Průvodce regionem
Švédské Laponsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Laponsku

Jak se dostat do Švédského Laponska

Letecky

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob je využití letadla na letiště Kiruna. Z Prahy bude nutný přestup ve Stockholmu, ať už se společností Norwegian nebo SAS. Zpáteční letenky z Prahy jen zřídkakdy klesnou pod 5.500 Kč. Další blízké letiště leží ve městě Luleå, kam se můžete dostat už od cca 4.000 Kč. 

Vlakem

Stockholm je spojený se severem SJ vlaky (https://www.sj.se/en/home.html#/) s lůžkovým oddělením, ale jízdenky jsou vcelku drahé (jednosměrné kolem 2.300 Kč). 

Vlakem se do Kiruny dostanete i po nejsevernější osobní železniční trati v Evropě z norského přístavu Narvik. Dvouapůlhodinová jízda do Kiruny stojí 115 SEK jedním směrem, vlaky jezdí 3x denně každým směrem v denních hodinách a pokračují dále na jih. Jízdenky nejlevněji koupíte vždy levněji přes web.

Autem

Mnoho lidí volí cestu z ČR na sever vlastním autem. Při cestování ve více lidech se může finančně vyplatit, ale úplně low-costová varianta to rozhodně není. Jen vzdálenost z Prahy do Kiruny jedním směrem měří 2.680 km a to už je pořádná štreka. 

Jak cestovat po Švédském Laponsku

Pokud přiletíte na letiště v Kiruně, bude tam připravený speciální autobus do centra města, který jezdí podle příletů/odletů. Pokud budete mít zarezervovanou nějakou aktivitu, v ceně je většinou zahrnuta i doprava z města na místo určení nebo je možné si ji zamluvit po dohodě.

Autem

Cestování autem, ať už vlastním nebo půjčeným, je ta nejpohodlnější varianta, i když nejdražší. Veřejná doprava do venkovských oblastí jezdí často jen jednou denně nebo dokonce vůbec ne. Půjčení auta vyjde velmi vcelku draho, takže pokud plánujete cestovat po okolí autem, zvažte přijet svým vlastním. Výrazně levněji vyjde půjčení ve městě Luleå (od cca 8.000 Kč na týden) než přímo v Kiruně (cca 15.000 Kč na týden). 

Pokud budete řídit, buďte extrémně opatrní na soby a losy, kteří se rádi procházejí po silnicích. Také se v zimě připravte na extrémní podmínky. Množství hotelů či kempů půjčuje kola, která jsou vhodná pro objevování okolí v letních měsících. 

Autobusem

Po hlavních silničních tazích jezdí pravidelně alespoň 2x denně veřejná autobusová doprava. Zastávky na venkově jsou obvykle označené jen cedulí s piktogramem autobusu, jízdní řády budete hledat jen marně, z toho důvodu si vždy před cestou pořádně nastudujte a ideálně stáhněte/vytiskněte jízdní řády z oficiálního webu autobusové dopravy v celém regionu severního Švédska Länstrafiken Norbotten.

Jízdenky pořídíte vždy u řidiče a připravte se, že nebudou levné. Například cesta z Kiruny k národnímu parku Abisko vyjde cca na 350 Kč.

Vlakem

Železnicí v rámci Laponska se dostanete pouze po jediné trati vedoucí z norského Narviku přes Kirunu a Gällivare do Boden poblíž města Luleå a pak dále na jih směrem do Stockholmu. Vlaky po této trati jezdí 3-4x denně, jízdenky kupujte raději v předstihu přes internet.

Co tady objevíš?

Laponsko je rozlehlá oblast na severu Evropy zasahující do čtyř zemí – Norsko, Švédsko, Finsko, Rusko – každá oblast je něčím specifická. 

Švédské Laponsko je velmi rozmanité, oblast Kiruny je zalesněná s kopci a má mnohem více sněhu během zimy. Severnější část okolo Národního parku Abisko je kamenitá s velkolepými horami a výhledy na obrovské jezero Torneträsk. Hlavní sezonou je tu zima nabízející obrovské množství aktivit a jedinečných zážitků. V létě vás uchvátí nádherně barvité louky a neustálé světlo.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Mertová
Připrav se na
4–7 dní
Na delší treky či túry budete potřebovat mnohem více času.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Na zimu či v létě
V zimě za polární září a romantikou, v létě za nekončícími dny a přírodou.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Ideálně letecky do Kiruny, možností je však více.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu