené maso a podělí se s vámi o historii, kulturu a životní styl úzce spjatý se soby. Poté si budete moci soby pohladit, nakrmit je a také se povozit na saních (kromě saní je možná návštěva po celý rok): http://rensjon.com/.

Běžky

Většina ubytování nabízí půjčení běžek nebo sněžnic, je to skvělý způsob k objevování vzdálenějších míst a divoké krajiny. Můžete si i zarezervovat průvodce, pokud si nejste jisti svými schopnostmi nebo okolím. Pokud jste zdatní, určitě doporučujeme první část Kungsleden stezky mezi Abiskem a Kebnekaise.

Honba za polární září

Pokud budete ubytováni v městě Kiruna, musíte jít z centra města, abyste se vyhnuli světlu. K tomu se nabízí výlety do hluboké přírody a tmy. Oblast nabízí rozmanité možnosti dopravy – psí spřežení, sněžný skútr, koně: http://ofelas.se/en/home/, minibusy. U STF Abisko je Aurora Sky Station s dechberoucím výhledem na okolí, a když budete mít štěstí, i nádhernou polární září: https://auroraskystation.com/en/night-visit/. Oblast Národního parku Abisko je obecně považována za jednu z nejlepších k pozorování záře, pokud je jasná obloha, šance jsou velmi vysoké a vy se pouze musíte dostat dál od světla. 

Saunování

K laponskému zážitku neodmyslitelně patří i sauna a ponor do díry vysekané v ledu. Sauna ve Švédsku je suchá a kameny se polévají vodou, můžete přidat pár kapek aromatického oleje. Vezměte si s sebou vychlazené pivo a vodu. Do ledové vody se ponořte i s hlavou, budete se cítit lépe a nebude vás ráno bolet hlava. Ověřeno.

Chystáš se do Laponska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.