Basilej

Co vidět a navštívit v Basileji

13 míst co vidět v Basileji

Minster

Basel Münster

Katedrála v Basileji představuje nejdůležitější bod v panoramatu města. Není zmínky o Basileji bez toho, aby se v pozadí nepyšnila právě tato budova s červenými zdmi a dvěma tyčícími se věžemi. Budova, jejíž výstavba zasáhla do několika staletí se začala stavět už v roce 1019 a dokončena byla po dlouhých letech v 15. století. Máte tak jedinečnou možnost si prohlédnout stavbu, na níž bylo implementováno několik stavebních stylů, převážně…

Zobrazit místo
Staré město

Staré město

Každá ulice, její roh či samostatná budova vás bude přesouvat zpět v minulosti až do 15. století. Projděte si pěšky historické části města, ztraťte se a objevujte pravou Basilej. Neobvyklá kombinace tradiční a moderní architektury vám poskytne zajímavé panorama města. Budete-li si přát poslouchat výklad k památkám, není nic jednoduššího, než si do telefonu stáhnout aplikaci iTour Basel zdarma, jejíž součástí je mluvený výklad 50 míst zájmu.

Zobrazit místo
Radnice

Radnice

  Krásná červeně zbarvená a zlatem zdobená městská radnice Rathaus Basel-Stadt je jednou z dominant celého města. Během Vánoc tu pak uvnitř budovy najdete ten nejhezčí vánoční strom v celé Basileji.

Zobrazit místo
Market Square

Marktplatz

Velké náměstí s tradicí pravidelných trhů. Najdete zde stánky s čerstvým ovocem, zeleninou, květinami a dalším zbožím.

Zobrazit místo
Tinguely

Fontána Tinguely

Fontánu najdete u basilejského divadla, nedaleko Barfüsserplatz v ulici Steinenberg. Jedná se o umělecké dílo slavného švýcarského sochaře Jeana Tinguely z roku 1977. Na vodní hladině si společně hraje 9 železných soch, které se neustále pohybují a navzájem tak spolu komunikují.

Zobrazit místo
Mitlere Brucke

Mittlere Brücke

Jeden z nejstarších mostů na Rýnu poprvé pomohl přejít lidem na druhý břeh v roce 1226 a postupem let se stal nejvytíženější dopravní cestou středověku. Dnes představuje společně s Basel Minster nejdůležitější ikony města.

Zobrazit místo
Most tří zemí

Trojzemí

Místo, kde se střetávají hranice Švýcarska, Francie a Německa. Mimo toho je místo jedním z největších překladišť a neustále tudy proudí nekonečné množství zboží a lodí. Dojít můžete jak na cíp ze švýcarské strany, tak i na most Tří zemí mezi německou a francouzskou stranou. Dojedete sem tramvají číslo 8.

Zobrazit místo
Exhibiční centrum

Basel Exhibition Center

Moderně pojatá výstavba nového exhibičního centra v Basileji zaujme především svou architekturou. V atriu najdete tzv. okno do nebes. Samotné centrum je pak místem konání největších veletrhů, jmenujme alespoň ten nejdůležitější – Baselworld, veletrh šperků a hodinek.

Zobrazit místo
Kunstmuseum

Muzeum umění

Kunstmuseum Basel vystavuje nejstarší veřejně přístupnou uměleckou sbírku na světě. Zaměřuje se na výtvarníky a umělce z oblasti Horního Rýna od 15. do 17. století. Vstupné činí 16 franků, ale po předložení Mobility Pass získáte slevu 50 %.

Zobrazit místo
Basiljeské ZOO

Basilejská ZOO

Zoologická zahrada v Basileji Zolli, jak ji místní říkají, byla otevřena v roce 1874 a dnes je útočištěm na 600 druhů zvířat. Otevřena je každý den od 8 do 18:30 a cena činí 20 franků za dospělého, 14 za studenta a 9 za dítě. S Mobility Pass je sleva navíc 50 %.

Zobrazit místo
Spalentor

Spalentor

Nejnavštěvovanější ze tří dochovaných městských bran Spalentor (Gate of Spalen) je pozůstatkem městského opevnění z 15. století.

Zobrazit místo
Alban Tor

St. Alban Tor

Jedna ze tří stále stojících městských bran opevnění z 15. století St. Alban's Gate, mezi místními jako Dalbedoor, má dodnes zachovalá dřevěná vrata společně s masivním opevněním. Čtvrť St. Alban s bránou, úzkými uličkami a historickými budovami vás zanese zpět do středověku.

Zobrazit místo
Johanns Tor

St. Johanns Tor

Jedna ze tří bran původního městského opevnění St. Johanns Gate leží na předměstí Basileje. V současnosti je společně s přilehlou budovou sídlem policejních složek.

Zobrazit místo

Chystáš se do Basileje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 22. 06. 2020
Navrhni úpravu