Zavřít boční panel

Aktivity v Basileji

Mimo typickou městskou turistiku, kdy se touláte uličkami starého města, můžeme doporučit i následující.

Prozkoumejte město s aplikací iTour Basel

Stáhněte si bezplatnou aplikaci iTour Basel do vašeho mobilního telefonu z App Store nebo Google Play a projděte si město po pěti různých trasách s audio prohlídkou. Součástí je 50 míst zájmu s krátkými příběhy.

Basilejský karneval

Nenechte si ujít jeden z nejoriginálnějších karnevalů Basler Fasnacht, který v ledasčem může konkurovat i tomu benátskému. Mezi místními jako Dame Fasnacht je třídenní karneval začínající vždy v pondělí po Popeleční středě.

Nejlepší tří dny v roce, jak často uslyšíte, zaplaví město pod rouškou tmy tisíci ručně zdobených luceren a lampionů v pochodu kreativních kostýmů a za doprovodu hudebních představení. Událost je zapsána i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Přečtěte si více na: www.basel.com/carnival-in-basel.

Fasnacht

Vánoční trhy

Jedny z nejkrásnějších vánočních trhů nabídne Basilej. Konají se každoročně od konce listopadu do Štědrého dne, jejich přesný termín najdete na těchto stránkách: www.basel.coml/Christmas-Market. Najdete je na místech:

  • Barfüsserplatz,
  • Münsterplatz,
  • Claraplatz.

Advent tu není jen o trzích. V Basileji nejvíce oceníte romantické vánoční zdobení ulic a domů.

Tou nejdelší zdobenou vánoční ulicí se můžete projít od náměstí Aeschenplatz po Freie Str. až k uličce Eisengasse. Pokračovat můžete přes most Mütlere Brücke k náměstí Claraplazt.

Budete-li mít navíc i štěstí a při večerních procházkách vám bude padat sníh, zažijete jedinečné chvíle.

Ceny jsou typické pro Švýcarsko. Za svařák zaplatíte asi 4 franky, za klobásu pak 7 franků.

Překročte státní hranici v tramvaji

Kde jinde můžete tramvají přejet státní hranice v tramvaji než v Basileji? Moc podobných míst není, vlastně jen jedno, v nedalekém Štrasburku.

Tramvajová linka číslo 8 jede z vlakového nádraží přes centrum města do Německa, konkrétně městečka Weil am Rhein. Mimo samotné jízdy na německé straně můžete navštívit most dvou zemí spojující Německo s Francií a mnohem levněji se najíst za německé ceny v některé z místních bister či tureckých restaurací. Využít můžete i tramvajovou linku 3 k nádraží ve francouzském St. Louis nebo venkovskou linku číslo 10, která francouzskou hranici překročí hned dvakrát.

Jízda tramvají je v rámci Mobility Pass není zdarma. Musíte si vždy dokoupit lístek pro dvě zóny za 4,70 CHF.

Relax na nábřeží

Během slunných dnů nechte všední strasti za hlavou a posaďte se na nábřeží řeky Rýn. Zadívejte se do průzračné vody, objednejte si něco v plážovém baru či si uspořádejte barbecue, nejčastěji v lokalitě Oetlinger buvette.

Pokud si během léta přibalíte plavky, rozhodně tu mezi místními nebudete za šílence, pokud si půjdete do řeky i zaplavat.

Celodenní výlety do okolí

Z Basileje se velmi snadno dá podniknout výlet i do okolních měst. Jedním z nejčastějších je francouzský Colmar. Jízdenky na vlak, který vás sem zaveze za 45 minut, si kupte ale už na letišti v pobočce SBB nebo na webu: https://www.sbb.ch/en/home.html. Na hlavním nádraží bývají mnohdy hodinové fronty.

Co tady objevíš?

Basilej je ideálním městem „do kapsy“ na víkend. Malé historické centrum tohoto švýcarského městečka zvládnete projít během několika hodin a na koho by i to bylo příliš, uvítá městskou dopravu pro turisty zdarma, s níž se třeba v tramvaji vydejte přes státní hranice do Německa a dále přes most do Francie.

Pohodová atmosféra na váš čiší ze všech stran. Vydejte se sem za jarním basilejským karnevalem s dlouholetou tradicí, díky čemuž se zapsal na seznam světového dědictví UNESCO, a před Vánoci za kouzelnými vánočními trhy, jež se každoročně umísťují mezi nejkrásnějšími vánočními trhy v Evropě.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–2 dny
Basilej je ideální destinací na víkend. Centrum projdete za den.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Nezdráhejte se sem vydat po celý rok, a to za každého počasí.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Standardní ceny zpátečních letenek z Prahy. V předstihu je seženete levněji.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu