Zavřít boční panel

Doprava v Basileji

Jak se dostat do Basileje

Letecky

Díky přímému leteckému spojení z Prahy, Vídně či Drážďan nebudete na cestě do Basileje trávit mnoho času. Pohodlné hodinu trvající lety na letiště Basilej-Mulhouse navíc budou i relativně levné. Typická cena jednosměrné letenky se pohybuje okolo 800 Kč při koupi alespoň 2 měsíců předem. Letenky nabízí letecká společnost easyJet.

Autobusem

Alternativou k leteckému spoji je to pozemní. Přímá noční autobusová linka společnosti Regiojet vyráží třikrát týdně z Prahy v 23:00 s příjezdem do Basileje druhý den v 10:30. Jednosměrné jízdenky stojí 1.249 Kč.

Jak cestovat po Basileji

Pěšky

Basilej je malé kompaktní město ideální k rychlým víkendovým toulkám. Vystačíte si tu bohatě s pěší chůzí, kdy celé město můžete projít doslova za několik hodin.

Městskou hromadnou dopravou

I přesto však nepohrdejte městskou hromadnou dopravou, která je navíc, pokud budete bydlet v jednom z místních hotelů, zdarma. K pobytu v Basileji totiž vydává každý hotel tzv. Mobility Pass (Basel Card), který vás opravňuje k užívání MHD po dobu pobytu zcela zdarma, a to včetně jízd z/na letiště. Jízdné zdarma získáte pouze u registrovaných ubytování, budete-li bydlet přes Airbnb, za MHD budete muset platit. 

Pokud budete bydlet v rámci samotného města, jízdenka zdarma vám bude platit pouze v zóně 10 (+ 13 a 14), což je pouze samotná Basilej. Budete-li ubytováni mimo v Basilej v regionu Basel-Landschaft, cesty zdarma si můžete užívat v širokém okolí (zóny 10 až 36).

Mobility Pass získáte po checkinu na hotelu, při cestě z letiště na hotel však postačí mít rezervaci ubytování po ruce v emailu.

Jízdenka zdarma neplatí pro přeshraniční jízdy. Při cestě přes hranici je nutné dokoupit dvouzónovou jízdenku za 4,70 CHF.

Pokud v Basileji ubytovaní nebudete, využijete jednorázové jízdenky od 2,3 franku za půlhodinu jízdy. Pro celodenní návštěvu se vyplatí jízdenka Greater Basel Area platná pro centrum města a okolí, tj. zóny 10, 11, 13, 14 a 15 (neplatí pro zónu 12) za 9,9 CHF.

Po Basileji následně budete jezdit převážně tramvaji. Tramvajová síť je dostatečně hustá na to, abyste se jednou z 10 linek dostali vždy tam, kam potřebujete. Mapa linek je k dispozici zde: www.bvb.ch/Liniennetzplan.

Web dopravního podniku v Basileji naleznete na adrese: www.bvb.ch/en.

Přívoz přes Rýn

Napříč městem najdete 4 místa, v nichž můžete využít přívoz přes řeku Rýn. Standardní cena za plavbu je 1,6 franku, pokud budete v Basileji ubytovaní a tím pádem vlastnit Mobility Pass, máte 1 plavbu zdarma.

Přívoz přes Rýn

Co tady objevíš?

Basilej je ideálním městem „do kapsy“ na víkend. Malé historické centrum tohoto švýcarského městečka zvládnete projít během několika hodin a na koho by i to bylo příliš, uvítá městskou dopravu pro turisty zdarma, s níž se třeba v tramvaji vydejte přes státní hranice do Německa a dále přes most do Francie.

Pohodová atmosféra na váš čiší ze všech stran. Vydejte se sem za jarním basilejským karnevalem s dlouholetou tradicí, díky čemuž se zapsal na seznam světového dědictví UNESCO, a před Vánoci za kouzelnými vánočními trhy, jež se každoročně umísťují mezi nejkrásnějšími vánočními trhy v Evropě.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–2 dny
Basilej je ideální destinací na víkend. Centrum projdete za den.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Nezdráhejte se sem vydat po celý rok, a to za každého počasí.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Standardní ceny zpátečních letenek z Prahy. V předstihu je seženete levněji.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu