Mimo typickou městskou turistiku, kdy se touláte uličkami starého města, můžeme doporučit i následující.

Prozkoumejte město s aplikací iTour Basel

Stáhněte si bezplatnou aplikaci iTour Basel do vašeho mobilního telefonu z App Store nebo Google Play a projděte si město po pěti různých trasách s audio prohlídkou. Součástí je 50 míst zájmu s krátkými příběhy.

Basilejský karneval

Nenechte si ujít jeden z nejoriginálnějších karnevalů Basler Fasnacht, který v ledasčem může konkurovat i tomu benátskému. Mezi místními jako Dame Fasnacht je třídenní karneval začínající vždy v pondělí po Popeleční středě.

Nejlepší tří dny v roce, jak často uslyšíte, zaplaví město pod rouškou tmy tisíci ručně zdobených luceren a lampionů v pochodu kreativních kostýmů a za doprovodu hudebních představení. Událost je zapsána i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Přečtěte si více na: www.basel.com/carnival-in-basel.

Vánoční trhy

Jedny z nejkrásnějších vánočních trhů nabídne Basilej. Konají se každoročně od konce listopadu do Štědrého dne, jejich přesný termín najdete na těchto stránkách: www.basel.coml/Christmas-Market. Najdete je na místech:

  • Barfüsserplatz,
  • Münsterplatz,
  • Claraplatz.

Advent tu není jen o trzích. V Basileji nejvíce oceníte romantické vánoční zdobení ulic a domů.

Tou nejdelší zdobenou vánoční ulicí se můžete projít od náměstí Aeschenplatz po Freie Str. až k uličce Eisengasse. Pokračovat můžete přes most Mütlere Brücke k náměstí Claraplazt.

Budete-li mít navíc i štěstí a při večerních procházkách vám bude padat sníh, zažijete jedinečné chvíle.

Ceny jsou typické pro Švýcarsko. Za svařák zaplatíte asi 4 franky, za klobásu pak 7 franků.

Překročte státní hranici v tramvaji

Kde jinde můžete tramvají přejet státní hranice v tramvaji než v Basileji? Moc podobných míst není, vlastně jen jedno, v nedalekém Štrasburku.

Tramvajová linka číslo 8 jede z vlakového nádraží přes centrum města do Německa, konkrétně městečka Weil am Rhein. Mimo samotné jízdy na německé straně můžete navštívit most dvou zemí spojující Německo s Francií a mnohem levněji se najíst za německé ceny v některé z místních bister či tureckých restaurací. Využít můžete i tramvajovou linku 3 k nádraží ve francouzském St. Louis nebo venkovskou linku číslo 10, která francouzskou hranici překročí hned dvakrát.

Jízda tramvají je v rámci Mobility Pass není zdarma. Musíte si vždy dokoupit lístek pro dvě zóny za 4,70 CHF.

Relax na nábřeží

Během slunných dnů nechte všední strasti za hlavou a posaďte se na nábřeží řeky Rýn. Zadívejte se do průzračné vody, objednejte si něco v plážovém baru či si uspořádejte barbecue, nejčastěji v lokalitě Oetlinger buvette.

Pokud si během léta přibalíte plavky, rozhodně tu mezi místními nebudete za šílence, pokud si půjdete do řeky i zaplavat.

Celodenní výlety do okolí

Z Basileje se velmi snadno dá podniknout výlet i do okolních měst. Jedním z nejčastějších je francouzský Colmar. Jízdenky na vlak, který vás sem zaveze za 45 minut, si kupte ale už na letišti v pobočce SBB nebo na webu: https://www.sbb.ch/en/home.html. Na hlavním nádraží bývají mnohdy hodinové fronty.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu