Basilej

Doprava v Basileji

Jak se dostat do Basileje

Letecky

Díky přímému leteckému spojení z Prahy, Vídně či Drážďan nebudete na cestě do Basileje trávit mnoho času. Pohodlné hodinu trvající lety na letiště Basilej-Mulhouse navíc budou i relativně levné. Typická cena jednosměrné letenky se pohybuje okolo 1 200 Kč při koupi alespoň 2 měsíců předem. Letenky nabízí letecká společnost easyJet.

Autobusem

Alternativou k leteckému spoji je to pozemní. Přímá noční autobusová linka společnosti Regiojet vyráží třikrát týdně z Prahy v 23:00 s příjezdem do Basileje druhý den v 10:30. Jednosměrné jízdenky stojí 1.249 Kč.

Jak cestovat po Basileji

Pěšky

Basilej je malé kompaktní město ideální k rychlým víkendovým toulkám. Vystačíte si tu bohatě s pěší chůzí, kdy celé město můžete projít doslova za několik hodin.

Městskou hromadnou dopravou

I přesto však nepohrdejte městskou hromadnou dopravou, která je navíc, pokud budete bydlet v jednom z místních hotelů, zdarma. K pobytu v Basileji totiž vydává každý hotel tzv. Mobility Pass (Basel Card), který vás opravňuje k užívání MHD po dobu pobytu zcela zdarma, a to včetně jízd z/na letiště. Jízdné zdarma získáte pouze u registrovaných ubytování, budete-li bydlet přes Airbnb, za MHD budete muset platit. 

Pokud budete bydlet v rámci samotného města, jízdenka zdarma vám bude platit pouze v zóně 10 (+ 13 a 14), což je pouze samotná Basilej. Budete-li ubytováni mimo v Basilej v regionu Basel-Landschaft, cesty zdarma si můžete užívat v širokém okolí (zóny 10 až 36).

Mobility Pass získáte po checkinu na hotelu, při cestě z letiště na hotel však postačí mít rezervaci ubytování po ruce v emailu.

Jízdenka zdarma neplatí pro přeshraniční jízdy. Při cestě přes hranici je nutné dokoupit dvouzónovou jízdenku za 4,70 CHF.

Pokud v Basileji ubytovaní nebudete, využijete jednorázové jízdenky od 2,3 franku za půlhodinu jízdy. Pro celodenní návštěvu se vyplatí jízdenka Greater Basel Area platná pro centrum města a okolí, tj. zóny 10, 11, 13, 14 a 15 (neplatí pro zónu 12) za 9,9 CHF.

Po Basileji následně budete jezdit převážně tramvaji. Tramvajová síť je dostatečně hustá na to, abyste se jednou z 10 linek dostali vždy tam, kam potřebujete. Mapa linek je k dispozici zde: www.bvb.ch/Liniennetzplan.

Web dopravního podniku v Basileji naleznete na adrese: www.bvb.ch/en.

Přívoz přes Rýn

Napříč městem najdete 4 místa, v nichž můžete využít přívoz přes řeku Rýn. Standardní cena za plavbu je 1,6 franku, pokud budete v Basileji ubytovaní a tím pádem vlastnit Mobility Pass, máte 1 plavbu zdarma.

Chystáš se do Basileje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2023

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.