Co tady objevíš?

Laponsko je rozlehlá oblast na severu Evropy zasahující do čtyř zemí – Norsko, Švédsko, Finsko, Rusko – každá oblast je něčím specifická. 

Švédské Laponsko je velmi rozmanité, oblast Kiruny je zalesněná s kopci a má mnohem více sněhu během zimy. Severnější část okolo Národního parku Abisko je kamenitá s velkolepými horami a výhledy na obrovské jezero Torneträsk. Hlavní sezonou je tu zima nabízející obrovské množství aktivit a jedinečných zážitků. V létě vás uchvátí nádherně barvité louky a neustálé světlo.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Mertová
Připrav se na
4–7 dní
Na delší treky či túry budete potřebovat mnohem více času.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Na zimu či v létě
V zimě za polární září a romantikou, v létě za nekončícími dny a přírodou.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Ideálně letecky do Kiruny, možností je však více.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Národní park Abisko

Jedná se o jeden z nejstarších parků ve Švédsku. Jsou zde vyznačeny turistické cesty a na recepci STF Abisko vám pomohou vybrat tu vhodnou pro vás. Můžete zde začít slavnou stezku Kungsleden (440 km).

Zavřít boční panel

Aurora Sky Station

Vyšlápněte si na vrch hory Nuolja, kde se nachází Aurora Sky Station (také existuje možnost využití lanovky), z níž je jak v noci, tak přes den úžasný pohled na jezero Torneträsk a zasněžené vrcholky hor: auroraskystation.se.

Zavřít boční panel

Jeskyně Kåppasjåkka

Prozkoumejte podzemní jeskyně, vodopády, stalaktity a stalagnáty. K jeskyním vede 2 km dlouhá túra z Björkliden. V ceně aktivity je průvodce, kombinéza a vybavení. Cena za dospělého činí 595 SEK (1.500 CZK), nutná je rezervace (pouze v letní sezoně): bjorkliden.com.

Zavřít boční panel

Kiruna

Překvapivě velké město na severu s veškerým městským komfortem, plné restaurací, barů, hotelů, wellness a obchodů. Bylo vystavěno kolem dolu železné rudy a s rozšiřováním dolu se město neustále mění a přemísťuje.

Najdete tu také jeden z nejstarších dřevěných kostelů s přízviskem nejkrásnější budovy ve Švédsku. Byl postaven v novogotickém stylu mezi lety 1909–1912 se secesním interiérem. Po roce 2025 bude přemístěn spolu s městem dál od dolu: kirunalapland.se.

Zavřít boční panel

LKAB důl

Navštivte největší podzemní důl železné rudy na světě. Prohlídka začíná u turistického centra města Kiruny a autobus s průvodcem vás zaveze 540 metrů pod zem. Město Kiruna je neustále měnící se oblast z důvodu rozšiřování dolu. Průvodce vám během tří hodin vysvětlí celý proces těžby a její důležitost pro okolí.

V ceně je i občerstvení v jedné z podzemních kaváren. Cena za osobu činí kolem 40 eur, prohlídky se konají dle sezony: kirunalapland.se/en/see-do/guided-tours-to-lkabs-visitor-centre/.

Zavřít boční panel

Ledový hotel v Jukkasjärvi

Dostanete se sem autobusem z Kiruny (cca 30 min.). Návštěva je možná po celý rok, protože byl před několika lety postaven hotel 365, což je vlastně ledový hotel v chladící konstrukci.

Vnitřek vypadá skvěle jako sezónní hotel budovaný nově každou zimu. Hotel nabízí prohlídky s průvodcem a vezmou vás do obrovského mrazáku, kde se uchovávají ledové kostky a řežou se. Led pochází z nedaleké řeky Torne, která má perfektní průtok čisté vody, čímž vytváří krystalově čistý led nádherné namodralé barvy.

V hotelu je také bar s nabídkou nápojů podávaných v ledových sklenicích. Součástí areálu je restaurace, kde dostanete studené pokrmy na talířích z ledu. Prohlídky se konají denně vždy ve 12:00 a 16:00, rezervace je nutná. Samotná návštěva s průvodcem vyjde na 349 SEK (cca 870 CZK) a s obědem 474 SEK (1.180 CZK): icehotel.com.

Zavřít boční panel

Laponský kostel

Zajímavě barevně vybavený kostel vedle řeky Torne je krátkou zastávkou před nebo po Ledovém hotelu (1 km chůze).

Vedle kostela najdete návštěvní centrum, kde můžete ochutnat jídlo se sobím masem a nakoupit suvenýry. Centrum nabízí průvodcovství v kempu a vysvětlení života Laponců a sobů. V zimě se můžete povozit na saních tažených sobem: nutti.se.

Zavřít boční panel

Narvik

Vezměte si vlak do norského přístavního města Narvik, už samotná cesta je zážitek s nádherným výhledem do okolí. Narvik je velmi důležitý pro důl v Kiruně, jelikož se sem vozí vlaky s rudou, která se nakládá na lodě, provoz je nepřetržitý, neboť přístav nikdy nezamrzá.

Je to rybářské město a můžete si dopřát pochoutky jako rybí nebo velrybí hamburger, fish and chips, rybí polévky atd.

Válečné muzeum v Narviku (Narvik Krigsmuseum) – jedná se o jeden z „must see“ při návštěvě Narviku, je to skvěle vytvořené muzeum s kvalitní expozicí věnující se bojům o přístav za druhé světové války a otázkám lidských práv. Otevírací doba: po–ne 10:00–19:00, vstup pro dospělého stojí 100 NOK (270 CZK): warmuseum.no.

Zavřít boční panel

Narvikfjellet

Vezměte si lanovku nebo si vyšlápněte na Narvikfjellet. Před vámi se rozprostře výhled na město pod vámi a na fjordy. Na vrcholku stojí restaurace, otevírací doba v zimě a v létě se různí: narvikfjellet.no.

Zavřít boční panel

Gammelstads kyrkstad

Gammelstad kostelní město se nachází v nejsevernějším velkém městě Švédska – Luleå a náleží do seznamu UNESCO. V městečku najdete kamenný kostel z 15. století a 424 dřevěných budov. Důvod vzniku tohoto městečka podmínil drsný charakter podnebí a složitost dostat se do kostela. Proto vybudovali místo na přespání poblíž božího stánku. Domy se aktivně využívaly do 50. let minulého století, nyní se jedná o otevřené muzeum s množstvím akcí připomínajících minulé časy. Sezónní otevírací doba: https://www.lulea.se/gammelstad.

Zavřít boční panel

Národní park Muttos

Dle měření se jedná o nejtišší místo ve Švédsku. Vydejte se do prastarých lesů po turistických stezkách, které vás zavedou na staré migrační trasy zvířat a lidí, kteří si stavěli svá osídlení, dodnes stále patrná v krajině. Na jihu parku se rozkládají mokřady, řeka Muttosädno s vodopádem Muttos: sverigesnationalparker.se.

Zavřít boční panel

Naturum

Návštěvní centrum v národním parku Muorkke vám představí přírodní krásy a zajímavé informace o Laponsku a jejích původních obyvatelích. Otevřeno je od března do září a vstup opět zdarma: laponia.nu.

Počasí a sezóny v Laponsku

Počasí

V zimě se připravte na extrémní podmínky velmi nízkých teplot (-30 °C), silného větru a sněžení. V období od konce listopadu do konce prosince je počasí nejextrémnější, po Novém roce se většinou uklidní a panuje více nocí s bezmračnou oblohou a tím i vyšší šance na spatření polární záře. Určitě se vybavte oblečením proti větru, kombinujte několik slabších vrstev, nepromokavé a zateplené boty, přibalte šálu na zakrytí obličeje, rukavice a čepici proti omrzlinám.  

V létě se teploty pohybují kolem 13 °C a přirovnali bychom je k našemu brzkému jaru – kombinace slunečných a deštivých dnů a svěží vítr. I přes nižší teploty si přibalte opalovací krém, protože slunce nezapadá ani v noci, ale také repelent proti komárům. 

Pro celý rok platí náhlé změny počasí během jednoho dne, takže je potřeba neustále sledovat změny a předpověď jen na několik hodin dopředu. V zimě je nutné si uvědomit, že některé cesty se mohou z hodinu na hodinu uzavřít na několik hodin i dní.

Sezóny a kdy vyrazit

Od května do srpna je obloha během noci jasná a v období června až července slunce nezapadá vůbec. Speciální svátek připadá 24. června na sv. Jana, kdy se slaví slunovrat. Tento svátek se oslavuje v kruhu přátel nebo rodiny, saunováním, grilováním, vitím květinových věnců, které se věsí na májky, daleko od měst, v hluboké přírodě. Příroda v době léta je plná zeleně a barevných květin. Slunce vyčaruje nádherné barvy během svého západu a v době, kdy nezapadá, je unikátní zažívat půlnoc se sluncem na obzoru (přibalte si masku na spaní). Tato doba je vhodná hlavně k uskutečnění túry po horách, nabízí se množství jezer k lovení ryb nebo lze jet na kánoi/kajaku, prohlídnout si celoročně otevřený Ledový hotel 365, saunovat se dlouho do noci i navštívit chov psů husky.

Zimní sezona začíná spíše až od Vánoc do března, ale již od konce listopadu je sever Laponska zasněžený. V prosinci panuje nejtemnější doba, kdy od 11. prosince až do 1. ledna slunce nevychází vůbec a světlo/šero je od cca 10:00 ráno do 15:00 odpoledne. Na konci února a v březnu je hlavní sezona a ceny jsou vyšší. Laponsko v zimě nabízí nepřeberné množství aktivit od sněžných skútrů, psích spřežení, krmení sobů, povídání si s Laponci, honbou za polární září, běžkování, lyžování, rybaření na dírkách, lezení po ledových stěnách, túr na sněžnicích, bobování, večery v týpí okolo ohně a saunování s ponorem do díry vysekané v ledu.

Skvělé akce do Laponska

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu