Průvodce městem

Basilej tří zemí

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Basilej je ideálním městem „do kapsy“ na víkend. Malé historické centrum tohoto švýcarského městečka zvládnete projít během několika hodin a na koho by i to bylo příliš, uvítá městskou dopravu pro turisty zdarma, s níž se třeba v tramvaji vydejte přes státní hranice do Německa a dále přes most do Francie.

Pohodová atmosféra na váš čiší ze všech stran. Vydejte se sem za jarním basilejským karnevalem s dlouholetou tradicí, díky čemuž se zapsal na seznam světového dědictví UNESCO, a před Vánoci za kouzelnými vánočními trhy, jež se každoročně umísťují mezi nejkrásnějšími vánočními trhy v Evropě.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–2 dny
Basilej je ideální destinací na víkend. Centrum projdete za den.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Nezdráhejte se sem vydat po celý rok, a to za každého počasí.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Standardní ceny zpátečních letenek z Prahy. V předstihu je seženete levněji.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Basel Münster

Katedrála v Basileji představuje nejdůležitější bod v panoramatu města. Není zmínky o Basileji bez toho, aby se v pozadí nepyšnila právě tato budova s červenými zdmi a dvěma tyčícími se věžemi.

Budova, jejíž výstavba zasáhla do několika staletí se začala stavět už v roce 1019 a dokončena byla po dlouhých letech v 15. století. Máte tak jedinečnou možnost si prohlédnout stavbu, na níž bylo implementováno několik stavebních stylů, převážně romantického a gotického.

Dnes je jedním z nejčastějších míst k návštěvě turistů zejména díky svému úchvatnému výhledu na město z vyhlídky The Pfalz, k níž dojdete po levé obvodové zdi katedrály.

Zavřít boční panel

Staré město

Každá ulice, její roh či samostatná budova vás bude přesouvat zpět v minulosti až do 15. století. Projděte si pěšky historické části města, ztraťte se a objevujte pravou Basilej. Neobvyklá kombinace tradiční a moderní architektury vám poskytne zajímavé panorama města.

Budete-li si přát poslouchat výklad k památkám, není nic jednoduššího, než si do telefonu stáhnout aplikaci iTour Basel zdarma, jejíž součástí je mluvený výklad 50 míst zájmu.

Zavřít boční panel

Radnice

 

Krásná červeně zbarvená a zlatem zdobená městská radnice Rathaus Basel-Stadt je jednou z dominant celého města. Během Vánoc tu pak uvnitř budovy najdete ten nejhezčí vánoční strom v celé Basileji.

Zavřít boční panel

Marktplatz

Velké náměstí s tradicí pravidelných trhů. Najdete zde stánky s čerstvým ovocem, zeleninou, květinami a dalším zbožím.

Zavřít boční panel

Fontána Tinguely

Fontánu najdete u basilejského divadla, nedaleko Barfüsserplatz v ulici Steinenberg. Jedná se o umělecké dílo slavného švýcarského sochaře Jeana Tinguely z roku 1977. Na vodní hladině si společně hraje 9 železných soch, které se neustále pohybují a navzájem tak spolu komunikují.

Zavřít boční panel

Mittlere Brücke

Jeden z nejstarších mostů na Rýnu poprvé pomohl přejít lidem na druhý břeh v roce 1226 a postupem let se stal nejvytíženější dopravní cestou středověku. Dnes představuje společně s Basel Minster nejdůležitější ikony města.

Zavřít boční panel

Trojzemí

Místo, kde se střetávají hranice Švýcarska, Francie a Německa. Mimo toho je místo jedním z největších překladišť a neustále tudy proudí nekonečné množství zboží a lodí.

Dojít můžete jak na cíp ze švýcarské strany, tak i na most Tří zemí mezi německou a francouzskou stranou. Dojedete sem tramvají číslo 8.

Zavřít boční panel

Basel Exhibition Center

Moderně pojatá výstavba nového exhibičního centra v Basileji zaujme především svou architekturou. V atriu najdete tzv. okno do nebes.

Samotné centrum je pak místem konání největších veletrhů, jmenujme alespoň ten nejdůležitější – Baselworld, veletrh šperků a hodinek.

Zavřít boční panel

Muzeum umění

Kunstmuseum Basel vystavuje nejstarší veřejně přístupnou uměleckou sbírku na světě. Zaměřuje se na výtvarníky a umělce z oblasti Horního Rýna od 15. do 17. století.

Vstupné činí 16 franků, ale po předložení Mobility Pass získáte slevu 50 %.

Zavřít boční panel

Basilejská ZOO

Zoologická zahrada v Basileji Zolli, jak ji místní říkají, byla otevřena v roce 1874 a dnes je útočištěm na 600 druhů zvířat.

Otevřena je každý den od 8 do 18:30 a cena činí 20 franků za dospělého, 14 za studenta a 9 za dítě. S Mobility Pass je sleva navíc 50 %.

Zavřít boční panel

Spalentor

Nejnavštěvovanější ze tří dochovaných městských bran Spalentor (Gate of Spalen) je pozůstatkem městského opevnění z 15. století.

Zavřít boční panel

St. Alban Tor

Jedna ze tří stále stojících městských bran opevnění z 15. století St. Alban's Gate, mezi místními jako Dalbedoor, má dodnes zachovalá dřevěná vrata společně s masivním opevněním. Čtvrť St. Alban s bránou, úzkými uličkami a historickými budovami vás zanese zpět do středověku.

Zavřít boční panel

St. Johanns Tor

Jedna ze tří bran původního městského opevnění St. Johanns Gate leží na předměstí Basileje. V současnosti je společně s přilehlou budovou sídlem policejních složek.

Počasí a sezóny v Basileji

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Basilej
Denní teploty ve městě

4 °C

8 °C

13 °C

16 °C

21 °C

24 °C

25 °C

25 °C

21 °C

16 °C

9 °C

6 °C

Počasí

Typické počasí v Basileji je podobné tomu našemu, jen je celkově o dost mírnější. Průměrné letní teploty málokdy přesahují 30 °C, zato zima častěji nabídne sněhovou pokrývku.

Během jara a podzimu můžete počítat s častými přeháňkami, v létě zase s bouřkami. Počasí tady se nevymyká běžnému evropskému klimatu.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Basileje se nebojte vyrazit po celý rok, nehledě na počasí. Na jaře uvítáte parky probouzející se k životu, v létě se osvěžíte na břehu Rýna, podzim zkrášlí parky do barevnějších tónů a během zimy si užijete krásné adventní trhy.

Skvělé akce do Basileje

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
Na 24 hodin z Prahy do Basileje
831 Kč
2019-05-06T19:03:00+02:00 2 komentáře
ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
12 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu