Kiruna

Počasí v Laponsku a kdy sem jet

Počasí v Laponsku

V zimě se připravte na extrémní podmínky velmi nízkých teplot (-30 °C), silného větru a sněžení. V období od konce listopadu do konce prosince je počasí nejextrémnější, po Novém roce se většinou uklidní a panuje více nocí s bezmračnou oblohou a tím i vyšší šance na spatření polární záře. Určitě se vybavte oblečením proti větru, kombinujte několik slabších vrstev, nepromokavé a zateplené boty, přibalte šálu na zakrytí obličeje, rukavice a čepici proti omrzlinám.  

V létě se teploty pohybují kolem 13 °C a přirovnali bychom je k našemu brzkému jaru – kombinace slunečných a deštivých dnů a svěží vítr. I přes nižší teploty si přibalte opalovací krém, protože slunce nezapadá ani v noci, ale také repelent proti komárům. 

Pro celý rok platí náhlé změny počasí během jednoho dne, takže je potřeba neustále sledovat změny a předpověď jen na několik hodin dopředu. V zimě je nutné si uvědomit, že některé cesty se mohou z hodinu na hodinu uzavřít na několik hodin i dní.

Kdy jet do Laponska

Od května do srpna je obloha během noci jasná a v období června až července slunce nezapadá vůbec. Speciální svátek připadá 24. června na sv. Jana, kdy se slaví slunovrat. Tento svátek se oslavuje v kruhu přátel nebo rodiny, saunováním, grilováním, vitím květinových věnců, které se věsí na májky, daleko od měst, v hluboké přírodě. Příroda v době léta je plná zeleně a barevných květin. Slunce vyčaruje nádherné barvy během svého západu a v době, kdy nezapadá, je unikátní zažívat půlnoc se sluncem na obzoru (přibalte si masku na spaní). Tato doba je vhodná hlavně k uskutečnění túry po horách, nabízí se množství jezer k lovení ryb nebo lze jet na kánoi/kajaku, prohlídnout si celoročně otevřený Ledový hotel 365, saunovat se dlouho do noci i navštívit chov psů husky.

Zimní sezona začíná spíše až od Vánoc do března, ale již od konce listopadu je sever Laponska zasněžený. V prosinci panuje nejtemnější doba, kdy od 11. prosince až do 1. ledna slunce nevychází vůbec a světlo/šero je od cca 10:00 ráno do 15:00 odpoledne. Na konci února a v březnu je hlavní sezona a ceny jsou vyšší. Laponsko v zimě nabízí nepřeberné množství aktivit od sněžných skútrů, psích spřežení, krmení sobů, povídání si s Laponci, honbou za polární září, běžkování, lyžování, rybaření na dírkách, lezení po ledových stěnách, túr na sněžnicích, bobování, večery v týpí okolo ohně a saunování s ponorem do díry vysekané v ledu.

Chystáš se do Laponska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.