Pěší turistika

Usambarské pohoří je atraktivní zejména díky možnostem turistiky. Na některá místa je možné se dostat bez průvodce, například na vyhlídku Irente nebo k vodopádům Soni.

V méně přehledných a vzdálenějších místech, jako je například prales Magamba nebo Mazumbai, je však průvodce takřka nutností. Zaprvé je důležitý pro orientaci, značení v Usambarách příliš není a lze se zde snadno ztratit. Sice je v horách spousta vesnic, ale pokud nehovoříte svahilsky nebo místními jazyky, je to s domluvou těžké. Dalším důvodem je bezpečnost, pokud by se vám něco stalo, nelze očekávat rychlý přílet vrtulníku jako v Evropě. Průvodce znalý poměrů vám může zachránit život. Třetím důvodem je to, že průvodce vám řekne spoustu informací o lokální přírodě a kultuře a ukáže vám místa, které byste sami nenašli. Posledním důvodem je i jistá zodpovědnost, ačkoli jsou Usambary úrodné, místní lidé rozhodně mají daleko k naší životní úrovni.

Peníze si zaslouží pouze schopní průvodci, mezi něž rozhodně patří Anthony Robert (cca 40 amerických dolarů za jeden půldenní výlet). Doporučit lze také Saida Salima, který má ovšem trochu vyšší ceny. V oblasti působí celá řada dalších průvodců, pro získání důvěryhodného průvodce se můžete obrátit na váš hotel.

Jízda na kole, na motorce nebo v dalla-dalla

Usambary nemusíte poznávat pouze pěšky, průvodci nebo hoteliéři jsou schopni zařídit i výlety na kolech nebo na motorkách, což může být zajímavým zpestřením. Jízda v přeplněném mikrobusu zvaném „dalla-dalla“ na rozbitých silnicích je také nezapomenutelným zážitkem, ovšem nasedněte pouze, pokud máte pro strach uděláno.

Pozorování zvířat a poznávání rostlin

Západní i východní Usambary jsou rájem pro milovníky přírody. Je zde velice bujná a rozmanitá vegetace, ať už původní, nebo dovezená, žije zde také řada zajímavých živočichů. Celkově je v Usambarách možné najít desítky, ne-li stovky endemitických druhů. Z živočichů se zde nejpravděpodobněji potkáte s některým z usambarských chameleonů (jehož vám průvodce může odchytit a dát na ruku) nebo například s guerézou angolskou. Oblast je také známá pro pozorování ptactva, pokud máte zájem, můžete se domluvit s některým z průvodců a ten vám udělá specializovanou exkurzi. V Amani Reserve se pořádají noční výlety za chameleony a žábami.

Poznávání místní kultury

Usambary mají zajímavou historii, v 19. století byla tato oblast pod německou nadvládou. Její pozůstatky lze najít v architektuře, ale například i v evropských plodinách, které zde rostou, a také v tradici výroby chleba nebo mléčných výrobků. Dalším prvkem místní kultury je jazyk, jimž se zde mluví – kromě svahilštiny se zde používá jazyk shambala (také známý jako kisambala), který náleží etnické skupině Shamba, jež zde žije. Můžete se zkusit tento jazyk aspoň částečně naučit.

V okolí vyhlídek Mambo a Mtae se také nachází několik hrnčířských dílen a sídlí zde několik léčitelů. Můžete se také vzdělat o místních kulinářských tradicích, a ještě se něco přiučit, když si domluvíte „kitchen tour“, kterou nabízí někteří průvodci.

Skvělým způsobem, jak poznat místní kulturu, je vydat se dál od Lushota do četných vesnic v okolí, kde uvidíte, jakým způsobem místní lidé žijí. Ideálně můžete v nějakém z vesnických domů přespat, získáte ještě lepší přehled o tom, jak vypadá běžný život v Usambarách. Také můžete navštívit některou z farem a prohlédnout si výrobu místních produktů nebo zajít na trh v Lushotu, kde se pravidelně schází lidé z okolních vesnic.

Jídlo a pití

Vzhledem k pestré vegetaci se zde pěstuje opravdu velké množství rostlin, které mají různé využití. Můžete si koupit zdejší víno (Sakarani Wine), banánové víno sester Montessori nebo čaj z východních Usambar. Domácí pečivo, mléčné výrobky, marmelády nebo čerstvé ovoce také musíte ochutnat.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu